Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

volt.ro transfer de bani

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#1
zopo

zopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.11.2012
Tocmai am descoperit această aplicație și propun să discutăm despre ea în acest thread. Aplicația este interesantă pentru că permite "portarea" banilor atât între carduri proprii cât și de pe/către cardurile altor persoane. Până la 1 Noiembrie transferurile sunt gratuite în limita a 1000 lei, după aceea vor fi gratuite în limita a 500 lei pe lună apoi vor aplica un comision de 1% maxim 3 lei per transfer.

În aplicație au și o promoție "invită un prieten și vă facem cinste cu câte 10 lei după primul transfer", am invitat-o pe nevastă-mea și am făcut transferuri de probă. Transferurile au fost instantanee, dar nu am primit încă cei 10 lei de la volt. Poate durează...

Edited by zopo, 17 October 2018 - 07:01.


#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
da, Revolut e gratis, ce mai e si mizeria asta de volt.ro?

#3
zopo

zopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.11.2012
Și eu folosesc Revolut, dar m-am gândit la câteva scenarii în care ar fi utilă:
  • transferuri instantanee din Revolut către o bancă .ro. (în mod normal, dacă vreau să trimit mai mulți bani din Revolut către bănci .ro, durează 2 zile. Câteodată am nevoie de bani pe loc, și să plătesc 3 lei pentru asta nu e mare brânză...)
  • am un cont la BT, pe care îl folosesc numai pentru cardul lor de EUR. Este un "pain in the ass" să le trimit câțiva lei să-și ia comisionul lunar de 1 leu, fiindcă au comision de încasare la lei. Cu volt pot să trimit către BT câțiva lei fără să mă mai chinuie gândul ca plătesc 5 lei la încasare...


#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Sa inteleg.
Daca am un card ING si unul BRD, pot transfera instant bani dintr-un cont in altul?
Cum fac magia asta?

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zopo, on 17 octombrie 2018 - 07:21, said:

am un cont la BT, pe care îl folosesc numai pentru cardul lor de EUR. Este un "pain in the ass" să le trimit câțiva lei să-și ia comisionul lunar de 1 leu, fiindcă au comision de încasare la lei. Cu volt pot să trimit către BT câțiva lei fără să mă mai chinuie gândul ca plătesc 5 lei la încasare...

De ce crezi ca scapi de comisionul de incasare in BT ca operatiunea e tot aia?   Fii serios.. !

Edited by rosix, 17 October 2018 - 07:27.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 don_dannielo, on 17 octombrie 2018 - 07:25, said:

Sa inteleg.
Daca am un card ING si unul BRD, pot transfera instant bani dintr-un cont in altul?
Cum fac magia asta?

Printr-un virament bancar initiat de VOLT care te costa acelasi lucru.. si ceva pe deasupra, pentru sume mai mari.
Se reduce doar durata, ca avand conturi corespondente la destinatar, iti dau din banii lor, pana intra cei pe care i-ai virat tu... de asta se numeste "portare" (e un fel de imprumut sa ai banii instant la destinatie).

Din punctul meu de vedere astfel de servicii nu au utilitate foarte mare decat daca chiar ai vreo urgenta si nu gasesti alte solutii... Comisioane oricum se aplica.

Edited by rosix, 17 October 2018 - 07:30.


#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 rosix, on 17 octombrie 2018 - 07:28, said:

printr-un virament bancar initiat de VOLT care te costa acelasi lucru.. si ceva pe deasupra, pentru sume mai mari.

Un virament bancar nu functioneaza in weekend, intre banci diferite.

 rosix, on 17 octombrie 2018 - 07:28, said:

Se reduce doar durata, ca avand conturi corespondente la destinatar, iti dau din banii lor, pana intra cei pe care i-ai virat tu... de asta se numeste "portare" (e un fel de imprumut sa ai banii instant la destinatie).

Ah, si-au facut conturi pe la toate bancile? :lol:
O problema ar fi ca destinatarul primeste bani de la altcineva, nu de la expeditor.

Edited by don_dannielo, 17 October 2018 - 07:34.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 VM777, on 17 octombrie 2018 - 07:28, said:

Cu ce e diferita aplicația asta fata de un transfer bancar din internet banking?

Plata cu cardul la initiator si eventual comision de incasare la destinatar... deci plata se asimileaza unei plati pe net (ca in cazul Revolut) dar la destinatie se aplica comisioanele existente.
Plus comisionul VOLT, daca acesta exista, in functie de valoare.

Cam tot pe acolo ajungi.  Ce nu dai pe mere, dai sigur pe pere.

Edited by rosix, 17 October 2018 - 07:32.


#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ma amuza fintech-urile astea care cica schimba ceva la sistemul bancar.
Nu schimba nimic, doar automatizeaza niste chestii pe care bancile n-au chef sa le implementeze si te-ai folosi de unchi, matusi sa faca acelasi lucru.

Edited by don_dannielo, 17 October 2018 - 07:39.


#10
zopo

zopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.11.2012
Nu este virament, este "Visa direct". Este un alt canal, nu ai treabă cu IBAN, etc. Este canalul folosit de VISA/Mastercard, deci nu vorbim de "încasări", ci de un fel de charge-uri negative pe card... De aceea tranzacțiile sunt instantanee, și de aceea nu cred ca BT să ia vreun comision.

#11
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 zopo, on 17 octombrie 2018 - 07:33, said:

Nu este virament, este "Visa direct". Este un alt canal, nu ai treabă cu IBAN, etc. Este canalul folosit de VISA/Mastercard, deci nu vorbim de "Ă®ncasări", ci de un fel de charge-uri negative pe card... De aceea tranzacțiile sunt instantanee, și de aceea nu cred ca BT să ia vreun comision.

Mastercard foloseste un canal care se numeste Visa direct???
Mai plauzibila e varianta lui @rosix, cu conturi Volt la toate bancile.

Edited by don_dannielo, 17 October 2018 - 07:38.


#12
zopo

zopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.11.2012

 don_dannielo, on 17 octombrie 2018 - 07:32, said:

Ma amuza fintech-urile astea care cica schimba ceva la sistemul bancar.
Nu schimba nimic, doar automatizeaza niste chestii pe care bancile n-au chef sa le implementeze.

Cu asta sunt de acord, nu cred că este un produs "revoluționar". Ceea ce implementează este însă ceva ce nu au decât Libra și ING: "portabilitatea banilor". Cu volt poți să ai asta și la alte bănci care n-au avut chef să o implementeze Posted Image

Edited by zopo, 17 October 2018 - 07:45.


#13
zopo

zopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.11.2012

 don_dannielo, on 17 octombrie 2018 - 07:38, said:

Mastercard foloseste un canal care se numeste Visa direct???
Mai plauzibila e varianta lui @rosix, cu conturi Volt la toate bancile.

Eu la BT am VISA, și la VISA așa se cheamă tehnologia. La Mastercard o fi "Mastercard Send", nu știu sigur. De obicei ce au unii, au  și ăilalți cu alt nume...

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Si daca un hacker intra in baza de date la astia de la volt te trezesti fara niciun ban...instantaneu.
     Presupun ca au cateva miliarde ca sa despagubeasca pe toata lumea. Sau poate nu au ! Hm...

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zopo, on 17 octombrie 2018 - 07:33, said:

Nu este virament, este "Visa direct". Este un alt canal, nu ai treabă cu IBAN, etc. Este canalul folosit de VISA/Mastercard, deci nu vorbim de "încasări", ci de un fel de charge-uri negative pe card... De aceea tranzacțiile sunt instantanee, și de aceea nu cred ca BT să ia vreun comision.

Posibil... Daca e asa... puneti exemple de portari cu cost zero intre doua carduri proprii - eventual unul VISA si unul Mastercard... daca nu e vorba de conturi curente (desi ma indoiesc - toate cardurile au asociate conturi curente... nu prea exista portari care sa nu implice banca)

Deci... simulari si exemple concrete, care aveti si folositi VOLT sa vedem cum se comporta.

 zopo, on 17 octombrie 2018 - 07:49, said:


Eu la BT am VISA, și la VISA așa se cheamă tehnologia. La Mastercard o fi "Mastercard Send", nu știu sigur. De obicei ce au unii, au  și ăilalți cu alt nume...

Cum spuneam - fa o simulare si zi-ne si noua.. daca nu apar "comisioane de incasare"... Ca plata, e asimilata unei plati cu cardul, pe net, in principiu.. deci fara comsion. Dar.. incasarea ??

M-ar interesa in special la portare catre carduri BT si BCR pentru acestea au comisioane de incasari pe conturile curente.

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
cate intrebari si speculatii,  cand puteti face un cont si un  test cu o banca ce nu are comision la incasare, ca sa vedeti cum apare pe extrasul de cont

daca au conturi la toate bancile si vor trimite din cont BT, tot in cont BT, atunci ar trebui sa apara ca tranzactie intrabancara, de vreun an a eliminat BT-ul comisionul la incasari intrabancare

Quote

CUM SE EFECTUEAZA TRANSFERURILE?
Toate cardurile băncilor înregistrate în România pot fi utilizate în aplicația Volt pentru a trimite bani. Însă, pentru încasări pe cardurile VISA emise de BRD, BCR și Raiffeisen, momentan nu funcționeaza, le vei putea utiliza doar pentru a trimite bani.
Poți trimite bani prin Volt doar dacă beneficiarul are și el un cont Volt activ. El poate accepta transferul tău doar dacă are aplicația instalată pe telefonul mobil. Dacă faci un transfer către un contact care nu este încă pe Volt, acesta va primi de la tine o notificare pe mail sau pe telefon, cu un link unde își poate crea cont.
Suma maximă pe care o poți transfera prin Volt într-o singură tranzacție este de 1000 LEI pe săptamână. În curând această limită va fi marită până la 9000 LEI pentru o tranzacție sau 45000 LEI pe lună.

Quote

CÂT COSTA UN TRANSFER DE BANI?
În acest moment, poți transfera cu comision zero orice sumă în limita săptămânală. Pe viitor, transferurile până la 500 de lei pe lună nu vor fi comisionate. Dacă vei depăși această limită, comisioanele vor fi mici, transparente și aplicabile doar expeditorului - 1% din valoarea tranzacției, indiferent de suma transferată, dar niciodată mai mult de 3 lei.

https://www.volt.ro/...transfer-bancar

Edited by gumball3000, 17 October 2018 - 08:20.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cspot, on 17 octombrie 2018 - 07:52, said:

Si daca un hacker intra in baza de date la astia de la volt te trezesti fara niciun ban...instantaneu.
Presupun ca au cateva miliarde ca sa despagubeasca pe toata lumea. Sau poate nu au ! Hm...

Volt e doar un furnizor de servicii, ca si Revolut si Pago.. nu are acces la baza de date cu cardurile .. doar intermediaza o operatiune in contul utilizatorului, ordonata de acesta.. Deci practic operatiunea o face utilizatorul, Volt de intermediarul.. deci nu stocheaza practic o baza de date ci proceseaza aceleasi tranzactii ca si cand ai plati pe net.

 gumball3000, on 17 octombrie 2018 - 08:09, said:

cate intrebari si speculatii,  cand puteti face un cont si un  test cu o banca ce nu are comision la incasare, ca sa vedeti cum apare pe extrasul de cont

Un utilizator cu carduri la doua banci diferite, ne-ar putea lamuri rapid cum sta treaba, facand doua tranzactii dintr-un sens in altul... si vazut care e treaba in extras.

#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am editat mesajul de mai sus, nu stiu cum  ai putea sa faci transferuri intre propriile carduri cu un singur cont.
Ar trebui sa-ti creezi doua conturi Volt.

Edited by gumball3000, 17 October 2018 - 08:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate