Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Bruxism

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Razvan_cic

Razvan_cic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 18.11.2017
Salut. De ceva timp am observat ca in somn imi strang tare gura (inconstient), adica am doi dinti plombati si dimineata ma trezeam cu bucati de plomba pe limba si nu stiam de ce, abiat acum 3-4 zile m-am trezit ca a pocnit ceva in gura mea si la fel, simteam ceva pe limba, am cautat pe google si am vazut ca ar putea fi bruxism. Trebuie sa ma duc la dentist ca sa aflu mai exact? Din ce am mai vazut mai exact, pentru pruxism iti trebuie gutiere, le iei doar de la stomatolog sau le gasesti si in farmacii?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Gutiere gasesti pana si pe aliexpress.

#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Le iei de la stomatolog (făcute expres pentru tine cu mulaj de plastelină) ca să nu-ți strici dinții și mai tare cu te miri ce prostii luate de pe internet.

Nu mai mult de 200 lei pentru două, dar mai presantă mi se pare problema "bucăților de plombe". Trebuie văzut acolo, și nu-i de așteptat prea mult.

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Vezi-ti de treaba . Prietena mea are si i-a facut dentistul cu 100 de lei . Eu am proteze de silicon pentru MMA si ia ghiciti cum sunt ...fix ca alea pe care a dat mandra mea 100 de lei , cu mentiunea ca ale mele costa 23 si mi le fac singur , nu le face dentistul dupa mulaj. apropos , Nimeni cu bruxism nu le suporta in timpul noptii sutn bani aruncati . Avand ceva in gura salivezi permanent si in timpul somnului nu exista control asupra inghitirii salivei . Te trezesti cu bale si in urechi .

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 21.06.2016
Aiurea, o multime de oameni poarta gutiere sau retainers (ca in multe tari apartaul orto e practic obligatoriu la adolescenta) in fiecare nopate - inclusiv eu - si n-are nici o treaba.
Da prefer fara decit cu, dar nu e mare deranj.
Du-te la dentist si spune-i sa-ti faca o pereche.

#6
Razvan_cic

Razvan_cic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 18.11.2017
Da, adica banuiesc ca mi-l face dupa dintii mei sa-mi fie mai comod, acu' ce fac? Stau asa sa fac praf plombele puse acum o luna si sa ma duc sa imi puna altele? Nu cred ca ar fi mai bine asa.

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Du-te la Decathlon si cumpăra cea mai ieftina proteza.  Fa-o dupa instrucțiuni si vezi daca o suporti.

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postvrajitoruldinoz, on 23 septembrie 2018 - 20:11, said:

ca in multe tari apartaul orto e practic obligatoriu la adolescenta
ha?

#9
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 21.06.2016
La americani nu cred ca e un singur plod fara aparat orto (nu mai zic de adulti, pina la virsta a 3a), si asta de zeci de ani.
Am vazut ca si in Romania e mult mai popular in ziua de azi decit acum 10 ani.

Edited by vrajitoruldinoz, 24 September 2018 - 06:41.


#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
aparatul ortodontic e un dispozitiv care aduce dintii in pozitia corecta. majoritatea persoanelor au dintii in pozitia corecta. se ocupa natura de asta, in general. dar daca asa e legea la americani probabil ca se conformeaza si ei legii.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La americani e de porc sa nu ai aifon si aparat ortodontic... esti saracie altfel :P

#12
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 21.06.2016
N-are nici o treaba cu saracia, e chestie medicala si estetica. Cultura locala daca vrei.
Aproximativ toti oamenii au niste probleme pozitie a dintilor. Cu majoritatea se poate trai si daca nimanui nu-i pasa, nu reperezinta nici macar o problema estetica.
E cam ca la ochelari, aproape toti oamenii isi pot imbunatati vederea cu ochelari da asta nu insemna ca e obligatoriu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate