Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Instant electric sau boiler electric?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
In constanta este duritate mare si o apa extrem de calcaroasa. La mine nu am pus filtru anticalcar inaintea boilerului si inca merge fara cusur dupa 1 an. La maica-mea am de 4 ani filtru anticalcar inainte de boiler si la fel...merge fara cusur. Pentru o familie de 2 persoane + 1 copil, care sta la bloc..un boiler de 30 de litri este mai mult decat suficient. Mi se pare exagerat cel de 80 de litri, atat in privinta spatiului cat si al timpului de incalzire. Poate la casa se preteaza mai bine ala de 80 de Litri daca alimentai si bucataria din el.


Asculta-mi sfatul...30 de litri este arhisuficient pentru o familie 2+1 !

https://www.dedeman....500-w/p/2019040


L-am montat deasupra WC-ului, este mic, ascuns, nu deranjeaza, nu mananca din spatiu.

Edited by ct03nut, 30 September 2018 - 12:17.


#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,948
  • Înscris: 25.01.2007
Cu mențiunea ca exclude baia la cada.

#21
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.09.2016

 ct03nut, on 30 septembrie 2018 - 12:16, said:

In constanta este duritate mare si o apa extrem de calcaroasa. La mine nu am pus filtru anticalcar inaintea boilerului si inca merge fara cusur dupa 1 an. La maica-mea am de 4 ani filtru anticalcar inainte de boiler si la fel...merge fara cusur. Pentru o familie de 2 persoane + 1 copil, care sta la bloc..un boiler de 30 de litri este mai mult decat suficient. Mi se pare exagerat cel de 80 de litri, atat in privinta spatiului cat si al timpului de incalzire. Poate la casa se preteaza mai bine ala de 80 de Litri daca alimentai si bucataria din el.


Asculta-mi sfatul...30 de litri este arhisuficient pentru o familie 2+1 !

https://www.dedeman....500-w/p/2019040


L-am montat deasupra WC-ului, este mic, ascuns, nu deranjeaza, nu mananca din spatiu.

Multumesc!

#22
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
ba nu ar fi exclus baia in cada, boilerul incalzeste foarte tare apa, aproape clocotita daca este setat pe maxim, ies aburi, un boiler d-asta cred ca incalzeste o cada si jumatate de apa.

Cam asta este la mine..

Attached Files



#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ct03nut, on 30 septembrie 2018 - 12:04, said:



30 de litri ajung vara (cand apa rece e mai calda) sa ma spal pe cap, barbieresc, spal pe corp + lafait lejer
No da-i pace ! Lafait + lejer inseamna sa curga apa non-stop nu sa o opresti cat timp te sapunesti ...
Te cred doar daca faci toate astea cu apa dezmortita deci combinata cu rece 80% ...

#24
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
No, nu este asa, te invit la un dus la mine ;) Fara alte apropouri !!

Nu am oprit niciodata apa atat timp cat ma sapunesc, eu am solutia si stiu ce inseamna, majoritatea de aici dati sfaturi doar din presupuneri.

#25
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.09.2016

 ct03nut, on 30 septembrie 2018 - 12:24, said:

No, nu este asa, te invit la un dus la mine Posted Image Fara alte apropouri !!

Nu am oprit niciodata apa atat timp cat ma sapunesc, eu am solutia si stiu ce inseamna, majoritatea de aici dati sfaturi doar din presupuneri.

Suna foarte bine! Ca sa fiu sigur: pot face 2 persoane dus, la 5 minute una dupa cealalta? (dimineata inainte de plecarea la serviciu nu prea e timp sa astepti 20-30 minute ca sa se incalzeasca o noua transa de apa)

#26
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
2 persoane pot face dus fara nici o problema una după cealaltă, e încă suficient de caldă apa din boiler și pentru a 3.a persoana. Iarna la - 10 grade pot face dus maxim doua persoane consecutiv.

#27
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.09.2016

 ct03nut, on 30 septembrie 2018 - 12:34, said:

2 persoane pot face dus fara nici o problema una după cealaltă, e încă suficient de caldă apa din boiler și pentru a 3.a persoana. Iarna la - 10 grade pot face dus maxim doua persoane consecutiv.

Multumesc mult! Este o solutie foarte convenabila

#28
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 ericmario, on 30 septembrie 2018 - 11:57, said:

Eu aș vrea să fie cum zici tu și atunci când RADET nu va mai fi subvenționat de stat, pentru că pe mine nu mă subvenționează nimeni.
Eu îmi platesc singur facturile.
Cât despre cei care nu-și permit centrala pe gaz... ăia au iPhone sau Galaxy S9 dar nu au bani de centrală? Niște milogi...

 ericmario, on 30 septembrie 2018 - 11:57, said:

Eu aș vrea să fie cum zici tu și atunci când RADET nu va mai fi subvenționat de stat, pentru că pe mine nu mă subvenționează nimeni.
Eu îmi platesc singur facturile.
Cât despre cei care nu-și permit centrala pe gaz... ăia au iPhone sau Galaxy S9 dar nu au bani de centrală? Niște milogi...

Nici pe mine nu ma subventioneaza nimeni, dar cunosc costurile de la 0 (la propriu), la fel cum le cunosc si la boiler (am avut in chirie si, daca faceam cada, avea nevoie de cateva ore sa se incalzeasca tot). De asta am recoandat sa vorbeasca cu mai multi vecini. La momentul punerii centralei, costul a fost de aproxiativ 7-8.000 lei (prin 2005-2007) si nu fuseseram cei care au inaltat teava (sa platim autorizarea, constructia si birocratia de la inceput), dar includeau centrala, tevile, caloriferele si bransarea la gaze plus mana de lucru.

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,948
  • Înscris: 25.01.2007

 ct03nut, on 30 septembrie 2018 - 12:21, said:

ba nu ar fi exclus baia in cada, boilerul incalzeste foarte tare apa, aproape clocotita daca este setat pe maxim, ies aburi, un boiler d-asta cred ca incalzeste o cada si jumatate de apa.

Cam asta este la mine..
deci eu incalzesc iarna o cada mica, cea mai mica, parca 1.2m,  cu un boiler de 60litri si apa la 80 grade, si ala de 30 incalzeste o cada juma? poate doar daca reuseste sa incalzeasca apa la 150 grade... ca sa nu mai zic ca tre sa stau cu ochii pe apa, ca daca scap mai multa, racesc prea mult apa si faci baie in apa rece...

#30
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Poate avem mărimi diferite la cazi. E o cada standard ce am eu, nu piscina.

#31
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,532
  • Înscris: 19.08.2012
Boiler 100 litri de 1,5 kW incalzeste apa de la 30 grade pana la 75 grade in 3 ore adica consuma 4,5 kW
Instant de 5kW pentru un dus de maxim 15 minute in care folosesti apa cam 5 minute consuma 0,4 kW

Acum tu decizi care e mai rentabil.

#32
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 22.04.2012

 dev2000, on 30 septembrie 2018 - 12:29, said:



Suna foarte bine! Ca sa fiu sigur: pot face 2 persoane dus, la 5 minute una dupa cealalta? (dimineata inainte de plecarea la serviciu nu prea e timp sa astepti 20-30 minute ca sa se incalzeasca o noua transa de apa)
Am un boiler Ariston 50 -la treapta 3,5 de incalzire din patru trepte posibile pot face dus cam o persoana si mai ramine pentru a doua cam jumatate ...
probabil pe treapta patru ar ajunge pentru doua persoane .

#33
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Instantul are o problema. Depinde de tip, fireste, dar al meu (si cred ca majoritatea) NU are termostat si apa se incalzeste doar "aproximativ" la o temperatura (de obicei nepotrivita) oarecare folosind cele doua-trei trepte de putere (destul de aiurea sistemul, de ce dracu n-or fi pus termostat in loc de protectia aia la supraincalzire reglata la 65 care doar te opareste?) .

Deci:
  • dezavantaj: vrea putere mare,are 5.5kW per total, ceea ce e cam mult ptr instalatie, dar sa zicem ca majoritatea apartamentelor suporta 25A, totusi, dar trebuie tras fir separat de 4mmp ptr instant
  • avantaj: consumi fix cat ai nevoie, deci fata de boiler care iroseste cam jumatate de energie doar sa-si acopere pierderile termice, platesti mai putin
  • dezavantaj: ori ingheti, ori te oparesti. Mai rar reusesti sa ai apa la 38 grd. Daca poti baga iesirea printr-un robinet termostatat sa o amesteci cu rece... maybe (n-am incercat)
  • dezavantaj: debit asa-si-asa; mie mi-e suficient...

 Baxon, on 30 septembrie 2018 - 12:23, said:

No da-i pace ! Lafait + lejer inseamna sa curga apa non-stop nu sa o opresti cat timp te sapunesti ...
...
Noh, ce sens are sa curga apa de pomana cand n-ai nevoie de ea?? Initiatorul nu cred ca are sonda proprie de gaze in ograda sau hidrocentrala...

Edited by addysoftware, 30 September 2018 - 13:59.


#34
black-99

black-99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2011

 kiario, on 30 septembrie 2018 - 13:00, said:

Boiler 100 litri de 1,5 kW incalzeste apa de la 30 grade pana la 75 grade in 3 ore adica consuma 4,5 kW
Instant de 5kW pentru un dus de maxim 15 minute in care folosesti apa cam 5 minute consuma 0,4 kW

Acum tu decizi care e mai rentabil.
Nici chiar asa. Nu-mi spune ca apa ramasa se raceste si trebuie incalzita din nou.
E adevarat ca pierde caldura dar nu foarte mult.
Eu am boiler de 120l legat la centrala pe lemne.
Pe timp de vara,nu facem foc in fiecare seara, ne ajunge apa doua zile .
Cablu si steker nu i-am pus nisi o data.
Facem dus trei persoane,cind e foarte cald si de doua ori pe zi,dusuri scurte cu pauza de soponeala.
Ca altfel poti sta si 30 de minute sub dus lasand apa curga.

#35
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 addysoftware, on 30 septembrie 2018 - 13:57, said:

Noh, ce sens are sa curga apa de pomana cand n-ai nevoie de ea?? .

Nu dai drumul aiurea dar cat te sapunesti sa opresti apa ? In viata mea n-am facut asta si nici nu o s-o fac , de asta sunt mirat de afirmatia colegului cum face dus in lafaiala ( lafaiala inseamna ca nu opreste apa sau a minciunit putin ) , apoi zice ca doua persoane consecutiv fac dus ...

Edited by Baxon, 30 September 2018 - 14:51.


#36
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dar de ce sa faci dus separat cand poti sa faci impreuna.  asa se face si economie de apa si implicit "corent".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate