Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema S8

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bad47

bad47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 19.02.2015
Salut, am si eu o problema cu un samsung s8, nu trece automat de pe 4g pe 3g sau 2g atunci cand calitatea semnalului e slaba, desi din setari e pus pe automat. Ramane pe 4g si nu pot primi si efectua apeluri. Sim.ul este bun pt ca in alt telefon merge perfect.

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
2g, 3g sau 4g este pentru transfer de date.
   Daca nu poti efectua apeluri e alta problema.


#3
bad47

bad47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 19.02.2015
Daca il setez pe numai 2g merge fara probleme

#4
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Nu telefonul seteza pragurile la care se trece de pe 4G pe 3G, de pe 3G pe 2G ci operatorul(si reteaua prin starea ei: incarcare, alte relee existente, etc.).

4G nu este ca 3G, o "linie" de semnal in 4G presupune o retea utilizabila.
Ca sa iti mearga apeluri in 4G este necesar ca operatorul sa aiba VOLTE.

In mod normal in setari trebuie sa ai ceva de genul " Apel 4G" si prespun ca daca operatorul(implicit SIM-ul) nu suporta VOLTE, aceasta rubrica este dezactivata automat.
Daca gresesc, dezactiveaza tu manual, telefonul este fortat sa faca apeluri pe care reteaua nu le suporta.
Poate celalalt telefon nu suporta VOLTE si telefonul trece automat din 4G in 3G, unde se pot initia/primi apeluri.

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 14 October 2018 - 14:41.


#5
bad47

bad47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 19.02.2015
Celalalt telefon este a5 2017 unde imi apare apel 4g pe care il tin dezactivat, la s8 nu imi apare apel 4g. Nu stiu daca a5.ul suporta sau nu VOLTE. Reteaua pe care o folosesc este orange, crezi ca e posibil sa fie de la sim( il am de 2 ani jumate)?

#6
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
In ce retea esti? Am avut si eu problema asta, era de la operator. Nu inregistrase sim-ul la ei in retea, ceva de genul asta.

#7
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postbad47, on 14 octombrie 2018 - 15:47, said:

Celalalt telefon este a5 2017 unde imi apare apel 4g pe care il tin dezactivat, la s8 nu imi apare apel 4g. Nu stiu daca a5.ul suporta sau nu VOLTE. Reteaua pe care o folosesc este orange, crezi ca e posibil sa fie de la sim( il am de 2 ani jumate)?

Apel 4G = VOLTE
Ca sa poti initia si primi apeluri pe A5(in 4G, fara sa mai faca trecerea in 3G/2G) tine activ "apel 4G".
Din ce spui ai un S8 care nu este luat de la Orange ci de la Vodafone sau Telekom(ei nu au VOLTE si au firmware diferit de firmwareul "universal"/multi CSC si anume OXM care cuprinde si ROM) sau dintr-o alta tara(alt operator care la fel nu ofera VOLTE).

Ce am scris ofera doar o explicatie partiala, se mai poate sa:
Telefonul stie Volte dar nu are configuratia necesara din firmware pentru Romania, pentru Orange si de aceea sa ramana pe 4G.

Ai 2 SIM-uri introduse in el?

Edited by i0nut_tt, 14 October 2018 - 18:45.


#8
bad47

bad47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 19.02.2015
Telefonul este luat de la vodafone si este single sim, exista vreo posibilitate sa.l configurez astfel incat sa se faca trecerea de la 4g la 3g, 2g, si pe orange?

#9
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Ipotetic toate telefoanele fac trecerea.
Tu pe 4G nu poti initia sau prelua apeluri "by default" ca nu suporta reteaua asa ceva.
Telefonul sesizeaza asta(faptul ca reteaua nu are asa ceva) si trece automat pe 3G/2G.
Cred ca problema intampinata de tine este ce pateam pe Digi, lansasera 4G dar fara VOLTE, cand initam un apel telefonul "se gandea", se deconecta de la 4G(utilizat doar pentru date) si trecea pe 3G, dupa aceea urma apelul.
Aveam probleme si la primire uneori se intrerupea  pentru ca trecerea 4G-3G se facea intarziat.

Problema ta vine de la faptul ca ai un telefon optimizat pentru reteaua Vodafone(benzile lor, pragurile lor de trecere de la un tip de conexiune la altul) utilizat in Orange cu o posibila componenta geografica(unde folosesti telefonul) nefavorabila cauzata poate de faptul ca opereaza pe anumite frecvente(pe care Vodafone nu le are) si are alte praguri(atata in general cat si in particular - releele/configuratia din zona, incarcarea lor).

Exista solutii, dar implica schimbarea firmwareului telefonului ori cu cel de Orange ori cu multi CSC(OXM) care cuprinde Romania(ROM) la modul universal(unlocked - toti operatorii).
Nu stiu cat de bine functioneaza, au schimbat unele persoane, cred ca si de aici, ei stiu mai bine.

Mai poti face o sesizare la Orange sa verifice parametrii releelor pe care le folosesti/retelei, in intregul ei in zona cu probleme.

#10
bad47

bad47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 19.02.2015
Ok, multumesc frumos Ionut. Seara buna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate