Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Chip grafic integrat vrea driver vechi - de ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Este vorba de un laptop asus cu i3 4030U, cu video integrat HD 4400, plus 840M.

Dupa instalarea ultimului driver video, desi functioneaza corect cu el (verificat si cu intel driver & support assistant), daca ma duc la device manager si dau update la intel hd graphics family imi instaleaza un driver video intel vechi din 2013 (10.18.10.3308). de ce vrea acest driver? dupa numar pare un driver vechi generic.

totusi, intel driver & support assistant aduce dubii spunand asta : A customized computer manufacturer driver is installed on your computer. The Intel Driver & Support Assistant is not able to update the driver. Installing a generic Intel driver instead of the customized computer manufacturer driver may cause technical issues. Contact your computer manufacturer for the latest driver for your computer.

#2
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Pai ai driverul asus defapt.
Poti sa il fortezi sa acccepte driverul de la intel manual. Nu mai stiu exacr pasii. Ceva cu have disk bla bla

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
de unde ai luat driver-ul ?

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Asta apare pentru că și-a băgat OEM-ul nasul în configurația grafică. Rămâi pe driverul instalat de tine și speră să nu se ducă nimic naibiii (verifică dacă merge optimus cum trebuie și dacă integrata crește/scate în frecvențe în funcție de sarcină, deasemenea uneori driverele Intel generice dau cu barosul în ajustarea luminzității, fie rămâi la o valoare fixă și nu o poți ajusta, fie nu răspunde la senzorii de lumină ambientali).

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
https://downloadcent...m/product/81497

#6
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Eu problemele cu driverele le rezolv cu iObit Driver Booster (https://www.softpedi...r-Booster.shtml).

Ți-l recomand și ție !

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postun-simplu-om, on 20 septembrie 2018 - 06:16, said:

Eu problemele cu driverele le rezolv cu iObit Driver Booster (https://www.softpedi...r-Booster.shtml).

Ți-l recomand și ție !
Dă-mi voie să te corectez.

Driverele se iau de pe pagina producătorului.

Știe ăla mai bine decât IOBit Booster and Shit.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
La Asus, sau daca ai Widnwos 10 lasa driverele default.

Daca vrei sa fortezi driverele Intel mai noi, pot apare probleme. Daca ai 2 placi in sistem - dedicata + integrata care functioneaza in functie de incarcarea sistemului ( jocuri sau office ) e chiar unica solutie.
Daca singura placa e cea integrata, poti forta driverele Intel dezinstalad atat driverul Asus cat si Asus Splendid. Insa este foaret posibil ca anumite functii sa nu mai mearga corect - gen reglarea luminozitatii, etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate