Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

România va sista transmisiile radio analogice.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Prin prezentul document, se propune implementarea serviciilor de radiodifuziune digitală terestră la nivel național, în standarde asumate la nivel european și internațional de către România, și finalizarea procesului de încetare a serviciilor de radiodifuziune analogică terestră în peioada: 2025-2027.

https://media.hotnew...dio-digital.doc

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Adios FM in 2027?

Cu televiziunea terestra nu mai am treaba inca din 1993 odata cu aparitia cablului TV, dar cu FM-ul am inca din 1997, pe masina mai ales, acum.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Asa zice acolo, daca se vor implementa cele digitale (DAB si DRM).

Edited by neagu_laurentiu, 17 September 2018 - 14:00.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Good...

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Eh... DAB-ul e implementat in vest de peste 10 ani....

#6
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Daca in UHF le trebuia banda pentru 4G si acum 5G in FM ce ii incurca de opresc emisia? Asta probabil se va implementa ca aici nu are nimeni interes ca in cazul DVB-T unde cablisti au facut tot ce le-a stat in putere sa opreasca emisia terestra si au si reusit.

#7
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Noi suntem la nivelul unei carute cu rotile de lemn si neunse si asta vor sa faca logan cu levitatie magnetica.


Offtopic. Sunt din ce in ce mai agasat/deranjat/scarbit/haituit de cacaturile astea generale scoase de niste minti odihnite, rupte de realitate.

Oare sefii acestor agentii/regii/guverne nu vad ruptura brusca a  nivelul de trai vizavi de  alte tari? Nu vad drumurile, aeroporturile, spitalele, scolile ? Oare nu vad ca suntem o tara care este asemanatoare celor africane? Tichie de margaritar ne mai trebuie si le avem pe toate!

Edited by autom2, 17 September 2018 - 14:08.


#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
și autostrada era gata până în 2018

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Era asteptat pasul asta. Radiourile cu DAB sunt din ce in ce mai frecvente, desi mai scumpe, vor deveni mai utile.

View Postautom2, on 17 septembrie 2018 - 14:02, said:

Noi suntem la nivelul unei carute cu rotile de lemn si neunse si asta vor sa faca logan cu levitatie magnetica.


Offtopic. Sunt din ce in ce mai agasat/deranjat/scarbit/haituit de cacaturile astea generale scoase de niste minti odihnite, rupte de realitate.

Oare sefii acestor agentii/regii/guverne nu vad ruptura brusca a  nivelul de trai vizavi de  alte tari? Nu vad drumurile, aeroporturile, spitalele, scolile ? Oare nu vad ca suntem o tara care este asemanatoare celor africane? Tichie de margaritar ne mai trebuie si le avem pe toate!


Intre un radio fm si unul cu DAB nu e diferenta sa mare (aici vorbind de aceeasi gama).

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ambele merg in FM. Cel DAB are si decodorul Digital-analog incorporat.

#11
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
rahat cu mac...se vor trezi in 2026, toamna asa, sa bage de-o derogare. si au rezolvat-o si p-asta
la fel ca p-aia cu DVB-T2 -ul, de n-au mai putut. la altii bubuie, la noi sunt 3 canale pe un MUX si 5
receptoare-n toata tara. exagerez nitel la asta cu televiuziunea, but you got the point...

LE: @initiator...ce te-a impiedicat sa pui documentul ala intr-un format ceva mai accesibil? sau macar
printscreen cu el? daca n-am office-ul instalat (nici macar vreo prastie de freeware)...ia si citeste. bun
asa.

Edited by dygey, 17 September 2018 - 14:28.


#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
In Romania:

- DVB-T a fost omorat de CATV, DTH si Internetul cu multa fibra
- DAB si DRM vor fi omorate de Internet, fibra, 4 G si 5 G Posted Image

Adica radio prin internet pe masini. Posted Image Posted Image

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai pe masini cred ca sunt ceva probleme cu DAB-ul. Si cu DVB-ul sunt probleme daca esti in miscare - scosesera un alt sistem ptr receptia mobila - DVB-H.
In UK se plang destul de multi de receptia nu foarte buna a DAB in functie de zona.

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Cea mai noua masina din familia mea e din 2016 si tot nu are DAB. A mea e din 2008 si nici AUX/USB/BT nu are.

#15
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Ma indoiesc sa se intample asta vreodata in Romania. Sa anulezi definitiv transmisia radio analogica ar insemna "dauna totala" la vanzarile de aparate radio care sunt acum prin magazine si la audienta ZERO deoarece 99% din utilizatori folosesc radiouri analogice. O sa se ajunga ca la tranmisia TV digitala, nu se uita nici dracu la ea, lumea si-a luat parabole, si-a tras cablu si/sau fibra optica unde s-a putut... bani publici cheltuiti aiurea cu echipamentele digitale care sa emita terestru. In Romania serviciile fixe sunt foarte ieftine si orice investitie in transmisia digitala terestra sunt bani publici aruncati pe geam degeaba.. iar privatii slabe sanse sa-si faca vreodata in Romania MUX-uri private

Edited by tico18, 17 September 2018 - 14:54.


#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
TV Digital mai ales prin cablu si satelit se foloseste, dar la radio FM-ul este baza. Se pot sista emisiile in AM/MW/LW/SW zic eu, dar FM-ul nu.

Edited by Neaceasca85, 17 September 2018 - 14:51.


#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Acum cu ce pisici în încurcă emisia F.M.? Că nu mai e bandă est (altă cretinătate) şi ăia 20 de M.Hz. nu-s aşa de mulţi. Hai 30 cu limita de siguranţă, dar faţă de cât ocupa televiziunea tot e puţin.
Cred că aveau dreptate Paraziţii cu "Încetul cu încetul ne întoarcem la Ceauşescu". Unii au mai mult idei tâmpite decât comuniştii!, mânca-i-ar furia poporului!   Posted Image

Edited by djl, 17 September 2018 - 14:54.


#18
queens_

queens_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 14.02.2018
Eu deocamdata nu detin niciun apart Radio DAB asa ca nu mi se pare ca suntem pregatiti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate