Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Bauturi vegetale pentru cei cu intoleranta la lactoza

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut! Am intoleranta la lactoza, adica dupa consumarea oricarui tip de lactate(lapte, smantana, cascaval, unt, iaurt) prezint la o zi doua dupa ce le-am consumat, mici bubite asemanatoare ACNEEI, cosuri inflamate plus diaree. EVIT astfel orice tip de lactate de vreo 6-7 ani, si tot am incercat alte variante vegetale cum ar fi laptele de cocos, lapte de ovaz, orez, migdale(exclud laptele de soia din start).
Asadar, prin acest topic doresc sa vin in ajutorul acelora dintre dvs. care aveti intoleranta la lactoza, dar cautati alte variante, fara lactoza, sanatoase.
Doresc sa recomand urmatoarele:
- Lapte de cocos,
- Lapte de migdale,
- Lapte de ovaz,
- Lapte de orez,
- Lapte de soia(NU recomand niciun produs pe baza de soia, in special barbatilor, din motive intemeiate)

Daca aveti si alte sugestii/pareri sau chiar nume de firme(fara a se intelege ca ar fi reclama) de lapte vegetal destinat persoanelor cu intoleranta la lactoza, astept sugestii.

Edited by MembruAnonim, 03 October 2018 - 18:55.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 03 octombrie 2018 - 18:54, said:

- Lapte de soia(NU recomand niciun produs pe baza de soia, in special barbatilor, din motive intemeiate)
Care sunt acele motive bine intemeiate ?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un motiv ar fi acesta : http://www.cunoastel...tate-masculina/

Altele ar fi ca sunt nerecomandate barbatilor, pentru ca provoaca inflamatii in organism si de aici apare acneea, infertilitatea si alte probleme. Eu unul mai bine evit decat sa am alte probleme. Exista alternative la orice.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 03 octombrie 2018 - 19:06, said:

Un motiv ar fi acesta : http://www.cunoastel...tate-masculina/

Altele ar fi ca sunt nerecomandate barbatilor, pentru ca provoaca inflamatii in organism si de aici apare acneea, infertilitatea si alte probleme. Eu unul mai bine evit decat sa am alte probleme. Exista alternative la orice.
Orice din soia, sau doar bauturile ?
Eu am mancat o gramada de snitele un an si ceva.

#5
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 MembruAnonim, on 03 octombrie 2018 - 18:54, said:

Doresc sa recomand urmatoarele:
Te limitezi , se poate face si unt din produse vegetale.
Incearca fisticul, daca esti print arab.

#6
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 MembruAnonim, on 03 octombrie 2018 - 18:54, said:

Salut! Am intoleranta la lactoza, adica dupa consumarea oricarui tip de lactate(lapte, smantana, cascaval, unt, iaurt) prezint la o zi doua dupa ce le-am consumat, mici bubite asemanatoare ACNEEI, cosuri inflamate plus diaree. EVIT astfel orice tip de lactate de vreo 6-7 ani, si tot am incercat alte variante vegetale cum ar fi laptele de cocos, lapte de ovaz, orez, migdale(exclud laptele de soia din start).
Asadar, prin acest topic doresc sa vin in ajutorul acelora dintre dvs. care aveti intoleranta la lactoza, dar cautati alte variante, fara lactoza, sanatoase.
Doresc sa recomand urmatoarele:
- Lapte de cocos,
- Lapte de migdale,
- Lapte de ovaz,
- Lapte de orez,
- Lapte de soia(NU recomand niciun produs pe baza de soia, in special barbatilor, din motive intemeiate)

Daca aveti si alte sugestii/pareri sau chiar nume de firme(fara a se intelege ca ar fi reclama) de lapte vegetal destinat persoanelor cu intoleranta la lactoza, astept sugestii.
Lactate de capra :)
Lactate fără lactoza
Brânzeturi maturate.
Untul nu are lactoza, dacă e cu procent mare de grăsime.

Exista opțiuni.
Ti-o spune unul cu aceeași problema.

#7
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 MembruAnonim, on 03 octombrie 2018 - 19:06, said:

Un motiv ar fi acesta : http://www.cunoastel...tate-masculina/

Altele ar fi ca sunt nerecomandate barbatilor, pentru ca provoaca inflamatii in organism si de aici apare acneea, infertilitatea si alte probleme. Eu unul mai bine evit decat sa am alte probleme. Exista alternative la orice.


Ai gasit si sursa, un site cu articole de kkt. Din link-ul tau:
"Bărbații care consumă SOIA din abundență ar putea avea dificultăți în a procrea. Soia ar putea provoca infertilitate masculină!"

De ex., ce inseamna din abundenta?

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 MembruAnonim93, on 03 octombrie 2018 - 19:03, said:


Care sunt acele motive bine intemeiate ?

     Soia contine substante asemanatoare estrogenului.
     Consumul pe termen lung de produse din soia in cantitate mare = impotenta.

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Chiar azi am luat din Kauf (au oferta) lapte de migdale, si lapte de orez + soia.

Din ce am citit doar izolatul din soia nu e bun, boabele normale sunt ok.
Am mancat muuulta soia si nu mi-a iesit nici o acnee si nici nu mi-a scazut apetitul pt sexul opus Posted Image
Ieri am mancat tofu... mai am unul in frigider.

Edited by sirgoofy, 03 October 2018 - 19:55.


#10
CostumNational

CostumNational

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.09.2018
Laptele de migdale rece este bunicel.
Am luat din Kaufland cu 9 lei/litru. Zeama lunga, dulceaga, cu iz de migdale. Mi-ar fi placut ceva mai consistent, o zeama mai vartoasa.
Cu 20 de grame de migdale/litru e si normal sa iasa o zeama lunga. Poate gasesc pe la magazinele naturiste ceva mai rasarit.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 richelieu, on 03 octombrie 2018 - 19:40, said:

Lactate de capra Posted Image


Telemea de capra Posted Image Posted Image Posted Image
Chiar ieri am luat una buna, ma chinuiesc din rasputeri sa nu o mananc pe toata dintr-o data Posted Image

 CostumNational, on 03 octombrie 2018 - 19:50, said:

Laptele de migdale rece este bunicel.
Am luat din Kaufland cu 9 lei/litru. Zeama lunga, dulceaga, cu iz de migdale. Mi-ar fi placut ceva mai consistent, o zeama mai vartoasa.
Cu 20 de grame de migdale/litru e si normal sa iasa o zeama lunga. Poate gasesc pe la magazinele naturiste ceva mai rasarit.

Daca ai un blender mai zdravan, iti poti face singur lapte de migdale. In ciuda parerii populare, NU se face mulgand migdalele...
Ca sa fie mai simplu, lasi la inmuiat migdalele in apa, eventual peste noapte. Apoi le pui in blender si le amesteci la viteza mare pana se macina de tot. Iei maglavaisul rezultat si il pui la scurs intr-o sita. Zeama care curge din el este laptele de migdale.
Cata apa pui in blender cu migdalele, pe langa ce au trase ele, e treaba ta. Cu cat pui mai multa apa cu atat va fi mai usor sa macini migdalele.

Edited by AlexEn, 03 October 2018 - 20:04.


#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

 CostumNational, on 03 octombrie 2018 - 19:50, said:

Am luat din Kaufland cu 9 lei/litru..
e 6.3 acum.. .tot scump dar csf, preturi f mari la produsele astea

La magazinele naturiste de obicei sunt produse mai scumpe, dar chiar te rog sa-mi dai un mesaj daca gasesti ceva ok.

Edited by sirgoofy, 03 October 2018 - 19:57.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Abundenta=exces(la orice). Sau mai exact, consumul zilnic de produse din soia in termen lung, POATE avea simptome nasoale in special la barbati. Asta nu inseamna ca la toata lumea e neaparat asa, fiecare organism are propriul ADN si e structurat diferit.
Eu unul consider ca in mancare si in sanatate e FOARTE BINE sa investesti si sa ai grija de propriul organism, pentru a evita diferite boli si astfel, umblatul pe la noi prin Romania, prin spitalele groazei, adica majoritatea de toata jena.

Edited by MembruAnonim, 03 October 2018 - 19:56.


#14
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Cum se face laptele de ovaz? Chiar ma gindeam ca daca s-ar macina fulgii de ovaz si s-ar pune in apa calda ar iesi un fel de lapte. Azi mi-am pus fulgi de ovaz (nemacinati) in cafea si avea gust de cafea cu lapte. :)

 sirgoofy, on 03 octombrie 2018 - 19:43, said:

Ieri am mancat tofu... mai am unul in frigider.
Da-mi-l mie. :)

#15
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 CostumNational, on 03 octombrie 2018 - 19:50, said:

Laptele de migdale rece este bunicel.
Am luat din Kaufland cu 9 lei/litru. Zeama lunga, dulceaga, cu iz de migdale. Mi-ar fi placut ceva mai consistent, o zeama mai vartoasa.
Cu 20 de grame de migdale/litru e si normal sa iasa o zeama lunga. Poate gasesc pe la magazinele naturiste ceva mai rasarit.
Probabil ca initial era 9 lei la damigeana. :)

Laptele in mod normal are altceva decit apa in proportie de 12% (vaca), 17% (oaie) sau 19% (bivol). Ala de migdale de 2% e o gluma proasta. Pai asa mai bine iti iei migdale, le macini si iti faci o zeama ca lumea. Migdalele sunt vreo 50-60 lei/kg, deci ar fi cam de 5 lei la litru daca faci de 10%.

#16
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Soia nu afecteaza negativ barbatii, in China si Japonia se consuma soia de secole si nu au probleme cu fertilitatatea. Studile confirma.

Clinical studies show no effects of soy protein or isoflavones on reproductive hormones in men
https://www.scienced...015028209009662


#17
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Soy boys, soy boys peste tot! Nu este bun!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VOochquOIoo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mofone, 03 October 2018 - 20:28.


#18
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Mama ce delir Posted Image)))))))  Baietasul ala cu figura de copil ne anunta apocaliptic ca civilizatia e in pericol din cauza consumului de soia. Poate are dreptate avand in vedere ca chinezii mancatori de soia se inmultesc ca iepurii. Mai lipsea sa zica ca soia e vinovata de incalzirea globala, disparitia dropiilor si parul din urechi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate