Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Decodor bun pentru canale necodate

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
lenovi

lenovi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.02.2008
Ce decodor imi recomandati pentru a receptiona canalele necodate?Am comandat pe un site un decodor smart303 dvb s2 si receptiona doar un canal turcesc.Ce parere aveti de acest kit :https://www.olx.ro/oferta/antene-satelit-si-in-format-hd-ori-digital-terestru-fara-abonament-ID6redq.html
Ma intereseaza pentru mama mea la țara sa prinda si ea cateva canale nu mai au cablu societatea a dat faliment.

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,137
  • Înscris: 27.06.2007
pai ai Focus Sat - 32 lei luna pachetu familia
sau digi satelit de la 14.4 lei/luna https://www.digiroma...viziune/satelit
ii faci abonament si scapi de griji
si pararea mea despre oferta olx este foarte proasta
ps. cat costa echipamentu
receptor satelit
Attached File  Screenshot_2018-09-21 ELSTAR srl - Oradea - importator si distribuitor antene satelit accesorii - SHOP ONLINE.png   8.43K   39 downloads

receptor satelit + terestru t2
Attached File  Screenshot_2018-09-21 ELSTAR srl - Oradea - importator si distribuitor antene satelit accesorii - SHOP ONLINE(1).png   8.55K   36 downloads

Edited by STARTREK1, 21 September 2018 - 19:10.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Da 500lei si are totul gratuit ? Ce canale ? Semnalul o sa fie bun ?
Daca nu ai firma de cablu acolo, vezi cat e abonamentul la firmele cunoscute, ca toate au si antene satelit. (inclusiv Orange, Digi, Focus, UPC parca, etc). Si verifica ei parca daca ai semnal sau nu, adica daca nu esti multumit anuleaza contractul. La Digi e intre 14-31lei , in functie de ce optiune alegi. Acuma calculeaza de 500lei cate luni poti plati la digi ... 500/14 = 3 ani !

Edited by TruculMagic, 21 September 2018 - 19:51.


#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,137
  • Înscris: 27.06.2007
gratuite sunt cele transmise la liber - FTA; https://www.flysat.com/tv-ro.php
in rest toate canalele "bune" sunt codate

#5
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Un televizor cu DVB-T2 sau decodor  DVB-T2 (pret sub 100lei).
Pe langa posturile TVR mai erau 4-5. Nu stiu  acum cate mai sunt.
Verifica in zona. Fara abonament.

#6
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Ce să faci cu decodorul dacă vrei canale necodate? E non-sens.
Vrei să zici receptor?

Edited by jobist, 21 September 2018 - 20:33.


#7
lenovi

lenovi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.02.2008
Mama mea ar fi multumita cu 2-3canale la liber fara abonament.Eu i-am cumparat un receptor satelit DVB-S2 HD SMART303 si nu am reusit sa prind decat un canal turcesc.Domnul de pe olx imi cere 500pe decodor dar nu imi spune ce model este si sa-i cumpar eu nu ma prea pricep ce sa aleg.

#8
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008

View Postjobist, on 21 septembrie 2018 - 20:33, said:

Ce să faci cu decodorul dacă vrei canale necodate? E non-sens.
Vrei să zici receptor?

Ai dreptate. La receptor ma gandeam.

#9
lenovi

lenovi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.02.2008
Ce parere aveti de acest receptor de pe emag :"Receptor Terestrial Amiko T60 T2"prinde cu el canalele necodate?Sau mai degraba antena asa:"Antena TV PNI yagi 14dB DVB-T2 de exterior"?

#10
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Faptul ca receptorul FTA cumparat de intiator receptioneaza doar un singur program turcesc
s-ar putea datora orientarii antenei in directia satelitului Eutelsat 7 Est , care acopera
teritoriul Romaniei cu semnal puternic si difuzeaza majoritatea programelor din Turcia.

Pentru receptia programelor romanesti transmise la liber pe satelitul Eutelsat 16 E ,
ar trebui modificata orientarea antenei  . Pe acest satelit sunt transmise la liber :
TVR International , TVR 3 , TVR Iasi , Cluj , Timisoara , Craiova , Tirgu Mures,
ProTv International , Realitatea, Realitatea Plus , Favorit , Neptun Tv ,Alfa Omega

Cumpararea unui receptor Amiko Mira ar ajuta si la orientarea antenei in regie proprie,
fara plata unui instalator ,deoarece acest model este prevazut de fabricant cu un indicator
acustic de prezenta a semnalului , care usureaza pozitionarea corecta a antenei.

Daca impreuna cu receptorul Amiko Mira s-ar cumpara si o Cartela TVR, in completarea
posturilor aratate se vor putea receptiona si  TVR 1, TVR 2, TVR HD  si TVR Moldova ,
fara a mai plati niciodata absolut nimic,  in afara costului cartelei , de 45 lei

Costul estimativ ar fi unul modest , aprox 210 lei  : receptor Amiko Mira  - 148 lei ,
cartela TVR - 45 lei , transport curier 25 lei


Pentru varianta receptiei digital terestre , costurile ar fi aprox 165 lei , insa daca in zona
locuintei acoperirea cu semnal este deficitara , vor apare cheltuieli suplimentare ,
pentru  cumpararea si instalarea unui amplificator ..iar posturile receptionate vor fi
doar TVR 1, 2, 3 , HD si cele 5 TVR-uri regionale


Deoarece exista deja instalata o antena satelit , ar fi mai avantajoasa doar orientarea
antenei pe pozitia corecta a satelitului Eutelsat 16 E ,insa fiecare hotaraste care este
cea mai buna cale de urmat ..

Attached Files


Edited by bowpack14, 23 September 2018 - 21:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate