Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Vine criza? Bursele din toată lumea au deschis pe minus, după ce Wall Street a închis la cel mai mic nivel din ultimele opt luni

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#37
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 H6D-100c, on 11 octombrie 2018 - 13:06, said:

Sa te temi ca vine criza in Romania, e ca si cum te-ai teme ca vine gripa intr-un loc unde bantuie ciuma...

Stim, ciuma rosie... care ne-a bagat in UE.
Altfel, sper sa vina criza fiindca e full de masini care circula, au si bani de masini si de carburant, asa o fi la ciuma.

#38
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 crisstonne, on 11 octombrie 2018 - 13:06, said:

Este pe consum, de asta, cind o sa facem buba, o sa o facem mare si dureroasa.
Acu' mi-amintesc ca am mai discutat despre asta prin aprilie sau mai. Doar ce ma inscrisesem si m-au luat la suturi... :D

#39
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Oricum, la noi cam toate vin cu intarziere de ceva ani sau zeci de ani.

#40
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

 Paz, on 11 octombrie 2018 - 12:01, said:

Ati pus-o !

Eu sunt gata sarac, asa ca n-am nimic de pierdut. Posted Image Posted Image
Saracia costa!

#41
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005

 altuser09, on 11 octombrie 2018 - 13:25, said:

Saracia costa!

Tre' sa platesti impozit pe ea ?

#42
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 iladi, on 11 octombrie 2018 - 13:12, said:


Asta e ca si cu cutremurul. E sigur ca vine, nu se stie cand
De asta niciodata epicentrul nu va fi in Teleorman...il fura Dracnea si pe ala :).

 morenno, on 11 octombrie 2018 - 13:11, said:

va aduceti aminte cand soferii, invatatorii si studentii au prabusit sistemul, s-au umplut de bani si n-au platit nici macar taxe? nici eu!

sa vina criza, poate ca vor intelege oamenii de ce au fost incurajati sa traiasca bine, si nu sa fie cumpatati.
nah, nu cred ca vor intelege, exact cum nu inteleg de ce golirea portofelului iti umple capul de griji.

cum se face ca bursa e mama crizelor, toate s-au nascut din ea? de ce nu o scoate cineva din priza? sa fie doar un instrument in maini lacome? sa fie criza cea mai buna afacere?

cum ruinezi un om care nu stie ce sa faca cu banii? exact, ii dai bani.
ce au reusit stimulentele economice sa produca? dar creditele? bunastare sau datorie? amandoua? cine ti le vinde, ca le platesti?
ok, dar cui sunteti datori? celor care ti-au adus criza pe cap cumva?...
ai oamenii, ai tiparnita si mijloacele de productie. da, dar asta e destul doar pentru satisfacerea nevoilor nu si a lacomiei. fiecare criza a facut loc de o datorie si mai mare, a marit prapastia dintre bogati si saraci, nu e un reset.

scoateti bursele din priza.
pana atunci, tine minte, lichiditatile nu se usuca niciodata. din banii munciti, pune deoparte cat poti, plateste-te si pe tine.
Foarte pertinent si ca sa iti restrang postarea as adauga: Nu te intinde mai mult decat ti-e plapuma.

#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 geostorm, on 11 octombrie 2018 - 12:43, said:

Sa vina odata.
Ca toti asteapta un reset

Reset e necesar la cap. Omenirea in general nu invata nimic, niciodata.

 tehnics, on 11 octombrie 2018 - 13:34, said:

De asta niciodata epicentrul nu va fi in Teleorman...il fura Dracnea si pe ala Posted Image.


Va fi in Mihaileanu.

#44
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,627
  • Înscris: 15.01.2017

 overseas, on 11 octombrie 2018 - 12:35, said:



Poate ai noroc si infrunta Ciolos criza, ca un barbat.

Nu mai bine pesedeaua? Nu ca ciolos ar fi vreun arhanghel ceva.

#45
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 morenno, on 11 octombrie 2018 - 13:11, said:

scoateti bursele din priza.
pana atunci, tine minte, lichiditatile nu se usuca niciodata. din banii munciti, pune deoparte cat poti, plateste-te si pe tine.

Foarte corect. Extrem de putini oameni pun deoparte din ce castiga.

Bursa e una din cele mai mari tepe financiare ale omenirii (daca nu cea mai mare).

Practic, niste naivi sunt atrasi sa creada in performantele unor firme si sa parieze pe ele. Firmele se finanteaza (pe loc!) din banul prostului respectiv, cu promisiunea ca o sa-i dea nitel mult la un moment dat. A se citi: "firma promite prostului ca dupa ce el pariaza, adica baga banii, ea (firma) se va ocupa sa atraga ulterior mai multi prosti, deci mai multi bani din care sa-i dea primului prost cotizant plusul promis (sperat)".

Si nu in performante trebuie sa creada, ci in Excelurile manuite de Chief Financial Officer si supusii lui cu mare abilitate.

Nici o firma, luata la bani marunti, nu are valoarea (sau puterea financiara mai bine zis) pe care declara in scripte ca o are. "Valoarea" aia e, de cele mai multe ori, doar o imagine (o bula) exagerata proiectata pe mintile potentialor investitori (aka viitorii naivi)

Uitati-va la ce grad de naivitate s-a ajuns (intr-o buna masura datorita internetului, acest motor de gasit prosti dispusi sa asculte bazaconii): crowdfunding, adica atragerea de bani prin prostirea democratica a oricui sta sa puna botul la business-urile aflate la inceput de "drum" (drum = inceputul actiunii de pacalire a fel si fel de prosti lacomi si doritori de profit).

Cum poti tu sa zici "startup-ul (ce cuvant imbecil!) X valoreaza 150 de milioane de euro pentru ca tocmai a primit o investitie de 150 de milioane de euro de la nu stiu ce fond care alearga dupa profit".

Cum dracu' sa aiba deja valoarea aia inainte sa fi dovedit ceva, niste rezultate?

Edited by cattavencu, 11 October 2018 - 14:52.


#46
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Ahasverus, on 11 octombrie 2018 - 11:58, said:

Cand incepi sa te intrebi public daca vine criza, de obicei e prea tarziu, ea e deja aici.

Cei destepti au taiat cheltuielile si au maximizat lichiditatile. (strang osanza)

Prostii cheltuie si spera la minuni.

Ia vezi ce zice tatucu Isarescu.


Osanza se topeste cel mai repede, prefer carne si carnati la garnita

#47
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,285
  • Înscris: 23.07.2014

 danyel61, on 11 octombrie 2018 - 11:56, said:

La noi nu vine, ca nu-i da voie dracnea

Dracnea pazeste acuma, de stabilit, a stabilit Basescu deja ca Rom^nia refuza sa intre in criza :)

#48
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007

 morenno, on 11 octombrie 2018 - 13:11, said:

pana atunci, tine minte, lichiditatile nu se usuca niciodata. din banii munciti, pune deoparte cat poti, plateste-te si pe tine.
Vine o inflatie de 1 milion la suta (!!!) ca in Venezuela si poti sa faci focul cu teancurile de bancnote ... sau genti Posted Image

Attached File  inflation.jpg   258.45K   44 downloads

#49
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,285
  • Înscris: 23.07.2014

 crisstonne, on 11 octombrie 2018 - 13:06, said:

Este pe consum, de asta, cind o sa facem buba, o sa o facem mare si dureroasa.

 Paz, on 11 octombrie 2018 - 13:20, said:

Acu' mi-amintesc ca am mai discutat despre asta prin aprilie sau mai. Doar ce ma inscrisesem si m-au luat la suturi... Posted Image

azi la cafeaua de dimineata ma uitam pe proteveu si intre 2 Busuioace cu starea vremii bagau stiri. Ei spun ca e groasa, adica inflatie vascoasa, puterea de cumparare a oamenilor se cam duce in cap si au inceput sa migreze de la supermarketuri la magazine de discount sau ceva de genul. Se cam uitau cu jale la carucior oamenii si ziceau ca au inceput sa taie cantitati la o serie de produse.

#50
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 24.01.2014
Deja vu
Si in 2008 sau cand a fost tot asa ne a prins criza dupa ce niste dobitoci au umflat aparatul bugetar.

#51
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Pai eu totusi nu inteleg un lucru: bulele astea economice sunt ciclice si foarte usor de estimat daca ai cunostinte economice temeinice...nu inteleg de ce se agita lumea ?
Asta inseamna ca nimeni nu a invatat nimic din trecut....

 SorinGT, on 11 octombrie 2018 - 14:43, said:

puterea de cumparare a oamenilor se cam duce in cap si au inceput sa migreze de la supermarketuri la magazine de discount sau ceva de genul. Se cam uitau cu jale la carucior oamenii si ziceau ca au inceput sa taie cantitati la o serie de produse.
Nu nenica...aia nu e din cauza caderii bursei sau a mai stiu eu ce chestii macroeconomice.... aia e rezultatul votari cu PSD. Cand iti da 2 lei/ luna la salariu si iti mareste gazele, apa, benzina, utilitatile cu 3 lei/luna, asta inseamna o guvernare defectuoasa....care numai in ochii lu Veorica este " tigrul europei" pentru ca in buzunarul omului de rand e gaura in buzunar.

Edited by tehnics, 11 October 2018 - 15:02.


#52
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 SorinGT, on 11 octombrie 2018 - 14:43, said:

azi la cafeaua de dimineata ma uitam pe proteveu si intre 2 Busuioace cu starea vremii bagau stiri. Ei spun ca e groasa, adica inflatie vascoasa, puterea de cumparare a oamenilor se cam duce in cap si au inceput sa migreze de la supermarketuri la magazine de discount sau ceva de genul. Se cam uitau cu jale la carucior oamenii si ziceau ca au inceput sa taie cantitati la o serie de produse.
Povestea asta cu bursele e mondiala. A inceput de ieri. Problema e in cauzele crizei din 2008. Nu au fost eliminate. In momentul de fata economia din toata lumea se bazeaza pe moralitatea bancherilor.

#53
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
@tehnics,

Quote

Asta inseamna ca nimeni nu a invatat nimic din trecut....

eh, nimeni...tu de ce crezi ca se repeta?! functioneaza!
ultima criza mi-a dublat banii. chestia e ca nu stiu cui sa multumesc, celor care au impins bursa la vale( nu-i asa de inteligenta, nu stie singura) sau celor care au vandut ieftin de nevoie. stai, stiu, mie trebuie sa-mi multumesc. acum astept urmatoarea oportunitate, daca aveam puterea ii puneam eu o piedica bursei, imi faceam singur sansa.
orice se poate intampla...se va intampla.
pariez pe lacomia omului.

paz,
lacomia consumatorilor a inventat bancherii, moralitatea nu face parte din design.

Edited by morenno, 11 October 2018 - 15:32.


#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 Paz, on 11 octombrie 2018 - 15:07, said:

Povestea asta cu bursele e mondiala. A inceput de ieri. Problema e in cauzele crizei din 2008. Nu au fost eliminate. In momentul de fata economia din toata lumea se bazeaza pe moralitatea bancherilor.
https://economie.hot...le-efei-fmi.htm
"Ce a provocat căderea burselor mondiale: Temerea de înăsprire a politicii monetare americane, atacul lui Trump la Fed Reserve și declarațiile șefei FMI"
"Mișcarea de panică de pe bursele mondiale a fost provocată de o declarație dură a lui Donald Trump împotriva băncii centrale americane și de o nouă majorare a dobânzilor de intervenție ale Federal Reserve, așteptată în decembrie, arată analiștii consultați de AFP. La care se adaugă o declarație a șefei FMI, Christine Lagarde, care a spus că valorile bursiere sunt "extrem de înalte"."

https://economie.hot...rilor-burse.htm
"Bloomberg: Cei mai bogaţi oameni din lume au pierdut 99 de miliarde de dolari din cauza scăderilor de pe burse"

Edited by andreic, 11 October 2018 - 16:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate