Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

*Cafeneaua Digi*

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
13410 replies to this topic

#1135
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View PostDieselCRDI, on 22 martie 2019 - 20:25, said:

Nu amestecăm berea cu vinul! Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5VsSnAHhng4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1136
dan2014sv

dan2014sv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.07.2014
HD voice pe Digi, de ceva timp.

#1137
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,929
  • Înscris: 28.09.2017
Mai exact din 13 Martie a apărut HD voice pe 3G.
Mai multe s-a discutat aici:
https://forum.softpe...l/page__st__180

#1138
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Este foarte bine că Digi oferă serviciul HD Voice.☺️

#1139
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Daca ar face interconectare HD si cu orange.. ar fi si mai bine.. Stiu sunt vise momentan.. dar de ce nu? Posted Image

Edited by -koss-, 23 March 2019 - 21:38.


#1140
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 01.10.2015

View Post-koss-, on 23 martie 2019 - 21:38, said:

Daca ar face interconectare HD si cu orange.. ar fi si mai bine.. Stiu sunt vise momentan.. dar de ce nu? Posted Image

Din 1 Mai sunt obligati de ANCOM sa aiba interconectare IP. Poate se produce minunea :) .. Nu doar Orange are HD.. si Vodafone are HD.

#1141
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
N-am mentionat vodafone fiindca virgula rosie pusa-n cap s-a facut de ras cu uite volte nu e volte.. Posted Image desi se lauda cu holograme 5G.. Posted Image
Nici telekom n-am mentionat ca telekom rupe 2Gul national pe coclauri.. pe 2G n-ai hd voice.. Posted Image

Vodafone nema volte..
Telekom nema volte..

Orange, Vodafone, telekom au HD Voice oficial.. Digi momentan are HD Voice neoficial. Daca s-ar vrea s-ar face interconectare intre toti macar pe HD Voice 3G daca VoLTE e prea mult..

Edited by -koss-, 24 March 2019 - 00:59.


#1142
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 01.10.2015
Vodafone are HD pe 3G cu toate retelele, indiferent ca ceilalti stiu sau nu Posted Image. Intr-adevar sunt doar anumite orase, conform declaratiilor lor, dar este interconectare HD.
Conform unor documente ANCOM, am facut un calcul simplu.. intre retele folosind doar codec HD, daca toti clientii din primele 2 retele ca nr abonati ar suna simultan strict intre retele(gen anul nou) .. ar fi nevoie de 20-25 Gbps latime de banda Posted Image .. Cred ca in momentul acesta restrictiile sunt in core-ul operatorilor, si nu neaparat hardware. Vorbim strict de voce si apel Orange-Vodafone sau Orange/Vodafone-Digi.
Avand in vedere ca sunt toti in NXDATA.. nu ar fi bai :)

Edited by DUALHD, 24 March 2019 - 01:00.


#1143
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
E prea putin 25 Gbps pentru clientii dintre cele doua retele daca ar suna simultan.. Cel mai probabil ar avea nevoie de 100 Gbps.. interconectare pentru apelurile 3G HD Voice.. Pentru VoLTE banda s-ar dubla la interconectare practic.. deci ar avea nevoie practic pentru interconectare VoLTE de 200 Gbps.. ca toti sa vb simultan. Posted Image

Edited by -koss-, 24 March 2019 - 01:14.


#1144
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View Post-koss-, on 24 martie 2019 - 00:50, said:

N-am mentionat vodafone fiindca virgula rosie pusa-n cap s-a facut de ras cu uite volte nu e volte.. Posted Image desi se lauda cu holograme 5G.. Posted Image
Nici telekom n-am mentionat ca telekom rupe 2Gul national pe coclauri.. pe 2G n-ai hd voice.. Posted Image

Vodafone nema volte..
Telekom nema volte..

Orange, Vodafone, telekom au HD Voice oficial.. Digi momentan are HD Voice neoficial. Daca s-ar vrea s-ar face interconectare intre toti macar pe HD Voice 3G daca VoLTE e prea mult..
Telekom are HD Voice și pe 2G. Sau aproape HD Voice. Se aude foarte bine când e rețeaua libera și ai semnal bun. Iar 3G-ul este aproape la fel de extins ca la concurenta. Acolo ai HD Voice adevărat.
Vodafone are HD Voice pe 3G oriunde în tara. Pe 2G vocea e dezastru.

#1145
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
21 mbps Digi.Mobil intr-un sat fara servicii fixe (nici cablu TV si nici Romtelecom Reziliecom) si anume Miesti-Cungrea. M-am dus peste drum in curtea unchiului decedat si acolo a prins si 4 G. 3 G merge si el bine.

La Spineni merge mai slab, nici 3 G si nici 4 G nu prea depasesc 3 mbps. Si acolo exista Akta si Romtelepom drept servicii fixe. Dar e prea intre antene.

Am incercat mergand la tara ieri in ambele locatii, sa mentin un live video call pe Whatsapp cu Lumia 640 acasa plasat pe post de camera de supraveghere la geam, am ajuns in Spineni apelul era picat, chiar daca e 4 G pana la Optasi, prin Tatulesti sunt zone cu doar voce si nema net, asa cum spre Miesti/dinspre Miesti la Oporelu-Teslui nu e semnal deloc pe Digi si Orange.

Voi reveni cu teste pe topicul Viteza la Digi.Mobil.

#1146
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Sper ca Digi sa reuseasca sa achizitioneze 10 Mhz in banda 28 FDD LTE 700 MHz la licitatia de spectru de anul asta.
Ar putea sa dezvolte reteaua 4G la nivel national al teritoriului si sa aiba si conexiune si viteza acceptabila aproape peste tot..

Cu 2100 MHz in mediul rural se cam chinuie si au goluri de semnal.. fata de orange spre exemplu care au 10 MHz in bada 20 FDD LTE 800 MHz.. si unde cam fluiera 4Gul cu viteze acceptabile..

Practic la orange.. reteaua 4G a ajuns sa fie mai buna ca reteaua 3G si reteaua 2G in multe localitati (ma refer la zona rurala)
La orange n-am semnal de voce la tara.. dar vorbesc pe facebook messenger sau pe call messenger.. Daca as avea telefon compatibil volte (ar intra voltele).. de fapt am telefon compatibil volte orange dar nu i-am facut update de soft si nici nu-i fac Posted Image

Edited by -koss-, 24 March 2019 - 14:28.


#1147
mirabcd

mirabcd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 27.01.2019

View Post-koss-, on 24 martie 2019 - 14:24, said:

Sper ca Digi sa reuseasca sa achizitioneze 10 Mhz in banda 28 FDD LTE 700 MHz la licitatia de spectru de anul asta.
Ar putea sa dezvolte reteaua 4G la nivel national al teritoriului si sa aiba si conexiune si viteza acceptabila aproape peste tot..

Cu 2100 MHz in mediul rural se cam chinuie si au goluri de semnal.. fata de orange spre exemplu care au 10 MHz in bada 20 FDD LTE 800 MHz.. si unde cam fluiera 4Gul cu viteze acceptabile..

Practic la orange.. reteaua 4G a ajuns sa fie mai buna ca reteaua 3G si reteaua 2G in multe localitati (ma refer la zona rurala)
La orange n-am semnal de voce la tara.. dar vorbesc pe facebook messenger sau pe call messenger.. Daca as avea telefon compatibil volte (ar intra voltele).. de fapt am telefon compatibil volte orange dar nu i-am facut update de soft si nici nu-i fac Posted Image

Pentru ca orange are ca strategie mediu rural, Orange a fost de la inceput reteaua care s-a axat pe rural, Vodafone pe orase.
Nu este rau sa fie si la Digi 4G/5G intr-o banda joasa dar in acest moment mai bine baga banii in investitii pentru zonele unde chiar conteaza nu intr-o licenta care le permite sa acopere campurile.

In plus Orange are venituri majoritar din mobil (care este in scadere ca pondere reala a veniturilor in piata telecom), iar Digi are mobilul ca serviciu complementar.
Eu imi doresc Digi si Telekom sa urce pe mobil la un numar de clienti relativ egal cu orange si vodafone, asa putem avea o concurenta reala. Nu ma refer doar la pret,ma refer si la calitatea serviciilor. In acest moment pe baza experientelor personale digi sta cel mai bine la mobil.

In plus nu cred ca se pune problema ca pe internet fix sau TV sa fie altii peste Digi.

#1148
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Sunt altii peste digi la internet fix acolo unde digi nu are infrastructura de internet fix prin fibra optica logic..
Digi inca mai are coaxial prin unele localitati.

Edited by -koss-, 24 March 2019 - 14:43.


#1149
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
UPC e peste Digi la TV, drept urmare unii (pasionati de TV) sacrifica netul Digi cu netul UPC pentru a avea TV mai bun.

Edited by Neaceasca85, 24 March 2019 - 14:56.


#1150
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 30.08.2006

View PostDUALHD, on 24 martie 2019 - 00:58, said:

Vodafone are HD pe 3G cu toate retelele, indiferent ca ceilalti stiu sau nu Posted Image. Intr-adevar sunt doar anumite orase, conform declaratiilor lor, dar este interconectare HD.
Conform unor documente ANCOM, am facut un calcul simplu.. intre retele folosind doar codec HD, daca toti clientii din primele 2 retele ca nr abonati ar suna simultan strict intre retele(gen anul nou) .. ar fi nevoie de 20-25 Gbps latime de banda Posted Image .. Cred ca in momentul acesta restrictiile sunt in core-ul operatorilor, si nu neaparat hardware. Vorbim strict de voce si apel Orange-Vodafone sau Orange/Vodafone-Digi.
Avand in vedere ca sunt toti in NXDATA.. nu ar fi bai Posted Image
Interesant calculul tau. Ce bitrate ai folosit? Cumva 23.85kbps?
De cealalta parte, niciun operator din aceasta lume nu isi va dimensiona reteaua  pentru a deservi toti clientii in acelasi timp! Este un cost enorm care nu s-ar amortiza niciodata sau in prea multi ani! In plus este improbabil sa sune toti in acelasi timp(excludem un cataclism) si daca ar suna toti oricum ar fi zone cu probleme/congestie pe radio si apelul nu ar ajunge in core.
Exista statistici de trafic(mai ales daca esti un operator dintr-un grup international) si daca nu o vei lua cu usurelul si pe masura ce traficul creste se adauga capacitate(doar nu o sa se mai intample inca o revolutie cosmote in care sa intre chiar mii de clienti in retea in fiecare zi).La acea revolutie Cosmote a avut, la un moment dat, probleme la nivel de core(in a ruta atatea apeluri).Si Digi a avut o asemenea problema, dupa relansarea abonamentelor DON, cand se mai practica datul ocupat si sunatul inapoi ca tu aveai minute si cel care te suna nu avea(problema a fost, in principal, catre reteaua rosie).Ulterior totul a fost rezolvat.
Anul nou este un caz aparte si nu este reprezentativ in statistica unui operator. In plus, in prezent, se cam scade pe voce/SMS de anul noul, multi migrand spre diferite aplicatii online->deci potentiale probleme pe partea de date mobile!
Interconectarile/capacitatea de switching pe core(MSC/MGW) se calculeaza in raport cu BH(busy hour) plus o margine in cazul in care te respecti! Datele de la o saptamana la alta se pot schimba atat la nivel regional cat si la nivel national, mai ales in perioada sarbatorilor/vacantelor. Pe masura ce te apropii de limita se intervine fie pregatind capacitate fie aplicand diferite compresii/rutari catre alte gateway-uri de interconectare(daca ai mai mult de una)! Se fac rapoarte zilnice/saptamanale atat la nivel de RAN cat si la nivel de CORE cu privire la unde/cat/ce fel de trafic intra si iese! Daca sunt tratate serios in fiecare sedinta, depinde de operator/echipa! In mod normal se stocheaza rapoarte pe minim un an(ideal 2-3) pentru a se vedea mereu ce s-a intamplat in retea si care este tendinta(aici depinde si daca ai oameni vechi in echipa care stiu multe despre reteau sau daca se ocupa on firma terta/un centru de servicii).

Edited by yblu, 24 March 2019 - 15:03.


#1151
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,920
  • Înscris: 11.01.2007
Cam scump va fi B28,daca 900 a fost 40mil. un bloc de 5 Mhz,d-apăi 10 Mhz.De banii ăștia bagă la relee binișor,chiar și rural.
5G-ul se va axa pe combinații de benzi cu frecvență înaltă,ceea ce va fi în avantajul operatorului cu site-uri mai multe(mai bine densificat). Digi are deja în 3,6Ghz luat,mai rămâne să ia ceva in 1800-2100-2600 FDD, să îmbunătățească 4G-ul actual,iar cu timpul, după ce apar și terminalele 5G să migreze spectrul în tehnologia superioară.

Edited by bits, 24 March 2019 - 15:14.


#1152
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
E clar că ar trebui urmărit mai întâi îmbunătățirea 4G-ului actual,apoi mai vedem cu 5G.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate