Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Uzufruct viager

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Anna2835

Anna2835

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.09.2018
Buna,

Sper ca am postat unde trebuie in legatura cu topicul de mai sus.

Avem o mica problema in legatura cu uzufructul viager.

Bunicul meu a murit in urma cu vreo 5 ani, dar bunica traieste. Cei doi bunici au avut 2 copii, unul dintre frati este tatal meu.

In urma cu vreo 4 ani unchiul meu a incercat sa o duca pe bunica mea la avocat pentru a lua casa ei prin uzufruct viager (din fericire bunica mea nu a avut un act de idenitate la ea si prin urmare nimic nu a fost facut). Tin sa mentionez ca ambii frati nu locuiesc in Romania.

Tatal meu dupa moartea bunicului a incercat sa faca succesiunea insa fratele lui nu era niciodata disponibil pt a merge la avocat. Bineinteles am aflat cand a incercat sa faca uzufructul viager ce planuia. Va dati seama ce soc am avut.

Ne e frica constant ca va incerca sa o bage pe bunica mea la un azil de batrani desi bunica e sanatoasa si foarte independenta si va incerca iar sa faca nu stiu ce mismasuri pentru ai lua casa.

Acum aproximativ un an unchiul meu ne-a spus ca si-a vandut apartamentul si ca el se muta la bunica mea in casa (el merge in Romania o data pe an). Tin sa mentionez ca am aflat ulterior ca nu a vandut nimic...

Ne e cam frica de ce ar putea face pt as dobandi casa bunicii...

A mai trecut cineva prin asa ceva?

Daca aveti sfaturi si indrumari as aprecia.

Edited by Anna2835, 12 September 2018 - 13:22.


#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View PostAnna2835, on 12 septembrie 2018 - 13:09, said:

Bunicul meu a murit in urma cu vreo 5 ani
Succesiune.
Cand bunica are 100%, atunci ea poate sa hotarasca. Fie vande tatalui tau, fie fratelui lui, fie asteapta linistita moartea.
Dupa moartea ei, averea se va imparti 50-50 intre frati.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Bunica e mostenitoare pana va merge la Domnul.. Cine se poarta mai bine cu ea, primeste casa, dar numai cu o vizita la notar.

#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
prietenasi, dupa ce a murit bunicul, nu sunt mostenitori si copiii, alaturi de bunica?

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAnna2835, on 12 septembrie 2018 - 13:09, said:

Daca aveti sfaturi si indrumari as aprecia.

Daca chiar va este asa de frica cum spui,atunci va trebui sa faceti succesiunea aia,sau sa va mutati inapoi in tara,daca aceea proprietate este asa de valoroasa.Sa va mutati in tara ca sa fiti pe faza mereu,sa aveti grija de bunica si mai ales de avere.
N-am inteles inca care-i statutul tau in aceasta speta,tu unde locuiesti,etc?

ps.
Tu stii ce inseamna uzufruct viager?

#6
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postjericho, on 12 septembrie 2018 - 13:43, said:

prietenasi, dupa ce a murit bunicul, nu sunt mostenitori si copiii, alaturi de bunica?
Da!
Cei 2 Frați au cîte 1/6 iar bunica are 4/6 din bunuri dacă s-a făcut succesiunea...
Dar inițiatorul nu vorbește despre vreo succesiune.

Edited by Mircel, 12 September 2018 - 14:09.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Bunica 1/4, copii 3/4.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAnna2835, on 12 septembrie 2018 - 13:09, said:

Bineinteles am aflat cand a incercat sa faca uzufructul viager ce planuia. Va dati seama ce soc am avut.
Soc la ce... cat este in viata dispune cum vrea de proprietare inclusiv prin vanzare cater terti, e casa lor Posted Image

Edited by andreic, 12 September 2018 - 13:51.


#9
Anna2835

Anna2835

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.09.2018
Multumesc pt raspunsuri...

View Postadisz, on 12 septembrie 2018 - 13:48, said:

Daca chiar va este asa de frica cum spui,atunci va trebui sa faceti succesiunea aia,sau sa va mutati inapoi in tara,daca aceea proprietate este asa de valoroasa.Sa va mutati in tara ca sa fiti pe faza mereu,sa aveti grija de bunica si mai ales de avere.
N-am inteles inca care-i statutul tau in aceasta speta,tu unde locuiesti,etc?

ps.
Tu stii ce inseamna uzufruct viager?

da situ ce inseamna...nu e nevoie sa ma iei la misto, insa iti multumesc pt sfaturi!

View Postandreic, on 12 septembrie 2018 - 13:50, said:

Soc la ce... cat este in viata dispune cum vrea de proprietare inclusiv prin vanzare cater terti, e casa lor Posted Image

am inteles

View Postjericho, on 12 septembrie 2018 - 13:43, said:

prietenasi, dupa ce a murit bunicul, nu sunt mostenitori si copiii, alaturi de bunica?

noi asa stiam - partea bunicului se imparte la 3 (bunica si cei doi frati) insa succesiunea nu e facuta caci nu se poate din cauza neintelegerilor.

Multumesc mult tuturor pt raspunsuri.

Edited by Anna2835, 12 September 2018 - 14:10.


#10
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005

View PostAnna2835, on 12 septembrie 2018 - 14:08, said:






noi asa stiam - partea bunicului se imparte la 3 (bunica si cei doi frati) insa succesiunea nu e facuta caci nu se poate din cauza neintelegerilor.

Multumesc mult tuturor pt raspunsuri.


nu
se imparte asa: bunica ia jumatate din start iar cealalta jumatate se imparte intre bunica+fratele1+fratele 2

#11
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
In primul rand, nu inteleg cum sa-i ia casa prin uzufruct viager. Chiar daca unchiul tau obtine dreptul de uzufruct, asta semnifica doar ca bunica nu poate instraina casa fara acordul lui, iar el are drept de locuire acolo indiferent cine este proprietar. Deci el nu detine casa oricum ar fi.

#12
marin_vasile

marin_vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.09.2018
Bunica este soție supraviețiutoare cu 25% și cei 2 frați au 75% ca moștenitori clasa l dacă casa a fost NUMAI pe numele bunicului și cea mai simplă soluție este să nu se facă succesiunea și să decedeze și bunica iar atunci casa revine celor 2 moștenitori clasa l în viață, adică cei 2 frați, dacă moare unul din frați partea lui revine copiilor lui.

Dacă bunica este trecută în acte tot cea mai bună soluție este să nu se facă succesiunea până decedează și moștenitori vor fi tot cei 2 frați ca moștenitori clasa l.

Cel care nu vrea să facă succesiunea procedează corect fiincă știe că va avea jumătate, toată casa nu are cum să o obțină fără să se facă succesiunea.

Sau casa este NUMAI a bunicii ca moștenire sau bun propriu și atunci este normal ca un copil de ai ei să vrea toată casa din timpul vieții bunicii fiincă știe că dacă moare bunica (mama lui) el primește 50% din casa moștenită cealaltă jumătate revine celuilalt frate care este tot copilul bunicii. In cazul ăsta se face succesiune pe bunurile bunicului dacă a avut ceva.

Să specifice inițiatoarea cine sunt trecuți în actele casei că așa nu se înțelege nimic a cui a fost sau este casa aia.

Edited by marin_vasile, 12 September 2018 - 14:48.


#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postjericho, on 12 septembrie 2018 - 14:14, said:

nu
bunica ia jumatate din start iar cealalta jumatate se imparte intre bunica+fratele1+fratele 2
Ba da, și ea a zis tot ce spui tu:

View PostAnna2835, on 12 septembrie 2018 - 14:08, said:

partea bunicului se imparte la 3 (bunica si cei doi frati)  

Anna2835, prin uzufruct te referi la posibilitatea ca unchiul să devină proprietar iar bunica să aibă uzufructul până decedează? Dacă da, nu îți fă probleme.  Până nu e dezbătută succesiunea nu se poate face nimic.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmarin_vasile, on 12 septembrie 2018 - 14:27, said:

Cel care nu vrea să facă succesiunea procedează corect fiincă știe că va avea jumătate,
Dar ca sa o poata face succesiunea nu trebuie oricum facuta inainte cea dupa sot ? Tot asa se imparte

Edited by andreic, 12 September 2018 - 14:35.


#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Se dezbat amândouă succesiunile și dacă încep cu asta după decesul bunicii.

#16
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005

View Postalthea, on 12 septembrie 2018 - 14:33, said:

Ba da, și ea a zis tot ce spui tu:


Anna2835, prin uzufruct te referi la posibilitatea ca unchiul să devină proprietar iar bunica să aibă uzufructul până decedează? Dacă da, nu îți fă probleme.  Până nu e dezbătută succesiunea nu se poate face nimic.
ai dreptate, am citit in diagonala

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Se mai întâmplă Posted Image

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAnna2835, on 12 septembrie 2018 - 14:08, said:

da situ ce inseamna...nu e nevoie sa ma iei la misto, insa iti multumesc pt sfaturi!

Ma judeci gresit.
Mai jos althea ti-a demonstrat de ce.Nu degeaba te-am intrebat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate