Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Tratament hidrofobic/oleofobic pentru parbriz

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Am tăiat filmarea de care spuneam mai sus:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/--lb1ABIV8I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

După cum se vede, da, soluția are efect în scenariul pentru care e făcută.
Un alt mic paradox e că și senzorul de ploaie e mai puțin eficient cu soluția aia, tot pentru că apa se strânge rapid și posibil să iasă de pe senzor. Anul trecut am făcut un test de senzor fără soluție hidrofobă (luat o găleată de 5L de apă și aruncat pe parbriz, cam ca în filmarea aia), și ștergătoarele au mers cu mult mai mult talent. Lipsa vizibilității a fost în mare parte aceeași cu substanța hidrofobă și ștergătoare stând degeaba vs. fără substanță și ștergătoare funcționând de capul lor. Însă văd că n-am filmarea pe youtube, poate o găsesc pe-acasă, s-o pun pentru comparație.

#20
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
La viteza pe care o ai solutia nu isi face decat pe jumatate treaba.
Crede-ma, pur si simplu trebuia sa zboare instant apa, doar de la viteza.

Daca iti face probleme la senzorul de ploaie automat e simplu, nu da cu solutie pe el :)

#21
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007

View Postro_explorer, on 11 septembrie 2018 - 10:15, said:

Din ce știam eu orice nano-tratament aplicat pe suprafețe se poate  îndepărta cu un dgresant puternic (ceva gen alcool izopropilic).

Depinde de tratament. Cei de la ProX au zis clar ca nu se poate da jos. Practic se formeaza o noua pelicula peste geam, si aia e pana se uzeaza si de duce de la sine, prin frecare. Eu personal am incercat cu ... orice. Spirt, alcool izopropilic, Fairy, parca si Domestos, pana am ajuns la polish si cu ala s-a luat, sa practic l-am polishat pana am trecut de el si am ajuns iar la geam.

#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Uuuuu ... scary, cum ar zice americanul. Eh, in cel mai rau caz se inlocuieste parbrizul pe asigurare. Doar parbrizele se pot sparge, nui-i asa?

#23
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Absolut, cam la ideea asta ajunsesem si eu daca nu se lua cu polish.

Ce am vrut sa zic a fost sa fii in cunostinta de cauza, sa nu te apuci fara sa cunosti si ce se poate intampla nasol.

Apropo, legat de ce zicea alexcrist, ca el a dat cand avea masina 1 an. Cand avea masina lui 1 an, a mea era nou-nouta, si am facut acelasi lucru. Acu nu zic, cand am dat pe Ford Ka, masina avea 18 ani cred, acolo creca cu orice dadeam era o imbunatatire.

#24
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Poți să treci și diluantul pe lista de încercări eșuate. Eu sigur am încercat.

EDIT: Dacă vrei să încerci, încearcă. Dar eventual încearcă pe o suprafață restrânsă, nu pe tot geamul odată. Eventual pe partea pasagerului, cumva, să nu te deranjeze grav dacă nu obții efectele dorite. Și dacă e ok, dai și pe restul geamului.

Edited by alexcrist, 13 September 2018 - 13:16.


#25
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Din ce stiu nu se ia cu nimic chimic ci doar prin abraziune mecanica. De fapt asta este si ideea, sa reziste inclusiv la abraziune.
In zona unde nu merge stergatorul, practic, indiferent de cati ani are masina si nu a mai fost facuta aplicarea solutiei, o gasim tot acolo bine-mersi. Pe zona de stergatoare se duce in functie de utilizare. Poate tine de la o luna pana la cativa ani. Depinde cat mergi pe ploaie si cat de murdar e mediul pe unde mergi.

Ca sa intelegem de ce unora va apare acea mazga sau ceata enervanta si altora nu.
O solutie, in speta RainX este pe baza de silicon, deci cumva grasoasa, iar alta nu este grasoasa si este pe baza de...
"Aquapel is a rain repellent glass treatment created by PPG Industries. It is a competitor to the more widely known Rain-X product, but unlike Rain-X, is not a silicone-based compound. Aquapel Glass Treatment consists of fluorinated compounds which create a chemical bond with glass surfaces, causing water to bead up and roll off. Because of this chemical bond with glass, Aquapel is reported to last much longer than silicone-based rain repellents.[citation needed] Aquapel has gained popularity in microfluidic based biochemistry, specifically the Drop-Seq method pioneered by the McCarroll lab at Harvard."

Ca poate pana acum cineva a zis ca-s eu Gica-Contra...

#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Am mai studiat un pic problema si pana la urma am luat un kit cu 2 componente, un polish si un coating cica optic neutre. O sa vad eu cat de neutre sunt maine :)

Asta e minunea (linkul de pe Amazon e in primul post):
https://www.nanoprot...uct-12155766387

#27
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Am revenit cu noutati. Am apucat sa testez solutiile .... pe oglinda de la baie :) . Efectul este grozav. Sticla preia caracteristici aproape identice cu cele ale unui ecran de telefon. Partea interesanta este ca unul din tuburi contine polish pentru sticla, polish cu care se prepara suprafata inainte de aplicare dar de asemenea se poate indeparta stratul hidrofob.

Ma duc sa aplic traznaia asta pe toate gemurile de la masina si apoi am sa vanez o ploaie :) ...

#28
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sa faci si tu un filmulet si eventual vreo doua poze sa vedem ce "beading" face.
Sunt curios si care o sa fie durabilitatea.

#29
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
In sfarsit a plouat azi ... am pus o filmare de cateva minute pe youtube. Nu are sunet ca youtube-ul mi-a blocat primul upload ca ascultam Ozzy in masina cu "dream" si cica e copyright rahat ... asa ca e pe mut.

Efectul este exact cel scontat ... exact ca atunci cand dai cu ceara lichida pe masina, numai ca asta nu se duce. Me happy.

#30
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu este niciun efect. Vezi ca ceva este in neregula. Trebuia sa fuga apa de numa-numa. La tine sta relax pe parbriz. De la 60km/h geamul trebuie sa fie curat.
La prima ploaie iti fac o filmare cu ce fel este la mine.

#31
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai viteza de deplasare acolo e de cca 40-50 Km/h. Apa incepe sa "plece" de pe parbriz de pe la 70Km/h (se si vede ca sunt 2 reprize cand accelerez). Era trafic, ce sa ii fac?
La Mini parbrizul este mult mai "vertical" decat la alte masini datorita semnaturii de design. Cu cat parbrizul e mai putin inclinat cu atat ai nevoie de viteza mai mare ca sa combati gravitatia. Si cand pleaca apa de pe geam pleaca mai mult stanga-dreapta decat sus, datorita formei parbrizului.

Tinand cont ca am vazut cum se comporta parbrizul si la viteze mai mari eu zic ca functioneaza cum trebuie. Dar na, nu neg ca se poate sa fie si produse care sa aiba efect hidrofobic mai pronuntat decat asta.

Uite si o poza la 100 km/h

Attached File  IMG_1196.JPG   435.78K   26 downloads

Edited by ro_explorer, 27 September 2018 - 11:40.


#32
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Și cum e? Când stai pe loc rămân sau nu stropi pe sticlă? Că erai sceptic. :)

#33
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Din plin :) ... dar ei se lauda ca se dau jos (mai) usor. O sa vedem (ma intereseaza pe gemurile laterale lucrul asta caci oglinzile, parbrizul si luneta sunt cu incalzire.

Inca o chestie pe care am observat-o, daca prind musculite pe parbriz se curata foarte usor cu stergatoarele si cu stropitoarea din dotare, fara sa lase mazga grasa. Bine nu perfect dar ramane clar mult mai curat decat inainte.

Momentan concluzia e ca e mai bine cu nano rahat din asta pe geam decat fara.

#34
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
N-a venit deja frigul la voi? Sau doar prin est a venit crivățul arctic? Posted Image Eu deja dimineață căutam bidonul cu lichid de parbriz de iarnă, și mâine am programare la anvelope. Urmează să caut și sticlele cu fâs-fâs de dezghețat geamurile, și aștept să înceapă sezonul de mers pe zăpadă la munte. Posted Image

La prima noapte cu frig spre 0 (încă a fost puțin peste) revin cu poze cum arată la mine gheața pe geam curat vs. geam cu hidrofob, că abia am aplicat și eu soluțiile săptămâna trecută.

Edited by alexcrist, 27 September 2018 - 14:52.


#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Partea buna cu zona de coasta, format arhipeleag (cum e si Stockholm) este ca apa tempereaza mult excesele termice. Aici atat iernile cat si verile sunt blande caci avem marea baltica pe post de "mediator" termic. Temperaturile o sa se duca pe la 0 de abia in Noiembrie si atunci doar noaptea.

Attached File  File_001 (1).png   636.09K   4 downloads

#36
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001
anul trecut am luat o soluție de 20 lei, nu mai țin minte cum se numește (cred că asta e, dar nu sunt sigur), am dat la început de toamnă și și-a făcut treaba destul de bine. partea bună e că nu rezista pe parbriz la nesfârșit, cam o dată la 2-3 luni trebuia să dau din nou. nu am pozat sticla, din păcate.

acum mă gândeam să dau cu șervețele nanowet, pe aceeași idee, că nu stă la nesfârșit pe parbriz.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate