Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Parc in vecinatatea casei

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018
In anul 2013 primaria din orasul meu a amenajat in curtea spitalului local(acum desfiintat) un parculet 6 bancute si unpic de gazon, 4 din aceste bancute sunt in vecinatatea curtii mele din care 2 se regasesc la 1,5 m de gard, gardutul dintre mine si parculet are doar 1 m inaltime iar problema este ca parculetul se umple tot timpul de persoane galagioase(rromi si nu numai) care isi petrec tot timpul in acest spatiu, beau, tipa se mai iau la bataie etc. Mai arunca gunoaie peste gard si cel mai grav este ca nu ne simtim in siguranta 100%,  am inaintat o sesizare la primaria orasului si una la politia locala, iar de la primarie am primit raspuns ca vor reconstrui gardul la o inaltime de 2m ca sa ne putem simti in siguranta, dar de 2 luni nu s-a intamplat nimic,
Daca problema persista, ce as putea sa fac? M-as putea adresa instantei?
Este legal sa amenajeze un spatiu cu bancute asa de apropae de gard?
As putea solicita primariei sa  desfiinteze acest parculet?

Multumesc anticipat pentru orice raspuns!

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cu multe sesizari (scrise intr-un fel anume) poti inclusiv sa desfintezi acel parculet.

#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Pina la urma poti sa si cumperi acel parculet ;)
Eu as mai pune niste intrebari la Primarie pentru construirea unui gard si in caz ca nu se va face de catre ei, mi l-as face singur, cred ca siguranta voastra e mai importanta decit banii cheltuiti pentru acel gard. Oricum, un gard de 1 m e foarte mic in conditiile date.

#4
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Nu pricep un lucru, acel 'gard' de 1m e al tau sau al primariei? Inteleg ca al primariei de ai solicitat sa-l reconstruiasca. Proprietatea ta este pana la acel gard? Oricum, vorba lui ionut76, cred ca as face un efort si as ridica eu gardul. Zidit, de minim 2m inaltime. Singura problema e ca tot la primarie ajungi pentru ca iti trebuie autorizatie de constructie.

#5
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018
Gardul a fost construit de primarie in trecut,

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Tot la pomana sperati? Pune mana si fa-ti gard cum face toata lumea, ca maine, poimaine te trezesti cu aia prin curte.

Edited by Serafim606, 29 September 2018 - 15:49.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Problema nu este neaparat inaltimea gardului.Sau crezi cumva ca daca are 2 metri,nu vor arunca jegosii aia mizeria?
De asemenea,gardul de 2 metri inaltime,nu va elimina zgomotul si urletele.

In raspunsul primit de la primarie este cumva stipulat vreun termen,sau este raspunsul ala standard al autoritailor,unde nimic nu-i clar,fiind intocmit ca sa scape de tine.
Daca raspunsul primariei este oficial,indiferent de forma,fa o alta sesizare cu referire la acel raspuns.Si inca una si inca una.Du-te in audienta la urbanism la primar,nu te lasa.
Si apeleaza la serviciile Politiei Locale in momentul cand esti deranjat de t..iganii respectivii.

#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu as suna la 112 sa vina Politia Locala la fiecare urlet pe care il aud..  Asa se satura si desfiinteaza parcul..

Daca as avea bani in plus, m-as lasa pagubas si mi-as trage un gard de 2 metri din boltari si 2-3 randuri de sarma ghimpata peste.
Oricum..n-as sta linistit cu gardutul ala de 1m.

Edited by mariovrs, 29 September 2018 - 16:08.


#9
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018
Am luat un numar de inregistrare de la primarie, raspunsul l-am primit in urma discutie cu administratorul public, verbal apoi am fost pus in legatura cu seful de lucrari locale sau ceva de genul, tipul ma tine la curent si spune ca a facut masuratorile a dat si comanda de gard dar au foarte multe lucrari si nu stie sigur cand se vor apuca de gardul cu spitalul,in continuare dorm cu perna sub bata

#10
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018
Inca mai astept idei...

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pune bata sub perna ca sa dormi mai confortabil.

Apoi insisti cu cereri si audiente la Primarie ori faci cu banii tai un gard de 4 metrii inaltime cu sarma ghimpata + cioburi de sticla in varful gardului
https://www.google.c.....0.lr21ibUNmrA

#12
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018
Cam scump un asa gard, mai astept sugestii

#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Bai dar de unde le scoateti...
In primul rand eu nu am auzit de proprietate privata care se învecinează cu proprietate publica unde sa-ti faca altul garduri.
E o obligatia ta si doar a ta sa-ti faci gard.
Apoi dupa mentalitatea unora ar trebuie desființat orice parc si orice scoala si orice gara si orice spital si orice dupa cum tuna in mintea bolnava a oricui.
Pune mana de-ti fa garduri iar daca nu-ti convine muta-te.
Nu vrei sa se desfiinteze tot pe o raza de 500m imprejurul proprietatii?




#14
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Nu-mi vine in minte niciun motiv palpabil,dar stiu ca este foarte greu sa suporti zilnic galagia facuta aproape de geamurile casei. Uita-te pe "ORDIN Nr. 119 din 4 februarie 2014
pentru aprobarea Normelor de igienă şi sănătate publică privind mediul de viaţă al populaţiei",poate gasesti acolo ceva ce ai putea invoca in cererea ta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate