Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

România va sista transmisiile radio analogice.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Pai ce, eu detin? Nici telefonul nu stie DAB, unele nici FM nu mai au.

Vreau sa zic ca in Romania DVB-T si DVB-T 2 is bani aruncati. La DAB suntem complet nepregatiti si s-ar putea ca netul, 4 G si 5 G sa-l faca si pe asta nerentabil.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdygey, on 17 septembrie 2018 - 14:25, said:

LE: @initiator...ce te-a impiedicat sa pui documentul ala intr-un format ceva mai accesibil? sau macar
printscreen cu el? daca n-am office-ul instalat (nici macar vreo prastie de freeware)...ia si citeste. bun
asa.
Asa l-am gasit. Exista aplicatie free la MS doar pt. vizualizare.

View Posttico18, on 17 septembrie 2018 - 14:48, said:

Sa anulezi definitiv transmisia radio analogica ar insemna "dauna totala" la vanzarile de aparate radio care sunt acum prin magazine si la audienta ZERO deoarece 99% din utilizatori folosesc radiouri analogice.
4.4.1 De la data intrării în vigoare a Strategiei Naționale, noile receptoare radio introduse și comercializate pe teritoriul României, inclusiv cele din dotarea autovehiculelor, vor conține cel puțin o interfață digitală de recepție compatibilă cu unul din standardele acceptate și reglementate în România: T-DAB+/ DRM30.

#21
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
N-am asa ceva .Exista radiouri d-astea la noi ?

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Pe lampi. Posted Image

Sau in sistem de radioficare.

#23
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Acu vo 4 ani tot aici citeam ca dispare tv analog terestru .I-am luat mamei un Lg .Acu ii iau si radio .Are o minune d-aia de lemn de pe vremuri de pe la Tehnoton Iasi .Progres frate .

Edited by GingisHan2015, 17 September 2018 - 15:31.


#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Audio şi fotografia + cinematografia pe film sunt cam singurele domenii tehnice unde poţi obţine rezultate/decente bune folosind aparatură veche. Se pare că unii au interese în a ne forţa să cumpărăm.
Parafrazându-i pe alţii, mă îndoiesc că lumea va da năvală să cumpere receptoare cu D.A.B. şi D.R.M. La telefoane nici nu e implemntat pe toate aşa ceva.
Tranziţia spre F.M. s-a făcut natural şi fără forţă. Din păcate a durat cam mult, căci frumos ar fi fost să ia avânt încă din anii '60. Doar Germania, Marea Britanie şi S.U.A. aveau F.M.-ul mai dezvoltat până în anii '70. În Australia a fost nasol din cauza guvernului (până şi România a avut F.M. de dinainte de Australia).
Există transmisii A.M. digitale!

#25
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Hehe...
Mai e pana in 2027
+Niste amanari cel mai devreme in 2030 asta, adica peste 12 ani. Pana atunci se vor schimba multe.
Sa ne amintim cu oprirea emisiei tv analogice cat au amanat-o...
E normal sa se intample asta,(la fel de normal ar fi ca dragnea sa intre la puscarie pana la craciun :D )lumea evolueaza, apar multe lucruri noi iar cele vechi dispar. Avansul tehnologic. Csf, n-ai csf...

Edited by heinz, 17 September 2018 - 15:30.


#26
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postheinz, on 17 septembrie 2018 - 15:26, said:

Hehe...
...as vrea sa vad cum se mai transmite radioul digital daca incepe vreun razboi mondial.
Revine radioul analogic ?  Posted Image

l.e.:
sau telegrafia / codul morse ?!

Edited by super8, 17 September 2018 - 15:35.


#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsuper8, on 17 septembrie 2018 - 15:31, said:

...as vrea sa vad cum se mai transmite radioul digital daca incepe vreun razboi mondial.
Care-i relevanta modularii?

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Acum cu ce pisici în încurcă emisia F.M.?
Prea multe posturi. Nu stiu in tara, dar in Bucuresti se cam calca pe bataturi.

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjl, on 17 septembrie 2018 - 15:25, said:

Audio şi fotografia + cinematografia pe film sunt cam singurele domenii tehnice unde poţi obţine rezultate/decente bune folosind aparatură veche.
Pai nu se interzice lucrul cu acestea. Doar transmisia serviciilor publice. Tu poti inregistra si asculta cat vrei.

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru portabilitate F.M. e chiar o.k. Şi există cu duimul aparate care funcţionează şi care cu anumite recondiţionări vor mai funcţiona mult timp în parametrii. De ce să mai fie nevoie să creăm deşeuri?
În România radioul va cam dispare din cauză că majoritatea posturilor sunt nişte tonomate penibile.
Iar în Bucureşti nu e vina emisiei analogice, ci a celor care au dat aiurea licenţe de emisie, fără un plan general.

Iniţial piesa asta trebuia să se nmească "Radio Caca"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/azdwsXLmrHE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 17 September 2018 - 15:45.


#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjl, on 17 septembrie 2018 - 15:42, said:

Şi există cu duimul aparate care funcţionează şi care cu anumite recondiţionări vor mai funcţiona mult timp în parametrii.
Functioneaza dar tot pocnitori raman. Asa si in AM auzi ceva. Dar calitatea? Nu-i nicaieri la astea. Pai se compara cu un stream digital (nu ala comprimat la sange)?

#32
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View PostNeaceasca85, on 17 septembrie 2018 - 14:48, said:

Cea mai noua masina din familia mea e din 2016 si tot nu are DAB. A mea e din 2008 si nici AUX/USB/BT nu are.
Depinde de piata ptr care e facuta masina. Aceleasi modele la noi vin fara DAB si in vest au DAB default de ceva ani. Am cumparat anul asta un Golf din RO si nu are DAB si mi-am luat un adaptor DAB ptr ca locuiesc intr-o zona cu mult DAB :)  Stiu si producatorii ca la noi nu ai ce face cu receptoarele DAb si probabil mai fac si ei o economie la echiparea headunitului

#33
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View PostGingisHan2015, on 17 septembrie 2018 - 15:23, said:

Acu vo 4 ani tot aici citeam ca dispare tv analog terestru .I-am luat mamei un Lg .Acu ii iau si radio .Are o minune d-aia de lemn de pe vremuri de pe la Tehnoton Iasi .Progres frate .
Minunea aia de care pomenesti merge si-n ziua de azi. Minunile astea actuale cu digitalu lor cu tot nu or sa tina cat alea, iar la volum stai langa ele ca sa asculti ceva

Edited by tico18, 17 September 2018 - 15:49.


#34
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Sa stii ca merge fain .Sta mai mult pe Romania Actualitati si pe Trinitas. Ai mei au 80 de ani .Nu le treba hip hop ! Posted Image

#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
@ neagu_laurenţiu : Receptoarele radio F.M. pocnitori? Cam ce receptoare F.M. ai văzut la viaţa ta?    :huh:
Probabil vor fi doar câţiva ascultători de radio, din motivele expuse mai sus. Eu nu sunt dispus să dau banii pe un recptor care să nu ţină mult.

#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjl, on 17 septembrie 2018 - 15:52, said:

Receptoarele radio F.M. pocnitori? Cam ce receptoare F.M. ai văzut la viaţa ta? Posted Image
Da. De toate. Ia trage un ochi pe spectrul FM si vezi cum ai cei 100kHz repartizati apoi vezi cine-i gatuie semnalul de-l altereaza. Vorbim de auditie de inalta fidelitate, nu ca auzi ceva.

Sau asculta aceeasi melodie la cateva posturi apoi pe net. Nu-i nici o diferenta?

Edited by neagu_laurentiu, 17 September 2018 - 15:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate