Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Masini parcate pe toata strada.

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
immkole

immkole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 02.01.2012
Buna seara. Pe strada unde se afla locuinta mea se parcheaza multe masini. Strada are cu tot cu trotuare 6 metri latime. Trotuarele impreuna au 3 metri. Mai raman 3 metri de carosabil. Toti vecinii au curti si garaje, dar isi parcheaza masinile in strada. Pe trotuar nu se poate merge, iar pe carosabil se trece la "mustata" cu masina. O masina de pompieri nu ar avea loc sa intre.
Ce pot sa fac in acest caz? Nu mi se pare normal tinand cont ca toti vecinii au locuri de parcare in curte.
Multumesc anticipat.
O seara buna!

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Reclamatie la politia locala, pentru masinile parcate pe troturare.

#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 arg, on 25 septembrie 2018 - 18:50, said:

Reclamatie la politia locala, pentru masinile parcate pe troturare.
Tu esti bun doar de facut reclamatii. Mai bine te-ai gandi la o solutie realizabila.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
Pai o solutie realizabila ar fi ca putorile care-si lasa masinile in strada sa le parcheze in garajul propriu,ca de asta-l au sau nacar in curte.Dar nu,e mult mai comod sa lasi masina aiurea pe trotuar sau pe carosabil.Acest lucru se intampla peste tot,in toate localitatile.
Stiu de asemenea ca noile case capitaliste au o curte unde te pisi roata pe garduri si casa si unde nu poti baga un cotet de caine,dar si atunci,nu exista circumstante atenuante.

Edited by adisz, 25 September 2018 - 19:05.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Singura solutie legala si practica, este ca sa va gasiti un alt Primar.

#6
immkole

immkole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 02.01.2012

 Quantum, on 25 septembrie 2018 - 18:58, said:


Tu esti bun doar de facut reclamatii. Mai bine te-ai gandi la o solutie realizabila.

Ce vrei sa fac? Sa fac eu strada mai lata? Sa le fac parcare? Am incercat cu vorba buna...nu vor.

 arg, on 25 septembrie 2018 - 18:50, said:

Reclamatie la politia locala, pentru masinile parcate pe troturare.

Se poate face telefonic sau la sediul politiei?

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 immkole, on 25 septembrie 2018 - 19:11, said:

Se poate face telefonic sau la sediul politiei?
Cel care ti-a dat sfatul sa faci reclamatie, si-a batut joc de tine sau e doar reclamagiu din fire fara sa aiba habar. Nu poti reclama pe unul ca isi parcheaza masina.

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Parchează unde-i staționarea interzisă să vedem dacă fac reclamație ce se întâmplă.

#9
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 immkole, on 25 septembrie 2018 - 18:49, said:

...... Strada are cu tot cu trotuare 6 metri latime. Trotuarele impreuna au 3 metri. Mai raman 3 metri de carosabil.......
Nu spui despre ce strada este vorba , ca la 3m , numai strada nu este !
Audienta la primarie si cereti , sa reduca din trotuare , sa faca locuri de parcare , apoi sens unic .

#10
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007

 adisz, on 25 septembrie 2018 - 19:04, said:

Pai o solutie realizabila ar fi ca putorile care-si lasa masinile in strada sa le parcheze in garajul propriu,ca de asta-l au sau nacar in curte

teoretic, ai dreptate, dar, dau doar cu presupusul, pentru ca am intilnit o situatie similara, exista posibilitatea ca multe dintre acele masini sa nu fie ale celor care stau pe acea strada ci ale unora din "renumite ansambluri imobiliare" din zona, care nu au loc de parcare, astfel incit daca omul de buna credinta si proprietar de casa, masina si garaj, daca isi baga masina in cutre, risca sa nu mai poata sa o scoata, pentru ca un "civilizat" ii va bloca iesirea Posted Image

subliniez, este o presupunere, in cazul in discutie, dar o certitudine in cazul real cunoscut de mine .. iar daca este cineva pe aici care sta prin zona aleii circului, poate sa confirme.

Edited by r_murphy, 25 September 2018 - 20:01.


#11
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 30.11.2017
Deci e clar că nu mai avem spatiu si nu mai incăpem si incă ne plângem că lumea pleaca din ţară sau că nu se mai prea fac copii ca si când ar fi lucruri rele.
Dacă nu erau cele 2 fenomene ce se intampla? se suiau cu maşinile in pod sau una peste alta?

Solutii nu există la situatia actuală, tot mereu vor fi aglomeratii ca nimeni nu doreste să lase masina la 2 km de casă sau s-o ţină nefolosită si multi vin cu masina firmei si-o tin noaptea langa casă. Pe vremuri soferii de autobuz duceau unele autobuze langă case sau blocuri si le tineau noaptea acolo, dinineata plecau de acolo la lucru cu ele. vedeai noaptea sau chiar si ziua autobuze ale regiilor de transport si altor firme parcate pe strădutele dintre blocuri. Mai aveau afisat si traseul.

Se vor umple inevitabil si locurile de parcări. Oricat de multe ar fi tot insuficiente vor fi că nu tin pasul cu productia de automobile.
Fiecare automobil iesit de pe banda de productie are nevoie de un loc de parcare, iar primăriile abia reusesc să mai facă locuri de parcare eliminand trotuarele necesare pietonilor,, ingustand strazile, eliminand spatiile verzi, parcurile locurile de agrement, gradinile si tot ce mai era candva loc unde odonioara ieseai din stresul citadin.

O solutie simplă si temporară e doar să chemăm străinii să facă niste drumuri si parcari etajate, că la noi e cam greu cu asemenea construcţii cu constructorii locali care gandesc ce să facă cu profitul mai întâi decât cum să iasă utilă şi fiabilă constructia.

Edited by cipri2bau, 25 September 2018 - 20:08.


#12
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Quantum, on 25 septembrie 2018 - 18:58, said:

Tu esti bun doar de facut reclamatii. Mai bine te-ai gandi la o solutie realizabila.

Ce înseamnă asta? Să te angjezi ca gardian public și să dai amenzi? Să candidezi la Primărie? Ce înseamnă pentru tine "soluție realizabilă"?

Sau tu te referi că nu sunt locuri de parcare? Ei bine, ghici ce, nicăieri nu sunt locuri de parcare suficiente. Dar oamenii cu bun simț înțeleg treaba asta și lasă de la ei, parchează la 100-500 de metri distanță, unde găsesc un loc în care nu incomodează pe nimeni. Și în sate dacă te duci, și-acolo o să vezi parcați pe mijlocul benzii. Nu că n-ar avea loc, ci pentru că sunt nesimțiți. Norocul e că nesimțirea asta se vindecă destul de simplu. Îi dai amendă, dacă mai continuă îi ridici mașina, îl pui să stea două zile la cozi, pe urmă o să se gândească mai bine unde-și parchează mașina. Unii își permit amenzi, dar n-o să-și permită să alerge prin tot orașul să-și recupereze mașina.

#13
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006

 Quantum, on 25 septembrie 2018 - 19:17, said:

Cel care ti-a dat sfatul sa faci reclamatie, si-a batut joc de tine sau e doar reclamagiu din fire fara sa aiba habar. Nu poti reclama pe unul ca isi parcheaza masina.
Vorbesti sa te afli in treaba.
Bineinteles ca se poate face reclamatie. Parcatul pe trotuar e interzis. Parcatul pe drumuri mai inguste de 6 metri e interzis. Parcatul la mai putin de 25 metri de intersectii sau treceri de pietoni e interzis.
Eu am facut in 2 sectoare din Bucuresti reclamatii de genul asta la Politiile locale aferente si au intervenit. Dar trebuie reclamati constant. Nu e nevoie sa te deplasezi, poti sa suni. Poti sa le scrii si mail, dar iti raspund in vreo luna.

#14
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Suna la Politia locala, vor dori numele tau si numarul masinii (poate si marca). Ca sa fii tu in siguranta ca nu vor casuna pe tine in cazul in care ei intarzie sau ala isi muta masina inainte sa apara politia, poti sa-i faci o poza astfel incat sa se vada si numarul. Nu e nevoie sa-i astepti. De vreo cateva ori am prins Politia in trafic si doar le-am indicat problema iar de alte ori doar am dat un telefon la ei. Nu am stat niciodata sa vad daca vin, daca isi iau notite sau daca scriu ceva. Poate ca e o coincidenta dar o perioada era unul care parca numai si numai pe trecerea de pietoni. Dupa un timp, si vreo 2 telefoane la politie (in zile diferite), a descoperit sa se poate gasi si alt loc de parcare ceva mai OK.
Nu-ti fie teama sa-i suni, e treaba lor sa faca asta si, cat timp nu abuzezi de telefonul ala, o sa fie OK. De fiecare data am dat de persoane amabile la telefon.

Edited by sorin147, 25 September 2018 - 20:20.


#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu întreb la modul cel mai serios, în câte țări din UE există prostia asta (dpmdv) de Poliție Locală?
Un fost coleg de generală de-al meu e polițist local.
Fac mișto de el și îi spun că dacă polițist nope, jandarm nici atât, atunci e polițist local/comunitar/tomberonist.

#16
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 30.11.2017
Politistii intervin uneori la asemenea sesizări ptr că unele masini sunt furate si parcate oriunde apoi temporar.
Astfel sunt depistate sute de masini furate parcate prin locuri străine de ascunzisul hotilor.

Nu e exclus ca pe strada aia sa fie 1-2 masini furate parcate temporar acolo iar riveranii să nu aibă loc de ele.

Edited by cipri2bau, 25 September 2018 - 20:43.


#17
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Daca nu o lasa proprietarul, vine altul si parcheaza si ii mai si blocheaza poarta de la garaj, ca cica este spatiu public.

#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Este spațiu public însă nu se poate parca acolo, fiindcă este o cale de acces (care teoretic nu se blochează). Definirea spațiului din față ca spațiu public cu prevederi s-a făcut pentru a nu permite românilor să vină cu idei .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate