Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Uzufruct viager

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Anna2835

Anna2835

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.09.2018

 althea, on 12 septembrie 2018 - 14:33, said:

Ba da, și ea a zis tot ce spui tu:

Anna2835, prin uzufruct te referi la posibilitatea ca unchiul să devină proprietar iar bunica să aibă uzufructul până decedează? Dacă da, nu îți fă probleme.  Până nu e dezbătută succesiunea nu se poate face nimic.

Multumesc Althea - da el intentiona din cate am inteles sa faca contract de vanzare cumparare/viager uzufruct cu bunica (ambii bunici sunt cu numele pe casa/proprietate).
Atata timp cat nu se poate face nimic e bine.

As avea o alta intrebare - ce se intampla daca se face succesiunea pe partea bunicului? Se pot face mismasuri?

Sunt un pic nedumerita caci unchiul cu sotia lui nu sunt la primul caz de acest gen...au experienta si le-a reusit aceasta mica figura, doar ca a fost cu altcineva.

Multumesc tuturor

Edited by Anna2835, 12 September 2018 - 15:27.


#20
marin_vasile

marin_vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.09.2018
Stai liniștită că nu se poate face nimic pe partea bunicului fără înțelegere între cei 3 moștenitori (soția și cei 2 copii).
Poți să UIȚI că se poate face ceva fără succesiune și trebuie anunțat și celălalt frate de deschiderea succesiunii. Poți să stai liniștită și eu cred că nu o să se facă nimic până nu moare și bunica.

Edited by marin_vasile, 12 September 2018 - 15:35.


#21
Anna2835

Anna2835

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.09.2018

 marin_vasile, on 12 septembrie 2018 - 15:29, said:

Stai liniștită că nu se poate face nimic pe partea bunicului fără înțelegere între cei 3 moștenitori (soția și cei 2 copii).

Am inteles, insa se poate face pe partea bunicii care inca traieste?

Noi speram sa nu-i mai treaca iar ceva prin cap. Cum am mai spus asta nu e prima data cand face asa ceva.

Edited by Anna2835, 12 September 2018 - 15:37.


#22
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 Anna2835, on 12 septembrie 2018 - 15:35, said:

Am inteles, insa se poate face pe partea bunicii care inca traieste?
daca bunica este in deplinatatea facultatilor mintale, poate vinde oricui, oricand. (partea ei, si eventualele drepturi inca nesolutionate datorita faptului ca succesiunea dupa sotul ei nu a fost inca facuta).
In cazul acesta, tatal tau, deci implicit tu, ramai cu o parte nesemnificativa. (din bucata bunicului )

Edited by OPEDI, 12 September 2018 - 15:44.


#23
marin_vasile

marin_vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.09.2018
Bunica nu mai este în deplinătatea facultăților mintale și trebuie dusă la IML.

#24
Anna2835

Anna2835

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.09.2018

 OPEDI, on 12 septembrie 2018 - 15:41, said:

daca bunica este in deplinatatea facultatilor mintale, poate vinde oricui, oricand.

da cam asa ma gandeam si eu...

 marin_vasile, on 12 septembrie 2018 - 15:42, said:

Bunica nu mai este în deplinătatea facultăților mintale și trebuie dusă la IML.

e nici chiar asa

#25
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 Anna2835, on 12 septembrie 2018 - 15:45, said:


da cam asa ma gandeam si eu...
Pana la urma, este normal.
E si munca ei de-o viata acolo.
Tie ti-ar conveni ca dupa o viata de munca sa nu poti sa-ti vinzi proprietatile?

#26
marin_vasile

marin_vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.09.2018
Un notar care se respectă refuză să facă vreun act cu bunica ta dacă simte că este ceva în neregulă.

#27
Anna2835

Anna2835

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.09.2018

 OPEDI, on 12 septembrie 2018 - 15:46, said:

Pana la urma, este normal.
E si munca ei de-o viata acolo.
Tie ti-ar conveni ca dupa o viata de munca sa nu poti sa-ti vinzi proprietatile?

Tin sa precizez ca eu nu am ce castiga din averea lasata de bunica/bunicul - eu vreau sa ma asigur ca jumatatea tatalui meu ii revine 100%.

Eu sper ca dupa ce am muncit o viata intreaga sa nu ajung sa-mi vand proprietatea. Iar unde eu locuiesc e totul facut prin testament, nu stiu daca asa e mai bine sau mai rau.

Multumesc tuturor care si-au rapit cateva minute din ziua de azi pt a ne da un sfat.

@ Marian_vasile - da insa sunt multi care nu se respecta.

Edited by Anna2835, 12 September 2018 - 15:58.


#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 marin_vasile, on 12 septembrie 2018 - 15:42, said:

Bunica nu mai este în deplinătatea facultăților mintale și trebuie dusă la IML.
Asta numai cei de la IML decid prin certificatul emis. In general toate persoanele trecute de o varsta, daca vor sa instraineze bunuri si sa aibe un contract beton care sa nu poata fi anulat de pierzatori pe argument de facultati mintale discutabile trebuie sa treaca pe la IML sau sa plateasca sa vina ei acasa pentru analiza psihiatrica, daca persoana nu e deplasabila pe motiv de boala.

Edited by andreic, 12 September 2018 - 16:26.


#29
Anna2835

Anna2835

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.09.2018

 andreic, on 12 septembrie 2018 - 16:20, said:

Asta numai cei de la IML decid prin certificatul emis. In general toate persoanele trecute de o varsta, daca vor sa instraineze bunuri si sa aibe un contract beton care sa nu poata fi anulat de pierzatori pe argument de facultati mintale discutabile trebuie sa treaca pe la IML sau sa plateasca sa vina ei acasa pentru analiza psihiatrica, daca persoana nu e deplasabila pe motiv de boala.


Multumesc foarte mult de informatii...ne-am mai linistit dar in acelasi timp o sa fim vigilenti.

Edited by Anna2835, 12 September 2018 - 16:30.


#30
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Anna2835, on 12 septembrie 2018 - 13:09, said:


Ne e frica constant ca va incerca sa o bage pe bunica mea la un azil de batrani desi bunica e sanatoasa si foarte independenta si va incerca iar sa faca nu stiu ce mismasuri pentru ai lua casa.


imi pare ca totusi bunica e sanatoasa. cu parere de rau, poate dispune cum vrea de proprietatea ei (partea ei din respectiva proprietate). e foarte greu de atacat asta ulterior.
mie mi s'a intamplat in familie asa chestie si dincolo de frustrarea aparuta, ca te simti faultat si mai ales "tradat" ca astfel de chestii se fac pe ascuns, esti pus in fata faptului implinit, la sfarsit, omeneste, ca cineva tot trebuie sa fie om in toata ecuatia asta, te gandesti, daca asta i'a fost dorinta si asta a vrut, cine sunt eu sa ma impotrivesc.
tu ramai cu partea ta de mostenire, poti face pe nebunul si sa'i pui pe drumuri ca sa obtina toata proprietatea sau te poti intelege cu ei si ... asta e viata.

nici intre frati nu te mai poti increde.

#31
Anna2835

Anna2835

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.09.2018

 argentum, on 12 septembrie 2018 - 16:55, said:


imi pare ca totusi bunica e sanatoasa. cu parere de rau, poate dispune cum vrea de proprietatea ei (partea ei din respectiva proprietate). e foarte greu de atacat asta ulterior.
mie mi s'a intamplat in familie asa chestie si dincolo de frustrarea aparuta, ca te simti faultat si mai ales "tradat" ca astfel de chestii se fac pe ascuns, esti pus in fata faptului implinit, la sfarsit, omeneste, ca cineva tot trebuie sa fie om in toata ecuatia asta, te gandesti, daca asta i'a fost dorinta si asta a vrut, cine sunt eu sa ma impotrivesc.
tu ramai cu partea ta de mostenire, poti face pe nebunul si sa'i pui pe drumuri ca sa obtina toata proprietatea sau te poti intelege cu ei si ... asta e viata.

nici intre frati nu te mai poti increde.

Da din pacate nu mai putem avea incredere in nimeni - nici macar fratii intre frati. Eu sper ca totul sa se rezolve.

#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Anna2835, on 12 septembrie 2018 - 15:35, said:

Am inteles, insa se poate face pe partea bunicii care inca traieste?
Dacă nu dezbateți succesiunea după bunicul nu se poate.

Quote

Tatal meu dupa moartea bunicului a incercat sa faca succesiunea insa fratele lui nu era niciodata disponibil
În situația asta, cu atâtea suspiciuni, părerea mea e să nu mai insiste cu asta. Nu vă avantajează deloc.

#33
Anna2835

Anna2835

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.09.2018
Tatal meu nici nu a mai insistat, mai ales dupa cele incercate de unchiul meu - acum unchiul meu insista sa se faca succesiunea - e un joc de-a soarecele si pisica!

Edited by Anna2835, 12 September 2018 - 18:12.


#34
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Bunica ce zice?

#35
marin_vasile

marin_vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.09.2018
Anna2835 - Spune-i tatălui tău să nu mai insiste cu succesiunea până nu decedează și bunica că nu se poate face nimic fără succesiunea după bunicul decedat cât este în viață bunica. Tatăl tău dacă vrea să se folosească de jumătatea de casă a bunicului decedat poate să o facă ca moștenitor sezinar și el și celălalt frate până moare și bunica și atunci el are ori jumătate ori toată casa dacă celălalt frate renunță la moștenire în urma unei înțelegeri sau invers - tatăl tău să renunțe la moștenire în urma unei înțelegeri cu fratele lui și el să ia toată casa.

Sigur nu o să fie certificat de moștenitor cu ei 2 trecuți după decesul și a mamei lor, trebuie unul să renunțe fiincă apar complicații între voi, copiii lor dacă moare vreunul din cei 2 frați după ce s-a făcut succesiunea după decesul și a mamei lor (bunica voastră).

Vă complicați aiurea să se facă succesiunea ACUM până nu decedează și bunica. Poate este imoral și de neînțeles pentru alții ce scriu dar LEGAL este cea mai bună soluție pentru cei 2 moștenitori să aștepte să moară și mama lor. Te asigur că este ceva normal să se facă succesiunea după ce rămân doar ei 2 și să ajungă la o înțelegere care să ia casa și celălalt să primească ceva de la cel care rămâne cu casa. Altă soluție mai bună nu există acum.

Edited by marin_vasile, 12 September 2018 - 19:19.


#36
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 marin_vasile, on 12 septembrie 2018 - 19:05, said:

dacă celălalt frate renunță la moștenire în urma unei înțelegeri sau invers  
Renunțarea la moștenire implică renunțarea la toate drepturile succesorale, prin urmare cel care ar renunța nu poate avea nicio pretenție de la celălalt.
Când există înțelegeri nu mai e renunțare la moștenire, e partaj cu sultă (despăgubire) și da, în situația lor ar fi situația ideală: după succesiune, unul dintre ei să îi cedeze celuilalt cota în schimbul unei sume de bani.

 marin_vasile, on 12 septembrie 2018 - 19:05, said:

Sigur nu o să fie certificat de moștenitor cu ei 2 trecuți după decesul și a mamei lor, trebuie unul să renunțe
Sigur n-o să fie un certificat cu doi moștenitori, vor fi două certificate. Fiecare dintre frați va avea certificatul lui în care va fi înscrisă o cotă de 1/2 din proprietate/proprietăți.

Pari pasionat de subiect așa că te rog citește despre renunțarea la moștenire, folosești greșit termenul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate