Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

contract de servis pt casa de marcat?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Prima dată o răbufneală: de ce Posted Image  e nevoie ca o casă de marcat să fie legată de o anume locație geografică? Cum naiba ajută asta la combaterea fraudelor?
Cazul meu: am o casă de marcat fiscalizată pt comerț ambulant. De ce sufletu` nu am voie s-o folosesc la punctul de lucru? Nu emit multe bonuri, vând în principal către persoane juridice și online cu plata prin bancă.  Mai vând totuși direct către persoane fizice fie la punctul de lucru, fie la diverse târguri la care particip odată, de două ori pe an. În nici un caz nu se justifică pentru mine să țin două case case de marcat.
De ce legea asta idioată? Noile case de marcat au și GPS înăuntru!

Întrebarea, care de fapt tot un fel de răbufneală este, dacă casa de marcat e în garanție mai sunt obligat să fac contract de servis? Ce poate cuprinde acel contract care nu e acoperit de garanție? Dacă sunt obligat să fac contract de servis, la câte bonuri emit, ajunge să mă coste 10 lei un bon, ceea ce mi se pare absurd.
E vorba de o casă de marcat din asta nouă cu jurnal electronic.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Spetele mentionate sunt vechi, de prin 2003, si le-au preluat intocmai si acum. In rest, comentariile noastre nu te incalzesc deloc, cei care au facut legile sunt politicienii votati de noi (ca popor).

Edited by neagu_laurentiu, 27 September 2018 - 02:53.


#3
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Clientul pentru care servisez a cerut recent montarea de echipamente fiscale si IT intr-o locatie temporara, ceea ce se numeste "comert ambulant".
Bineinteles, pentru aceasta locatie a fost nevoie de noi numere de ordine (numarul de ordine apare in subsolul bonului, precedat de judet, MB, IS, CT, TM etc).
Pentru acest proces s-a efectuat procedura de fiscalizare, intocmit acte fiscalizare si toate trebuiau avizate de organul fiscal.
Chiar daca imprimantele tale au dispozitiv GPS instalate, ele trebuie utilizate exclusiv in locatia in care s-a facut fiscalizarea.

Nu poti sa muti fizic imprimanta dintr-un loc in altul, ma refer aici ca nu poti sa imi emiti mie, ca si client aflat la acea locatie, bon fiscal cu denumirea firmei si locatia imprimantei in Suceava, eu fiind in Mangalia.

Cazul meu de mai sus, particular, am primit de la ANAF hartia care contine un tabel cu toate numerele de ordine, marca imprimantei, iar la locul de instalare era trecut "comert ambulant". Confuzie, am sunat, ce fac, cum fac, pana la urma am trecut adresa clientului - sediul principal si apoi am trecut comert ambulant.
Se pare ca a fost totul ok, altfel am fi stiut pentru data viitoare cum trebuia procedat.

Acum eu nu tin toate bonurile fiscale de la toate magazinele pe unde umblu, dar nu tin minte sa apara undeva alta adresa pe antetul bonului fata de locatia respectivului magazin.

Deci, ca sa rezum, imprimanta in locatia X are adresa X, nu alta. Comertul ambulant este temporar, odata ce ai terminat cu vanzarea, defiscalizezi (numai daca esti autorizat), predai memoria fiscala si rola cu toate vanzarile pe zi, impreuna cu actele de defiscalizare (asta o face imputernicitul) la ANAF. Atat stiu eu, acum nu am idee daca terminat cu vanzarea semnifica 1-2 saptamani, drept concediu sau 1 an, te rog sa te interesezi asupra acestui aspect.

dacă casa de marcat e în garanție mai sunt obligat să fac contract de servis

Casa de marcat se monteaza si se fiscalizeaza (si, dupa caz, se defiscalizeaza) de un tehnician autorizat de ministerul de finante, care lucreaza la o firma autorizata de asa ceva (pe langa altele). In cartea de interventie a imprimantei este trecut un fel de istoric al interventiilor asupra unei imprimante, data si ora, daca s-a sigilat, daca s-a efectuat restare etc.

Ca sa fii complet legal, tot un tehnician trebuie sa iti inlocuiasca partea mecanica. El vine, scoate niste cabluri, iti inlocuieste imprimanta, pune surubul la loc si, foarte important, o sigileaza.

Ca sa inlocuiesti memoria fiscala trebuie sa chemi pe cineva strict autorizat, memoria fiscala nu o gasesti pe emag, iar astfel de interventii se intocmesc pe contract, indiferent daca imprimanta este in garantie sau nu.

Edited by bogdan_z, 27 September 2018 - 09:40.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Procedura e mentionata aici: https://static.anaf....HG_804_2017.pdf
Insa te costa mai mult daca tot ii shimbi destinatia decat sa ai doua!

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 neagu_laurentiu, on 27 septembrie 2018 - 10:00, said:

Procedura e mentionata aici: https://static.anaf....HG_804_2017.pdf
Insa te costa mai mult daca tot ii shimbi destinatia decat sa ai doua!
mulțumesc pentru linc.
Am citit sumar hotărârea de guvern și aia nouă și aia pe care o actualizează și n-am văzut nimic legat de obligativitea de a avea un contract de servis.
Mi-a scăpat ceva?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Alea sunt norme ale ordonantei 28/1999 si aici se mentioneaza https://codfiscal.ne...tronice-fiscale

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate