Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Provin romanii din sudul Italiei ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
298 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postjimi91, on 20 septembrie 2018 - 23:51, said:

eu n-am mancat niciodata carnati facuti cu sange de porc Posted Image ie buni?
N-ai mâncat sângerete? Serios? ie delicios.

View Postfox212, on 20 septembrie 2018 - 23:55, said:


Realizezi ce tampenii poti debita din cauza inhalarii excesive a mirosului de ...
Deci, Imparatul aduce hoti pe teritoriul Daciei, ca sa jefuiasca ceea ce el voia sa dobandeasca ca prada de razboi. Cu alte cuvinte, imparatul trimte hotii in Dacia ca sa-i fure caciula? Posted Image

Ah! Nu aveti idee cum v-au descris cronicarii antici pe stramosii vostri. Salbateci e putin spus, printre altele, ziceau ca stramosii vostri aveau ca ocupatie jaful si crestrea animalelor pe care le furau.
Se zice ca atunci cand nu mai aveau ce manca, deveneau canibali precum sciti, dar nu sunt sigur despre canibalismul stramosilor vostri  Asa am auzit si eu. Posted Image
Tu nu român la tine?

#20
fox212

fox212

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 15.09.2018

View Postericmario, on 21 septembrie 2018 - 00:04, said:

Tu nu român la tine?

Tu nu ungur place sange?

#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postericmario, on 21 septembrie 2018 - 00:04, said:

N-ai mâncat sângerete? Serios? ie delicios.





Sincer, nu stiu daca am mancat :))..poate cand eram mic, dar oricum, in fiecare an taiem porcul la tara, niciodata n-am pastrat sangele...m-ai facut curios, daca nu ar fi pesta asta porcina, m-as incumeta sa incerc, sa vad cum sunt....daca ie buni :))

#22
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View PostTruculMagic, on 20 septembrie 2018 - 21:29, said:

Seamana putin si cu noi romanii...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/04J_Vb9l_sE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Posted Image Posted Image

E un FAKE... de Youtube. Muzica este super , dar nu se "pupa" cu interpretii si cum interactioneaza acestia.
Un negativ foarte reusit plasat peste un clip cu oameni simpli ce canta aceeasi melodie, dar "altfel"...



Asta pare mai reala :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8Q-CBA5APsY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by keta, 21 September 2018 - 01:12.


#23
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Este posibil ca atunci cand Dacia a fost romanizata , populatie de daci  sa ajunga in zonele din sudul Italiei si Sardinia .

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu zic ca romanii provin mai degraba din nordul si centrul Moldovei decat din sudul Italiei.

#25
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Mare scula , domne se face un test ADN pe o populatie numeroasa reprezentativa si se compara ADN-ul cu cel al populatiilor  italiene  sau  ce alte populatii se vrea.

#26
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View PostDormi_Hete, on 20 septembrie 2018 - 21:17, said:

Aceste lucruri fac sa puna problema daca nu cumva romanii au venit din aceasta zona geografica.
Sau au venit italienii in Romania ....

https://adevarul.ro/...95cf/index.html

#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
@daco get de unde e citatul din semnatura ta?  Mi se pare 100 % corect  ...

#28
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postjimi91, on 20 septembrie 2018 - 23:51, said:

eu n-am mancat niciodata carnati facuti cu sange de porc Posted Image ie buni?
Probabil o porcarie. Singele are fier si e foarte usor sa minci prea mult fier din singe, iar cind e in exces fierul ataca ficatul si rinichii. Cu o doza suficient de mare poti muri in 24 de ore. Singele si oasele sunt de evitat.

#29
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postkarax, on 21 septembrie 2018 - 08:14, said:

@daco get de unde e citatul din semnatura ta?  Mi se pare 100 % corect  ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VMLx7MsAsZw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Daco_Get, 21 September 2018 - 08:19.


#30
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostBenderbut, on 21 septembrie 2018 - 05:04, said:

Este posibil ca atunci cand Dacia a fost romanizata , populatie de daci  sa ajunga in zonele din sudul Italiei si Sardinia .
Au ajuns prin Britania de fapt. :huh:

#31
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003

View Postkarax, on 21 septembrie 2018 - 07:53, said:

Mare scula , domne se face un test ADN pe o populatie numeroasa reprezentativa si se compara ADN-ul cu cel al populatiilor  italiene  sau  ce alte populatii se vrea.

Vei avea supriza sa vezi ca indivizi cu gene slave vorbesc limbi asemantoare cu italieni care au gene maure.
Sunt populatii care vorbesc limba româna dar au gene indiene.

#32
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postrosix, on 21 septembrie 2018 - 05:18, said:

Eu zic ca romanii provin mai degraba din nordul si centrul Moldovei decat din sudul Italiei.
Eu zic ca romanii provin de acasa si se duc la lucru. :P

View Postkarax, on 21 septembrie 2018 - 07:53, said:

Mare scula , domne se face un test ADN pe o populatie numeroasa reprezentativa si se compara ADN-ul cu cel al populatiilor  italiene  sau  ce alte populatii se vrea.
S-au facut teste de-astea. Romanii seamana cu populatiile din zona asta.

View Postterratec, on 21 septembrie 2018 - 08:20, said:

Sunt populatii care vorbesc limba româna dar au gene indiene.
Indo-ariene. :) Ultimii arieni de pe Pamint.

#33
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007

View Postenough1453, on 20 septembrie 2018 - 23:16, said:

in loc sa faci tot felul de supozitii neroade,
mai bine ia o harta,
ocheste-o bine,
holbeaza-te (poate te ajuta)
si vezi care e distanta intre Vlore (coasta albaneza) si Brindisi (Italia).

Dupa ce afli ca distanta este de in jur de 70 km,
intreaba-te cate de greu ar fi fost unui vlah sa treaca garla si sa ajunga in sudul Italiei?
te-ai holbat? ti-ai pus cepele in functiune? Posted Image

Da, aici e corect. Imi aminteste de baiatul care se mira ca limba albaneza are relationari cu cea romana si presupunea ca albanezii provin din nordul Dunarii... cand cel mai simplu era sa-i lasi unde sunt, alaturi de vlahii medievali :D

#34
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostDormi_Hete, on 20 septembrie 2018 - 21:17, said:

Tocmai ascultam piesa Praghera a lui nino d'angelo. Se poate observa ca in limba napolitana apare foarte des sunetele î si ă care nu se regasesc practic in nici o limba romanica. Odata stateam de vorba cu un italian din Sicilia si imi spunea cum la ei exista obiceiul de colectare a sangelui porcului dupa ce acesta este taiat pentru prepararea unor diverse specialitati. Aceste lucruri fac sa puna problema daca nu cumva romanii au venit din aceasta zona geografica. De asemenea ca mentalitate, romanii avand o aplecare pentru nerespectarea legii si comiterii de acte de delincventa, violenta verbala si nu numai etc


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jBV2tzG9ULw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

in sudul italiei se gaseste sicilia. a fost 150 ani sub arabi.
deci sigur romanii provin de acolo.
uita-te la culoarea lor !

View PostBenderbut, on 21 septembrie 2018 - 05:04, said:

Este posibil ca atunci cand Dacia a fost romanizata , populatie de daci  sa ajunga in zonele din sudul Italiei si Sardinia .

populatia autohtona in Dacia a fost romanizata in 160 ani.
populatia autohtona in Anglia NU a fost romanizata in 370 ani.

deci dacii erau foarte mandrii de obarsia lor.

#35
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postavenirv, on 21 septembrie 2018 - 09:34, said:

populatia autohtona in Dacia a fost romanizata in 160 ani.
populatia autohtona in Anglia NU a fost romanizata in 370 ani.
Nu a fost romanizată nici in Orient, Asia Mica, Africa de Nord, Germania, desi acestea au facut parte din imperiu sute de ani.
Cum a fost posibil ca o mare regiune sa fie romanizaata lingvistic in 160 iar alte regiuni sa nu fie deloc romanizate in 320 de ani?
Graiul sau graiurile moldovenești s-au vorbit pînă dincolo de Nipru (nu Nistru!), adică o suprafață cu mult mai mare decît actuala suprafață a țării.
Conclizia e că limbile romanice s-au format cu mult timp în urmă altfel, adică ele nu provin din latină.

Dialectele din sudul Peninsulei Italice aduc mai mult cu romîna deoarece acolo au venit  mulți vlahi din Peninsula Balcanică, aceasta fiind foarte aproape.

#36
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Totusi pe harta se vede ca limbile romanice radiaza din zona Europei de Vest, nu din Dacia sau Balcani. In plus nu exista surse care sa spuna clar ca aia din Balcani vorbeau limba latina. Ovidiu, ajuns la Constanta, nu se intelegea cu bastinasii. Bun, putea sa faca si el un mic efort pentru omenire, sa le invete limba daca tot se afla pe acolo. Cred ca nu era prea greu. Macar nu se plictisea.

Pe de alta parte, au fost pareri ca de fapt nici nu a fost exilat, ca tot exilul a fost rodul imaginatiei lui. Nu prea pun baza pe teoria asta, exceptind cazul cind a stat in casa pina la moarte si s-a izolat complet de romani, imaginindu-si ca de fapt traieste printre barbari.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate