Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

DJI Mavic Air - discutii generale

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
574 replies to this topic

#55
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Atunci cand pierd semnalul video de pe telefon, drona mai are activati senzorii, nu ?

Si cand vine singura acasa, daca are un obstacol in fata il ocoleste ? (teoretic da, dar practic nu stiu :)))  ). Azi am pierdut semnalul video si m-am cam speriat putin. Era in spate la o cladire si nu stiam ce face..

#56
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8E4L6eLiqco?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Un scurt videoclip facut cu drona

Edited by Razvan125, 03 November 2018 - 19:53.


#57
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Atunci când setezi ceva pe aplicația din telefon setările se transmit mai departe prin controler câtre dronă și rămân memorate în softul dronei, dacă pierzi legătura cu ea după 20 secunde se activează automat RTH, senzori rămân în starea în care au fost înainte de pierderea semnalului, deci dacă erai cu ea în sport mode cu senzorii dezactivați tot așa rămâne.

#58
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
ok. Multumesc ca m-ai lamurit.

#59
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

 eugeniusro, on 03 noiembrie 2018 - 20:24, said:

Atunci când setezi ceva pe aplicația din telefon setările se transmit mai departe prin controler câtre dronă și rămân memorate în softul dronei, dacă pierzi legătura cu ea după 20 secunde se activează automat RTH, senzori rămân în starea în care au fost înainte de pierderea semnalului, deci dacă erai cu ea în sport mode cu senzorii dezactivați tot așa rămâne.
Oare nu trece automat in P-mode? Atunci ce sens ar mai avea setarile alea de RTH Obstacle Avoidence on/off puse sepatat?

 Razvan125, on 03 noiembrie 2018 - 19:53, said:

Un scurt videoclip facut cu drona
Foarte fain clipul. Ce setari ai folosit? Ma refer si la setarile din drona si la post-editing.
Ca sfat, poate ar fi o idee sa zbori in cinematic mode si sa cresti putin Gimbal smoothness de prin setari, ca sa mai atenueze miscarile bruste pe care inevitabil le faci in modul normal.

A, si inca ceva: ai avut vreun fel de problema ca cineva sa zica ceva pentru faptul ca ai zburat prin oras? :)

Edited by MusafirulCreativ, 05 November 2018 - 12:22.


#60
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Am o varianta imbunatatita de ieri. ( era vremea mai buna :))) ). Incerc si eu sa fac un video cat mai bun. Dar daca vreau sa pun cat mai multe cadre, lungimea videoului creste si mi se pare cam plictisitor... oricum o sa fac unul si asa pentru ca am multe cadre frumoase.

O sa incerc un modul cinematic data viitoare.

Nu am avut probleme ca am zburat prin oras.


#61
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 MusafirulCreativ, on 05 noiembrie 2018 - 12:21, said:

Oare nu trece automat in P-mode? Atunci ce sens ar mai avea setarile alea de RTH Obstacle Avoidence on/off puse sepatat?
Foarte fain clipul. Ce setari ai folosit? Ma refer si la setarile din drona si la post-editing.
Ca sfat, poate ar fi o idee sa zbori in cinematic mode si sa cresti putin Gimbal smoothness de prin setari, ca sa mai atenueze miscarile bruste pe care inevitabil le faci in modul normal.
A, si inca ceva: ai avut vreun fel de problema ca cineva sa zica ceva pentru faptul ca ai zburat prin oras? Posted Image

Da cred că ai dreptate, senzorii se reactivează când intri în RTH mode, reținusem greșit ideea pentru că am văzut o discuție pe un forum unde cineva se plângea că drona sa comportat ciudat la RTH deoarece venea pe direcția soarelui (cred că era la apus) și orbeau senzorii, în fine se recomanda acolo dezactivarea senzorilor și setarea corespunzătoare a înălțimii de întoarcere peste obstacole (pomi, clădiri). Cu proximul zbor o să fac un test să mă lămuresc.
Apropo de filmări, este foarte bun dacă selectezi modul tripod atunci când vrei să filmezi, drona se va mișca mai lent dar filmarea iese excelent.

#62
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Voi cum procedati cu bateriile? Eu de exemplu am timp sa zbor numai in weekend-uri si in rest drona sta nefolosita. In manual scrie ca bateriile trebuie sa stea intre 40-60% sau ceva de genul daca sunt nefolosite. Daca le lasi la 100% se descarca singure sub 65% dupa 10 zile, insa mi se pare cam mult timp (la mavic pro poti seta dupa cate zile sa se auto-descarce, inclusiv dupa 2-3 zile). Asa ca le incarc pana la 50-51% dupa fiecare zbor si le depozitez. Inainte de zbor le incarc complet si tot asa. Nu-mi dau seama daca fac mai mult rau bateriei asa, sau e mai bine sa le incarc 100% si las sa se descarce singure (daca apuca).

Edited by MusafirulCreativ, 05 November 2018 - 14:35.


#63
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Cam la fel e și la mine programul de zbor așa că nu mi-am bătut capul cu bateriile, sunt inteligente deci își văd singure de grijă Posted Image , pentru perioade lungi de stocare de câteva luni se pune problema să fie menținute la 50 - 60% încărcate. Uite ce zice în manual
https://dl.djicdn.co...nes v1.0-EU.pdf

#64
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Cand vin acasa cu drona tot timpul o pun la incarca. CIne stie cand am nevoie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q3VCe8HeqIY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
AIci e varianta "imbunatatita". Cred ca o sa fac un video mai lung ( vreo 5 minute ) in care sa pun cat mai multe cadre.
Stiti ceva melodii care se potrivesc pe aceasta tema de videoclipuri ? (prezentati orase, etc.. )

#65
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Ei tocmai m-am întors de la zbor și am testat treaba cu senzorii, deci pe drona mea este ultimul firmware ăla cu 500 în coadă și la fel am actualizat și firmwareul pe controler, am folosit ultima versiune de DJI Go 4 pusă pe un Galaxy S7.
Deci la mine dacă sunt în sport mode cu senzorii dezactivați și activez de pe comandă RTH nu se activează senzorii, în aplicație rămâne pe roșu semnul de la senzori, de remarcat că senzorii inferiori de aterizare funcționeaza, în timp ce ateriza am băgat mâna sub ea și sa oprit apoi a apărut pe ecran un mesaj că este teren impropiu pentru aterizare, eu eram în fața dronei și nu mă vedea, am scos-o din RTH cu butonul de pauză și am comutat butonul sport mode pe normal și în acel moment ma văzut și a început să mă bipăie. O să mai fac zilele astea și un test cu telecomanda oprită acum la locația unde am testat nu prea era loc de teste.
Am mai făcut și o poză Posted Image
https://goo.gl/maps/Vb2BuAgZtvC2

Edited by eugeniusro, 05 November 2018 - 18:25.


#66
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016

 eugeniusro, on 05 noiembrie 2018 - 18:24, said:

de remarcat că senzorii inferiori de aterizare funcționeaza, în timp ce ateriza am băgat mâna sub ea și sa oprit apoi a apărut pe ecran un mesaj că este teren impropiu pentru aterizare,
Asta am observat si eu. Am vrut sa o aterizez in modul sport si drona incepea sa coboare tot mai incet.

https://360player.io/player/EwyPvy/
O poza din weekendul trecut. Cum pot oare sa fac biserica aia sa se vada mai clar ( e prea mult alb ) ? Inafara de Photoshop.
Oare sa incep panorama din alt punct ? Sau sa pun camera pe manul ?

Si am vazut ca in ultimele panorame am destul de multe distorsiuni... Poate fi de la interferenta ? (doar camera de pe drona nu e afectata de interferente)

Edited by Razvan125, 05 November 2018 - 20:06.


#67
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Înțeleg că ai avut camera pe automat, totuși chiar când este pe automat ai acces la setările de expunere, mai reduci de acolo. Mai jos ai o imagine cu fereastra de setări la cameră, aici este pe manual dar când selectezi automat deasupra, jos la expunere apare un plus și un minus stânga și dreapta. La turla bisericii sus este altă problemă, camera nu "vede" așa sus când face pozele, deoarece camera nu face poze și deasupra cerul este "falsificat" de softul din Mavic, trebuie să te ridici mai sus când faci poza.
Ce fel de distorsiuni ai ? eu am observat că apar probleme când este vânt prea tare care mișcă drona sau chiar și când este vânt mai slab dacă are pe ea protecțiile, scutul ăla de la elici o face să se miște ciudat.

Edited by eugeniusro, 05 November 2018 - 21:07.


#68
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016

 eugeniusro, on 05 noiembrie 2018 - 21:04, said:

Ce fel de distorsiuni ai ? eu am observat că apar probleme când este vânt prea tare care mișcă drona sau chiar și când este vânt mai slab dacă are pe ea protecțiile, scutul ăla de la elici o face să se miște ciudat.
Daca te uiti in panorama postata mai sus, langa turn (in partea dreapta) e blurat. Si mai sunt locuri unde e blurat.

In panorama pe care ai pus-o tu nu am vazut sa fie locuri in care sa nu fie imaginea clara

Las aici o serie de panorame (da-ti pe fullscreen ca sa se vada bine):
https://momento360.c...19f9d9cfa0e593e

https://momento360.c...da1d655015bfc35

https://momento360.c...9807aea1fb3556a

Mai am o problema.. Eu pun panoramele pe skypixel dar o saptamana nu se mai proceseaza... Ce o avea ?
Tot uit sa descarc panoramele de pe drona pe telefon sa le pun cu google street view si pe skypixel imi e cel mai usor + ca face si efectul acela de glob.

Edited by Razvan125, 05 November 2018 - 21:22.


#69
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
La ultimele panorame nu pot să mă uit, îmi cere să mă loghez la ei dar m-am uitat la cea cu biserica, am văzut unde este blurat, și pe ale mele găsești zone blurate, alea apar acolo unde se "înădesc" pozele, pe Street View cred că sunt mai greu de observat, am văzut și că pe 360player nu poți să faci zoom,  și la ale mele sunt destule zone cu probleme dar eu le mai și selectez, adică fac 2 sau 3 panorame într-o locație apoi le ajustez în Photoshop cu raw filter, uzual corectez highlight, contrast, etc apoi mă semnez la info file, salvez poza retușată și apoi o mut în telefon de unde o ridic pe street view.

#70
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016

 eugeniusro, on 05 noiembrie 2018 - 21:56, said:

La ultimele panorame nu pot să mă uit, îmi cere să mă loghez la ei
Oh. Nu stiam ca trebuie sa te loghezi. O sa le pun de acum pe google street view.

https://goo.gl/maps/694rdZDEaFv
https://goo.gl/maps/YzowYjTi4iJ2

Voua va vede telefonul toate panoramele ca si panorama (numa la unele imi apare iconita de panorama) ? Mie doar unele mi le vede ca si panorama dar nu stiu exact care ( 180, sferice, etc )

Edited by Razvan125, 05 November 2018 - 22:50.


#71
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Excelentă poza de noapte, ce setări a folosit ?

#72
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Camera era pe auto

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate