Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

România va sista transmisiile radio analogice.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007
Eu cand mi-am luat masina in 2016 am avut dilema asta, daca sa cumpar si functia DAB Radio sau nu ... am decis sa nu o cumpar pentru ca stiam cum sta situatia la noi in tara cu implementarea si se pare ca am avut dreptate. Pana baga ei DAB la un nivel cat de cat decent probabil mai schimb vreo 2 masini. Altfel ar fi foarte bine venit din punctul meu de vedere, nu vreau sa dispara radio-urile, iar calitatea lor audio nu e deloc satisfacatoare in momentul de fata.

#38
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

View Postneagu_laurentiu, on 17 septembrie 2018 - 13:56, said:

Prin prezentul document, se propune implementarea serviciilor de radiodifuziune digitală terestră la nivel naţional, în standarde asumate la nivel european și internațional de către România, şi finalizarea procesului de încetare a serviciilor de radiodifuziune analogică terestră în peioada: 2025-2027.

https://media.hotnew...dio-digital.doc
exceptie facand statiile radio-amatorilor

#39
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Pe F.M. se aude la calitate medie. Nu e Hi.-Fi., dar nici Low-Fi.

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai la aceeasi calitate poti introduce mai multe canale, ocupi mai eficient spectrul.

#41
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Să găsească un alt spectru şi gata.

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
E limitat. Si nu-i dupa cum vreau eu, e vorba e un consens multinational. Iar pana la finalizare mai este dar directia cam asta va fi.

Edited by neagu_laurentiu, 17 September 2018 - 16:30.


#43
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postsuper8, on 17 septembrie 2018 - 15:31, said:

...as vrea sa vad cum se mai transmite radioul digital daca incepe vreun razboi mondial.
Spoiler

View Postneagu_laurentiu, on 17 septembrie 2018 - 15:38, said:

Care-i relevanta modularii?
Relevanta "modularii" este ca in al treilea razboi mondial se vor folosi arme care vor distruge comunicatiile digitale.
Drept urmare radioul DAB nu va mai fi posibil, ca mule alte chestii "civilizate", apa calda, electricitatea etc.

Eu asa imi imaginez ca va fi dupa ce se arunca cu bombe atomice si EMP-uri pe intreg mapamondul.
Sau dumneata crezi ca va fi ca-n primul si al doilea razboi mondial ? cu sabii, baionete, gloante, avioane si bombe "normale" ?

#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsuper8, on 17 septembrie 2018 - 16:30, said:

Relevanta "modularii" este ca in al treilea razboi mondial se vor folosi arme care vor distruge comunicatiile digitale.
Comunicatiile. Ca-s analogice ori digitale, e doar un aspect tehnic de transportare a informatiei, unda electromagnetica e aceeasi.

Edited by neagu_laurentiu, 17 September 2018 - 16:36.


#45
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View PostNeaceasca85, on 17 septembrie 2018 - 14:48, said:

Cea mai noua masina din familia mea e din 2016 si tot nu are DAB. A mea e din 2008 si nici AUX/USB/BT nu are.
A mea din 2017 si nu era inclusa in echiparea de top. Mai trebuia sa o setez "ca extraoptiune" pentru numai 80 euro. La cit "de mult" se gasesc la noi posturi transmise in DAB, am zis pas! Daca astia chiar vor implementa DAB in 2027, si vom mai trai, atunci vom fi mai atenti la lista de "extraoptiuni"...

#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Am crezut că au trecut vremurile în care îţi erau impuse lucrurile (mă refer la lucruri ce nu-i afectează în mod negativ pe cei din jur), dar se pare că mă înşel.

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai la AM n-au incotro. Se pastreaza canalul dar se va emite digital. La FM n-am inteles ca DAB e pe alte frecvente. Doar ca asa si-au asumat unii la nivel european!

#48
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru că F.M.-ul e încă popular.

#49
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
În documentul menționat în articol nu este publicat și calendarul opririi emisiei analogice radio, sunt menționate doar cele două frecvențe T-DAB+ alocate țării noastre.

Într-adevăr oamenii vor adopta tehnologia T-DAB+ doar dacă alternativa mai răspândită va dispare, și din aceasta cauză legiuitorii propun și renunțarea la transmisiile analogice terestre radio.

Banda FM va fi folosită mai departe ca bandă pentru radioamatori, pentru emisii pe distanțe foarte scurte, și probabil de radiouri pirat.

Banda AM va fi folosită de radiourile locale care vor emite în standardul digital DRM.

--

Antena Satelor probabil că nu va mai emite în unde lungi după 2027.

.

Edited by Koal, 17 September 2018 - 17:02.


#50
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjl, on 17 septembrie 2018 - 17:00, said:

Pentru că F.M.-ul e încă popular.
E umplut. Ia spune un gen de muzica de-ti place si pe la cate posturi o gasim? Pe ici pe colo. Trebuie o schimbare sa incapa mai multi.

View PostKoal, on 17 septembrie 2018 - 17:01, said:

În documentul menționat în articol nu este publicat și calendarul opririi emisiei analogice radio
E mentionata perioada finala maxima si calendarul va fi in limita asta. Asa spune acolo!

Edited by neagu_laurentiu, 17 September 2018 - 17:04.


#51
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Poate exista F.M. + D.A.B. De ce trebuie să existe doar unul? Ne face cineva cadou radioreceptoare D.A.B. sau D.R.M.?   :)

#52
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Singura explicatie din document e ca asa s-a angajat nu stiu cine prin Europa. N-am cautat sa vad exact, atat mentioneaza. Nici cand au aparut transmisiile analogice nu ti-a facut cadou nimeni.

Edited by neagu_laurentiu, 17 September 2018 - 17:10.


#53
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
În perioada de transmit dacă te prinde sistarea transmisiei analogice fără radio DAB+, vei putea să asculți totuși radio pe televizor, prin cablu.
DIGI preia semnalul direct din satelit.

#54
energyuser

energyuser

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,088
  • Înscris: 28.05.2018
Nu cred că va muri FM-ul analogic prea curând. Sunt curios cum se vor adapta Kiss, ZU, Magic, Rock și Pro pentru difuzarea inserțiilor din provincie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate