Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Viitor fotograf de nunta...Doamne'ajuta!

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu cred ca nu vei fi acolo doar ca fotograf ci si ca invitat. Nu le iei nici un ban, le oferi "lucrarea" cadou de nunta. Ceri bani cand te simti sigur pe ce faci.

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Fă un antrenament înainte de nuntă.

De bani, zi-le să-ți dea cum consideră ei după ce văd pozele.

Roagă-te să le iasă frumos pozele.

Lasă pentru altădată modul manual, dacă nu ai ochiul format mergi pe automat.
E mai sigur. Nu te joci cu nunta omului.

Edited by waterman, 05 September 2018 - 12:16.


#21
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostPSC, on 05 septembrie 2018 - 12:13, said:

Îţi recomand să lucrezi pe modul Manual, ca să ai mereu control deplin asupra tuturor celor trei parametri: diafragmă, timp de expunere, ISO.
Trage rafala la aruncarea buchetului si regleaza timpul si diafragma in timp ce buchetul pleaca de langa mireasa in alb, trece prin dreptul ferestrei luminoase si cade pe podeaua neagra...

Apropo, daca mireasa e in alb si ginerele in negru sa veziatunci chin... Zi-le sa ia unul cu experienta si tu participi probono, de distractie, ca sunteti vecini.

Edited by crokodilu, 05 September 2018 - 12:20.


#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postcrokodilu, on 05 septembrie 2018 - 12:19, said:

Trage rafala la aruncarea buchetului si regleaza timpul si diafragma in timp ce buchetul pleaca de langa mireasa in alb, trece prin dreptul ferestrei luminoase si cade pe podeaua neagra...


Inițiator

Quote

Mentionez ca nu face nunta, in sensul plin al cuvantului, vrea acte si o mica intalnire la un restaurant cu putini invitati si este ziua (mai usor pentru mine ca si futograf.)

Nu cred că se va arunca nici un buchet.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postwaterman, on 05 septembrie 2018 - 12:15, said:

Lasă pentru altădată modul manual, dacă nu ai ochiul format mergi pe automat.
E mai sigur. Nu te joci cu nunta omului.
E mai sigur, într-adevăr, dar nu va învăţa absolut nimic. La următorul eveniment va reînvia acest topic.
Cel mai sigur este să le facă pozele gratis, bazându-se pe sfaturile noastre. Evident, nu toate îi vor ieşi bine, va da şi rateuri. Şi fotografii profesionişti dau rateuri. Din greşeli se învaţă.
Eu am încredere că doar puţine cadre îi vor scăpa, că nu va strica toată nunta.

Un alt sfat este că la orice eveniment se merge cu două aparate foto, mai precis cu două body-uri, mai ales dacă ambele au numai un slot pentru card. Dar asta, în lecţia următoare.

#24
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006

View Postwaterman, on 05 septembrie 2018 - 12:20, said:


Nu cred că se va arunca nici un buchet.

Daca ii strica pozele, o sa se arunce cu multe obiecte...Posted Image
Glumesc.....

#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hai să lăsăm evenimentele pentru fotografi. Acum ajută un vecin și pe nepoata vecinului. Fă antrenamente și poate poate pe viitor. Cu scule, experiență și backup.

Dacă nu ești de meserie nu te mai arunca.

Părerea mea - nu neapărat corectă.

Edited by waterman, 05 September 2018 - 12:24.


#26
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 16.04.2007
Pe modul manual ma incurc in butoane.
Daca pozez un melc, mai merge, am incercat.
Dar la subiecti rapizi, apuca de se epileaza de 2x pana imi iese mie o poza pe manual

Pe automat nu-mi place, asa pe shutter pot controla viteza de expunere si astfel pot face mici efecte, sau defecte de imagine.
Incerc sa o vad ca pe o provocare...

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Era să uit: pentru iniţiator - treci aparatul în modul Live View, chiar dacă consumă mai mult acumulator. Vei vedea în timp real, înainte de a declanşa, ce efect are modificarea timpului de expunere sau a diafragmei. Adică vei avea idee de ce va ieşi.

#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Nu cred că se va arunca nici un buchet
N-avem deunde sa stim, dar fie, un alt scenariu, danseaza hora si se invart, trec pe la intuneric, lumina, iar intuneric, etc

Quote

Pe automat nu-mi place, asa pe shutter pot controla viteza de expunere si astfel pot face mici efecte, sau defecte de imagine.
Incerc sa o vad ca pe o provocare...
Eu nu m-as baga decat ca ajutor, fara nici o obligatie pt. ei., ce ieseiese, ce nu..asta e.
Pozatul de melci e una, poza de eveniment e alta,e mult mai solicitant, stresant, tre sa te misti, sa stii unde sa te duci, sa stii culumina, cu iso si diafragma sau timpul, sa manuiesti aparatul, blitul,setarile, sunt anumite tipare care vin cu exterienta

Edited by crokodilu, 05 September 2018 - 12:32.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postwaterman, on 05 septembrie 2018 - 12:24, said:

Hai să lăsăm evenimentele pentru fotografi. Acum ajută un vecin și pe nepoata vecinului. Fă antrenamente și poate poate pe viitor. Cu scule, experiență și backup.
Aşa ar fi corect. Dar dacă azi lasă, mâine iarăşi nu va şti nimic.
Nu pot să mă bag în viaţa omului şi să-l demoralizez, indicându-i să angajeze un fotograf profesionist şi el să fie fotograf doi, sau ajutor, sau secund. Acei oameni l-au rugat pe el, probabil numai fiindcă au văzut că are un aparat mare, cu obiectiv mare, adică "profi".
El trebuie s-o ia ca pe o provocare, ca pe o şansă de a învăţa. Poate va descoperi pasiune pentru asta, poate scârbă. Numai el va putea să ştie.
Eu gândesc pozitiv şi-i recomand să meargă.

#30
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
@initiator... eu iti sugerez sa te opresti cat inca mai e timp!
Fotografia profesionala NU se invata pe forum ci cu lungi sedinte foto de antrenament,studierea aparatului in diverse situatii si stabilirea regimului optim de reglare... lucruri deloc de neglijat!
Opreste-te cat mai e timp... sa nu pleci de la nunta batut!

Edited by Tehnicianul1970, 05 September 2018 - 12:37.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcrokodilu, on 05 septembrie 2018 - 12:27, said:

N-avem deunde sa stim, dar fie, un alt scenariu, danseaza hora si se invart, trec pe la intuneric, lumina, iar intuneric, etc
În cazul ăsta ar fi mai bună o filmare, nu o fotografiere. Clar, vor fi multe zone subexpuse şi multe supraexpuse; un balans corect al expunerii nu se poate obţine fără pierdere de detalii (în editare, nu pe loc). Dar chiar şi camerele video au o latenţă în a realiza echilibrul dintre zonele subexpuse şi cele supraexpuse.

#32
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Nu inteleg de ce se streseaza atat de mult oamenii cu pozele de nunta, cu filmari, cu angajat fotografi si cameramani profesionisti si alte acareturi, pe vremuri oamenii faceau doar o singura poza de nunta la fotograf si cu asta basta!
[ https://2.bp.blogspot.com/-VOVG8_Qjizk/WOXgkveCU0I/AAAAAAAAzMY/d17wkNe6FnMb-L3eIaJ0JBT1Dfa2kPjsQCLcB/s1600/Victorian%2BWedding%2BCouples%2B%25281%2529.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PopaXXX, 05 September 2018 - 12:33.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTehnicianul1970, on 05 septembrie 2018 - 12:29, said:

@initiator... eu iti sugerez sa te opresti cat inca mai e timp!
Fotografia profesionala NU se invata pe forum ci cu lungi sedinte foto de antrenament,
Total greşit. Toţi fotografii au învăţat numai din greşeli, până când n-au ratat un cadru, n-au ştiut unde greşesc. Dacă se opreşte, nu va putea niciodată să meargă pe drumul ăsta, la a doua ocazie ezitarea ar fi şi mai mare, ar însemna o renunţare definitivă.

Iniţiator: acceptă provocarea.

Edited by PSC, 05 September 2018 - 12:36.


#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Greșelile le faci pe barba ta.
Nu pe nunta omului.

Nu e ok ce facem noi aici.
Ești fotograf te duci. Nu ești, stai acasă și mai faci o ședință foto cu melci.
Repet oamenii ăia vor o amintire.

Poze își pot face și singuri cu un telefon mai acătării.

Ei vor fotografii.

Nu e ok ce îl indemnați.
Dacă ai un DSLR nu ești fotograf automat.

#35
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
eu nu inteleg de ce mai angajeaza fotograf profesionist si dau o groaza de bani.eu chiar am un tip cu mine la servici care in afara serviciului, face asta.are probabil sute de nunti la activ.aparatura gen 100 mil si drone si prostii.si pana si el zicea ca telefonul face poze aproape ca ale lui. dupa care un pic de editare in photoshop sa le scoata la aia cosurile si aia e.

#36
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 16.04.2007
Uameni buni, colegi!
Nu vreau sa devin fotograf, prefer sa raman la nivel de amator entuziast.
Nu vreau sa investesc o avere in aparate, si prefer sa petrec we cu familia!
Nici aici nu ma bagam, dar vecinul asta parca ma hipnotiza :)
Nu m-a vazut cu nici un aparat! Pur si simplu m-a luat la sigur (o lucra la vre-un serviciu secret ...)

Macar am lamurit un aspect: cat mai ieftin :D
Eu Ii voi explica domnisoarei viitoare duamna cum sta treaba! Daca doreste, doreste!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate