Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Recomandare tabletă/ smartphone(până în 350 lei)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013
Bună ziua!

Urmează ziua mamei mele și m-am gândit să-i cumpăr o tabletă sau un smartphone de buget (doar pentru Facebook, Youtube, email etc.).

Cam ce îmi recomandați în acești bani? (350 lei)

Preferabil ar fi ceva cu ecran cât mai mare.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostBomfunkMCs, on 17 octombrie 2018 - 11:46, said:

Cam ce îmi recomandați în acești bani? (350 lei)
O poza cu un telefon.
Pe pcgarage cel mai ieftin smartphone e 398,99 RON (un Meizu), iar la 419 RON ai un Moto E4

Nu te uita la prastiile gen Vonino, Wink, Allview, e-Boda, etc. la pretul asta, ca de fapt iti bati joc de mama ta si arunci banii la gunoi. Mai mult va sta telefonul in service decat la mama ta.

Edited by Hider141, 17 October 2018 - 12:04.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu ti-as recomanda tableta. Sunt varza astea ieftine cu 1gb ram. Am avut asa ceva si am vandut-o. Nici nu se compara cu o tableta scumpa.
La telefon tot cam greu sa gasesti ceva "utilizabil".
Nou la 350lei nici o sansa. Cauta la resigilate, poate ai ceva sanse sa gasesti ceva mai cunoscut cu vreo 2gb ram.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View PostTruculMagic, on 17 octombrie 2018 - 12:00, said:

Nu ti-as recomanda tableta. Sunt varza astea ieftine cu 1gb ram. Am avut asa ceva si am vandut-o. Nici nu se compara cu o tableta scumpa.
La telefon tot cam greu sa gasesti ceva "utilizabil".
Nou la 350lei nici o sansa. Cauta la resigilate, poate ai ceva sanse sa gasesti ceva mai cunoscut cu vreo 2gb ram.

subscriu. Am o tableta la 100€ de la Lenovo, am luat-o sa ma uit la seriale/filme cand sunt plecat si calatoresc, dar decat sa ma uit la ea mai bine o las ca imi fac nervi. Se blocheaza la greu, se misca greu, calitatea video este slaba, etc. Nu recomand ca sunt bani aruncati pe fereastra. Ori faci upgrade la buget ori te reorientezi. La fel si la telefon.

#5
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
fii generos, doar e mama ta!

https://www.emag.ro/...k/pd/DLJR1FBBM/

#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Amazon Kindle Fire HD8 2017 Factory Refurbished.
Am luat cu 250 RON din US, livrare cu shipito, cu tot cu husa originala, merge de tuna.
Tine bateria mult, merge Netflix si Amazon prime, facebook si alte aplicatii de baza sunt ok.

#7
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Asta? Nu are limitari la ce softuri poti instala? O fi buna ca si ebook reader probabil, sau nici atat.

Parerea mea e ca nu prea ai ce telefon sa faci cadou cu 350 lei. Minim 3gb RAM si 32gb spatiu stocare ar fi necesari pt a se misca decent si sa poata fi folosit pt urmatorii 2 ani. Ceea ce inseamna ~600 lei, poate mai ieftin de BF sau direct din China, dar probabil nici asa nu scazi sub 500. Mai bine iei un electrocasnic (robot de bucatarie, aspirator etc) decat sa arunci banii pe un telefon ce abia se misca, sau se vede rau si produce mai multi nervi decat satisfactie. Sau poti colabora cu tatal sau alte rude sa scoti suma necesara...

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostdanX, on 17 octombrie 2018 - 14:32, said:

Amazon Kindle Fire HD8 2017 Factory Refurbished.
Am luat cu 250 RON din US, livrare cu shipito, cu tot cu husa originala, merge de tuna.
Tine bateria mult, merge Netflix si Amazon prime, facebook si alte aplicatii de baza sunt ok.

Daca are netflix gratuit o cumpar si eu :)

#9
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Depaseste cu 50 de lei bugetul, dar recomand telefonul asta: https://www.compari....10h-p377667873/

#10
victor_a

victor_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2013

View PostR10, on 17 octombrie 2018 - 18:30, said:

Depaseste cu 50 de lei bugetul, dar recomand telefonul asta: https://www.compari....10h-p377667873/

Au recomandat un coleg mai sus M6 la acelasi pret https://forum.softpe.../#entry23665010

#11
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Post1nqiu, on 17 octombrie 2018 - 14:56, said:

Asta? Nu are limitari la ce softuri poti instala? O fi buna ca si ebook reader probabil, sau nici atat.

Parerea mea e ca nu prea ai ce telefon sa faci cadou cu 350 lei. Minim 3gb RAM si 32gb spatiu stocare ar fi necesari pt a se misca decent si sa poata fi folosit pt urmatorii 2 ani. Ceea ce inseamna ~600 lei, poate mai ieftin de BF sau direct din China, dar probabil nici asa nu scazi sub 500. Mai bine iei un electrocasnic (robot de bucatarie, aspirator etc) decat sa arunci banii pe un telefon ce abia se misca, sau se vede rau si produce mai multi nervi decat satisfactie. Sau poti colabora cu tatal sau alte rude sa scoti suma necesara...
Alea is ciordite...dar mna...
Anyway, ai de unde sa instalezi aplicatiile de uz general pentru o persoana in varsta, se vede bine la soare, salveaza pe SD-Card tot, inclusiv aplicatii si netflix offline.
Merge foarte bine pentru scenariul de utilizare discutat.

#12
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,142
  • Înscris: 27.02.2018

View Post1nqiu, on 17 octombrie 2018 - 14:56, said:

Asta? Nu are limitari la ce softuri poti instala? O fi buna ca si ebook reader probabil, sau nici atat.

Parerea mea e ca nu prea ai ce telefon sa faci cadou cu 350 lei. Minim 3gb RAM si 32gb spatiu stocare ar fi necesari pt a se misca decent si sa poata fi folosit pt urmatorii 2 ani. Ceea ce inseamna ~600 lei, poate mai ieftin de BF sau direct din China, dar probabil nici asa nu scazi sub 500. Mai bine iei un electrocasnic (robot de bucatarie, aspirator etc) decat sa arunci banii pe un telefon ce abia se misca, sau se vede rau si produce mai multi nervi decat satisfactie. Sau poti colabora cu tatal sau alte rude sa scoti suma necesara...
Redmi 6A are in mare acelasi hardware ca Redmi 6 si costa sub 500 RON pentru 2GB Ram si 32 GB stocare, doar ca nu are senzor de amprenta.

https://www.gsmarena...7&idPhone2=9217

https://www.compari....ram-p418451041/

#13
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Desi seamana la nume, A22 si P22 nu-s la fel, unul e quad si unul e octa!

Edited by 1nqiu, 19 October 2018 - 09:38.


#14
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,142
  • Înscris: 27.02.2018
Tocmai de aia am zis ca "in mare" hardwareul e la fel, pe dinafara sunt identice, iar o persoana mai in varsta sau care nu e asa pasionata de tehnologie nu va observa diferentele de aspect sau performanta la utilizare.

#15
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Tot o dati cu persoana "mai in varsta". Inteleg ca le scad simturile, dar orbi nu cred ca sunt sa nu observe daca se incarca o pagina odata cu venirea pensiei. Si in plus de unde ai tras tu concluzia ca e o persoana in varsta? Ce inseamna "in varsta" asta? Dupa cati ani? Eu cred ca e vb de un tanar (elev sau student) => mama poate avea si 3x-40 ani. In plus foloseste youtube, facebook, deci e ok cu tehnologia, nu e anti (cum e maica-mea, care foloseste telefonul doar pt a vorbi, pana si sms trebuie sa-i scriu eu daca e nevoie). Nu inteleg deloc conceptia asta... daca e in varsta n-are nevoie de ceva utilizabil, las-o ca are timp, pana ii vine pensia vede si ea videoclipul ala... Mai cunosc si persoane de 6x ani care sunt atrase de tehnologie si folosesc pc-ul cat de cat, hai sa le spunem ca mai bine folosesc un pentium iv, ca n-au nevoie de mai mult, desi unii ma intreaba cum sa faca sa se miste mai rpd ca a inceput sa fie prea lent pc-ul... Eu inteleg ca orice persoana merita sa aiba in dotare ceva utilizabil, cu viteza ok, diferenta intre o persoana "mai in varsta" si una mai tanara tine doar de jocuri (placa video, hardware pt a rula jocuri la viteza buna, fara a pierde fps-uri). Sunt sigur ca si mama lui s-ar bucura daca se misca telefonul bine, daca poate sa faca o poza buna cu el si ca s-ar potrivi mai bine ca si cadou un astfel de telefon. Altfel, e mai buna tableta aia cu 130 lei, ca macar e foarte ieftina, cat o iesire la o pizza. 500 lei si abia sa se miste = bani aruncati (tine cont si de faptul ca e cadou si ar trebui sa poata fi folosit inca macar 2 ani, ca nu e de unica folosinta). De ce sa nu-i dea un telefon cu disc, ca poate are 100 de ani si e obisnuita doar cu alea?

#16
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,142
  • Înscris: 27.02.2018
@1nqiu: mai citeste o data postul initiatorului, telefon cu pret mic doar pentru chestii basic, la putin peste 400 RON sunt variante in acest sens, care arata si se misca decent. Daca era vorba despre un utilizator cu buget si nevoi avansate, cum sunt poate unii clienti de business care au nevoie de stylus la telefon pentru semnarea actelor, altfel se punea problema.  


View PostBomfunkMCs, on 17 octombrie 2018 - 11:46, said:

Bună ziua!

Urmează ziua mamei mele și m-am gândit să-i cumpăr o tabletă sau un smartphone de buget (doar pentru Facebook, Youtube, email etc.).

Cam ce îmi recomandați în acești bani? (350 lei)

Preferabil ar fi ceva cu ecran cât mai mare.


#17
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Da, scuze, eu am zis ce consider eu a fi decent (nu cred ca am facut referire la clasa business), ce e sub, pt mine nu merita cumparat, telefonul cu 2gb ram si quad core il consider deja prea depasit pt a mai trage 2 ani de el, diferenta e prea mica pt octa cu 3gb. Ca sa nu spun ca teoretic ar fi mai ok 4/64 ca nici alea nu-s asa scumpe, dar ma limitez la "minimul acceptabil". Acum, poate pt altcineva o fi decent si ala cu 2gb pt inca 2 ani si-s eu mai pretentios, dar ma indoiesc... Sincer, mai bine tableta cu 130 decat telefon cu 2gb ram cu 500 lei, macar nu-si cheltuie toti banutii, poate mai strange si ia ceva mai tarziu.

Edited by 1nqiu, 19 October 2018 - 17:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate