Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Masini parcate pe toata strada.

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
1m e de bun simt ca sa poata trece o mamica cu un bebe in carut... ele fac 99% din reclamatii.

#56
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
In care tara civilizata poti parca asa pe trotuare, pe treceri de pietoni si pe unde ai chef? Din cate stiu nicaieri.

Da, exista probleme grave care sunt din vina primariei, dar asta nu inseamna ca trebuie sa transformi orasul intr-o rromie plina de masini atarnate de peste tot, sa-ti bati joc de pietoni si mai nou sa incalci legea cu nesimtire. Trotuarul e al lor. Masina nu e o chestie care ti se cuvine, si nici comoditatea de a gasi un loc de parcare, putin mai incolo si eventual cu plata, sau de a o lasa acasa. Valabil in orice tara civilizata care dintr-un motiv sau altul are probleme cu locurile de parcare.

Vrei sa protestezi, te duci in Piata Victoriei, nu te razbuni pe pietoni sau pe ceilalti soferi.

Edited by N-ter, 29 September 2018 - 13:12.


#57
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005

View PostN-ter, on 29 septembrie 2018 - 13:11, said:

In care tara civilizata poti parca asa pe trotuare, pe treceri de pietoni si pe unde ai chef? Din cate stiu nicaieri.
...
te-am rugat sa citesti cu atentie... si totusi o ti pe a ta cu parcatul pe trouare e ilegal...
nu colegu parcatul pe trotuar e este perfect lega oriunde in lumea asta....

"oug 195, art. 63
...
(4) Se considera parcare stationarea vehiculelor in spatii special amenajate sau stabilite si semnalizate corespunzator.
"

ocuparea trotuarelor acolo unde nu sunt spatii special amenajate e alta poveste.

#58
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
Cred ca era clar pentru oricine nu e rau-intentionat ca lumea pe aici (inclusiv titlul topicului, sau matale in primele postari :) ) se referea la parcat in sensul popular. Mai elegant si important ar fi fost sa-mi dai dreptate cand am aratat ca s-a schimbat regulamentul. Ca sa fie clar pentru toata lumea (si fara s-o intindem aiurea) ca fara locuri marcate n-au ce cauta nici cu o roata pe trotuar. Nici aici, nici in alte tari cu apa calda la robinet.
Si ca Politia Locala poate fi sesizata pentru chestii de genul.

#59
doh

doh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.06.2018

View PostPlaton, on 29 septembrie 2018 - 12:29, said:

Acum si tu trebuie sa intelegi ca in Bucuresti ( drept exemplu) in 90% din oras nu ai voie sa opresti si sa stationezi, zici ca suntem oras de sinistrati, avem doar autobuze, cand el este plin de tarani, daca te uiti in parcari, pe trotuare, pe strazi, jumatate din masini au numere de provincie acum ala care a scos legea aia cu un metru sigur sta la casa, are loc de parcare in curte si la munca, si il doare in cur de bucuresteni, sa-i dea Dumnezeu cat nu poate sa duca

Daca soferii din Bucuresti (si nu numai) ar fi fost dispusi sa plateasca pentru parcare, atunci dezvoltatorii privati ar fi construit parcari, la fel cum au facut benzinarii, vulcanizari, spalatorii, ateliere de reparatie s.a.m.d. Insa cand toata lumea vrea parcare moca, normal ca nici dracu' nu investeste in asa ceva.

Nu s-a scos nicio lege cu "un metru". Ea nu a existat niciodata, ci doar interpretarea idioata a unor nesimtiti. "Administratorul drumului poate permite parcarea daca ..." a fost interpretata voit sau nu ca "Soferul poate parca daca ..."


PS: Daca tu ai avea 1 milion de euro si ai vrea sa faci o investitie imobiliara, ai construi o parcare? Spune cinstit, da sau nu?

#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdoh, on 01 octombrie 2018 - 12:34, said:

.... ar fi fost dispusi sa plateasca pentru parcare...
si cam despre ce sume vorbim?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate