Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cost transfer bancar international

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Salut,

Aveti idee cam care ar fi comisionul pentru un transfer bancar de la BCR catre o banca oarecare din Germania?

Vorbim de o suma de transferat de 20000 de euro.

Cand am intrebat, mai de mult, tin minte ca mi s-a spus ca ar fi un comision de 30 de euro pentru bancile din Romania, dar acum datele s-au schimbat si banii trebuie trimisi in Germania.

BCR nu are sucursale in Germania, cum ar fi cazul Raiffeisen, iar atunci se folosesc de intermediari (?) de tipul MoneyGram, WesternUnion?

Am descarcat un pdf cu comisioane de pe site-ul lor si apare acolo o lista cu tarife percepute pentru tranzactii internationale prin MoneyGram, dar nimic despre SEPA, cum am observat pe siteul Raiffeisen.

Multumesc!

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Cum naiba sa foloseasca BCR Westen Union pentru asa ceva ?!  Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
In cel mai rau caz, folosesc banci corespondente (intreba cineva zilele trecute de un trabsfer bancar USA>Romania).
De ce nu intrebi direct la banci, 1-2-3....... ?!
Pe aici o sa primesti 17 variante alternative de transfer, poate 1-2 iti vor spune ceva comisioane aproximative.

Edited by trollerul_de_serviciu, 23 September 2018 - 18:14.


#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

BCR nu are sucursale in Germania, cum ar fi cazul Raiffeisen, iar atunci se folosesc de intermediari (?) de tipul MoneyGram, WesternUnion?

Nu.

Ce pachet de servicii bancare ai de la BCR?

Este în principiu 0,1% din suma tranzacționată sau 10 Euro (făcută prin Click24Banking), în funcție de care e mai mare. La unele pachete e gratuit.

#4
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Cauta sa folosesti servicii noi, precum TransferWise sau Revolut. Nu au nici un comision la transferuri interbancare.

#5
Libertarian

Libertarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.09.2018
Prin internet banking:

Plăţi interbancare în valută 0,10% min 15 Eur, max 500 EUR 0,10% min 10 Eur max 500 Eur

La ghiseu e dublu, adica 0.2% min 30 max 1000

ai aici comisioanele: https://www.bcr.ro/r...tile/comisioane

 Kain_12, on 23 septembrie 2018 - 18:19, said:

Cauta sa folosesti servicii noi, precum TransferWise sau Revolut. Nu au nici un comision la transferuri interbancare.
Da? Si acolo cum ajung banii?

#6
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Eu am folosit Transfergo pentru Europa. Virezi banii catre ei, intr-un cont din Romania, ei vireaza in tara respectiva, dintr-un cont de acolo, la un curs de schimb foarte bun. Eu aveam lei, si trebuia sa platesc ~ 10k euro, a fost foarte bine, comision 5 lei.

Edited by mannick, 23 September 2018 - 20:30.


#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Din cate stiu eu Romania nu este inrolata in sistemul Sepa, cred ca se face transfer Swift. Ei au un comision fix plus un procent din suma.

#8
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Nu stii bine ,  se poate si cu Sepa  .

#9
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

 atupi, on 23 septembrie 2018 - 23:17, said:

Din cate stiu eu Romania nu este inrolata in sistemul Sepa, cred ca se face transfer Swift. Ei au un comision fix plus un procent din suma.

Exista si in Romania de anul trecut , PayPal trimite bani pe conturile din Romania gratis prin SEPA.

#10
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009

 Libertarian, on 23 septembrie 2018 - 18:32, said:

Prin internet banking:

Plăţi interbancare în valută 0,10% min 15 Eur, max 500 EUR 0,10% min 10 Eur max 500 Eur

La ghiseu e dublu, adica 0.2% min 30 max 1000

ai aici comisioanele: https://www.bcr.ro/r...tile/comisioane


Da? Si acolo cum ajung banii?
Faci top-up la cont. Daca ai un card de debit atasat contului bancar in care ai suma de 20k euro, in aplicatia Revolut/Transferwise, ai optiunea de top-up, care inseamna o plata cu cardul, plata ce nu este comisionata in general de catre banci.

#11
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015

 Kain_12, on 28 septembrie 2018 - 12:20, said:

Faci top-up la cont. Daca ai un card de debit atasat contului bancar in care ai suma de 20k euro, in aplicatia Revolut/Transferwise, ai optiunea de top-up, care inseamna o plata cu cardul, plata ce nu este comisionata in general de catre banci.
Poti atasa un card de debit Revolut unui cont bancar BCR? Cum o faci?

multumesc

#12
Dragos955

Dragos955

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.10.2018
Salut as dori sa transfer 80.000 euros din franta in Romania, cat costa comisionul ? Si ce banca mati sfatui va multumesc frumos

#13
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006
ING Luxembourg au comision 0 pt transferuri Sepa între tarile UE. Vezi la ING în Franța.

Edited by claus_S, 09 October 2018 - 06:13.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
La suma aia nici nu mi-aș bate capul prea mult.

Transfer SEPA. De obicei sunt gratuite in afara României. Sau ma rog, 1-2 EUR fără procent.

Și trimiți la o banca din RO.



#15
Mariana1980

Mariana1980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.10.2018

 Dragos955, on 09 octombrie 2018 - 05:18, said:

Salut as dori sa transfer 80.000 euros din franta in Romania, cat costa comisionul ? Si ce banca mati sfatui va multumesc frumos

Sal,  poti folosi transfermate, au comisoane mici si rate bune. Un prieten i-a folosti pt transfer in Spania si a fost multumit

#16
Vlnd

Vlnd

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.01.2021
Vreau sa tranafer euro din România cont ing valuta in tara non ue alta banca... Suma ar fi de 8000 euro. Cam care ar fi comisionul?

#17
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 05.12.2016
Vezi pe site-ul ING la rubrica comisioane

#18
george_c_ro1

george_c_ro1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 02.04.2020

 Libertarian, on 23 septembrie 2018 - 18:32, said:

Prin internet banking:

Plăți interbancare în valută 0,10% min 15 Eur, max 500 EUR 0,10% min 10 Eur max 500 Eur

La ghiseu e dublu, adica 0.2% min 30 max 1000

ai aici comisioanele: https://www.bcr.ro/r...tile/comisioane


Da? Si acolo cum ajung banii?

Transfer Euro in Germania din BCR , prin internet banking , se aplica SEPA si comisionul este de 3 lei ( echivalent euro ) , este acelasi comision ca la transferurile in RON.

Ce este cu 0.1 % este pt transferuri nonSepa in USD sau alte valute .

Pentru 3 ron nu are rost sa ne complicam cu alte aplicatii/ banci....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate