Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Un angajat RDS a dat peste mine pe trecerea de pietoni

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#1
Haas33

Haas33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.09.2018
Salut.
Mergeam linistit spre casa cand am ajuns la o intersectie si am vrut sa traversez strada (ambele benzi erau goale, nu prea ma pricep la explicatii rutiere..) si am vazut ca o masina dorea sa faca intersectia si sa treaca din dreapta in stanga. Strada era goala, respectivul era cu un coleg si tot vorbeau, soferul nu se uita deloc la strada. AM asteptat 10-15 secunde si am vazut ca acesta nu face nimic asa ca am traversat. Pe la jumatatea trecerii de pietoni animalul asta a inceput sa accelereze si a intrat in mine (doamne ajuta ca era un jeg de dacie care probabil prinsese maxim 10km/h si nu altceva).
Am ramas acolo socat, el si-a continuat drumul.
AM vorbit cu cei de la RDS, nu ma prea baga in seama (imi tot spun ca se verifica situatia intern)
Nu am patit nimic grav, ma doare putin mana (pentru ca, din reflex, am pus mana inainte cand am vazut ca masina intra in mine).
Ce se poate face? Pot sa ii fac plangere sau ceva? Au trecut 3 ore de la incident.. probabil trebuia sa sun atunci la 112.

Edited by Haas33, 14 September 2018 - 16:24.


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
I-ai luat numarul ?

#3
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Sa-ti faca o oferta de net si TV nelimitat per perioada cat mai traiesti.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nu ai dovezi, nu ai vanatai.
In cel mai fericit caz e cuvantul tau impotriva cuvantului lui.

El poate zice ca nu te-a vazut in viata lui si ca esti nebun.

Ce ai dori sa ii faca aia de la RDS? Sa ii dea cu rigla peste mana?
Nu a dat RDS peste tine, a dat un angajat al lor, iar ei nu sunt responsabili pentru dobitoc nici moral, nici legal.

#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Dar ce importanta are faptul ca e angajat RDS?

#6
marin_vasile

marin_vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.09.2018
Tentativă de omor calificat cu intenție dar e greu de dovedit dacă nu ai martori care să susțină că ăla a plecat intenționat cu mașina de pe loc și a intrat intenționat în tine. Trebuia să rămâi pe loc și să suni la 112 să vină poliția și salvarea. Acum nu mai ai ce face că nu te crede nimeni dacă nu sunt camere video care să fi înregistrat intenția lui ăla de a intra cu mașina în tine intenționat.

Dacă nu s-a oprit din mers mașina este accident de circulație și nu are treabă RDS, este treaba poliției rutiere nu ai de ce să suni la RDS, trebuia să suni la 112 din locul accidentului sau incidentului dacă era cu intenție.

Edited by marin_vasile, 14 September 2018 - 16:39.


#7
Haas33

Haas33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.09.2018

 Adm, on 14 septembrie 2018 - 16:27, said:

Nu ai dovezi, nu ai vanatai.
In cel mai fericit caz e cuvantul tau impotriva cuvantului lui.

El poate zice ca nu te-a vazut in viata lui si ca esti nebun.

Ce ai dori sa ii faca aia de la RDS? Sa ii dea cu rigla peste mana?
Nu a dat RDS peste tine, a dat un angajat al lor, iar ei nu sunt responsabili pentru dobitoc nici moral, nici legal.
Totusi erau 2 persoane in masina, nu doar 1.. Si as vrea macar sa il mustreze, mi se pare inadmisibil sa fii atat de prost si sa continui linistit sa mergi dupa o faza de genul. Daca se oprea si isi cerea scuze, era ok, dar asa.. ma frustreaza..

 Phobos, on 14 septembrie 2018 - 16:28, said:

Dar ce importanta are faptul ca e angajat RDS?
Pai vreau si eu sa stiu cerintele de angajare de la ei, IQ de doua cifre sub 80?

 kiario, on 14 septembrie 2018 - 16:26, said:

Sa-ti faca o oferta de net si TV nelimitat per perioada cat mai traiesti.
Daca au doar primate de genul angajate nu cred ca mai prind multi ani

Edited by Haas33, 14 September 2018 - 16:31.


#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Erau camere de vederi in zona ?

#9
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Tentativă de omor

Da da ...

O reclamație la poliție eventual. Ăia de la RDS nu au GPS/alte soluții de monitorizare pe majoritatea mașinilor, deci nu prea pot să ajute nici dacă vor.

#10
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Mergi la urgente si spune ca te doare mana ca ai fost lovit de o masina pe trecerea de pietoni. Faci o radiografie si medicul cheama politia. De acolo se ocupa ei.

#11
Haas33

Haas33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.09.2018

 Ion_de_la_Raion, on 14 septembrie 2018 - 16:31, said:

Erau camere de vederi in zona ?
hm, nu stiu sigur, o sa verific.
Sincer eu vreau doar o scuza de la respectivul.. nu altceva.

 britneysbitch, on 14 septembrie 2018 - 16:31, said:

Da da ...

O reclamație la poliție eventual. Ăia de la RDS nu au GPS/alte soluții de monitorizare pe majoritatea mașinilor, deci nu prea pot să ajute nici dacă vor.
Nu, dar 100% stiu ce primate erau in masina respectiva la ora respectiva.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Cum sa fie Dacie ca RDS are de multa vreme Opel Astra albe si dubite VW Caddy.

#13
Haas33

Haas33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.09.2018

 Neaceasca85, on 14 septembrie 2018 - 16:33, said:

Cum sa fie Dacie ca RDS are de multa vreme Opel Astra albe si dubite VW Caddy.
De unde dumnezeule mare sa stiu eu ce masini au cei de la rds? Semana cu o dacie

VW Caddy era, sincer modelul e irelevant..

#14
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 Haas33, on 14 septembrie 2018 - 16:34, said:

Semana cu o dacie
Esti sigur ca pe masina scria RDS sau doar semana?

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mda... m-a lovit masina si eu imi fac cont pe Softpedia ca sa povestec patania. Oamenii normali in cazurile reale ar fi sunat la politie sau nu dar nu si-ar face cont pe SP special ca sa povesteasca acest lucru. Deci cum stam ca in poza de mai sus numai intersectie nu e. Nu cumva ai sarit pe trecere si erau oamenii sa te ia la plimbare pe capota si acum esti suparat ca nu ai scos nimic din asta? Adica ai stat 3 ore de poamana si acum te-ai gandit sa postezi pe SP? Hmmm....

#16
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018

 marin_vasile, on 14 septembrie 2018 - 16:28, said:

Tentativă de omor calificat cu intenție dar e greu de dovedit dacă nu ai martori care să susțină că ăla a plecat intenționat cu mașina de pe loc și a intrat intenționat Ăźn tine. Trebuia să rămĂąi pe loc și să suni la 112 și să vină și salvarea. Acum nu mai ai ce face că nu te crede nimeni dacă nu sunt camere video care să fi Ăźnregistrat intenția lui ăla de a intra cu mașina Ăźn tine.

Dacă nu s-a oprit din mers mașina este accident de circulație și nu are treabă RDS, este treaba poliției rutiere nu ai de ce să suni la RDS, trebuia să suni la 112 din locul accidentului sau incidentului dacă era cu intenție.
fereasca dumnezeu sa puna frana unu la doi metri in fata ta. Mie mila de acel sofer :))

#17
Haas33

Haas33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.09.2018

 MembruAnonim, on 14 septembrie 2018 - 16:36, said:

Mda... m-a lovit masina si eu imi fac cont pe Softpedia ca sa povestec patania. Oamenii normali in cazurile reale ar fi sunat la politie sau nu dar nu si-ar face cont pe SP special ca sa povesteasca acest lucru. Deci cum stam ca in poza de mai sus numai intersectie nu e. Nu cumva ai sarit pe trecere si erau oamenii sa te ia la plimbare pe capota si acum esti suparat ca nu ai scos nimic din asta? Adica ai stat 3 ore de poamana si acum te-ai gandit sa postezi pe SP? Hmmm....
Oh, m-ai prins, doamne.
M-am speriat. Sunt un copil, e prima oara cand mi se intampla ceva de genul.

 Bombalurina, on 14 septembrie 2018 - 16:36, said:

Esti sigur ca pe masina scria RDS sau doar semana?
Stiu ca era de la rds, stiu si numarul de inmatriculare..

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 Haas33, on 14 septembrie 2018 - 16:29, said:

Pai vreau si eu sa stiu cerintele de angajare de la ei, IQ de doua cifre sub 80?

Pai nu crezi ca daca o luam asa, mai raspunzatori ar fi scoala de soferi sau aia care i-au eliberat permisul? :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate