Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

*Cafeneaua Digi*

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
13320 replies to this topic

#1153
-koss-

-koss-

    Technology apprentice

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
O fi scump B28 dar e necesar mai ales daca vrei o strategie de acoperire pe termen lung.. Plus cantitatea de date consumata o sa se dubleze/tripleze in urmatorii ani.. trebuie spectru nou nefolosit.

#1154
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View PostVlad_22, on 24 martie 2019 - 15:14, said:

E clar că ar trebui urmărit mai întâi îmbunătățirea 4G-ului actual,apoi mai vedem cu 5G.
Optimizarea semnalului 4G este o necesitate, nu un moft! Posted Image

Edited by xmanyacs77, 24 March 2019 - 16:03.


#1155
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Gata! Începe să se simtă sfârșitul weekendului! :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YKi9polidr0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1156
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 01.10.2015

View Postyblu, on 24 martie 2019 - 15:00, said:

Interesant calculul tau. Ce bitrate ai folosit? Cumva 23.85kbps?
De cealalta parte, niciun operator din aceasta lume nu isi va dimensiona reteaua  pentru a deservi toti clientii in acelasi timp! Este un cost enorm care nu s-ar amortiza niciodata sau in prea multi ani! In plus este improbabil sa sune toti in acelasi timp(excludem un cataclism) si daca ar suna toti oricum ar fi zone cu probleme/congestie pe radio si apelul nu ar ajunge in core.
Exista statistici de trafic(mai ales daca esti un operator dintr-un grup international) si daca nu o vei lua cu usurelul si pe masura ce traficul creste se adauga capacitate(doar nu o sa se mai intample inca o revolutie cosmote in care sa intre chiar mii de clienti in retea in fiecare zi).La acea revolutie Cosmote a avut, la un moment dat, probleme la nivel de core(in a ruta atatea apeluri).Si Digi a avut o asemenea problema, dupa relansarea abonamentelor DON, cand se mai practica datul ocupat si sunatul inapoi ca tu aveai minute si cel care te suna nu avea(problema a fost, in principal, catre reteaua rosie).Ulterior totul a fost rezolvat.
Anul nou este un caz aparte si nu este reprezentativ in statistica unui operator. In plus, in prezent, se cam scade pe voce/SMS de anul noul, multi migrand spre diferite aplicatii online->deci potentiale probleme pe partea de date mobile!
Interconectarile/capacitatea de switching pe core(MSC/MGW) se calculeaza in raport cu BH(busy hour) plus o margine in cazul in care te respecti! Datele de la o saptamana la alta se pot schimba atat la nivel regional cat si la nivel national, mai ales in perioada sarbatorilor/vacantelor. Pe masura ce te apropii de limita se intervine fie pregatind capacitate fie aplicand diferite compresii/rutari catre alte gateway-uri de interconectare(daca ai mai mult de una)! Se fac rapoarte zilnice/saptamanale atat la nivel de RAN cat si la nivel de CORE cu privire la unde/cat/ce fel de trafic intra si iese! Daca sunt tratate serios in fiecare sedinta, depinde de operator/echipa! In mod normal se stocheaza rapoarte pe minim un an(ideal 2-3) pentru a se vedea mereu ce s-a intamplat in retea si care este tendinta(aici depinde si daca ai oameni vechi in echipa care stiu multe despre reteau sau daca se ocupa on firma terta/un centru de servicii).

Corect, am folosit cel mai bun codec recomandat de ANCOM(subliniat, ce crede ANCOM) in documentul de anul trecut pentru a afla impactul interconectarilor IP. Am scris ca vorbim pur teoretic, si da, aveam in minte anul nou. Pentru ca este cel mai apropriat de a pune in cap o retea telecom. Acel post a fost de dragul "what if" .. sau "daca si cu parca" Posted Image ..
Repet, postul a fost pur teoretic, evident ca nimeni nu isi ia in calcul asa ceva.

Acum revenind la ale noastre, as vrea sa remarcam faptul, ca anul asta am sunat de pe VoLTE de anul nou, si nu am avut nici un drop si apelul sa efectuat in secunda 1 dupa initiere.Poate inca la mine in familie e o exceptie ca facem doar apeluri VoLTE intre telefoane si la anul cand vor fi mai multe terminale compatibile o sa-mi primesc drop-uri... Ah, era sa uit, aceeasi chestie cu mersul blana s-a intamplat si la Orange.
Da, sunt la moda aplicatiile gen Viber, etc.. dar sa fim seriosi, de anul nou nu te risti sa suni pe alea, ca vine altul cu apel clasic si ti-a taiat macaroana cu interlocutorul.
De cand cu vocea asta care nu mai e conventional pe resurse voce ca la 3G, e mai bine. Lumea evolueaza, si ca sa raspund la un post de al tau de acum 3 saptamani in ceea ce priveste CA, as vrea sa postez asta http://niviuk.free.fr/lte_ca_band.php .. Poate inca la nivel de carrier suntem mai inapoiati, eu zic ca anul in curs posibil
sa ne prinda cu 3CA. Spre exemplu OP6T stie CA Bx_B38 Posted Image .. stiu asta de la chinezi. In plus, de cand cu criza 5G.. parca surade mai tare CA operatorilor.

Edited by DUALHD, 25 March 2019 - 00:19.


#1157
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019

View Post-koss-, on 24 martie 2019 - 15:15, said:

Plus cantitatea de date consumata o sa se dubleze/tripleze in urmatorii ani
Tocmai. De asta nu trebuie B28, ci extinderea pe frecventele mai inalte, dar si cu o densitate a siturilor mai mare.

Decat 2x5 MHz suplimentari in banda 28, mai bine inca 1000 de situri trecute la 4G in banda 1.

Edited by BortSimpson, 25 March 2019 - 09:08.


#1158
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016

View PostDieselCRDI, on 25 martie 2019 - 14:44, said:

A, stai! Tu nu crezi în existența sectoarelor! :)))
Hai ma... Toți știe de sectoare. Sectoru' 1,2,3... Fiecare pana unde știe sa numere dar nu mai mult de sectorul 6. :D
ATENȚIE! Toate-s pesediste(din păcate) :naughty:

Sectorul 2 e cel mai nasol, de exemplu în Brasoveni nr.3, sector 2, București nu este semnal 4G LTE Digi.Mobil... :P


*Sunt rău, știu :)

#1159
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,904
  • Înscris: 28.09.2017
Răule, nu te-ai putut abține 😋

#1160
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016

View PostBvdan2016, on 25 martie 2019 - 16:53, said:

Unde este nelimitat la telekom Internetul când te duci la detalii îți spune ca ai 1,5Gb incluși in abonament , alte precizări nu am gasit unde îți spune la cât coboară viteza după terminarea traficului inclus , am pus linkul .
  Profiturile imense pe care le fac firmele concurente nu le fac din “pomeni” le fac din reclama și prosteală
[ https://i.postimg.cc/MKwL7tRq/Screenshot-20190325-165437.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/ydqjVYys/Screenshot-20190325-165651.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/y6LRj83x/Screenshot-20190325-165812.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostBvdan2016, on 25 martie 2019 - 16:56, said:

Așa ca pana acum Argumentele aduse Nu detronează oferta DON de pe locul 1
  Cât despre cartele povestește pe aria cartelelor digi .
Depinde de fiecare ce-și dorește.
Personal mi se pare mai ok oferta Telekom.

#1161
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
https://www.telekom....new/cat7200411/
Intra la compara beneficiile și îți scrie clar ca ai 1,5Gb de net .
Cum am spus reclama și prosteală prin omisiune , cine nu întreabă o musca și plânge , dar trebuie sa se laude și ei cu ceva chit ca nu este adevărat precum PSD cu autostrăzile .
  La digi este clar , negru pe alb pt tot omul cu sau fără școala nu ca la concurenta pe vrăjeala

Fiecare își alege ce își dorește dar sa nu umblam cu cioara vopsita , și aceste promoții la cartele au apărut din disperare ca se porteaza oamenii.
  Eu in schimb nu înțeleg cum la abonament este TVA inclus și la cartele este + TVA , prosteala asta nu am înțeles de unde vine și cine a nascocit-o dar este o mare escrocherie

Edited by Bvdan2016, 25 March 2019 - 17:07.


#1162
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
...
E nelimitat internetul, aia 1.5GB sunt traficul standard dar tu ai "Bonus net nelimitat" activ. Deci ai net nelimitat!

View PostRealThing, on 25 martie 2019 - 17:02, said:

@Heinz, am cam obosit sa sterg dupa tine, sper sa nu ajungem la altele.
Chiar nu :)
[ https://i.postimg.cc/gcMHtDLv/Screenshot-20190325-172059.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#1163
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Dar in același timp acel Bonus se poate termina oricând la digi scrie clar ca sa prelungit oferta pana la data x care este afișata pe site, și așa ca fapt divers la digi tot timpul beneficiile cresc și costurile scad.  
   Sa nu uitam ca digi a scăzut prețurile la abonamente o data cu scăderea TVA pe când ceilalți nu au făcut chestia asta, au rămas cu aceleași prețuri și doar acum au revenit la prețurile cechi din cauza incompetenților din guvern .
  In Brașov am o cunoștința care are telekom și se mișcă k in oraș vorbesc pe când la țara am o verișoara care are semnal dar internet praf, inutilizabil , așa ca digi cu noua expansiune in 2100 MHz o sa ii bată pa fund pe restul . Cu cât acoperă mai mult cu 2100 MHz cu atât va rămâne mai puțin utilizată frecventa de 900 și cei din zonele mai retrase vor avea o calitate mai buna a vocii și avitezei de internet

#1164
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Am o presimțire ca de Paști o sa avem un update la harta 4G a celor de la digi și Mi-ar plăcea dacă poate cineva sa facă un gif sa se vadă acoperirea realizată într-un an de zile .
   Presupun doar nu am de unde sa știu o gândesc doar din punct de vedere de marketing , m-a gândesc de iepuraș ca poate vor sa impresioneze și sa prezinte o imagine îmbunătățită a rețelei pt a atrage nou clienți ; știți cum se spune ca o imagine in cazul acesta un gif poate fi cât 1000 de cuvinte

#1165
tcdr

tcdr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 03.10.2007
@Neaceasca85 !
Apropo de postarea de acum 10 zile,  vei vedea în viitorul apropiat că la Spineni, Miești și unde vrei tu vei avea 4G de la Digi !
Pt. că dacă ai observat că topicul „Acoperire Digi Mobilă” ia foc, se postează fără întrerupere ! ! ! Mă obligi să îți aduc aminte !
Mai vorbim !!! :)

Edited by tcdr, 25 March 2019 - 17:56.


#1166
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016

View PostBvdan2016, on 25 martie 2019 - 17:29, said:

Dar in același timp acel Bonus se poate termina oricând la digi scrie clar ca sa prelungit oferta pana la data x care este afișata pe site, și așa ca fapt divers la digi tot timpul beneficiile cresc și costurile scad.  
Cand cresc beneficiile ca au aceeași oferta de 5 ani :lol:
Vezi ca și cei 50GB în 4G la digi sunt bonus, prin urmare pot fi scoși oricand.
N-o sa facă asta pentru ca ar fi sinucidere curata. Valabil și pentru Telekom, nu vor scoate netul nelimitat prea curând.

#1167
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Dar la digi acel Bonus este pt toți Abonații și pt toate abonamentele cu aproximație la restul sunt de 30Gb și pe site apare clar cât ce și cum:
  Cantitatea de trafic disponibilă în În rețeaua 3G pot fi utilizați maximum 10 GB, urmând ca diferența de până la 30 GB să poată fi utilizați în rețeaua 4G. Promoțional, până la data de 31.12.2019, se va permite utilizarea unui trafic în rețeaua 4G de până la 50GB la viteză superioară, din care se va scădea cantitatea de trafic utilizată în rețeaua 3G. La atingerea pragului de 50 GB, viteza de acces se va limita lunar până la 128 kbps pentru download, respectiv până la 64 kbps pentru upload. Gradul de acoperire a rețelei 4G este disponibil aici.

#1168
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016
Si de ce crezi ca la aialalti acel bonus nu e pentru toti?
Eu dupa cate stiam netul si minutele la abonamentele don sunt beneficii.
Daca sa schimbat ceva in 6 luni imi cer scuze.

#1169
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Attached File  00004ggiurgiu.jpg   222.85K   23 downloads

Iata o zona din judetul Giurgiu unde semnalul Digi 4G este lipsa momentan...Posted Image

#1170
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016
Macar ai 3G. Eu pot sa iti arat una cu lipsa semnal total.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate