Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Volan greu manevrabil

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Ropuim

Ropuim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2012
Salut,

Am urmatoare problema la Skoda Rapid 1.2 TSI 90 cp 2016 DSG, pentru care va rog sa ma ajutati cu un sfat:

De aproximativ 3 saptamani la un drum mai lung (extra urban) am sesizat o ingreunare in manevrarea volanului, stanga dreapta se misca destul de greu, necesitand efort suplimentar, eliberandu-se cand viteza scadea undeva sub 20 km/ora. De asemenea, acel blocator de directie care se activeaza dupa scoaterea cheii din contact prin miscarea volanului, uneori merge activat, alteori este deja blocat imediat dupa ce am scos cheia fara sa mai trebuiasca sa misc de volan.

In trafic urban unde viteza este mai scazuta, sa zicem ca poate fi acceptata o asa manevrare insa la drum lung este deranjtanta si obositoare. Precizez ca in bord nu am primit niciun mesaj de avertizare cu prvire la servodirectie si nici nu am vreun martor aprins.

La o saptamana dupa sesizare am fost la PBV1 unde directia find asistata electric au facut o verificare pe parte electrica la parametrii si la mesajele din computerul de bord, lucrurile fiind in regula din cele spuse de ei. De asemenea au luat-o si la o proba de drum insa doar in incinta service-ului iar feedback-ul final a fost ca volanul este in regula si se misca asa cum trebuie.

Din punctul meu de vedere, volanul nu se misca in regula, si am sesizat acest aspect in urmatoarele trasee extra urbane unde s-a manifestat iar si tind sa cred ca e mai degraba o problema mecanica generata de acei pini de la blocatorul de directie, insa cum nu ma pricep atat de bine, va cer parerea de la ce poate fi si ce ar trebui verificat inainte de a reveni cu masina in service.

Precizez ca este inca in garantie, are 2 si 3 luni vechime si doar 17300 km parcursi.

Multumesc

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
chestia asta ("intarirea" servodirectiei la viteze mai mari) e o functionalitate intentionata. depinde insa si cat de mult (si la ce viteza) se "intareste" servodirectia.

#3
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Nu cred ca are legatura cu sistemul antifurt, nu are cum sa "agate", ala e ori blocat ori deblocat. Si e normal ca uneori sa se blocheze cand scoti cheia, alteori cand misti putin vlanul. Depinde de pozitia volanului cand scoti cheia. Masina are servodirectie adaptiva? Daca da, e un comportament normal. Esti sigur ca inainte mergea mai usor volanul la viteza mare?

Edited by MusafirulCreativ, 18 September 2018 - 10:58.


#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Ropuim, on 18 septembrie 2018 - 10:46, said:

...De aproximativ 3 saptamani la un drum mai lung (extra urban) am sesizat o ingreunare in manevrarea volanului, stanga dreapta se misca destul de greu, necesitand efort suplimentar,....
tu vrei sa misti volanul cu un deget cand ai 100km/h? pai daca stranuti te rostogolesti instant...

#5
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,068
  • Înscris: 16.02.2017
https://www.bildelsb...44-W340727.html
Asta e blocatorul tau de directie (e sistem clasic mecanic).
Blocajul lui (''zavorul'' care iese cand scoti cheia din contact) nu are cum sa ramana deschis sau semideschis pt ca la o eventuala rotire a volanului el se va inchide automat si va bloca volanul si cu cheia in contact.
Lipsa de unsoare a angrenajului din butucul de contact iese din discutie pt ca este o masina noua cu km putini.

#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
eu cred ca stie si el ca se intareste directia la viteze mari, dar nicidecum nu trebuie sa depui vreun efort pentru stanga-dreapta

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Ropuim, on 18 septembrie 2018 - 10:46, said:

De aproximativ 3 saptamani la un drum mai lung (extra urban) am sesizat o ingreunare in manevrarea volanului, stanga dreapta se misca destul de greu, necesitand efort suplimentar, eliberandu-se cand viteza scadea undeva sub 20 km/ora.

La o saptamana dupa sesizare am fost la PBV1 unde directia find asistata electric au facut o verificare pe parte electrica la parametrii si la mesajele din computerul de bord, lucrurile fiind in regula din cele spuse de ei. De asemenea au luat-o si la o proba de drum insa doar in incinta service-ului iar feedback-ul final a fost ca volanul este in regula si se misca asa cum trebuie.



Poate sunt eu tâmpit dar ăia și-au bătut joc de tine. Tu le spui că face la viteză mare, ei se dau cu mașina prin curtea service-ului????

N-a replicat vreun Dorel de pe-acolo și  ceva de genul "Merge domne ca vioara ! " ???

Mergi din nou la service. Spune cuvântul magic: OPC.

Edited by waterman, 18 September 2018 - 11:24.


#8
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Si eu am avut simptome asemanatoare la o masina, problema a fost coloana de directie. Problema se manifesta cand si cand. Atunci am umblat pe la cateva service-uri si am constatat ca majoritatea mecanicilor nu sunt capabili sa depisteze cauza unei probleme, se pricep doar la schimbat piese.

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
luat ceva gauri serioase sau apa pe la compartimentul motor?

#10
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
E vorba de o masina din 2016- 2 ani, poate nu cititi toti.

Cand se defecteaza coloana de directie volanul merge greu mereu, nu doar la viteza.

#11
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
masina noua->directie adaptiva->viteze mari->intarirea volanului=ok, merge ca vioara (aveam asa ceva si pe Fiat din 2001, tu de pe ce masina ai trecut pe Skoda?)

offtopic: intotdeauna m-am gandit cum "merge" creierul uman. Cumpara produs nou, nu vede nimic iesit din comun la folosire, dupa 2 ani, "simte" ceva normal si spune ca e anormal...

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cred că mașina colegului are ceva probleme. A specificat omul că are peste 17000 de km nu cred că nu a trecut de 70 la oră până acum.
Probabil vreo eroare de soft, vreun modul de comandă ceva stricat.

E de verificat, dar dacă Doreii de la service sunt proști, merge domne. N-are nici pe dracu.

#13
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 Deenman, on 18 septembrie 2018 - 11:55, said:

E vorba de o masina din 2016- 2 ani, poate nu cititi toti.

Cand se defecteaza coloana de directie volanul merge greu mereu, nu doar la viteza.
Stii detalii despre coloanele de directie noi si cele vechi? Ma refer la peise componente, principiu de functionare, ce piese din ele se pot defecta.

#14
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
nenea @waterman eroare de soft-> apare pe diagnoza
   modul electronic-> apare pe diagnoza
Repet am avut Fiat 2001 cu directie electrica asistata (am si acum pe Honda), daca dadea eroare, poc volanul aprins in bord si mergea volanul greu tot timpul.
La fel si partea mecanica, de ex caseta de directie, are probleme, merge greu tot timpul.
Nu am citit sa fi spus ca s-a trezit cu martorul in bord, chiar daca se aprinde si se stinge, atunci ma gandeam la senzorul de pozitie volan, motoras electric samd
Din tot ce a descris el, nu apare nici o problema

Edited by robylup, 18 September 2018 - 12:25.


#15
Ropuim

Ropuim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2012

 _Smiley_, on 18 septembrie 2018 - 10:53, said:

chestia asta ("intarirea" servodirectiei la viteze mai mari) e o functionalitate intentionata. depinde insa si cat de mult (si la ce viteza) se "intareste" servodirectia.

Tocmai asta e problema...acum se intareste mult prea mult. Cum trece de 30-40 km/ ora se observa ingreunarea asta excesiva care pana la acel moment nu se manifesta asa, mai mult la viteza de 100 km/ora volanul zici ca este fixat si trebuie depus ceva efort. Conduc doar masina asta de cand am luat-o si nu am avut cum sa nu observ ca ceva este shimbat.


 jericho, on 18 septembrie 2018 - 11:08, said:

eu cred ca stie si el ca se intareste directia la viteze mari, dar nicidecum nu trebuie sa depui vreun efort pentru stanga-dreapta

Corect!

 ceanu1980, on 18 septembrie 2018 - 11:50, said:

luat ceva gauri serioase sau apa pe la compartimentul motor?

Nu

 robylup, on 18 septembrie 2018 - 12:02, said:

masina noua->directie adaptiva->viteze mari->intarirea volanului=ok, merge ca vioara (aveam asa ceva si pe Fiat din 2001, tu de pe ce masina ai trecut pe Skoda?)

offtopic: intotdeauna m-am gandit cum "merge" creierul uman. Cumpara produs nou, nu vede nimic iesit din comun la folosire, dupa 2 ani, "simte" ceva normal si spune ca e anormal...

Sincer, nu ma trezeam de nebun ca dupa 2 ani am constatat eu ca "simt" ca ceva nu mai merge cum trebuie. Repet, am condus doar aceasta masina in aceasta perioada, iar aceasta diferenta este sesizabila.

 waterman, on 18 septembrie 2018 - 12:08, said:

Cred că mașina colegului are ceva probleme. A specificat omul că are peste 17000 de km nu cred că nu a trecut de 70 la oră până acum.
Probabil vreo eroare de soft, vreun modul de comandă ceva stricat.

E de verificat, dar dacă Doreii de la service sunt proști, merge domne. N-are nici pe dracu.

A ajuns si la 150-160 in regim de autostrada. Find asistata electric exact soft-ul l-au verificat si mi-au confirmat ca este in parametrii, si lipsa mesaje de eroare in computer.

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deci o bubă are. Asta ziceam.
Baftă cu service-ul.
Pune-i pe boii de acolo să meargă cu ea pe autostradă ceva drum cu viteză mai mare.
Compară apoi cu alta identică.

Încearcă cu scandal sau cu atenții.

Sau cu pile.

#17
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
LA masina ta, se poate seta caseta de directie sa functioneze in 3 moduri, normal, hard sau soft, poate , cumva a fost trecuta de pe normal pe hard.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@al bundy ro
poate sa fie o adaptate automata a ecu-ului in functie de stilul de mers?
sau se poate seta din meniul masini/ combinatie de butoane/ sau cineva s-a jucat cu "diagnoza"... ??

p.s. se gasete pe undeva o lista cu combinatiile de butoane pentru diverse operatiuni de service? nu de alta dar am nimerit din greseala una si cu mare chinuiala i-am dat de cap.

Edited by arg, 18 September 2018 - 16:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate