Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Incredintarea autovehiculului unei persoane cunoscute , fara permis.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

#1
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
Buna ziua. Ma flu in urmatoarea situatie: Duminica seara , 7 oct. , ma aflam in parcarea metro berceni impreuna cu iubita mea care urmeaza sa inceapa scoala de soferi, si pe care am lasat-o sa conduca masina timp de 5-10 minute prin parcare. Semnalizari , 2-3 parcari , si mersi normal. La un moment dat , am vazut un paznic ca suna pe cineva (m-am gandit ca poate suna la politie insa nu am dat importanta) si evident , inevitabilul s-a produs. Un echipaj de politie LOCALA ( Avea inscriptionat POLITIA pe masina , nici macar politia locala sau rutiera) , ne-a oprit , ne-a dat jos din masina , actele la control , ne-a dus la sectie spunandu-ne ca urmeaza sa ni se intocmeasca dosare penale , am dat declaratii , in care s a specificat ca iubita mea nu are permis pentru nici o categorie. Intrebarea mea este urmatoarea:

Politistul , mi-a spus ca ni se va deschide dosare penale , care se vor lasa cu amenda.
La ce sa ma astept? Condamnare? Atat eu cat si ea? Care este suma minima care se poate da ca amenda in instanta pentru asa ceva?

Ce ar trebui eu sa fac in continuare? Multumesc!

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Tu amenda, ea condamnare.

#3
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011

 slai, on 08 octombrie 2018 - 12:25, said:

Tu amenda, ea condamnare.
Pai si de ce politistul ne-a spus ca nu e vb de condamnare ,ci de AMENDA intrucat este prima abatere si nu avem alte inregistrari la politie(urmariri , sau alte amenzi)

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Daca erai in US, erai adus in fata judecatorului, care iti spunea ca ai gresit + si sa nu o mai faci, pentru ca te va durea foarte tare!

La noi procurorul cu 1000 de dosare va mai avea +1.
Va va chema sa dati declaratie cum s-a intamplat, cu lux de amanunte etc

Avand in vedere situatia, iti va recomanda NUP!

Apoi vei merge intr-o sala de judecata, unde judecatorul te va intreba daca esti de acord cu cererea procurorului, de NUP!
Vei zice da, iar apoi vei primi hotararea prin posta candva.

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Dar politistii au vazut-o pe ea la volan ?

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Sa va liniștească, sa nu faceți scandal. Ca va fi condamnare cu suspendare, e adevărat,, dar tot cazier inseamna.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Nasol pt voi

Quote

Art. 335
Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive.

Insa nu veti sta in aceeasi celula. ;( cu toate ca e/era prietena ta

Acum se va stabili daca e sau nu drum public parcarea de la Metro.

Edited by dorin_2k, 08 October 2018 - 12:31.


#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
@Paz: Daca politia i-a dat jos din masina, presupun ca ea a coborat de pe partea cu volanul Posted Image

Edited by Sef-chenko, 08 October 2018 - 12:32.


#9
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
Pai mi s-a mai spus ca nu va afecta cazierul in nici un fel . Eu nu mai inteleg ! Voi imi spuneti ca poate fi condamnare , el imi spune ca fiind prima abatere si la mine si la ea  , vom primi amandoi amenda

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt două situaţii.
1. Te-a mâncat rău de tot, sau nu cunoşti codul rutier.
2. Cel care v-a văzut era un vecin/cunoscut/whatever care avea ciudă pe tine/ea/voi.

#11
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Daca se ajunge la NUP - nu o sa apara in cazier.
Insa asta nu va scuteste de o amenda.

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Parcarea aia, din cate stiu, nu e drum public.

#13
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

 stefanutz13, on 08 octombrie 2018 - 12:33, said:

Pai mi s-a mai spus ca nu va afecta cazierul in nici un fel . Eu nu mai inteleg ! Voi imi spuneti ca poate fi condamnare , el imi spune ca fiind prima abatere si la mine si la ea  , vom primi amandoi amenda
Daca vrei sa afli un raspuns concret si sigur consulta un avocat,nu pe forum.Aici vei primi raspunsuri de toate felurile si culorile.Citese si legislatia in vigoare si te vei lamurii singur.

#14
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Dar se aplica regulile de pe drumurile publice.

#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
N-am idee cum se aplica prevederile codului rutier intr-o parcare privata, insa cand ti s-a parut suspect ca paznicul telefoneaza trebuia sa te urci la volan, sa plecati si gata.

#16
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011

 PSC, on 08 octombrie 2018 - 12:34, said:

Sunt două situaţii.
1. Te-a mâncat rău de tot, sau nu cunoşti codul rutier.
2. Cel care v-a văzut era un vecin/cunoscut/whatever care avea ciudă pe tine/ea/voi.
Un paznic a sunat la politie , si aia erau pe acolo si au venit si m-au oprit. Eu nu am facut deloc scandal , nici nu prea am vorbit cu ei. Oamenii s-au comportat frumos , fara presiuni asupra mea sau alte chestii.

#17
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 slai, on 08 octombrie 2018 - 12:30, said:

Sa va liniștească, sa nu faceți scandal. Ca va fi condamnare cu suspendare, e adevărat,, dar tot cazier inseamna.
Nu iei condamnare pentru conducere fara permis fara nici o alta abatere.In cel mai rau caz amenda penala, mai ales la cum s-a petrecut evenimentul.

#18
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
"Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."

Hai sa facem un pariu, eu zic ca procurorul nici macar nu se va sinchisi sa inainteze dosarul la parchet, de fapt as miza ca nici macar politia nu va deschide dosarul pentru fapta asta, voi ce pariati ? Si asteptam sa ne spuna initiatorul deznodamantul, va dati seama ca aia este o parcare privata, prostul ala de paznic nici nu trebuia sa cheme politia, dar a zis sa se dea cocos, sa ia si el o prima de Craciun, deci hai sa pariem

Edited by karapok, 08 October 2018 - 12:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate