Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

RCA obligatoriu daca tii masina in curte

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#271
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Mă bag nene. Eu când știu că n-am toate alea în regulă nu plec cu mașina nici să ardă. Am bicicleta pentru oraș, există autobuze și trenuri si avioane pentru drumuri lungi si urgențe, betc

Ref la cumpărarea mașinii și discuția cu samsarul: comparația nu-si are rostul. Masina când o cumperi e ca si ibricul sau cratița: are valoarea x si gata. N-o folosești, sta cuminte pe raft/in garaj, nu se uzeaza stand, bine, cu excepția acumulatorului.

Edited by addysoftware, 13 September 2018 - 13:23.


#272
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 overseas, on 13 septembrie 2018 - 12:57, said:

Nu inteleg de ce romanul nu se cearta cand cumpara masina, pe aceeasi logica pe care o foloseste contra legii RCA aici de fata.
Cand iti iei masina, ia nene samsarul de guler si zi-i cu tupeu: "Bai acesta, pai eu nu iau masina sa merg cu ea, ci s-o tin in parcare, deci cum imi ceri tu 10k de exemplu ?! Pai eu nu merg ca altul 30 de mii pe an, doar vreo 5 mii in concedii" ?! Pai se devalorizeaza stand, in loc sa mergi cu ea. Si atunci samsarul rusinat va reduce pretul fiindca - nu-i asa - tu ai argument beton de partea ta.
Poate daca obtineti reducere cand achizitionati masina, va raman bani sa platiti RCA.

Iubesc Romania, dar nu-mi spuneti mie cum e romanul. Unul care tine masina in parcare 3 luni de ex. si brusc are nevoie de ea (il suna cumnatu sa vina sa ia damigeana cu vin de la tara) SIIGUR primul lucru isi face RCA. Yeap. Da clar. Uite, eu sunt de acord cu voi, RCA dis-continuu pe baza de cat circuli, DAR sa inasprim pedepsele gen 3 luni parnaie. Va bagati ?
Stai asa,tu cand iti cumperi televizor de ex sau telefon negociezi? Ce treaba are vanzatorul cu ce o sa faci tu?
Insa in cazul rca e ciudat,ca te pun astia sa platesti un serviciu de care tu nu ai nevoie o perioada x de timp.
Intr-o tara normala(stai linistit ca nu e cazul Romaniei)nu e treaba mea sa-gasesc pe aia fara asigurare sau itp.  La fel cum au rezolvat in UK se poate si in Ro dar nu se vrea.Dar stai asa,in UK nu exista impozit auto,deci tre sa fie tare naspa...
Multi nu inteleg ca defapt rca e obligatoriu ca asa zice statul.Ok,deci statul e dator sa reglementeze si in favoarea cerateanului,nu doar pentru profitul asiguratorilor.Nu e treaba mea ca ei sunt pe pierdere(alta vrajeala),sa faca asigurare pe persoana nu pe masina. Asa s-ar mai cerne din fraude si smecherii dar repet,nu se vrea,sunt prosti care sa plateasca....

#273
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 addysoftware, on 13 septembrie 2018 - 13:23, said:

nu se uzeaza stand,

Absolut. Isi pierde valoarea fara sa se uzeze.

 eireman, on 13 septembrie 2018 - 15:47, said:

Insa in cazul rca e ciudat,ca te pun astia sa platesti un serviciu de care tu nu ai nevoie o perioada x de timp.

Aham. Nu ai nevoie dar esti cu masina in blockstart. Ca si cum nu accepti montarea de apometru fiindca tu nu locuiesti la adresa "lasa nene ca o sa-mi montez cand o sa ma mut acolo".
Sa cerem preturi mai mici la RCA e una si sunt de acord.
Sa lase la latitudinea romanilor cand vor sa-si faca - nu sunt de acord.

#274
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Overseas ii considera pe romani infractori din start si ii obliga sa plateasca pentru viitoarele posibile greseli.
Prezumtia de vinovatie este un concept foarte interesant, mai ales atunci cand este vine din partea unor entitati care lucreaza pentru profit.

Genul acesta de gandire capitalista se apropie foarte mult de totalitarismul comunismului, la unele aspecte riscand sa il depaseasca.

#275
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Personal mi se pare o tampenie. Detin o motocicleta, un scuter, si un ATV pe langa masina si remorca. La masina si remorca fac intodeauna pe 1 an. Insa la motocicleta ATV si scuter fac numai pe 6 luni (de pe 1 aprilie pana pe 30 septembrie. Intre 1 octombrie si 1 aprilie nu poti merge cu ele ca e frig. De ce sa la fac asigurare? Stau parcate in garajul meu, nu accidenteaza pe nimeni ... Sincer mi se pare o hotie.

#276
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

 XL700VA, on 13 septembrie 2018 - 19:31, said:

Stau parcate in garajul meu, nu accidenteaza pe nimeni ... Sincer mi se pare o hotie.
Esti sarac si nu-ti permiti! Posted Image

#277
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 overseas, on 13 septembrie 2018 - 12:57, said:

Unul care tine masina in parcare 3 luni de ex. si brusc are nevoie de ea (il suna cumnatu sa vina sa ia damigeana cu vin de la tara) SIIGUR primul lucru isi face RCA. Yeap. Da clar. Uite, eu sunt de acord cu voi, RCA dis-continuu pe baza de cat circuli, DAR sa inasprim pedepsele gen 3 luni parnaie. Va bagati ?
Pai pedeapsa pentru lipsa RCA este oricum mare.
Daca faci accident, poti sa devii dator pe viata. Cine risca asta ?

#278
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 spinname, on 13 septembrie 2018 - 20:00, said:

Esti sarac si nu-ti permiti! Posted Image
De acordPosted Image ! Insa nu mi se pare normal sa platesc RCA atata timp cat stau in garaj!

#279
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

 XL700VA, on 13 septembrie 2018 - 20:43, said:

De acordPosted Image ! Insa nu mi se pare normal sa platesc RCA atata timp cat stau in garaj!
Mda, am uitat sa zic si ca opinia saracilor nu conteaza... zi merci ca Deenman sa te bage in seama, ca va fi printre putinii dintre cei ce-si permit RCA.

#280
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
totusi sunteti constienti ca legea care obliga sa aiba rca orice masina, indiferent unde e tinuta, e veche de 15 ani? ca unii dau senzatia ca ei cred ca e o lege noua.

#281
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Hai ca a aparut si la stiri. e definitiva. Sunt curios daca mai scapam de masini, vedem ce se intampla cu piata sh, urmariti niste statistici.

O chestie foarte amuzant pe care au facut-o a fost ca daca ai 3 masini, si ai clasa B8 la RCA, toate masinile beneficiaza de reducere. Acum vad ca au dat lege ca toate masinile daca ai 3  sa aiba rca tot anul. ASta inseamna ca se voia de ceva timp implementarea acestei obligatii. Si acu ce urmeaza? Posted Image

#282
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ceea ce nu inteleg eu e cum a facut UE sa impuna Romaniei legea asta in timp ce alte state UE nu o au ?

#283
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Pai cred ca le au majoritatea dar cu diverse nuante.

#284
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 Paz, on 13 septembrie 2018 - 23:15, said:

Ceea ce nu inteleg eu e cum a facut UE sa impuna Romaniei legea asta in timp ce alte state UE nu o au ?
Pai nu ti-e clar? In Ro merge orice prosteala. Un prieten din Ro a vrut sa deschida un service auto.L-au inebunit aia cu avize,taxe si reglementari...cica asa cere UE.Pana la urma omul a renuntat si a deschis un service in Irlanda.Ce sa vezi,aici nu au auzit astia de reglementarile alea europene,cu toate astia sunt in UE din 1973...deci in Ro prosteala maxima.

#285
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 andreic, on 14 septembrie 2018 - 01:21, said:

Pai cred ca le au majoritatea dar cu diverse nuante.
Italia e stat fondator si nu are legea asta. Are alte porcarii dar asta nu.

 eireman, on 14 septembrie 2018 - 22:37, said:

Pai nu ti-e clar? In Ro merge orice prosteala. Un prieten din Ro a vrut sa deschida un service auto.L-au inebunit aia cu avize,taxe si reglementari...cica asa cere UE.Pana la urma omul a renuntat si a deschis un service in Irlanda.Ce sa vezi,aici nu au auzit astia de reglementarile alea europene,cu toate astia sunt in UE din 1973...deci in Ro prosteala maxima.

Aia e, ca astora le e usor sa zica "nu-i vina mea, m-au obligat aia". Prostii din parlamentul UE ar trebui sa puna santiuni pt treaba asta. Dar sanctiuni pe care sa le platesca vinovatii, nu tara.

#286
TwinkleToes

TwinkleToes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 10.11.2014
Auziti, dupa noua lege asf a stabilit tarife de referinta si poate intervenii daca firmele de asigurare sar calul / peste 50% ) Intrai eu acum pe alianz si imi facui un calcul pe 12 luni. Sub 30 ani, domiciliul in provincie, B/M 0, cilindree 1595 , fara evenimente. Imi rezulta un total de 1670 lei, referinta fiind de 1065 lei. Daca luam in calcul limita de 50% ar fi 1597,5 lei. Pe escrocii astia cine-i controleaza? Daca mai am pretentia si la decontare directa tariful final este de 1742 lei ! Daca fac calculul pe numele lui taica-meo /pensionar peste 60 ani B/M 0 ies la putin peste 700 lei. De cand un bosorog are aptitudini mai bune de condus decat un tanar de 27 ani!

#287
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
calculele's facute pe statistica, nu a stat nimeni sa se uite la tine si sa zica "ba, asta'i barosan de 1700". asiguratorii se uita  cat platesc despagubiri de pe urma unei categorii de varsta, si in functie de asta pun pretul.

#288
TwinkleToes

TwinkleToes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 10.11.2014
Ma doare undeva de statistica lor! legea nu le permite sa ma taxeze  cu mai mult de 1597,5 lei. Ei de ce au tarif de 1670 /respectiv 1742!  Ma interesez maine unde pot sa depun o plangere la asf.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate