Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Recomandare telefon a6/huawey p20 lite...a8

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Eu am vorbit de 3 modele Xiaomi, nu doar de 1. Tu chiar nu vrei sa pricepi ca nu e "cu mult" mai buna camera de pe Mi A2 si ca sunt atat de apropiate, incat sa zicem ca e vb de preferinta "privitorului". Poftim mai rapid pt "low light" condition, daca tie ti se pare ca e mai buna iluminarea excesiva de pe Mi A2, e ok, fiecare cu gusturile lui. Acum, macar la lipsurile legate de dimensiune, NFC, card slot, IP68 ... esti de acord, sau si acolo e "cu mult peste"? E o alternativa buna, mai ales din punct de vedere financiar, dar conteaza si preferintele, eu nu pot sustine ca A8 e "mult peste" sau ca Mi A2 e "mult peste", spun ca functie de preferinte se alege castigatorul.
Ce mai trebuie sa intelegi e ca pe gsmarena sunt facute o serie de fotografii si sunt alese "cele mai bune" din serie, dar tu ca si utilizator normal nu stai sa faci zeci de poze pana-ti iese una buna. Apoi chiar pe gsmarena se observa ca sunt apropiate camerele si daca te vei uita la partile cu text, sau la harta traseelor de autobuz, poate vei intelege ce vreau sa spun.

Edited by 1nqiu, 13 October 2018 - 11:11.


#20
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
Deci gsmarena minte in schimb un oarecare stie mai bine Posted Image e clar Posted Image
Doar de curiozitate ...ai avut mi a2 ? ai avut a8 ? cand le compari tu vb doar de pe youtube ?

Se vorbea strict de camera , daca citeai cu atentie op-ul a precizat clar ca asta o intereseaza cel mai mult .
Normal ca exista alternative mai bune ..insa la ce pret ? La 1050 RON mi a2 are cea mai buna camera ...chiar urcand pana la 1500 - 1600 ron .
Daca puneai mana si citeai ce am scris eu mai sus ..vedeai ca i-am spus foarte clar ..ca daca prefera samsung sa mearga pe a8 .

Uite si un low light ..ca sa nu mai vorbim de pe youtube Posted Image

Sa zici tu care e mai buna ?

Attached Files


Edited by crisadi75, 13 October 2018 - 11:22.


#21
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Daca tu ai inteles ca as fi zis "gsmarena minte" - chiar nu are rost discutia, tu tine-o pe a ta ca e "mult mai bun".

#22
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
Din cauza celor ca tine se vinde samsung la greu la preturile alea . Op-ul macar a cerut alte pareri ...insa sunt unele persoane care nu sunt in stare sa accepte ca gresesc si ca exista variante mai ieftine si uneori chiar si mai bune.
Pana la urma op-ul alege pe ce vrea sa dea banii ...

#23
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Asta chiar e culmea, sa zici ca-s si anti-Xiaomi, dar cum ziceam...

#24
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru cei care recomanda atat de vocal Xiaomi: fratilor, voi nu folositi NFC? Pana anul asta mi se parea cumva un moft. Acum, plati la magazine, plati la transport in comun...

#25
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
Nu ti-am zis ca esti anti-xiaomi ...ca nici eu nu sunt pro xiaomi ! ti-am zis clar ca cel putin la camera mi a2 este mai bun decat a8.Simplu. Daca nu poti sa intelegi ...asta e ...nu ne mai pierdem vremea de pomana Posted Image
@Extinct : al meu mi 8 are nfc ...si e tot xiaomi :)

Edited by crisadi75, 13 October 2018 - 11:35.


#26
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

 crisadi75, on 13 octombrie 2018 - 11:17, said:

Deci gsmarena minte in schimb un oarecare stie mai bine Posted Image e clar Posted Image
Doar de curiozitate ...ai avut mi a2 ? ai avut a8 ? cand le compari tu vb doar de pe youtube ?

Se vorbea strict de camera , daca citeai cu atentie op-ul a precizat clar ca asta o intereseaza cel mai mult .
Normal ca exista alternative mai bune ..insa la ce pret ? La 1050 RON mi a2 are cea mai buna camera ...chiar urcand pana la 1500 - 1600 ron .
Daca puneai mana si citeai ce am scris eu mai sus ..vedeai ca i-am spus foarte clar ..ca daca prefera samsung sa mearga pe a8 .

Uite si un low light ..ca sa nu mai vorbim de pe youtube Posted Image

Sa zici tu care e mai buna ?


Nu doresc sa tin partea nimanui, dar pentru rezultate corecte, in utilitarul de pe GSMArena trebuie sa setezi rezolutiile la o valoare egala.

A8-ul are rezolutia la 16mpx si mi 2-ul la 12mpx.

Este discutie similara cu accea la DSLR si altele.

La un full frame cu o camera care are 20 si alta 40mpx, daca "strangi"/resamplezi(daca faci downsampling) poza de 40 la 20mpx, ai acelasi zgomot, etc.

Edited by i0nut_tt, 13 October 2018 - 11:52.


#27
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

 crisadi75, on 13 octombrie 2018 - 11:17, said:

[...]

Sa zici tu care e mai buna ?
As fi fost curios cum ieseau pozele daca valoarea ISO era la fel pe ambele telefoane. Ca in poze unul are ISO 1200, iar celalalt are ISO 500.....

Edited by feribalint, 13 October 2018 - 12:10.


#28
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017

 i0nut_tt, on 13 octombrie 2018 - 11:50, said:

Nu doresc sa tin partea nimanui, dar pentru rezultate corecte, in utilitarul de pe GSMArena trebuie sa setezi rezolutiile la o valoare egala.

A8-ul are rezolutia la 16mpx si mi 2-ul la 12mpx.

Este discutie similara cu accea la DSLR si altele.

La un full frame cu o camera care are 20 si alta 40mpx, daca "strangi"/resamplezi(daca faci downsampling) poza de 40 la 20mpx, ai acelasi zgomot, etc.
Cred ca diferenta in cazul telefoanelor este destul de mica . Am observat noise in downsampling doar daca poza initiala avea mult noise ...acesta era accentuat.Dar e posibil sa ma insel ...

@feribalint Nu mai am a8-ul sa fac o poza comparativa , pot sa incerc cu mi8-ul sau cu mi4c-ul .

#29
Andreeacristina28

Andreeacristina28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.10.2018
Dar de samsung galaxy s8 midnight ce zici?

#30
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Iar ma mananca degetele, cred ca mi le tai Posted Image

 crisadi75, on 13 octombrie 2018 - 12:20, said:

Cred ca diferenta in cazul telefoanelor este destul de mica . Am observat noise in downsampling doar daca poza initiala avea mult noise ...acesta era accentuat.Dar e posibil sa ma insel ...
Ionut s-a referit la faptul ca noise-ul (ala de l-ai scos in evidenta in sectiunea cu oul ochi) e cu atat mai mare, cu cat rezolutia pozei e mai mare, dar ca daca aduci la aceeasi rezolutie (12mpx) vei vedea ca si zgomotul scade (ouale devenind aprox identice Posted Image ). Iar eu te-am indrumat mai sus sa verifici partea de text si harta cu trasee autobuz, ca sa vezi claritate putin mai buna la A8. Poti foarte bine sa verifici pozele la rezolutii mai mici si vei vedea acelasi avantaj de claritate pt A8.

 Andreeacristina28, on 13 octombrie 2018 - 12:37, said:

Dar de samsung galaxy s8 midnight ce zici?
Daca poti sari la pretul lui (apropo, ce buget ai, ca noi am incercat sa ne incadram in 1500 - cum sunt cele de care ai intrebat in postul initial), e un telefon foarte bun, doar ca vezi ca-l gasesti mai ieftin decat pe emag & garaj.

Edited by 1nqiu, 13 October 2018 - 12:54.


#31
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017

 1nqiu, on 13 octombrie 2018 - 12:53, said:

Iar ma mananca degetele, cred ca mi le tai Posted Image

Ionut s-a referit la faptul ca noise-ul (ala de l-ai scos in evidenta in sectiunea cu oul ochi) e cu atat mai mare, cu cat rezolutia pozei e mai mare, dar ca daca aduci la aceeasi rezolutie (12mpx) vei vedea ca si zgomotul scade (ouale devenind aprox identice Posted Image ). Iar eu te-am indrumat mai sus sa verifici partea de text si harta cu trasee autobuz, ca sa vezi claritate putin mai buna la A8. Poti foarte bine sa verifici pozele la rezolutii mai mici si vei vedea acelasi avantaj de claritate pt A8.
Si cu scaling la 12 mega a8-ul tot are mai mult noise. Este chiar atat de greu sa te uiti pe gsmarena ?

Sunt tare curios acum ...samsung s8 este undeva la 25 mil ...iar xiaomi mi 8 este undeva la 20 . O sa ii recomanzi s8-ul ?

Presupun ca pe undeva pe youtube exista un test in care s8-ul sa fie peste mi8 la camera :) chiar daca dxomark il da castigator cu vreo 11 puncte peste :)

Edited by crisadi75, 13 October 2018 - 13:14.


#32
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Ca sa-ti fac in ciuda, da! Pt ca mai ingust, mai confortabil si ca Samsung > Xiaomi cand nu e vb de low-mid range. Multumit? Posted Image Vezi preturile S8 de pe compari, sau daca tii musai sa iei de pe emag, diferenta e de 200 lei.

#33
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
E clar , esti un om tocmai bun de a face recomandari altora :)

#34
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Cred si eu ca mai bine-mi vad de treaba, am alte chestii mai bune de facut decat sa ma contrez cu d-astia ca tine, nu castig nimic altceva decat nervi si timp pierdut.

#35
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Dpdv. fotografic ambii ignorati anumite aspecte:
Senzor foto mai mare are A8-ul dar are prea multi mpx si are fotositii o idee mai mici => avantaj Xiaomi dar si A8 are apertura mai mare(pe un senzor mai mare) si ii reduce din avantaj telefonului Xiaomi.

Pe de alta parte apertura nu tine cont de numarul de fotositi, pozele la aperturi mari sunt mai neclare inspre margini, si in acelasi timp f 1.8 nu inseamna acelasi lucru pe senzori de marimi diferite.

Pozele cu A8 ies mai neclare inspre colturi, pentru ca senzorul este o idee mai mare 1/2.8 inch vs. 1/2.9 inch iar apertura este mai mare 1.7 vs 1.8 pe Xiaomi.
Ideea este ca daca A8 avea tot 1.8 nu era acelasi lucru dpdv. al claritatii de pe margini.

Orice comparatie utilizand portiuni de pe marginea imaginii defavorizeaza A8-ul.
Nu de nebuni au pus incepand de la S9 apertura variabila(duala): pentru mai multe detalii tragi cu 2.4 pentru bokeh cu 1.5(ziua, in lumina puternica in modul pro, ideal ar fi un filtru de densitate neutra).

Cum nu sunt "as" in domeniul foto, nu pot sa fac echivalari si alte calcule de genul. :)

Edited by i0nut_tt, 13 October 2018 - 13:42.


#36
Andreeacristina28

Andreeacristina28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.10.2018
S8 midnight iese din calcul. Imi reinnoiesc abonamentul si trebuie sa dau o diferenta. Pt A8 -700 lei, Huawei P20 lite - aprox. 400 lei si pt un s9- 450lei la un abonament de 30€

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate