Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

PC-ul se blocheaza si il pot opri doar din sursa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
r3ddragonn

r3ddragonn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.09.2018
Am scos si hardul de 1 TB si tot a ramas problema

#20
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

View Postr3ddragonn, on 08 septembrie 2018 - 23:04, said:

Recent am cumparat un PC nou, destul de bunicel, ca sa ma tina un an, doi...dar se pare ca pe undeva este o problema si nu ii dau de cap. Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi.

Componentele calculatorului se vad in poza atasata. Sursa este de 850 W, ca monitor am un tv conectat prin cablu hdmi. In poza apare ca placa video are 3 GB, dar este o eroare la Specy, are 11 GB

Problema este urmatoarea: foarte des cand ma joc, in special The Witcher 3 si Kingdom Come Deliverence, calculatorul se blocheaza total, pe monitor(tv) apare No signal si calculatorul il mai pot opri doar din sursa, butonul de start si restart nu mai functioneaza nicicum. Am verificat ventilatoarele la CPU si GPU functioneaza si dupa ce se blocheaza calculatorul. Inainte de placa video GTX 1080 ti  Founders edition am avut R9 390 Fury si am schimbat-o degeaba, crezand ca ea este cauza problemelor mele, dar se pare ca m-am inselat.Cand aveam aceasta placa video, in momentul in care se bloca PC-ul, ventilatoarele ei nu mai functionau.
Cel mai des problemele apar la aceste jocuri, am mai jucat si Flight simulator X si P3D si nu am intampinat probleme. Ce am gasit pe net fix-uri pt aceste jocuri nu a functionat nimic, am schimbat windowsul pana m-am saturat, am incercat si cu win 7 si la fel probleme.
Cand nu se blocheaza, la fel foarte des, imi iese din aceste jocuri pur si simplu, fara nici o eroare.

Cine mai are  o idee care ar fii solutia  va rog sa ma ajutati.

Operating System
Windows 10 Pro 64-bit
CPU
AMD FX-6350 24 °C
Vishera 32nm Technology
RAM
16,0GB Dual-Channel DDR3 @ 937MHz (10-11-10-30)
Motherboard
Gigabyte Technology Co. Ltd. GA-990FX-GAMING (CPU 1) 30 °C
Graphics
HDMI (1920x1080@60Hz)
3071MB NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti (ZOTAC International) 37 °C
Storage
931GB Western Digital WDC WD10EARX-00N0YB0 (SATA ) 28 °C
447GB KINGSTON SA400S37480G (SATA-2 (SSD)) 28 °C
223GB KingDian S280-240GB (SATA (SSD)) 40 °C
Optical Drives
HL-DT-ST DVDRAM GH24NSD1
Audio
Realtek High Definition Audio
o alta cauza ar putea fi instabillitate din cauza reglarii termica(thermal throttling) fie la CPU sau la GPU.Schimba pasta termoconductoare de la CPU si GPU cu Noctua NH1/Artic Silver 5 AS
pt CPU iti recomand sistemul de racire Noctua NH-14
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cSYAn9ZA8fY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Inainte de a face investitia de mai sus iti recomand riva tuner statistic server si msi afterbuner ca sa urmaresti in timp real temperatura procesorului si a placii video exact in momentul in care isi da shutdown.

Insa dupa simptomele pe care l-ai expus , ce experimentezi tu este intrarea in functiune a protectiei termice.(adica fie GPU /CPU sau ambele se inging rau de tot si intra in functiune
protectia termica ca sa nu-ti ia foc pc-ul)

Edited by CrocodiluMereuVesel, 09 September 2018 - 12:26.


#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
N-ai raspuns la intrebarea daca cel doua jocuri sunt originale sau nu?
Si la alte jocuri se intampla aceleasi fenomen?
Nu exista placa video R9 390 Fury.Exista doar R9 390 sau R9 Fury.

#22
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu rula test de memorie cu utilitarul windows, ia Memtest și rulează-l în mod SMP (cu toate nucleele active).

#23
r3ddragonn

r3ddragonn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.09.2018
Jocurile nu sunt originale, dar am instalat pe calculatorul fratelui meu  KCD si merge perfect, fara nici o eroare sau crash si configuratia calculatorului e mult mai slaba fata de a mea

Am schimbat sursa cu a fratelui meu, una de la Master Cooler Master de  550 W si nu mi s-a mai blocat ieri deloc calculatorul, am avut doar 3 crash-uri ale jocului dar fara nici o eroare, pur si simplu se inchidea jocul cu totul, dar parea mult mai stabil calculatorul, acand in vedere ca am jucat vreo 7 8 ore, 3 crash-uri este putin comparabil cu ce intampinam inainte. O mai tin o vreme sa vad care sunt rezultatele si revin cu noutati cand o sa am.
Multumesc la toata lumea pentru interesul acordat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate