Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Uzufruct viager

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
marin_vasile

marin_vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.09.2018
Să fii ferm convinsă că nu știu ce am scris și renunțarea la moștenie o face cel care ori a primit ceva în AFARA notariatului  ori o face de bună voie. Și de certificat de moștenitor te asigur că primul l-am luat când aveam 34 de ani iar 9 ani am fost moștenitor sezinar pe niște chestii ultracentrale (destule) din București. Și mă duc și prin tribunale dar nu am știut că trebuie să citez exact ca în Codul Civil. Iar la notariatul din comuna unde este casa aia și unde mai mult de 500-600 de lei nu costă o succesiune te asigur că notarul ăla nu o să le spună baliverne de partaj cu sultă.

Edited by marin_vasile, 13 September 2018 - 07:15.


#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmarin_vasile, on 13 septembrie 2018 - 06:53, said:

nu am știut că trebuie să citez exact ca în Codul Civil
Nu am spus asta. Cităm din codul civil dacă vrem sau când e nevoie să ne susținem punctul de vedere, în rest încercăm să vorbim pe înțelesul celui care a pus întrebarea dar avem grijă la folosirea termenilor juridici. Acum nu era cazul să aduci renunțarea la moștenire în discuție.
Te rog încearcă să citești mesajul meu în cheie prietenoasă, scopul e să te lămurești ce se vrea de la aria asta nu să mă cert cu tine.  


View Postmarin_vasile, on 13 septembrie 2018 - 06:53, said:

Iar la notariatul din comuna unde este casa aia și unde mai mult de 500-600 de lei nu costă o succesiune te asigur că notarul ăla nu o să le spună baliverne de partaj cu sultă.
Nu știu de unde ai scos previziunile astea, din nou te rog ceva: rămâi la subiect și la ce ne spune userul.  
Mulțumesc.

#39
Anna2835

Anna2835

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.09.2018

View Postalthea, on 12 septembrie 2018 - 18:15, said:

Bunica ce zice?

Nimica nu prea zice

Marin nu renunta nimeni la nici o mostenire si cum am mai spus tatal meu nu insista in legatura cu succesiunea...acum unchiul meu o vrea....
Casa nu se afla intr-o comuna sau intr-un fund de sat, ci se afla intr-un oras din Transilvania care este foarte bine cotat si in unul dinte cele mai sigure cartiere ale Romaniei.

https://www.digi24.r...-romania-659784 - acum te las pe tine sa ghicesti care e....dar de renuntat la mostenire nici vorba.

In fine multumesc mult pt sfaturi, avem idee cam ce trebuie facut sau mai bine spus ce nu avem de facut.

Multumesc tuturor.

Edited by Anna2835, 13 September 2018 - 09:46.


#40
marin_vasile

marin_vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.09.2018
Anna2835 - Eu am ÎNȚELES foarte bine care este teama ta și tocmai de aia ți-am dat cea mai bună soluție legală care te avantajează pe tine personal de pe urma tatălui tău dacă faceți ce am scris. Du-te la un notariat cu ce am scris eu și o să vezi că și notarul spune că este cel mai bine așa. Ceilalți nu au înțeles.

#41
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Văd că insiști.
Sintetizează ce i-ai propus, dar de data asta cu termeni juridici și argumentat. Ești pe o arie profesională.

#42
Anna2835

Anna2835

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.09.2018
Inteleg pe toata lumea ce spune....si am luat aminte de instructiunile date si de Marin/Althea....asteptam frumos sa vina vara...

Edited by Anna2835, 13 September 2018 - 13:13.


#43
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Buna ziua si imi cer scuze daca postez si eu aici o situatie personala legata de uzufructul viager , ca sa numai deschid alt thread pe acelas subiect

Am fost o familie traditionala crestin ortodoxa , formata din cei doi parinti si 2 copii , eu si fratele meu
Tatal nostru a decedat primul si mama a ramas intr-un apartament cu trei camere si eu la acea vreme locuiam intr-o garsionera mostenire de la bunica din partea tatalui
Neputand sa faca fata financiar cheltuielilor lunare , fiind pensionara a vandut respectivul apartament si a cumparat o alta garsionera
In actul de vanzare-cumparare a noi garsioneri sunt trecuti ca propietari atat mama cat si eu cu clauza ca atat timp cat ea traieste sa locuiasca in noua garsioniera
Eu dupa cum am scris mai sus locuiam in garsioniera de la bunica tatalui
Fratele meu la vremea respectiva locuia cu sotia in alt apartament ca si in prezent
Cand era inca in viata , mama noastra a facut acte de donatie pe ambele garsioniere :
- garsioniera unde locuia imi revenea mie dupa decesul ei
- garsioniera unde locuiam eu pe cand traia mama ii revenea fratelui meu , eu avand drept de uzufruct viager asupra acelei garsionere
In prezent , eu locuiesc in garsionera mostenita de la mama si garsioniera unde am locuit a revenit fratelui meu
Apare acum si prb la care v-as ruga frumos sa imi raspundeti/indrumati cum ar fi corect/legal sa procedez
Fratele meu nu si-a platit destul de mult timp intretinerea si astfel a ajuns pe lista neagra a respectivei asociatie de bloc
Eu nu doresc sa pierd acea garsioniera si ca atare il ajut in prezent sa numai fie pe lista neagra , iar pe viitor daca se mai ajunge in astfel de situatie ma voi duce la notar sa ii iau dreptul de propietar
Nu stiu daca e corect/legal sau cum ar trebui procedat legal pentru a nu pierde acea garsioniera , daca se va ajunge din nou intr-o astfel de situatie
Multumesc anticipat de raspunsuri/indrumari

#44
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postwather, on 08 octombrie 2018 - 07:36, said:

- garsioniera unde locuia imi revenea mie dupa decesul ei
- garsioniera unde locuiam eu pe cand traia mama ii revenea fratelui meu , eu avand drept de uzufruct viager asupra acelei garsionere

Eu nu doresc sa pierd acea garsioniera si ca atare il ajut in prezent sa numai fie pe lista neagra , iar pe viitor daca se mai ajunge in astfel de situatie ma voi duce la notar sa ii iau dreptul de propietar

Nu poți să îi iei dreptul de proprietar. Poți doar să-l dai afară, ceea ce bănuiesc că n-o să faci, sau să-l determini să ți-o vândă ție.

Edited by althea, 08 October 2018 - 07:52.


#45
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Poți doar să-l dai afară...... - Poti fi mai explicit , avand in vedere ca el personal nu locuieste in respectiva garsioniera
In cel mai rau caz , cred ca locuieste in acea garsioniera :
- fiul lui cel mare cu viitoarea sotie
- sau eventual chiriasi
Si cum ar trebui procedat legal prin notar

#46
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu ai spus că nu stă acolo.
Tu ai uzufruct viager,  asta înseamnă că tu ai dreptul să folosești garsoniera cum crezi de cuviință: stai în ea, o dai în chirie, îl lași pe nepot etc., deci nimeni nu poate locui acolo fără acordul tău, și dacă vrei îi poți evacua.
Eventualii chiriași de care zici ar trebui să-ți plătească ție chirie.  

Am senzația că nu prea știi cum e cu nuda proprietate și uzufructul viager... citește aici:
https://consult-juri...zufruct-viager/

#47
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
DA , nu prea le am cu juridicul , fiind pt prima oara o astfel de situatie si de acea va cer ajutor/indrumari
Multumesc din nou pt raspunsuri/indrumari

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate