Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Viitor fotograf de nunta...Doamne'ajuta!

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia pune aici niște poze de-ale tale.
Fie ele și cu melci.

Pune 2 pe care le consideri decente.
Și 2 nereușite.

#38
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdem3ntor, on 05 septembrie 2018 - 12:43, said:

..
Nici aici nu ma bagam, dar vecinul asta parca ma hipnotiza Posted Image
.
Spune-i ca din pacate ti-a fost furat aparatul, daca lucreaza la servicii poate ti-l gaseste..daca nu atunci scapi de dileme, a win / win situation  Posted Image

Edited by crokodilu, 05 September 2018 - 12:53.


#39
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View Postcrokodilu, on 05 septembrie 2018 - 12:19, said:

Apropo, daca mireasa e in alb si ginerele in negru sa veziatunci chin...

Pai daca mirele e negru e chin doar pentru mireasa, ca nu-l testeaza si pe el :lol:


On: Automat. Si-am mai citit, ce ti s-a mai zis: backup, backup, baterii, poate te infiltrezi inainte pe la alte evenimente neinvitat sa testezi si aia e.

Si sa le spui sa nu stea la "cheese" ca-s naspa rau pozele alea

#40
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdem3ntor, on 05 septembrie 2018 - 12:43, said:

Macar am lamurit un aspect: cat mai ieftin Posted Image
Ai baterii si carduri de rezerva, un laptop cu hdd backup, telefon de backup?

#41
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postdem3ntor, on 05 septembrie 2018 - 12:43, said:

Nici aici nu ma bagam, dar vecinul asta parca ma hipnotiza Posted Image
Nu m-a vazut cu nici un aparat! Pur si simplu m-a luat la sigur (o lucra la vre-un serviciu secret ...)
Cineva te-a pârât ca ai scule profesioniste si vecinul si-a zis: "Hopa! Am dat lovitura!", iar acum vrea sa ii faci nunta moca.

#42
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdem3ntor, on 05 septembrie 2018 - 12:43, said:


Macar am lamurit un aspect: cat mai ieftin Posted Image
Eu Ii voi explica domnisoarei viitoare duamna cum sta treaba! Daca doreste, doreste!

Eu am impresia ca vecinul asta te-a ales pe ochi frumosi. Sau ai mai fost tu pe la ceva evenimente fericite prin zona (inmormantari, parastase, botezuri) si s-a dus vorba... daca zici ca nu te-a vazut cu scula-n mana.

Ei, acuma problema e ca daca ei apeleaza la tine fara sa caute un fotograf profi pentru alea cateva ore, atunci s-ar putea ca in momentul in care le dau 25% pret din valoare de pe piata sa-ti dea si nevasta sa i-o futi si mai gasesc ei ceva neamuri/ pretini/ animale de companie/ etc sa te cheme si pe la evenimentuele lor.


Vorba aia: Ai intrat in hora, joci.

Vezi ca varu-meu la fel se joaca de vreo 10 ani. A ajuns profi, dar el e pe filmat. Dar la fel, mai un vecin din sat, dupa un vecin cu nunta la oras, mai una, mai alta si anul asta o avut nunta lui. Stii ce i-o zis popii de la catedrala in Sibiu?: Domnul, ati sarit un paragraf!

Asa ca vezi cum decizi ca s-ar putea sa inveti toate liturghiile si prostiile astea de la toate religiile :lol:

#43
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
E cu biserica sau doar la primarie si restaurant?

View Postdem3ntor, on 05 septembrie 2018 - 12:25, said:

.. asa pe shutter pot controla viteza de expunere si astfel pot face mici efecte, sau defecte de imagine.
Daca folosesti blitz, mai ai libertatea de Tv?

Edited by crokodilu, 05 September 2018 - 12:58.


#44
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Cateva poze pe care le-am gasit in viteza.
Am si mai reusite, dar astea sunt din ultima luna (concediu+ un botez, ca invitat)

LE: nu stiu daca este si biserica. Primarie sigur, si cred ca si biserica..

Attached Files


Edited by dem3ntor, 05 September 2018 - 13:04.


#45
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Cere-i 1000 de euro si ai scapat!

PS. Ce te faci daca tii da! :)

#46
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdem3ntor, on 05 septembrie 2018 - 13:02, said:

Am si mai reusite, dar astea sunt din ultima luna ..
Asa e fraza cheie pe care trebuie sa le-o zici, dupa care bagi aia cu pretul "avand in vedere ca ne cunoastem nu va cer 1000E ca banditii aia, ci doar jumate." Inchide ochii si da-i bataie, asa se fac afacerile de succes, crezi ca Bill Gates a avut dileme d'astea la inceputuiri?

PS: vezi ca unele sunt miscate,neclare, taiate personajele, incadrari dubioase, si aici erai relaxat, nu sub presiune, la nunta trebuie sa livrezi cantitate (probabil si calitate, dar asta depinde si de client). Vezi ca la cununia civila totul dureaza 3 sec, daca nu esti plasat fix unde trebuie cu setarile si incadrarea corecta adio poze. Te balacaresc aia pe feisbuk de nu te vezi dupaia..si iti pun si vasilina pe clanta ca stiu unde stai..

Edited by crokodilu, 05 September 2018 - 13:10.


#47
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pe asta o salvez și eu.
Îmi aduce aminte de un coleg de forum.

Attached File  IMG_4379.JPG   152.31K   40 downloads

#48
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Vezi ca la cununia civila apare si "fotografa(ul) primariei", nu te lasa dat la o parte. Incearca sa fi pe faza, urmarind-o pe ea. Stie cel mai bine pozitiile conform "ritualului".

#49
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
... accept discutii doar in ron: deci cer 1000ron si accept  si 500rom si'o bere Posted Image

View Postmircea812, on 05 septembrie 2018 - 13:05, said:

Cere-i 1000 de euro si ai scapat!

PS. Ce te faci daca tii da! Posted Image


#50
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Eu as zice ca daca esti hotarat sa faci pozele , ar trebui sa incepi prin a testa posibilitatile ap. + blitz;  de ex. , cat  ,,bate'' blitzul intr-o incapere intunecoasa , cat poti mari ISO fara se se piarda prea mult din calitate ...Cat te poti baza pe sistemul AF in lumina slaba ... De asemenea o ,,recunoastere'' a locatiilor ar fi utila ,eventual cateva poze de proba acolo daca conditiile de iluminare sunt mai deosebite (incapere intunecoasa , lumina din directie neconvenabila...)
Cu bateriile cum stai ? Ai suficienta energie pt. tot evenimentul ? Grip ? La fel cu cardurile ...sunt sigure ? Se pare ca la o combinatie de card ieftin + DSLR entry cand se trage in rafala sau jpeg+raw ar fi sanse f mari sa crape cardul. Ai cateva carduri , in asa fel incat sa nu tragi tot evenimentul doar pe unu ?Sau ceva de backup cum spunea @crokodilu ? In caz de ceva , sa ramana macar o parte din poze .
Stii sa folosesti ,macar la nivel basic , un editor foto de genul Lightroom ?
Iar in ceea ce priveste pozele puse , sunt irelevante daca nu stim cate ai facut gresite pana ,,sa-ti iasa '' astea - (de exemplu , cineva care pune prima oara mana pe un ap. foto poate trage 1000 de cadre folosind pe rand toate setarile ap  - pana la urma o sa-i iasa o poza buna , dar asta nu inseamna ca se poate numi fotograf) ...daca ai fi pus poze pe care le consideri ratate am fi putut sa tragem ceva concluzii asupra posibilitatilor device-ului <fotograf+aparat+blitz>  Posted Image

Edited by tinel231, 05 September 2018 - 13:32.


#51
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
https://forum.softpe...167-nunta-foto/

#52
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Am 2 seturi de acumulatori varta de 1/2 de an, iar la aparat voi mai cumpara o baterie de rezerva (oricum aveam in plan).
Din cate am testat pana acum, cu un set de acumulatori la blitz si camera pot face ~400 poze
Carduri am 2, unul Sony, dedicat foto si unul Lexar parca.

Nu prea inteleg cu backupul? Adica sa schimb cardul sau sa le descarc?
Inca un aparat de rezerva pot sa imprumut de la un coleg, are un nikon 3100 parca...dar nu are blitz

Edited by dem3ntor, 05 September 2018 - 13:40.


#53
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Poti avea un aparat cu tele si celalalt cu 18-55, ca sa nu schimbi obiective. Si arati mai profi asa Posted Image

Quote

Nu prea inteleg cu backupul? Adica sa schimb cardul sau sa le descarc?
Faci poze si la un moment dat pac, err 099, pierzi tot, asa daca mai copiezi din cand in cand ai sanse sa ramai cu ceva poze. Dar sa ai grija sa ai tot timpul poza in doua locuri, pe card si/sau hdd si/sau hdd extern. Daca filmezi o sa se termine cardul instant. Desigur poti pierde si daca faci backup excesiv, infigi cardul gresit, s-a indoit si aliluia pe cand daca statea in aparat poate era mai bine.
Blitul sigur duce 400 de poze in 3 ore cat dureaza tot procesul tehnologic? Daca e zi s-ar putea sa nu il folosesti chiar la putere 100%, mai curand dai cu iso mai mare decat sa se topeasca blitul.

Edited by crokodilu, 05 September 2018 - 13:50.


#54
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
... depinde cat de cald o sa fie in ziua respectiva, panarama aia de blitz se incinge cam repede.
Dar la o cadenta de 1/minut cred ca nu ma lasa.

O sa-i dau un stress test zilele aceastea

Edited by dem3ntor, 05 September 2018 - 13:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate