Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Nokia 7 Plus - iconite lipsa VoLTE, VoWifi in bara de stare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
Daca acea actualizare este facuta pentru o tara care nu permite tipul ala de apeluri e posibil sa nu aibe in soft optiunea aia.Stiu ca suna prosteste dar acum cativa ani la fel am patit si eu cu aparitia 4G.Aveam un note 2 LTE si cu toate ca telefonul era 4g ,in softul lui nu aveam otiunea de 4G .Telefonul fusese luat de la noi si era "lucrat" pentru Romania (unde nu aparuse 4G).

#20
sorinlogo

sorinlogo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.04.2009

View Postgeorge_eu25, on 05 octombrie 2018 - 08:19, said:

Daca acea actualizare este facuta pentru o tara care nu permite tipul ala de apeluri e posibil sa nu aibe in soft optiunea aia.Stiu ca suna prosteste dar acum cativa ani la fel am patit si eu cu aparitia 4G.Aveam un note 2 LTE si cu toate ca telefonul era 4g ,in softul lui nu aveam otiunea de 4G .Telefonul fusese luat de la noi si era "lucrat" pentru Romania (unde nu aparuse 4G).
Dupa cum am zis, aceeasi problema era si in Oreo. Actualizarea la Pie este varianta globala, nu este doar pentru India. Deci problema nu este de la Pie.

#21
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
@sorinlogo:
Si eu am acelasi model de telefon, m-a ajutat Digi Helper acum vreo luna si ceva cu activarea serviciului si cei de la tehnic mi-au confirmat functionarea lui, chiar daca nu se vede nici la mine nimic in bara de sus.
Serviciile in sine functioneaza (atat VoLTE, cat si VoWifi), deci eu sunt foarte multumit. Daca vrei neaparat sa iti scrie undeva telefonul ca functioneaza, poti sa formezi *#*#4636#*#* si sa verifici la Phone Information, apoi meniul cu 3 puncte din dreapta-sus, si apoi IMS Service Status.
Apropo, doua mari disclaimers:
1. ai grija la ce umbli pe acolo, iti sugerez doar sa vizualizezi informatiile, nu sa modifici din optiunile disponibile.
2. cand intri in aria de acoperire a unei retele Wifi nu se activeaza VoWifi instant, ci dupa cateva secunde, sau chiar minute bune (asta ca sa nu te astepti sa vezi direct VoLTE dezactivat si VoWifi activat in momentul in care dai drumul la Wifi pe telefon)

In rest, atat timp cat serviciile functioneaza, nu ma intereseaza atat de mult o pictograma in bara de notificari.

#22
sorinlogo

sorinlogo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.04.2009

View PostOzTm, on 08 octombrie 2018 - 16:12, said:

@sorinlogo:
Si eu am acelasi model de telefon, m-a ajutat Digi Helper acum vreo luna si ceva cu activarea serviciului si cei de la tehnic mi-au confirmat functionarea lui, chiar daca nu se vede nici la mine nimic in bara de sus.
Serviciile in sine functioneaza (atat VoLTE, cat si VoWifi), deci eu sunt foarte multumit. Daca vrei neaparat sa iti scrie undeva telefonul ca functioneaza, poti sa formezi *#*#4636#*#* si sa verifici la Phone Information, apoi meniul cu 3 puncte din dreapta-sus, si apoi IMS Service Status.
Apropo, doua mari disclaimers:
1. ai grija la ce umbli pe acolo, iti sugerez doar sa vizualizezi informatiile, nu sa modifici din optiunile disponibile.
2. cand intri in aria de acoperire a unei retele Wifi nu se activeaza VoWifi instant, ci dupa cateva secunde, sau chiar minute bune (asta ca sa nu te astepti sa vezi direct VoLTE dezactivat si VoWifi activat in momentul in care dai drumul la Wifi pe telefon)

In rest, atat timp cat serviciile functioneaza, nu ma intereseaza atat de mult o pictograma in bara de notificari.
Multumesc mult pentru informatie. Credeam ca este o problema la telefonul meu.

#23
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011
Oricum ar fi Nokia o da rau de tot in bara. Este problema de soft, nu de operator.

View Postzyppster, on 03 octombrie 2018 - 14:48, said:

iti trebuie neaparat iconita vietii in bara de stare? poate ca e activata, acum daca nu apare o iconita amarata sus in bara de stare se instaleaza paranoia... zau...
Foarte urat din partea ta. DA! Mi se pare Normal si mie daca ceva este activat asa sa si apara! Este ca si cand cumperi Logan si omul vrea sa aibe ABS iar tu ii zici ca ce ii trebuie ca doar si-a luat LOGAN!

#24
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007

View Postmaryo81_cta, on 17 octombrie 2018 - 13:52, said:

Oricum ar fi Nokia o da rau de tot in bara. Este problema de soft, nu de operator.


Foarte urat din partea ta. DA! Mi se pare Normal si mie daca ceva este activat asa sa si apara! Este ca si cand cumperi Logan si omul vrea sa aibe ABS iar tu ii zici ca ce ii trebuie ca doar si-a luat LOGAN!

Comparatia ta nu e chiar potrivita. Serviciul fiind activ, nu cred ca e vorba ca "de ce iti trebuie ABS pe Logan?", ci "daca ai deja masina respectiva, si functioneaza ABS-ul atunci cand ai nevoie, iti mai trebuie neaparat si beculet cu ABS Enabled in bord?". Mult mai urata mi se pare partea de la final a comentariului respectiv, cea cu paranoia...

#25
sorinlogo

sorinlogo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.04.2009
Am inteles, este in regula, Volte si Vowifi functioneaza, dar, cred ca este singurul model de telefon la care nu apara acele iconite in bara de stare in Romania.
Am consultat diverse forumuri si in alte tari, la alti operatori acele iconite apar.
Concluzia este ca problema este din soft, vina apartinand atat Nokia cat si Digi.

#26
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 02.02.2008
intamplator am dat peste un telefon cu volte si vowifi activate, insa iconitele nu sunt prezente, dar le-am descoperit active in lista din build.prop.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand faci apel Vowifi apare desenul de retea wifi pe ecranul principal si chiar scrie apel WI-FI.

Din ce vad acolo xdadevelopers upgradeul la Pie aduce doar probleme...

Edited by MembruAnonim, 12 November 2018 - 20:57.


#28
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 02.02.2008
pe durata apelului esti notificat de calitatea apelului pe ecranul telefonului...

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Doar ca la apelul 4g nu mentioneaza nimic de Volte....

#30
florian26

florian26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 28.07.2007
Și mie pe un LeEco x722 am reușit apel pe 4G în Orange și apoi în Digi, iar în timpul apelului am văzut că este 4G pe ecran. Am făcut un test de viteză (wifi oprit) și atingeam 50 Mbps. Telefonul nu afișa Volte sau altceva similar, nici măcar apel HD nu semnaliza când apelul era între 4G Orange și 3G Orange. Vorbesc la trecut deoarece acum am telefonul dar Android Custom și la orice apel trece pe 3G.

#31
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
@sorinlogo:
Dupa update la Android 9 (Pie), apare acum si iconita de VoLTE.
Dar de exemplu flash-ul nu mai aprinde ambele leduri, deci furnizeaza o lumina de un alb mult mai rece decat inainte de upgrade.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate