Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

volt.ro transfer de bani

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postrosix, on 17 octombrie 2018 - 08:13, said:

Volt e doar un furnizor de servicii, ca si Revolut si Pago.. nu are acces la baza de date cu cardurile .. doar intermediaza o operatiune in contul utilizatorului, ordonata de acesta.. Deci practic operatiunea o face utilizatorul, Volt de intermediarul.. deci nu stocheaza practic o baza de date ci proceseaza aceleasi tranzactii ca si cand ai plati pe net.

Dupa ce ai adaugat un card la contul Volt, este in baza de date Volt, logic. Ca doar nu il adaugi pentru fiecare transfer.
Un hacker ar putea face ceea ce faci tu din interfata folosind butonul Trimite, dar automat cu un script catre contul lui.
Sigur, nu se vor lua banii de pe card din motive de 3dsecure, dar ca idee.

Edited by don_dannielo, 17 October 2018 - 08:23.


#20
zopo

zopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.11.2012

View Postgumball3000, on 17 octombrie 2018 - 08:18, said:

Am editat mesajul de mai sus, nu stiu cum  ai putea sa faci transferuri intre propriile carduri cu un singur cont.
Ar trebui sa-ti creezi doua conturi Volt.

Poți face transferuri între cardurile proprii cu un singur cont.

#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
CARE ESTE DURATA UNUI TRANSFER?
Durata transferurilor bancare poate varia în funcție de tipul tranzacției sau tipul cardului. De exemplu, un transfer catre cardurile de debit Mastercard poate fi efectuat în câteva secunde. În cazul transferurilor către cardurile VISA sau către cardurile de credit Mastercard, durata poate ajunge până la 48h.

#22
zopo

zopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.11.2012
Din ce am încercat eu, toate transferurile au fost instantanee, mai puțin către Revolut, unde nu am primit încă leul trimis :)
Invers, Revolt -> .ro instant. Oricum, ro -> Revoult nu prea mă interesează fiindcă pot face instant din Revolut, am vrut doar să știu dacă merge ca o curiozitate...

#23
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postzopo, on 17 octombrie 2018 - 07:49, said:

Eu la BT am VISA, și la VISA așa se cheamă tehnologia. La Mastercard o fi "Mastercard Send", nu știu sigur. De obicei ce au unii, au  și ăilalți cu alt nume...

Cred ca au legat aceste 2 servicii intre ele, folosind un cont propriu la libra bank drept intermediar, de-aia zice ca partenerii sunt Libra Bank, Visa si Mastercard.

https://developer.vi...ies/visa_direct
https://developer.ma...mastercard-send

Edited by don_dannielo, 17 October 2018 - 08:33.


#24
zopo

zopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.11.2012
Da, asta este și impresia mea.

#25
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postzopo, on 17 octombrie 2018 - 08:26, said:

Din ce am încercat eu, toate transferurile au fost instantanee, mai puțin către Revolut, unde nu am primit încă leul trimis Posted Image
Invers, Revolt -> .ro instant. Oricum, ro -> Revoult nu prea mă interesează fiindcă pot face instant din Revolut, am vrut doar să știu dacă merge ca o curiozitate...
pe site-ul volt scrie  ca functioneaza doar cu cardurile din Romania

#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si leul ala s-a pierdut in neant?

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgumball3000, on 17 octombrie 2018 - 08:18, said:

Am editat mesajul de mai sus, nu stiu cum  ai putea sa faci transferuri intre propriile carduri cu un singur cont.
Ar trebui sa-ti creezi doua conturi Volt.

Pai nu... asta e simplu. Inregistrezi ambele carduri proprii in aplicatie.
Problema apare daca ai nevoie de un transfer cu familia, parintii, care sunt in alt oras si care nu au nicio treaba cu Volt sau cu smartphoanele desi au carduri la banca pe care isi primesc pensia.
Aici e o problema, pentru ca ar trebui sa existe o solutie de plata de pe acele carduri...

In plus.. limita de 500 lei pe luna, fara comision mi se pare cam mica.. totusi.   Iar 3 lei.. platesc si la un trasfer bancar, nu e nevoie de Volt.

View Postdon_dannielo, on 17 octombrie 2018 - 08:19, said:

Dupa ce ai adaugat un card la contul Volt, este in baza de date Volt, logic. Ca doar nu il adaugi pentru fiecare transfer.
Un hacker ar putea face ceea ce faci tu din interfata folosind butonul Trimite, dar automat cu un script catre contul lui.
Sigur, nu se vor lua banii de pe card din motive de 3dsecure, dar ca idee.

pai nu stiu daca trec tranzactiile prin 3D secure cu cod de telefon.. odata ce ai bagat cardurile acolo... trebuie incercat... vazut

Pe site-ul Volt scrie ca:  "Toate datele personale și financiare sunt criptate și gestionate împreună cu colegii de la Romcard, lider în furnizarea de servicii dedicate activităților cu carduri bancare în România.

Contul de VOLT e protejat cu parola, iar pentru tranzactii se cere PIN din 4 cifre, setat de utilizator...

View Postdon_dannielo, on 17 octombrie 2018 - 09:25, said:

Si leul ala s-a pierdut in neant?

Nu s-a pierdut. Ii da Reverse.. dar cu Revolut dureaza mai mult...   Il va primi in scurt timp inapoi.

View Postgumball3000, on 17 octombrie 2018 - 09:09, said:

pe site-ul volt scrie  ca functioneaza doar cu cardurile din Romania

Vad ca merge cu cardurile Revolut... care nu stiu daca sunt de Romania... habar n-am...  dar e totusi vorba de un transfer RON -> RON, deci e normal sa fie vorba de carduri de Romania.
Ar fi interesant daca ar merge si pentru EURO cu comision zero... intre carduri de EURO.

#28
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postrosix, on 17 octombrie 2018 - 09:36, said:

Vad ca merge cu cardurile Revolut... care nu stiu daca sunt de Romania... habar n-am...  dar e totusi vorba de un transfer RON -> RON, deci e normal sa fie vorba de carduri de Romania.

Revolut RON e cont in UK la banca Lloyds, dar nu e contul tau ci al lui Revolut, trebuie trimisa o referinta la tranzactie ca sa-ti fie asociati tie.

Edited by don_dannielo, 17 October 2018 - 09:47.


#29
zopo

zopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.11.2012

View Postrosix, on 17 octombrie 2018 - 09:36, said:

In plus.. limita de 500 lei pe luna, fara comision mi se pare cam mica.. totusi.   Iar 3 lei.. platesc si la un trasfer bancar, nu e nevoie de Volt.

Cum scriam mai sus, eu văd 2 utilizări bune: tranzacții mici, rapide și gratuite în limita celor 500 pe lună și tranzacții mari cu 3 lei când nu ai timp să stai după un transfer bancar obișnuit. Cu siguranță volt nu este "Mama Omida, bun la toate", dar cred că are utilizările lui.

View Postrosix, on 17 octombrie 2018 - 09:36, said:

Ar fi interesant daca ar merge si pentru EURO cu comision zero... intre carduri de EURO.

Nu cred să meargă, sau dacă merge o să te treacă prin RON și ieși în pierdere cu două conversii valutare.

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Da.. incercat de pe un card de Revolut catre un card de Romania din Raiffeisen  - nu a mers ca nu e card de Romania, desi... la inrolare a functionat treaba cu verificarea sumei de 1 leu si ceva... din contul de Revolut.

Deci, practic se poate inrola un card de Revolut in aplicatie, se verifica suma, se trimite inapoi in Revolut.. dar.. cand vrei sa faci o portare nu poti face din Revolut.  Sau cel putin nu am reusit eu.

Haideti.. cu simulari intre carduri romanesti...

#31
zopo

zopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.11.2012
Ce BIN ai la cardul Revolut?

#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postzopo, on 17 octombrie 2018 - 09:58, said:

Ce BIN ai la cardul Revolut?

Habar n-am ...

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Daca ar merge Revolut, ar fi interesant de vazut daca s-ar putea face trasferuri mai mici de 50 lei catre Revolut, prin Volt, in conditiile in care top-up-ul minim in Revolut e de 50 lei in prezent.

#34
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
De pe cardul Revolut către cardul de la BRD Maestro a funcționat transferul de 38 lei , dar transferul de 1 leu de pe cardul BRD Maestro către cardul Revolut , a scris finalizat dar banii in contul Revolut nu au intrat , in plus pe cardurile Visa de la Banca Transilvania banii se dublează și își dau storno la suma dublată în câteva ore sau zile iar daca apuci să-i cheltui o să ai contul bancar pe minus.

Edited by andupustiu, 17 October 2018 - 10:56.


#35
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postandupustiu, on 17 octombrie 2018 - 10:56, said:

De pe cardul Revolut către cardul de la BRD Maestro a funcționat transferul de 38 lei , dar transferul de 1 leu de pe cardul BRD Maestro către cardul Revolut , a scris finalizat dar banii in contul Revolut nu au intrat

Pai trebuia sa incerci si tu cu 50 lei in sens opus ca s-ar putea sa fie limita aia minima.  Oricum felicitari ca ai incercat..  La mine n-a mers din Revolut in Raif.
Invers n-am incercat ca am gol cardul de Raif... la fel cel din BT

Edited by rosix, 17 October 2018 - 11:00.


#36
zopo

zopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.11.2012
Între timp mi-a intrat și leul trimis către Revolut, deci pot să confirm că merge și în direcția asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate