Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

ANAF si Nunta - Asaltul statului roman asupra cetateanului

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
355 replies to this topic

#325
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 08.02.2007
Posibil raspuns catre ANAF:
Eu, Cutarescu, m-am casatorit la data de cutare, nunta avand loc la localul prietenului meu cu nr. 1.
Fotograf: Prietenul 2
Cameraman: Prietenul 3
Muzica: laptopul personal
Plata serviciilor s-a facut in bere.

#326
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 30.01.2017

 LauCalin, on 19 octombrie 2018 - 16:01, said:

Ce nu mi se pare firesc, e că sunt atâția oameni de afaceri, care aduc prejudicii de milioane de euro anual și de ei nu se ia nici un ANAF.
Nu esti din neam, treci la beci.

#327
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
ah, statul roman, ala care are de recuperat miliarde cu decizii judecatoresti dar vine sa ma intrebe pe mine cine mi-a cantat la nunta si cati bani am dat la fotograf. Vorba unuia intervievat la radio daca prostia ar durea, spitalele ar fi full de astia de la anaf

#328
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,194
  • Înscris: 03.07.2008
Anafu' functioneaza doar pentru prostime:

De ce nu vrea Fiscul să afle câți bani a dat fiul lui Liviu Dragnea la lăutarii și fotografii de la nuntă: Nu se încadrează în perioada verificată

Quote

Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici a anunța sâmbătă că Valentin Dragnea, fiul lui Liviu Dragnea, nu va fi controlat de ANAF pentru a declara banii plătiți lăutarilor, fotografilor sau restaurantului.

Si mai intreaba lumea de ce nu iubim pesedeul?!? Posted Image Posted Image Posted Image

#329
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 09.08.2005

 bonygy, on 20 octombrie 2018 - 13:34, said:

Posibil raspuns catre ANAF:
Eu, Cutarescu, m-am casatorit la data de cutare, nunta avand loc la localul prietenului meu cu nr. 1.
Fotograf: Prietenul 2
Cameraman: Prietenul 3
Muzica: laptopul personal
Plata serviciilor s-a facut in bere.

Răspuns greșit!
Ce vei primi de la ANAF
Berea plătită constituie venit în natură drept pentru care sînteți somat să ne transmiteți cantitatea de bere plătită fiecărei persoane dintre cele 3 precum și echivalentul acesteia în lei pentru a putea calcula impozitul și taxele aferente conform articolului cutare paragraful cutare.
Netransmiterea răspunsului ... bla bla ... amendă 2.000 - 5.000 lei ... bla bla... sub sancțiunile prevăzute de falsul în declarații ... bla bla.

#330
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,791
  • Înscris: 13.06.2004
Bine i-a numit Pavel Coruţ: taxozauri.

#331
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ne agitam degeaba.....
Dar chiar degeaba.....

Anaful este impartit pe 8 regiuni in teritoriu.
Are 212 angajati
In medie sunt 220 de nunti pe luna in tara......
Deci fiecare pereche fericita invita un anafist la nunta cu scutire de dar (un mic cadou ar fi util ) si e pace si prietenie.
dupa cateva paharele  ajungem si la Pupat Piata Independentei

Zau asa...oamenii pur si simplu nu stiu sa se organizeze......

Edited by vio69a, 21 October 2018 - 03:24.


#332
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Pe vremuri nu exista nunta fara bataie,

Daca vin cativa din astia cu uniforma la nunta , s-ar putea ca romanii sa reia aceasta traditie .

Aceste nunti se planifica in orice detaliu, cu un an inainte , dar ceea ce nu se planifica sunt prezenta taxozaurilor la nunta pentru a o strica (indiferent daca e evaziune sau nu ) sunt pasibili de platitori de daune morale , sa contribuie si statul cu un ”dar” generos dupa ce se va termina procesul.

Edited by Benderbut, 21 October 2018 - 07:34.


#333
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 eireman, on 19 octombrie 2018 - 21:26, said:

Dar oare prejudiciul cauzat de Voiculescu,asa vreo cateva zeci de milioane de euro,l-or fi recuperat? Sau a lui Vantu? Sau ale altora sute sau mii de miliardari de carton?
Cred ca doar ziua de munca si combustibilul inspectorilor costa mai mult decat prejudiciul cauzat de lautar,caz in care nu se justifica deplasarea si scandalul...
n-au timp de căcaturile astea...
ideea e să se reînveţe rumînu să dea pe gornă la secu...ăăă...anaf... ca la miliţie... adu-i la noi că-i batem de le sună apa-n cap...
simplu.
nivelul de trrai nu contează la golăneala din ţigănia noastră....important e să fim divizaţi şi să ne dăm în gît... apoi dacă dau lege cu salar minim de 25 ioro...toată lumea sare în sus de bucurie şi plecă naibii....să aibă de unde veni în august să se bată cu jandarii...

 vio69a, on 21 octombrie 2018 - 03:20, said:

Ne agitam degeaba.....
Dar chiar degeaba.....

Anaful este impartit pe 8 regiuni in teritoriu.
Are 212 angajati
In medie sunt 220 de nunti pe luna in tara......
Deci fiecare pereche fericita invita un anafist la nunta cu scutire de dar (un mic cadou ar fi util ) si e pace si prietenie.
dupa cateva paharele  ajungem si la Pupat Piata Independentei

Zau asa...oamenii pur si simplu nu stiu sa se organizeze......
n-ai înţeles... ăia 212 citesc scrisorile de dragoste ale mirilor către ei.......ar fi o scrisoare pe ....an? posibil să şi înţeleagă în acest timp...
ideea e ca tinerii să dea pe goarnă tot ce ştiu ca la secu'....nu că ar controla careva ceva...

Edited by sarac.lipit, 21 October 2018 - 08:46.


#334
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
@un pic offtopic
Citind paginile acestui topic  ( si alte topicuri cu aceesi conotatie : statul incearca sa limiteze tentatia firmelor/cetatenilor de a pagubi/pacali statul prin neplata taxelor, impozitelor ) si nu ma pot abtine sa nu vad o atitudine de retinere ( ca sa ma exprim plastic) din partea cetateanului obisnuit de a plati taxe/impozite catre stat .Aceeasi atitudine , dusa la un nivel profesionist, din partea firmelor [ si NU, sa nu  incurcam optimizarile fiscale cu frauda, sustragerea , eschivarea de la plata datoriilor fiscale ]

De la marea revolutie fiscala din ianuarie, am crezut ca oamenii vor intelege unde e problema privind taxele si impozitele datorate/platite : cetateanul trebuie sa fie direct interesat de directia/domeniile in care se duc taxele lui, si de cerere de lamurire ce s-a facut cu banii lui dati pe impozite, si nu sa conteste nivelul impozitelor taxelor

Sunt convins ca fiecare salariat se intreaba unde se duce jumatate din salarul lui brut lunar : o idee de ansamblu se poate vedea la prezentarea bugetului national pt anul viitor , cat si a planurilor de investitii a autoritatilor locale : primarii / consilii judetene


@ontopic
ANAF incearca sa-si construiasca o baza de date cu 'liber profesionisti'  cu ajutorul cetatenilor : evident ca se puteau gasi si alte metode ( gen : deducerea unor sume modice , daca ai chitanta de la foto/video/artisti ;  plata serviciilor prin card/virament bancar ; regula ca restaurantele sa faca o lista cu companiile implicate intr-un anumit eveniment- cu pretext de a fi asigurate contra furtului/evenimentelor neprevazute ; etc )

Anaf nu-i cauta pe lautarii de ocazie, care traiesc din mici ciubucuri ( asa cum nu numara nici cate personae s-au tuns azi, ca sa taxeze frizerul ) ci cauta pe cei care au o formative de 4-5 oameni, care taxeaza de la 1000 euro in sus, iar banii sunt investiti in imobiliare, etc.

Evident ca sunt alte metode de a face bani rapid la buget, dar care presupune sa deranjam anumite persoane ce nu trebuie deranjate : sunt sute/mii de persoane fizice care au construit mai mult de 1 casa/apartament/an si care vand proprietati pe persoana fizica, evitand plata taxelor ..

#335
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,879
  • Înscris: 25.10.2004

 Imperathor, on 20 octombrie 2018 - 16:48, said:


actiune "temeinica" a slugilor in pietele orasului Constanta, pentru intimidarea celor care nu-si platesc taxele catre stat:

Quote

Poliția Locală Constanța dă un „avertisment puternic și ferm” după ce a confiscat 273 legături de verdeață....
De 87 de kilograme de legume-fructe, 273 legături de verdeață, 6 litri de băuturi alcoolice și 73 articole de îmbrăcăminte confiscate a fost nevoie ca Poliția Locală Constanța să emită „un avertisment puternic, dar deosebit de ferm” celor care vor să mai vândă în piețe fără bon fiscal.....
  
https://www.digi24.r...erdeata-1018032

in timp ce:

darius valcov, condamnat la 8 ani de inchisoare cu executare pentru trafic de influență, spălare de bani și operațiuni financiare sau acte de comerț incompatibile cu funcțiile ocupate, e consilierul primului ministru dancila.

Quote

averea lui Darius Vâlcov putea fi considerată impresionantă. Reamintim că în martie 2015 procurorii DNA găseau acasă la acesta, cu prilejul perchezițiilor, peste 90 de tablouri, dintre care trei semnate Pablo Picasso. Altele purtau semnătura Renoir, Tonitza și Grigorescu.
Când solicitau reținerea lui Darius Vâlcov, procurorii mai vorbeau despre un seif care conținea: 90.000 de dolari, 1,3 milioane lei, 3 lingouri de aur (în total 3 kilograme), un tablou cu ramă aurie, inscripționat Renoir, un tablou inscripționat Jean Cocteau, o pictură pe lemn, inscripționată Aurel Acasandrei.
Dincolo de bunurile și banii trecuți în declarațiile de avere, fostul primar al Slatinei și ministru ar fi avut și alte bunuri, dacă ținem cont de o scrisoare pe care Dan Bălășescu, fost viceprimar al Slatinei, o trimitea, prin 2011, premierului de atunci, Emil Boc. Potrivit lui Bălășescu, Vâlcov ar fi deținut apartamente în Bruxelles (Belgia), Strassbourg (Franța), Crans Montana (Elveția) și Monte Carlo (Monaco), o vilă de lux pe malul lacului Como, două apartamente de lux în București, plus terenuri și circa 10 milioane de euro cash

Quote

https://www.digi24.r...-in-2016-881489

#mwieslugilor

#336
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,562
  • Înscris: 01.08.2006
Daca nu ai pastrat hartiile, nu mai tine minte nici dracu' pe cine, cat ai platit. Mai tii minte restaurantul, poate ceva trupa/lautari/cantareti daca ai avut, ca in rest... Am avut acum 3 ani nunta, dar cu greu imi amintesc ce furnizori am avut :)). Poate ii mai tin minte la fata, ca cum se numeste firma nu prea :)). Si preturi nici atat.

#337
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,879
  • Înscris: 25.10.2004

 bai3tzash, on 22 octombrie 2018 - 15:37, said:

Daca nu ai pastrat hartiile, nu mai tine minte nici dracu' pe cine, cat ai platit. Mai tii minte restaurantul, poate ceva trupa/lautari/cantareti daca ai avut, ca in rest... Am avut acum 3 ani nunta, dar cu greu imi amintesc ce furnizori am avut Posted Image). Poate ii mai tin minte la fata, ca cum se numeste firma nu prea Posted Image). Si preturi nici atat.
iti confisca "casetele" si smartfoanele cu imagini de la nunta. d-acolo afla toti lautarii, chelnerii si p-aia care s-au betivit la nunta ta si p-orma faceau "liniute" cu bembeurile....
iti inchipui ce tare e, vine anafu si-ti confisca tablou' cad esti ginerica sa vada al cui a fost aparatu' de fotografiat, cand a fost facuta si daca pozaru' a taiat chitanta. asa se facea pe timpul comunismului, fiecare masina de scris avea dosar la politie.
opsss....
am uitat, nema video, nu se mai pot folosii precum dovezi. asa zice legea noua

Edited by catalinn, 22 October 2018 - 15:50.


#338
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,587
  • Înscris: 02.09.2006
Ar trebui din trei in trei postari sa apara un mesaj care sa reaminteaca faptul ca doar fraierii cu salariul minim pe economie trebuie sa plateasca impozite, smecherii nu, ca doar nu fura, muncesc!
Dar din comentariile prin media romanesca referitoare la acesta idee a anafului vedem cit de mare este evaziunea fiscala in Romania, cam toata lumea fiind impotriva impozitarii evazionistilor, probabil gindindu-se ca le vine si lor rindul!

#339
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 karax, on 18 octombrie 2018 - 07:22, said:

si astazi exista loteria bonurilor insa a participat cineva?

Eu am participat. Si am cistigat Posted Image

#340
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 bog4u, on 18 octombrie 2018 - 06:32, said:

Si ce ar fi gresit in faptul ca fotografii/manelistii/ trebuie sa plateasca impozit pe profitul obtinut ?

Cam tarziu s-a trezit fiscul...
Cind o sa avem ceva de banii aia platiti si portofelele o sa zaca pe trotuar ca pe vremea lui Tepes mai vorbim.
E foame de bani.

#341
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
TARA ARDE baba se piaptana!

Anaf nu e in stare sa perceapa impozitele corect pe anu in curs dar vrea sa controleze nuntile??Posted Image

- M-am dus azi sa imi platesc impozitul anual, ala care vine dupa Declaratia Unica de impozitare. Au intarziat cu decizia de impunere pana in Noiembrie!!

Imi vine cu ZERO de plata! Cum mama masii sa vina asa, cand eu stiu ca am facut profit, e imposibil. M-am dus din nou acasa, am luat Declaratia si le-am bagat-o sub nas. Pana la urma calculatorul dadea EROARE!

Practic statul vrea sa iti platesti impozitele  la timp si corect. Iata ca Decizia de impunere nu a venit la timp si nici corect nu a venit.
Am ajuns sa ma rog de ei sa imi ia banii!

Si lor le arde de nunti...  Posted Image

Edited by tipareth, 19 November 2018 - 20:10.


#342
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Românii săriți în apărarea maneliștilor "asupriți" de ANAF reprezintă perfect nivelul societății românești în acest moment. E tabloul perfect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate