Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Țeavă cu cornete - Mitralieră

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Balescu_Ovidiu

Balescu_Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 05.03.2014
Una dintre jucările aniilor '90 este țeava cu cornete. Cu timpul, vechile jocuri au fost înlocuite cu cele digitale. M-am gândit că pot să readuc la viață țeava cu cornete.

Arma e realizată din țevi, făcute din foi A4, acoperite cu bandă adezivă lucioasă.
Cornetele sunt defapt semi-sfere goale pe interior, alungite, din folie de alumniu.
Cureaua poate avea un număr variabil de cilindri, în funcție de preferință sau tactică.

Detalii tehnice:
Lungime țeavă: 62 cm;
Calibru: 5x75 mm;
Masă: 0.5 kg;
Cadență tragere: variază în funcție de persoană, la mine 32 pe minut;
Timp încărcare: 10-20 secunde.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zzN-4l0belk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[youtube]GBtYiLFH85A[/youtube]

Plănuiesc să realizez modele mai ușor de folosit.

Edited by Balescu_Ovidiu, 10 September 2018 - 22:37.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Noi ne "ciuruiam" cu boabe de struguri.
Tineam in gura cate 5-15 si le bagam automat pe teava limbistic...
Reincarcarea se facea rapid din buzunar.

Edited by arg, 10 September 2018 - 22:20.


#3
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Ai facut o arma de jucarie, dar nu una care trage cornete. M-am jucat si eu in copilarie (anii '70) cu asa ceva, dar pe vremea mea cornetele aratau cu totul altfel...

#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
am si acu shot-gun-ul meu de pe timpu ala.... da nu stii sa sufli...se vede ca nu ai jucat ;)

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Mi-ai adus aminte de cornetele alea lipite cu aracet..., alea ramaneau infipte in piele...
Le foloseau doar pe aia care nu recunosteau ca au fost "loviti" in majoritatea cazurilor se lasa cu o bataie in "clanuri".

Edited by arg, 10 September 2018 - 22:23.


#6
BadBoyBoogie

BadBoyBoogie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 30.08.2018
Ingenios, dar nu am vazut asa ceva in copilarie. Noi foloseam cornete care chiar erau cornete. Eventual "arme" cu doua sau trei tevi in care suflam pe rand.

#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004

Quote

Eventual "arme" cu doua sau trei tevi in care suflam pe rand.

12 ;)

acum ramase 8 dupa ce am donat 4..

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
2-3 tevi?
La noi era uzual un model care avea 2-3lungi si de la 5 pana la 10 scurte.

Plus ca aia "profi" aveau tevi de diametre diferite, iar cele principale erau cele mai subtiri... aici smecheria e sa poti dolosi cornele altora dar ei sa nu poata pe ale tale.

Mai era o chestie cu indoitul in stea ca sa se aseze pe teava mai bine.

Eu facem parte din grupa low tech, nu aveam o arma principala ci un manuchi de tevi simple, 2-3 mai lungi (cea mai lunga pe la un m) si cateva scurte 40-50cm.

Edited by arg, 10 September 2018 - 22:37.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Pe vremea mea erau mult mai simple, un fel de arc cu sageti vs mitraliera din film...

#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
La noi si mai simple, teava creionului automat cehesc, alea galbene si orez la greu.

#11
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Și la mine la fel. Câteva maxim.
Dar eu am prins și praștia la greu (n-am avut) și crăcanul (cred că am făcut o stivă, zeci și am tăiat la sârmă în prostie plus elastic). Surprinzător, nimeni nu a fost rănit vreodată.

#12
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
M-am jucat si eu in copilarie cu asa ceva, dar intr-adevar cornetele aratau altfel, ascutite, unii mai puneau si bolduri in varf, foarte periculoase aceste "jucarii" pe acele vremuri, stiu persoane care au ramas fara ochi datorita lor.
Amintiri .....

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 c6t9, on 10 septembrie 2018 - 22:37, said:

Și la mine la fel. Câteva maxim.
Dar eu am prins și praștia la greu (n-am avut) și crăcanul (cred că am făcut o stivă, zeci și am tăiat la sârmă în prostie plus elastic). Surprinzător, nimeni nu a fost rănit vreodată.
Invizoace...
Cele mai naspa erau alea din cupru de 2.5 fara izolatie...mici si ajungeau usor la 50m

Edited by arg, 10 September 2018 - 22:40.


#14
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 c6t9, on 10 septembrie 2018 - 22:37, said:

Dar eu am prins și praștia la greu

Prastia era pentru vrabii, turturele, mai cadea un geam, doua, urmarea era ca mai aveam si fundul usor ranit! Posted Image

Edited by Ion_Bumbu, 10 September 2018 - 22:40.


#15
Balescu_Ovidiu

Balescu_Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 05.03.2014

 claz, on 10 septembrie 2018 - 22:19, said:

Ai facut o arma de jucarie, dar nu una care trage cornete. M-am jucat si eu in copilarie (anii '70) cu asa ceva, dar pe vremea mea cornetele aratau cu totul altfel...

Eu am încercat să experimentez, jucăria e doar un prototip. Am preferat să înlocuiesc cornetele cu proiectilele din folie de aluminiu doarece, îmi e ușor să le fac, zboară mai repede și mai drept.

 BadBoyBoogie, on 10 septembrie 2018 - 22:23, said:

Ingenios, dar nu am vazut asa ceva in copilarie. Noi foloseam cornete care chiar erau cornete. Eventual "arme" cu doua sau trei tevi in care suflam pe rand.

Ideea mi-a venit în clasa a 8-a(2013), când am văzut un documentar despre mitraliere și cum au fost create. Eu am încercat să transpun modul de funcționare.

Edited by Balescu_Ovidiu, 10 September 2018 - 22:49.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Danosul, on 10 septembrie 2018 - 22:37, said:

M-am jucat si eu in copilarie cu asa ceva, dar intr-adevar cornetele aratau altfel, ascutite, unii mai puneau si bolduri in varf, foarte periculoase aceste "jucarii" pe acele vremuri, stiu persoane care au ramas fara ochi datorita lor.
Amintiri .....
Boduri dar nu tineau, trebuiau legate, etc.
Improvizatii proaste...
Pana cand le-am introdus pe cele lipite cu aracet, le lua o zi sa se intareasca... Cu astea s-a terminat jocul cu cornetele, am vazut la ce se poate ajunge si am zis pass.

Mai era jocul ala pe surprize, cu o "chestie" facuta din coperti, de plastic, de carti si caiete scolare.

Jocul frunza

Si toamna cum incepea scoala (invatam dupa amiaza) de v-ati ascunselea...

Edited by arg, 10 September 2018 - 22:47.


#17
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Oho, m-am jucat si cu prastiute dinacelea cu elastic si "gloante" le ziceam noi din sarma de cupru intr-adevar, la un moment dat devenisem expert si vanam muste cu ele , aveam ambitia sa le iau din zbor Posted Image, am avut si prastii mai mari din cracana de lemn cu cordelina de cauciuc facuta din camera de roata de bicicleta sau de masina, nu mai tin minte, cautam "bile de poligon" le numeam noi, care erau de fapt bile de minereu de fier cazute printre pietrele de la terasamentul cailor ferate, cu alea vanam pasari, ciori, etc.
Cel mai entuziasmat am fost cand am descoperit cum se confectioneaza petardele, m-a invatat un var mai mare, toti peretii si toate gardurile erau insemnate de exploziile lor Posted Image

Edited by Danosul, 10 September 2018 - 22:48.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Doua suruburi, o piulita, o sarma, o punga de plastic si cutii de chibrit


Mai tarziu opream tramvaie punand cutiile de chibrit pe sina... faceam melodi din diatanta dintre ele...

Edited by arg, 10 September 2018 - 22:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate