Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Dialoguri cu Dumnezeu

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#1
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
As dori ca acest topic sa contina diverse povesti despre dialogul cu Dumnezeu. Ma refer la povesti adevarate si sincere, nu propaganda religioasa.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postlight1, on 15 septembrie 2018 - 19:20, said:

Ma refer la povesti adevarate si sincere, nu propaganda religioasa.
Nu exista adevar aici.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://www.imdb.com/title/tt0489682/

Cartile nu le-am citit. Filmul insa este extraordinar. Imi place mult cum joaca actorul principal.

#4
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
daca te scremi putin s ar putea sa apara o lumina alba sa-ti "vorbeasca" Posted Image Posted Image

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlight1, on 15 septembrie 2018 - 19:20, said:

As dori ca acest topic sa contina diverse povesti despre dialogul cu Dumnezeu. Ma refer la povesti adevarate si sincere, nu propaganda religioasa.
Care dialog cand totul este imaginat ? Dialogul presupune minim 2 entitati inteligente capabile de asa ceva... e ca si cum joci sah de unul singur, te muti la fiecare tura.
Poate vrei sa spui monolog despre zeu...

Edited by andreic, 15 September 2018 - 19:47.


#6
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
*Rugaţi-vă neîncetat. (1 Tesaloniceni. 1:17) pentru că *Domnul Dumnezeul tău este cu tine pretutindenea, oriunde vei merge (Iosua. 1:9)

În opinia mea, comuniunea cu Dumnezeu e comunicarea neîncetată cu El, în taină : avându-L în suflet (ref.)

*M-am răstignit împreună cu Hristos; şi nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăieşte în mine. Şi viaţa de acum, în trup, o trăiesc în credinţa în Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit şi S-a dat pe Sine însuşi pentru mine. - Galateni. 2:20,

rugându-te și spunându-i Lui ce ai pe suflet, și la arătare : făcându-ți Sfânta Cruce, propovăduind sau învățând cele sfinte (ref.),

*Propovăduieşte cuvântul, stăruieşte cu timp şi fără de timp, mustră, ceartă, îndeamnă, cu toată îndelunga-răbdare şi învăţătura. (2 Timotei. 4:2)
*Acestea grăieşte, îndeamnă şi mustră cu toată tăria. Nimeni să nu te dispreţuiască. (Tit. 2:15)

ajutând pe alții (ref.) și respectând poruncile :

*Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut. (Matei. 25:40)
*El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu aţi făcut unuia dintre aceşti prea mici, nici Mie nu Mi-aţi făcut. (Matei. 25:45)

Comuniunea cu El se păstrează cu foarte mare pocăință, tăcere, lepădare de sine, tăierea propriei voi.

Lăsând la o parte versetele scripturistice, pe mine, personal, m-au ajutat foarte mult acatistele, mai ales cel al Maicii Domnului Grabnic Ajutătoare de la Mănăstirea Dohiariu - Sf. Munte Athos și Acatistul Sf. Ioan Gură de Aur. Acatistele fac minuni dacă sunt citite cu evlavie, cu credință și cu pocăință. E imposibil să nu-ți fie ascultate rugăciunile (ref.),

*De aceea vă zic vouă: Toate câte cereţi, rugându-vă, să credeţi că le-aţi primit şi le veţi avea. (Marcu. 11:24)

Succes în viață și Doamne ajută !

Edited by un-simplu-om, 15 September 2018 - 19:53.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postun-simplu-om, on 15 septembrie 2018 - 19:53, said:

Lăsând la o parte versetele scripturistice, pe mine, personal, m-au ajutat foarte mult acatistele
Pai nu-i dialog.

#8
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

View PostHailztorm, on 15 septembrie 2018 - 19:37, said:

daca te scremi putin s ar putea sa apara o lumina alba sa-ti "vorbeasca" Posted Image Posted Image
Cu tine a vorbit ?

#9
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Nu reusesc sa-mi gasesc o orientare religioasa ...
Nu stiu sigur daca Dumnezeu exista sau nu ....
Tind sa ma inclin si spre ateism....
cand vad "pesedeii , pupatori de moaste" ma apuca durerea de cap ,  Dar NICIODATA nu am facut caterinca pe tema asta , NICIODATA nu mi-am batut joc de convingerea unui om (cum am spus exclus persoanele ca doamna care se ruga la Domnul sa-i moara inca o vecina , aia sunt retarzi si cu credinta si fara) .... DE CE nu respectati convingerile altora ?
Poate ca exista , poate ca nu , poate ca suntem creati de "aliens" , poate ca suntem in MATRIX ..... dar respectul fata de celalalt si de convingerile lui nu are cum sa faca rau (cu unele exceptii )
Parerea mea ! aaaa si uitasem : Urasc popii ( dar nu-mi bat joc de ei) !

Edited by mihaiduban, 15 September 2018 - 20:22.


#10
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Foarte frumos., Mihai.

Domnilor, va rog sa nu deturnati topicul in polemici. Aici este topic pentru povesti.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlight1, on 15 septembrie 2018 - 20:30, said:

Aici este topic pentru povesti.
Bun asa, ma gandeam ca e serios.

#12
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postmihaiduban, on 15 septembrie 2018 - 20:21, said:

Nu reusesc sa-mi gasesc o orientare religioasa ...
Nu stiu sigur daca Dumnezeu exista sau nu ....
Tind sa ma inclin si spre ateism....
cand vad "pesedeii , pupatori de moaste" ma apuca durerea de cap ,  Dar NICIODATA nu am facut caterinca pe tema asta , NICIODATA nu mi-am batut joc de convingerea unui om (cum am spus exclus persoanele ca doamna care se ruga la Domnul sa-i moara inca o vecina , aia sunt retarzi si cu credinta si fara) .... DE CE nu respectati convingerile altora ?
Poate ca exista , poate ca nu , poate ca suntem creati de "aliens" , poate ca suntem in MATRIX ..... dar respectul fata de celalalt si de convingerile lui nu are cum sa faca rau (cu unele exceptii )
Parerea mea ! aaaa si uitasem : Urasc popii ( dar nu-mi bat joc de ei) !

cate vreme vorbesti de "ura" e un "no go" spre diviniate..

#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu ai inteles ce e Dumnezeu sau religiile, nimic mai exact.Indiciu, e scris de oameni.Asta nu inseamna ca in religia noastra nu-i si foarte mult adevar sau reguli bune de viata.

Edited by ionutz_joe2009, 15 September 2018 - 22:04.


#14
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postlight1, on 15 septembrie 2018 - 20:30, said:

Foarte frumos., Mihai.

Domnilor, va rog sa nu deturnati topicul in polemici. Aici este topic pentru povesti.


Hm..stii care cred eu ca e o chestie "tricky"? Povestile sunt personale. Cum ( ar trebui) sa fie conversatiile de alcov (cu iertare pentru comparatia poate nepotrivita).

Intr-o relatie (gen Tata - fiu) totul este personal si contextual.  Daca( sa zicem prin abusurd) am povesti toti cum a fost "discutia" sau cum "vorbim" ar suna bizar. Pentru ca fiecare din noi vorbeste acolo, in soapta, in liniste mintii si a sufletului. 1 la 1 . Atat.

Odata cineva zicea ca stie sa traduca visele. Am fost de acord. Asa era. Doar ca ..era vorba de visele lui. Dictionarul lui personal.

Fara nici o legatura cu dictionarul meu sau al altui om. Ca si cum am vorbi fiecare o limba straina, disjuncta de celelalte.

Si da, vorbeste cu noi. Din pacate nu L (mai)ascultam si nici macar nu-L (mai) auzim.

View Postionutz_joe2009, on 15 septembrie 2018 - 21:54, said:

Nu ai inteles ce e Dumnezeu sau religiile, nimic mai exact.Indiciu, e scris de oameni.Asta nu inseamna ca in religia noastra nu-i si foarte mult adevar.
Pai altfel cum sa fie ? scris de pasarele?:)))
Funny idee, really.

#15
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pai daca vrea conversatii cu Dumnezeu...

Edited by ionutz_joe2009, 15 September 2018 - 22:07.


#16
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postionutz_joe2009, on 15 septembrie 2018 - 22:06, said:

Pai daca vrea conversatii cu Dumnezeu sau extraterestri.
care ar fi diferenta ? tot " desupra" sunt. irelevanta denumirea.

#17
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu ai inteles ce am vrut sa spun , nu am nici timp sa clarific.


View Postlight1, on 15 septembrie 2018 - 19:20, said:

As dori ca acest topic sa contina diverse povesti despre dialogul cu Dumnezeu. Ma refer la povesti adevarate si sincere, nu propaganda religioasa.

Reciteste postul nitial , "ma refer la povesti adevarate".Gresit vazut Dumnezeu, Dumnezeu e in noi, suntem facuti dupa chipul si asemanarea Lui.Iarta si vei fi iertat, iubeste si vei fi iubit.

Edited by ionutz_joe2009, 15 September 2018 - 22:19.


#18
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Da, exact, sunt dialoguri foarte intime si extrem, dar extrem de interesante si splendide in diversitate.

Bine ca n-ati interpretat dialogul, ca fiind o conversatie in reteaua Orange cu Doamne Doamne... ca disperam tare...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate