Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Permis UK

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
Întrebare tampita : știu cum pot obține permis de UK, dar dupa aia, dacă vreau permis de România din nou, ce trebuie făcut?

#2
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Permisul de UK e valabil in Romania si viceversa. Cel putin cat timp UK inca e in U.E.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Adica pentru foarte scurt timp.

Ca sa obtii iar permisul de RO trebuie sa uiti cat de lejer ai obtinut permisul de UK si sa ai nervi mai tari. In conluzie ...trebuie sa umbli ...ca in RO.

Edited by keta, 10 October 2018 - 01:10.


#4
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Te duci in tara si il dai pierdut ? evident zici ca l-a ischimbat in UK, ca poate or sti militienii romani, dar daca tot e pierdut, poate iti ofera sa faci altul in Ro pe sistemul pierdut.

Edited by 77777-7, 10 October 2018 - 02:04.


#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

 77777-7, on 10 octombrie 2018 - 02:02, said:

Te duci in tara si il dai pierdut ? evident zici ca l-a ischimbat in UK, ca poate or sti militienii romani, dar daca tot e pierdut, poate iti ofera sa faci altul in Ro pe sistemul pierdut.
ai un dosărel la noi și știu absolut tot despre permisul tău luat la noi sau nu .nu poți minți

#6
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

 EMPP, on 10 octombrie 2018 - 05:32, said:

ai un dosărel la noi și știu absolut tot despre permisul tău luat la noi sau nu .nu poți minți
Adica au internet militienii in Romanica? Si au folosit internetul ala ca sa comunice cu militienii reginei ca mi-am schimbat eu permisul ? Meh...Oricum, mai degraba imi iau cetatenia in uk decat mai schimb permisul in romanesc.

#7
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Ceri preschimbare permis, dureaza cam 30 de zile: https://www.drpciv.r...a4e9422012c2bb1

Anexa nr. 1 - Lista cuprinzand statele membre emitente de permise de conducere nationale ce pot fi schimbate fara examinarea sau testarea detinatorilor unor astfel de permise
[...]
25. Regatul Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord

Edited by Argv, 10 October 2018 - 07:16.


#8
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

 LunaCrystal, on 10 octombrie 2018 - 00:30, said:

Permisul de UK e valabil in Romania si viceversa. Cel putin cat timp UK inca e in U.E.

Si dupa de ce n-ar fi?
Permisul din Elvetia e valabil in Romania?

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 keta, on 10 octombrie 2018 - 01:08, said:

Adica pentru foarte scurt timp.
Nici vorba!
E valabil pana expira.
Inclusiv permisele din SUA, care nu a fost si nu va fi vreodata in UE, sunt valabile in Ro (stiu pe cineva, cetatean roman, care foloseste in Romania permis american, obtinut cand locuia acolo).
La fel, permisele romanesti sunt valabile oriunde (de ex. poti merge in SUA, inchiria masina si circula pe unde ai chef).

#10
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 MihaiRo77, on 10 octombrie 2018 - 00:10, said:

Întrebare tampita : știu cum pot obține permis de UK, dar dupa aia, dacă vreau permis de România din nou, ce trebuie făcut?
procedura ar trebui sa fie ca-n UK/UE, faci cerere si-l capeti inapoi, englezii banuiesc ca-l trimit autoritatilor romane

#11
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Si eu mi-am schimbat permisul de conducere romanesc cu unul de UK si sunt curios, daca dupa Brexit, permisul auto de UK o sa fie recunoscut in Romania.

#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 senzanome, on 10 octombrie 2018 - 19:47, said:

Si eu mi-am schimbat permisul de conducere romanesc cu unul de UK si sunt curios, daca dupa Brexit, permisul auto de UK o sa fie recunoscut in Romania.
Daca vine unul din Botswana, cu perimis de Botswana, ce crezi ca se intampla cand vede politistul romna acel perimis?

#13
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ai dreptate @Karhu.... eram cu gandul mai mult la Brexit.....Posted Image

#14
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

 Karhu, on 10 octombrie 2018 - 09:21, said:

Nici vorba!
E valabil pana expira.
Inclusiv permisele din SUA, care nu a fost si nu va fi vreodata in UE, sunt valabile in Ro (stiu pe cineva, cetatean roman, care foloseste in Romania permis american, obtinut cand locuia acolo).
La fel, permisele romanesti sunt valabile oriunde (de ex. poti merge in SUA, inchiria masina si circula pe unde ai chef).

 cuculea, on 10 octombrie 2018 - 20:10, said:

Daca vine unul din Botswana, cu perimis de Botswana, ce crezi ca se intampla cand vede politistul romna acel perimis?
Nu-s cam toate permisele din lume valabile in toate lumile pe baza conventiei de la Viena din 1972 sau 67 sau ceva ? Scrie in manualul rutier.

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 77777-7, on 11 octombrie 2018 - 12:06, said:

Nu-s cam toate permisele din lume valabile in toate lumile pe baza conventiei de la Viena din 1972 sau 67 sau ceva ? Scrie in manualul rutier.
Pai nu imi explica mie...expica celor care nu stiu ce sa faca cu un permis eliberat de o tara non UE si folosit in UE

 dan210, on 10 octombrie 2018 - 19:34, said:

procedura ar trebui sa fie ca-n UK/UE, faci cerere si-l capeti inapoi, englezii banuiesc ca-l trimit autoritatilor romane
Cu exceptia ca (sau adaugirea ca) , in Romania , la schimbarea permisului strain cu cel romanesc, trebuie sa faci si fisa medicala. In rest aceeeasi procedura ca in UK, fara a fi nevoie sa pui totul la posta, te duci personal la politie:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate