Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare aparat auditiv de performanta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#1
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015
Se pare ca maica-mea intra pe strada pe care are nevoie de asa ceva.
Mandra mea a lucrat acum vreo 10 ani chiar la Oticon in Canada, dar tehnologia avanseaza foarte rapid.
Ce ati recomanda in Romania? Pareri, feedback
Mersi

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Audionova

Tatal meu are probleme cu auzul de vreo 15 ani.
In tot acest timp a schimbat jde aparate
Audionova are o gama foarte variata de proteze auditive si, cel mai important, le personalizeaza pe urechile pacientului.

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015
Pot cumpara si on-line?
Ca i l-as cumpara de aici

Oops, ce badaran, Multumesc.
Uitasem

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cred ca da numai ca, ar fi bine sa mearga la un control intr-un cabinet ORL -  Audionova au si cabinete.

Problema e ca sunt atat de multe tipuri de proteze auditive iar daca o cumperi de pe net risti sa nu ti se potriveasca pur si simplu ori sa fie incomoda (nu o suporti) si cam dai banii de pomana pe ea

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Intr-un cabinet pe reteta aia de proteza se specifica si caracteristicile aparatului auditiv, il poti lua si de pe net

#6
Alin-02-

Alin-02-

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.09.2018

 Tsunnnami, on 15 septembrie 2018 - 15:59, said:

Se pare ca maica-mea intra pe strada pe care are nevoie de asa ceva.
Mandra mea a lucrat acum vreo 10 ani chiar la Oticon in Canada, dar tehnologia avanseaza foarte rapid.
Ce ati recomanda in Romania? Pareri, feedback
Mersi

Cu sau fara implant cohlear?

Daca vorbim de un aparat ce nu necesita implant recomandarea mea ar fi ori Unitron or Hansaton.
Daca vorbim de implant,Advanced Bionics.

#7
Alin-02-

Alin-02-

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.09.2018

 Naijax, on 15 septembrie 2018 - 16:06, said:

Audionova

Tatal meu are probleme cu auzul de vreo 15 ani.
In tot acest timp a schimbat jde aparate
Audionova are o gama foarte variata de proteze auditive si, cel mai important, le personalizeaza pe urechile pacientului.

De ce a schimbat jde aparate ?
Dupa instalarea unui aparat automat se face o audiograma pentru a se "vedea" daca aparatul este compatibil si/sau calibrat corect pentru nevoile pacientului.

Audiograma se repeta la 6 luni pentru a se vedea evolutia auzului pacientului iar daca ceva nu este in regula (nu aude corect,etc) se recalibreaza.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 Alin-02-, on 15 septembrie 2018 - 17:40, said:

De ce a schimbat jde aparate ?

De căpos
Lua de pe tarabe ce gasea mai ieftin - vai steaua lor

Vezi ca nu toate aparatele se regleaza iar unele din cele care se regleaza, nu poti sa le umblii in creier la nesfarsit.

Bonus - sunt tipuri de aparate reincarcabile care nu merg reincarcate la nesfarsit, aparate cu baterii care in timp nu prea mai fac contact si aparate cu fir care in timp raman fara ... fir

Acum e clar de ce a schimbat  jde aparate ?

#9
Alin-02-

Alin-02-

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.09.2018
Sunt medic primar ORL-ist...pana in momentul de fata am instalat peste 500 de aparate auditive,cu rata de succes de 97 %,cunosc foarte bine principiul de functionare al unui aparat auditiv extern sau cu extensie interna (implant cohlear).

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ala care se ocupa de aparate auditive se numeste tehnician acustician-audioprotezist

Adica vorbim de alta traista - alta gasca

#11
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Din pacate nu tin decat foarte putin bateriile la ele gen 2 saptamani

#12
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
De cele de la teleshopping ce parere aveti?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vIxP3vNjr3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 PopaXXX, on 15 septembrie 2018 - 18:45, said:

De cele de la teleshopping ce parere aveti?
calea sigura pentru a face praf tot ce inca mai functioneza....

Edited by arg, 15 September 2018 - 18:59.


#14
Alin-02-

Alin-02-

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.09.2018

 Naijax, on 15 septembrie 2018 - 18:19, said:

Ala care se ocupa de aparate auditive se numeste tehnician acustician-audioprotezist

Adica vorbim de alta traista - alta gasca

Deci,protocolul este in felul urmator : inainte de interventia chrurgicala,tehnicianul imi prezinta dispozitivul ce urmeaza a fi implantat pacientului,eu am radiografia sau rmn-ul pacientului facut in prealabil;imi dau avizul daca aparatul se poate implanta sau nu (se fac masuratori la nivel de micron pentru ca firele ce urmeaza a fi implantate in lobul parietal sa nu afecteze in nici un fel formatiunile anatomice cerebrale din jur....in fine este o procedura migaloasa).
Se intra in operatie,se instaleaza dispozitivul,cand pacientul se trezeste din anestezie se face prima audiograma,se interpreteaza,etc.
Daca vrei si ai rabdare te pot invita (daca esti din Bucuresti) sa participi la o astfel de interventie...dureaza in medie 3 ore.

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 Alin-02-, on 15 septembrie 2018 - 18:09, said:

Sunt medic primar ORL-ist...pana in momentul de fata am instalat peste 500 de aparate auditive,cu rata de succes de 97 %,cunosc foarte bine principiul de functionare al unui aparat auditiv extern sau cu extensie interna (implant cohlear).

De ce ar face cineva interventie chirurgicala pentru un implant d-asta electronic?

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 Alin-02-, on 15 septembrie 2018 - 16:37, said:

Daca vorbim de un aparat ce nu necesita implant recomandarea mea ar fi ori Unitron or Hansaton.

Pe Net am gasit reviews-uri un pic mai bune pe Oticon decat pe Unitron.
Asta gandindu-ma ca exista punct de lucru in Bucuresti pentru garantie, reparatii, returns, impresia cavitatii urechii etc

#17
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Salut! Sunt in cautarea a doua aparate auditive de calitate, pentru o cunoștință. Ce firma recomandati? La cabinetul unde a făcut audiograma i-a zis de aparate la 6000 lei si 9000 lei cele intra-auriculare. Din ce am mai citit, pentru cele intra-auriculare depinde de dimensiunea canalului auditiv... Am vazut ca sunt mai multe firme care vand diferite aparate, audionova, audiolux, clarfon, etc. Am trimis un mesaj la o firma si mi-a zis ca pleaca prețul de la 2400 lei si reducere de 40% la al doilea, pentru cele externe. Ce recomandati?
P. S. Am citit și despre acei ochelari care au in rame aparatele auditive. Știți mai multe?

#18
AnaMaria___1983

AnaMaria___1983

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.08.2019
Buna ziua... Eu am hipoacuzie neurosenzoriala medie la urechea stg si profunda la urechea dreapta, la varsta de 36 ani, cauze necunoscute, evolutie progresiva. Va rog sa-mi recomandati o firma de aparate..probate si bune.. Din experienta.. Sunt f scumpe din cate am vazut.. Si plus ca am nevoie la amandoua urechile. Va multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate