Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Vinerea neagra PRO 2018

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#73
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Si eu m-am gandit tot la excursii asa ca am luat un rucsac Posted Image Era programat de BF dar daca l-au pus la BFPro ma simt deja pro :)

E vizibila diferenta intre acel Benq si Dell? Si eu am tot un Dell (merge si Spyderu), dar na daca tot am citit topicul asta parca zgandare ceva ca ar fi bun alt monitor care sa ma faca sa ma simt ca si cum as avea Eizo Posted Image

View Postkatran, on 17 octombrie 2018 - 14:22, said:


...am cumparat obiectivul pe care mi-l doream, asa cum am scris deja. Am reusit sa obtin un pret bun, nu am mai stat pe ganduri.

..... Cu toate ca am spart pusculita, daca in decembrie apar ceva chiftele nu dau inapoi.

Acum ai incurcat-o nu mai ai nici o scuza pe aria de critica daca pasarea nu se vede perfect.

Asta cu nestatul pe ganduri e cea mai buna abordare, fotograful si-a casitigat linistea ... daca nevasta nu stie pretul.

Edited by edri, 17 October 2018 - 15:09.


#74
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pe Dell-ul meu Spyderul merge doar software, hardware e suportat doar XRite. Ghici pe care-l am Posted Image

Hmm... nu pot zice daca-i vizibila sau nu, intrucat nu le-am comparat direct. Am vazut BenQ (alde SW2700pt) la Photokina si mi-a placut; eram decis sa cumpar.
M-au speriat niste review-uri in care se spunea ca ar avea probleme cu uniformitatea culorilor; in plus, Eizo (CS2730) a fost redus nitel de BFP si BenQ, nu - ceea ce a mai apropiat oarecum preturile Posted Image
Daca ai cum sa-l trimiti inapoi in caz ca nu-ti convine...

L.E. Cand imi fac un pic de spatiu o sa pun Dell-ul si Eizo unul langa altul. BenQ ar trebui sa "traga" mai spre Eizo.

Edited by TS030, 17 October 2018 - 15:32.


#75
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
Nu degeaba unele scule de calibrat costa de 10-100x mai mult decat altele Posted Image

#76
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Neah, tine de Dell aici; caci monitorul mai bun le suporta pe ambele.

L.E. Atat Eizo (prin Color Navigator) cat si BenQ (prin Palette Master) suporta Spyder si XRite.
Dell, un monitor ieftin, suporta doar calibratorul mai scump...

Edited by TS030, 17 October 2018 - 18:25.


#77
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
Nu ma refer la calibrarea software/hardware in cazul Dell (un aparat compatibil cu ce doresc ei pentru cea hardware nici nu-i asa scump), ci la modul mai general: domeniul e mai complex decat pare la prima vedere iar rezultatele rapide/ieftine s-ar putea sa nu satisfaca mereu. Cand sunt comparate doua monitoare alaturate, eventual avand si tehnologie diferita de afisare, se pot observa mai usor "imperfectiuni".

#78
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sa vedem ce-a reusit Eizo sa faca. Si pentru asta am nevoie de calibrator - nici cu digital uniformity equalizer dezactivat nu pot sa vad cu ochiul liber diferente de uniformitate. Mai rau se vad diverse obiecte care se "reflecta" in monitor... ar fi prins bine un parasolar, care la BenQ e inclus :)

Apropo de reflexii, chiar imi place ca ecranul nu este de un mat evident, nu stiu cum sa-i zic... "zgrunturos" (ca la modele mai vechi). La fel e si BenQ.

#79
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
Ce gamut are?

#80
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
99% AdobeRGB. E cam standard, si Dell-ul avea trecut asta in specificatii.

Edited by TS030, 17 October 2018 - 19:19.


#81
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
Sa-l folosesti sanatos.

#82
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Multumesc.

#83
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View PostTS030, on 09 octombrie 2018 - 21:42, said:

SW2700pt, la asta ma gandesc.
99% Adobe, QHD, 27", 14bit LUT (calibrare hardware), hood inclus. Ar inlocui un Dell cu ceva probleme de uniformitate si la care nu merge Spyderul.

Am avut eu 2 buc puse dual pe Quadro K5000, nu stiam cum sa le duc mai repede inapoi. Daca nu ai luat si nu ai noroc chior sa prinzi exemplarlar(e) bun(e), uita de modelul asta!
LE: n-am citit pana la sfarsit, sper ca ai gasit ceva mai bun

Edited by miki74, 29 October 2018 - 18:46.


#84
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Multumesc pentru sfat, ai putea da detalii despre probleme?

Am gasit Eizo CS 2730. :)

#85
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Problemele au fost cam asa:
In primul rand nu vorbim de un monitor true 10bit ci de un 8 bit+FRC. Bine, asta nu inseamna ca e prost, oricum majoritatea video card nu stiu sa transmita informatie pt. 10 bit.
Apoi, ambele monitoarele prezentau ips glow si backlight bleed accentuat. Unul era mai ok, dar cand cauti o anumita calitate, nu e acceptabil.
Ambele monitoare aveau probleme serioase de uniformitate.
Bomboana de pe coliva: - desi monitoarele vin cu certificat de calibrare din fabrica, culorile erau diferite intre ele, verificat pe mai multe placi video - modele pro.
Succes la achizitie!

#86
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Aha, multumesc. Exact de ce m-am temut. Modelele de la Photokina aratau bine, insa citind review-uri am auzit exact de problemele pe care le semnalezi.

Mi-am luat deja Eizo-ul, de BFP - a fost redus nitelus (ceea ce i-a mai apropiat pretul de BenQ). N-am vazut bleed, iar la ochiul liber arata OK ca uniformitate.

#87
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
Apeleaza (periodic) la calibrare unii cu monitoare profi de mii de euro, iar altii care dau doar cateva sute se asteapta sa fie perfecte din fabrica.

#88
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Daca taceai...
- am calibrator - Datacolor Spyder, e drept, nu XRite.
- problemele respective nu se rezolva printr-o calibrare. Apropo, softul BenQ nu pare-a fi cel mai stralucit.
- BenQ SW2700 si cu atat mai mult Eizo CS 2730 nu costa "doar cateva sute". BenQ este 3589 ron, iar Eizo, 5500 ron acum ca a trecut promotia de BFP. "Cateva" inseamna mai bine de 7.
- nimeni nu a cerut perfectiune. Avem insa dreptul de-a ne intreba daca BenQ poate intr-adevar fi considerat "Eizo-ul saracului".

#89
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
Ma refeream la "certificat de calibrare din fabrica"

#90
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pai daca e de pacaleala, de ce mai exista?
Vorbim de un monitor pentru fotografi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate