Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Provin romanii din sudul Italiei ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
298 replies to this topic

#1
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Tocmai ascultam piesa Praghera a lui nino d'angelo. Se poate observa ca in limba napolitana apare foarte des sunetele î si ă care nu se regasesc practic in nici o limba romanica. Odata stateam de vorba cu un italian din Sicilia si imi spunea cum la ei exista obiceiul de colectare a sangelui porcului dupa ce acesta este taiat pentru prepararea unor diverse specialitati. Aceste lucruri fac sa puna problema daca nu cumva romanii au venit din aceasta zona geografica. De asemenea ca mentalitate, romanii avand o aplecare pentru nerespectarea legii si comiterii de acte de delincventa, violenta verbala si nu numai etc


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jBV2tzG9ULw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dormi_Hete, 20 September 2018 - 21:19.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E exact invers. Italienii se trag din romani Posted Image
Au prins si anumite naravuri de pe aici.

Edited by pasilla, 20 September 2018 - 21:23.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDormi_Hete, on 20 septembrie 2018 - 21:17, said:

in limba napolitana

Limba napoletană

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDormi_Hete, on 20 septembrie 2018 - 21:17, said:

Provin romanii din sudul Italiei ?

Nu, acolo vin, dar pro-vin din alta parte

View PostDormi_Hete, on 20 septembrie 2018 - 21:17, said:

in limba napolitana apare foarte des sunetele

sa vezi limba "Eugenia" ce dulce e.

Si apare foarte des cacaoa

#5
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostDormi_Hete, on 20 septembrie 2018 - 21:17, said:

Tocmai ascultam piesa Praghera a lui nino d'angelo.
Imi aduce aminte de alta piesa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gzlHucbD76U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015
Mi-ai facut ziua mai frumoasa, bata-te noroqul sa te bata!

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDormi_Hete, on 20 septembrie 2018 - 21:17, said:

Aceste lucruri fac sa puna problema daca nu cumva romanii au venit din aceasta zona geografica. De asemenea ca mentalitate, romanii avand o aplecare pentru nerespectarea legii si comiterii de acte de delincventa, violenta verbala si nu numai etc


Nu poti sa faci comparatii din astea intre mere si oua de camila si sa ai pretentia veridicitatii... Exista o gena comuna, exista supozitii ca imperiul roman ar fi adus pe meleaguri dacice numai hotzi si curve (sau acestia au venit singuri) dar nu sunt niste supozitii credibile.  Eu stiu un sat in jud Tulcea unde exista o comunitate de italieni, veniti la inceputul sec 20 pentru a lucra intr-o cariera de piatra.
Sunt foarte civilizati, bine imbracati si la locul lor...   Daca compari un localinic italian cu un localnic roman se vad clar diferentele de cultura si educatie.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Seamana putin si cu noi romanii...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/04J_Vb9l_sE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Posted Image Posted Image

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostPopaXXX, on 20 septembrie 2018 - 21:26, said:

Imi aduce aminte de alta piesa.
Bravo !!! ai Like pt. asta.

Totusi mie mi-a amintit de Nino D'Angelo-senza giacca e cravatta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FZdVo3NpO5k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
===================================

Din cate am "auzit" si eu cica Roma antica au trimis toti infractorii in afara tarii in coloniile departate.
Iar Dacia -actuala Romanie- e una din coloniile unde au venit oamenii renegati de romani.
Poate ca de aici si similitudinile dintre romani si napoletani  :habarnam:

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostPopaXXX, on 20 septembrie 2018 - 21:26, said:

Imi aduce aminte de alta piesa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gzlHucbD76U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

mai misto cea de la outlandish :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f0nFTdKlKLw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cat mi-a placut mie melodai asta..pff

#11
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Aha, limba napolitana, limba sardina, dialectele lingura, rasina si cimbru, toate au origini romanesti

Edited by Jammalan-the-Prophet, 20 September 2018 - 21:42.


#12
YourFan

YourFan

    [♛] Universal user ✔

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 30.01.2017
Muzica napoletana Posted Image

#13
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Pai de ce sa fi venit taman din sudul Italiei romanii, cind tot imperiul roman avea acces in Dacia? Si de unde stim noi ca vechii romani din sud seamana cu actualii italieni din sud?

#14
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postrosix, on 20 septembrie 2018 - 21:28, said:

Exista o gena comuna, exista supozitii ca imperiul roman ar fi adus pe meleaguri dacice numai hotzi si curve (sau acestia au venit singuri) dar nu sunt niste supozitii credibile.  
in loc sa faci tot felul de supozitii neroade,
mai bine ia o harta,
ocheste-o bine,
holbeaza-te (poate te ajuta)
si vezi care e distanta intre Vlore (coasta albaneza) si Brindisi (Italia).

Dupa ce afli ca distanta este de in jur de 70 km,
intreaba-te cate de greu ar fi fost unui vlah sa treaca garla si sa ajunga in sudul Italiei?
te-ai holbat? ti-ai pus cepele in functiune? Posted Image

#15
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,609
  • Înscris: 01.10.2002

View PostDormi_Hete, on 20 septembrie 2018 - 21:17, said:

Odata stateam de vorba cu un italian din Sicilia si imi spunea cum la ei exista obiceiul de colectare a sangelui porcului dupa ce acesta este taiat pentru prepararea unor diverse specialitati.
Sanchi. Odata am fost in sudul Germaniei servit cu sangerete. Mi s-a explicat ca Blutwurst (inreamna carnati de sange) e un preparat traditional specific zonei....
Ungurii il fac si ei, ii zic Hurka.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v9dUjumC-p4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Singura diferenta e ca la noi se manca crud, la germani si unguri uneori se prajeste. Posted Image

Edited by Wotan, 20 September 2018 - 23:27.


#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
eu n-am mancat niciodata carnati facuti cu sange de porc Posted Image ie buni?

Edited by jimi91, 20 September 2018 - 23:51.


#17
fox212

fox212

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 15.09.2018

View Postrosix, on 20 septembrie 2018 - 21:28, said:


Nu poti sa faci comparatii din astea intre mere si oua de camila si sa ai pretentia veridicitatii... Exista o gena comuna, exista supozitii ca imperiul roman ar fi adus pe meleaguri dacice numai hotzi si curve (sau acestia au venit singuri) dar nu sunt niste supozitii credibile.  Eu stiu un sat in jud Tulcea unde exista o comunitate de italieni, veniti la inceputul sec 20 pentru a lucra intr-o cariera de piatra.
Sunt foarte civilizati, bine imbracati si la locul lor...   Daca compari un localinic italian cu un localnic roman se vad clar diferentele de cultura si educatie.

Realizezi ce tampenii poti debita din cauza inhalarii excesive a mirosului de ...
Deci, Imparatul aduce hoti pe teritoriul Daciei, ca sa jefuiasca ceea ce el voia sa dobandeasca ca prada de razboi. Cu alte cuvinte, imparatul trimte hotii in Dacia ca sa-i fure caciula? Posted Image

Ah! Nu aveti idee cum v-au descris cronicarii antici pe stramosii vostri. Salbateci e putin spus, printre altele, ziceau ca stramosii vostri aveau ca ocupatie jaful si crestrea animalelor pe care le furau.
Se zice ca atunci cand nu mai aveau ce manca, deveneau canibali precum sciti, dar nu sunt sigur despre canibalismul stramosilor vostri  Asa am auzit si eu. Posted Image

#18
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostWotan, on 20 septembrie 2018 - 23:24, said:

Sanchi. Odata am fost in sudul Germaniei servit cu sangerete. Mi s-a explicat ca Blutwurst (inreamna carnati de sange) e un preparat traditional specific zonei....
Ungurii il fac si ei, ii zic Hurka.
Sfantul Severin cand s-a refugiat din Bavaria in sudul Italiei a dus cu el si obiceiurile romanilor din Raetia.

Iar Carol Robert de Anjou cand a plecat din sudul Italiei sa ajunga rege al Ungariei a dus multe obiceiuri cu el din sudul Italiei.

Cum vezi, se leaga.
Daca vrei iti mai dau si alte legaturi.

Edited by enough1453, 21 September 2018 - 00:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate