Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Dialoguri cu Dumnezeu

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#1
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
As dori ca acest topic sa contina diverse povesti despre dialogul cu Dumnezeu. Ma refer la povesti adevarate si sincere, nu propaganda religioasa.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postlight1, on 15 septembrie 2018 - 19:20, said:

Ma refer la povesti adevarate si sincere, nu propaganda religioasa.
Nu exista adevar aici.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://www.imdb.com/title/tt0489682/

Cartile nu le-am citit. Filmul insa este extraordinar. Imi place mult cum joaca actorul principal.

#4
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
daca te scremi putin s ar putea sa apara o lumina alba sa-ti "vorbeasca" Posted Image Posted Image

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,620
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlight1, on 15 septembrie 2018 - 19:20, said:

As dori ca acest topic sa contina diverse povesti despre dialogul cu Dumnezeu. Ma refer la povesti adevarate si sincere, nu propaganda religioasa.
Care dialog cand totul este imaginat ? Dialogul presupune minim 2 entitati inteligente capabile de asa ceva... e ca si cum joci sah de unul singur, te muti la fiecare tura.
Poate vrei sa spui monolog despre zeu...

Edited by andreic, 15 September 2018 - 19:47.


#6
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
*Rugaţi-vă neîncetat. (1 Tesaloniceni. 1:17) pentru că *Domnul Dumnezeul tău este cu tine pretutindenea, oriunde vei merge (Iosua. 1:9)

În opinia mea, comuniunea cu Dumnezeu e comunicarea neîncetată cu El, în taină : avându-L în suflet (ref.)

*M-am răstignit împreună cu Hristos; şi nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăieşte în mine. Şi viaţa de acum, în trup, o trăiesc în credinţa în Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit şi S-a dat pe Sine însuşi pentru mine. - Galateni. 2:20,

rugându-te și spunându-i Lui ce ai pe suflet, și la arătare : făcându-ți Sfânta Cruce, propovăduind sau învățând cele sfinte (ref.),

*Propovăduieşte cuvântul, stăruieşte cu timp şi fără de timp, mustră, ceartă, îndeamnă, cu toată îndelunga-răbdare şi învăţătura. (2 Timotei. 4:2)
*Acestea grăieşte, îndeamnă şi mustră cu toată tăria. Nimeni să nu te dispreţuiască. (Tit. 2:15)

ajutând pe alții (ref.) și respectând poruncile :

*Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut. (Matei. 25:40)
*El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu aţi făcut unuia dintre aceşti prea mici, nici Mie nu Mi-aţi făcut. (Matei. 25:45)

Comuniunea cu El se păstrează cu foarte mare pocăință, tăcere, lepădare de sine, tăierea propriei voi.

Lăsând la o parte versetele scripturistice, pe mine, personal, m-au ajutat foarte mult acatistele, mai ales cel al Maicii Domnului Grabnic Ajutătoare de la Mănăstirea Dohiariu - Sf. Munte Athos și Acatistul Sf. Ioan Gură de Aur. Acatistele fac minuni dacă sunt citite cu evlavie, cu credință și cu pocăință. E imposibil să nu-ți fie ascultate rugăciunile (ref.),

*De aceea vă zic vouă: Toate câte cereţi, rugându-vă, să credeţi că le-aţi primit şi le veţi avea. (Marcu. 11:24)

Succes în viață și Doamne ajută !

Edited by un-simplu-om, 15 September 2018 - 19:53.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postun-simplu-om, on 15 septembrie 2018 - 19:53, said:

Lăsând la o parte versetele scripturistice, pe mine, personal, m-au ajutat foarte mult acatistele
Pai nu-i dialog.

#8
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

View PostHailztorm, on 15 septembrie 2018 - 19:37, said:

daca te scremi putin s ar putea sa apara o lumina alba sa-ti "vorbeasca" Posted Image Posted Image
Cu tine a vorbit ?

#9
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Nu reusesc sa-mi gasesc o orientare religioasa ...
Nu stiu sigur daca Dumnezeu exista sau nu ....
Tind sa ma inclin si spre ateism....
cand vad "pesedeii , pupatori de moaste" ma apuca durerea de cap ,  Dar NICIODATA nu am facut caterinca pe tema asta , NICIODATA nu mi-am batut joc de convingerea unui om (cum am spus exclus persoanele ca doamna care se ruga la Domnul sa-i moara inca o vecina , aia sunt retarzi si cu credinta si fara) .... DE CE nu respectati convingerile altora ?
Poate ca exista , poate ca nu , poate ca suntem creati de "aliens" , poate ca suntem in MATRIX ..... dar respectul fata de celalalt si de convingerile lui nu are cum sa faca rau (cu unele exceptii )
Parerea mea ! aaaa si uitasem : Urasc popii ( dar nu-mi bat joc de ei) !

Edited by mihaiduban, 15 September 2018 - 20:22.


#10
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Foarte frumos., Mihai.

Domnilor, va rog sa nu deturnati topicul in polemici. Aici este topic pentru povesti.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,620
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlight1, on 15 septembrie 2018 - 20:30, said:

Aici este topic pentru povesti.
Bun asa, ma gandeam ca e serios.

#12
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

View Postmihaiduban, on 15 septembrie 2018 - 20:21, said:

Nu reusesc sa-mi gasesc o orientare religioasa ...
Nu stiu sigur daca Dumnezeu exista sau nu ....
Tind sa ma inclin si spre ateism....
cand vad "pesedeii , pupatori de moaste" ma apuca durerea de cap ,  Dar NICIODATA nu am facut caterinca pe tema asta , NICIODATA nu mi-am batut joc de convingerea unui om (cum am spus exclus persoanele ca doamna care se ruga la Domnul sa-i moara inca o vecina , aia sunt retarzi si cu credinta si fara) .... DE CE nu respectati convingerile altora ?
Poate ca exista , poate ca nu , poate ca suntem creati de "aliens" , poate ca suntem in MATRIX ..... dar respectul fata de celalalt si de convingerile lui nu are cum sa faca rau (cu unele exceptii )
Parerea mea ! aaaa si uitasem : Urasc popii ( dar nu-mi bat joc de ei) !

cate vreme vorbesti de "ura" e un "no go" spre diviniate..

#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu ai inteles ce e Dumnezeu sau religiile, nimic mai exact.Indiciu, e scris de oameni.Asta nu inseamna ca in religia noastra nu-i si foarte mult adevar sau reguli bune de viata.

Edited by ionutz_joe2009, 15 September 2018 - 22:04.


#14
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

View Postlight1, on 15 septembrie 2018 - 20:30, said:

Foarte frumos., Mihai.

Domnilor, va rog sa nu deturnati topicul in polemici. Aici este topic pentru povesti.


Hm..stii care cred eu ca e o chestie "tricky"? Povestile sunt personale. Cum ( ar trebui) sa fie conversatiile de alcov (cu iertare pentru comparatia poate nepotrivita).

Intr-o relatie (gen Tata - fiu) totul este personal si contextual.  Daca( sa zicem prin abusurd) am povesti toti cum a fost "discutia" sau cum "vorbim" ar suna bizar. Pentru ca fiecare din noi vorbeste acolo, in soapta, in liniste mintii si a sufletului. 1 la 1 . Atat.

Odata cineva zicea ca stie sa traduca visele. Am fost de acord. Asa era. Doar ca ..era vorba de visele lui. Dictionarul lui personal.

Fara nici o legatura cu dictionarul meu sau al altui om. Ca si cum am vorbi fiecare o limba straina, disjuncta de celelalte.

Si da, vorbeste cu noi. Din pacate nu L (mai)ascultam si nici macar nu-L (mai) auzim.

View Postionutz_joe2009, on 15 septembrie 2018 - 21:54, said:

Nu ai inteles ce e Dumnezeu sau religiile, nimic mai exact.Indiciu, e scris de oameni.Asta nu inseamna ca in religia noastra nu-i si foarte mult adevar.
Pai altfel cum sa fie ? scris de pasarele?:)))
Funny idee, really.

#15
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pai daca vrea conversatii cu Dumnezeu...

Edited by ionutz_joe2009, 15 September 2018 - 22:07.


#16
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

View Postionutz_joe2009, on 15 septembrie 2018 - 22:06, said:

Pai daca vrea conversatii cu Dumnezeu sau extraterestri.
care ar fi diferenta ? tot " desupra" sunt. irelevanta denumirea.

#17
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu ai inteles ce am vrut sa spun , nu am nici timp sa clarific.


View Postlight1, on 15 septembrie 2018 - 19:20, said:

As dori ca acest topic sa contina diverse povesti despre dialogul cu Dumnezeu. Ma refer la povesti adevarate si sincere, nu propaganda religioasa.

Reciteste postul nitial , "ma refer la povesti adevarate".Gresit vazut Dumnezeu, Dumnezeu e in noi, suntem facuti dupa chipul si asemanarea Lui.Iarta si vei fi iertat, iubeste si vei fi iubit.

Edited by ionutz_joe2009, 15 September 2018 - 22:19.


#18
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Da, exact, sunt dialoguri foarte intime si extrem, dar extrem de interesante si splendide in diversitate.

Bine ca n-ati interpretat dialogul, ca fiind o conversatie in reteaua Orange cu Doamne Doamne... ca disperam tare...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate