Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cablu boxe sau cablu curent ?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Buna ziua, m-am hotarat sa-mi mut boxele in alt loc si cum nu mai ajungeau cablurile vechi, m-am dus in oras sa-mi iau altele. Vanzatorul mi-a arata diverse cabluri de boxe, transparente sau colorate, de diverse sectiuni. Dar mi-a recomandat sa iau cabluri de "curent" care sunt mai ieftine si mai bune. I-am multumit de informatie si am plecat acasa sa-l chestionez pe "goagle". Mi-am pus mainile in cap cand am vazut ce preturi au cablurile "adevarate" pentru boxe.
Totusi am gasit si la preturi mai decente, qed profile 79 (2 x 2,5 mm) – 12 lei/metru, care pare a fi cel mai accesibil si recomandat. Un cablu de "curent" cu aceeasi sectiune e maxim 3,5 lei/metru si are inca o izolatie suplimentara. Pana acum am folosit cabluri de boxe obisnuite, cabluri de "curent" si chiar telefonic (unifilar), fara a observa ceva diferente.
Intrebarea mea, strict intre cele doua mentionate, la aceeasi sectiune, merita sa dau 12 lei in loc de 3,5 lei pe metru de fir ? Daca erau 2-3 metri faceam "sacrificul", dar imi trebuie minim 20 m si diferenta e cam substantiala.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cablu electric
Attached File  cablu-electric-myym-2x0-75-333-800x800.jpg   25.35K   39 downloads
Cablu boxe QED Profile 79
Attached File  res_c1922d70b931aa438cdfd1fe1b6379a0_450x450_kbhn.jpg   6.74K   39 downloads

Edited by danyel61, 03 September 2018 - 11:16.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Depinde foarte mult de scule - boxe + amplificator + etc.
Daca vorbim de niste petarde scule pentru clasa muncitoare atunci - NU - nu merita diferenta.
Daca vorbim de ceva profi (sau macar semi) atunci - DA - diferenta merita cu varf si indesat.

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Despre ce putere vorbim?
Cati watti debiteaza amplificatorul pe canal si cati watti RMS au boxele?
Model amp, model boxe, ce tip de muzica se asculta si cam la ce nivel?
In functie de raspunsuri putem da o sugestie.

#4
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Marantz MCR611 + Q acoustic 3020 + boxele de la Microlab Pro 2, dar vreau sa inlocuiesc Microlab-urile cu alta pereche (inca ma mai gandesc). Nu vor merge simultan cele 2 perechi de boxe. In general ascult radio de pe net (Radio Max Italo, 256kbs), ocazional flac sau mp3 de pe stick. Nivelul normal de auditie e 10-15, ocazional, pentru scurt timp, 20, din maxim de 60. Stau la bloc, spatiu mic, vecini pensionari, plus ca si eu am cam imbatranit, nu mai ascult la nivel mare.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Daca nu te deranjeaza ceva interferențe/paraziți, baga cablu electric.
Sau...

Attached Files



#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
In conditiile date, nu se justifica 12 lei/m de cablu.
Asta este parereaa mea.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Sunt de acord
Nu se justifica diferenta de pret
La sculele astea merge si sarma de rufe Posted Image

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

 crisstonne, on 03 septembrie 2018 - 11:50, said:

Daca nu te deranjeaza ceva interferențe/paraziți, baga cablu electric.
Sau...
eu sunt curios de ce cablul electric s-ar comporta mai prost. nu ma refer la poza postata de tine (e clar ca acel cablu va transmite semnalul mai bine, avand ecranare suplimentara) ci la cele 2 poze din primul post (ambele cabluri par sa aiba aceeasi structura in ceea ce priveste ecranarea).

#9
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Chiar asa de jafuri sunt ? Ca m-au costat tosusi ceva bani.

#10
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

 _Smiley_, on 03 septembrie 2018 - 12:03, said:

eu sunt curios de ce cablul electric s-ar comporta mai prost. nu ma refer la poza postata de tine (e clar ca acel cablu va transmite semnalul mai bine, avand ecranare suplimentara) ci la cele 2 poze din primul post (ambele cabluri par sa aiba aceeasi structura in ceea ce priveste ecranarea).
În mare este vorba despre calitatea izolației, respectiv comportamentul ei în frecvență (deși zona audio de până în 20kHz nu este chiar atât de pretențioasă din acest punct de vedere), rezistența la factorii de mediu (în special umiditatea) și efectele îmbătrânirii materialelor. Cablul de alimentare de la rețeaua electrică folosește un PVC ordinar, pentru că la 50Hz nici nu are nevoie de altceva.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006
Am avut si eu asemenea dileme la un moment dat.Si erau (sunt inca) niste banale Logitec,care nu voiau nici cum sa sune ca lumea.Chiar cablu electric n-am incercat,dar am facut niste experimente inutile care s-au terminat cu o vizita la Media Galxy de unde am cumparat trei prelungitoare de 5 m pe care am 78 de lei plus mufele de conectare care au fost si alea vreo 15 lei perechea.
Deci sfatul meu este sa cumperi cablu de calitate,ca nu-l schimbi zilnic,da' macar stai linistit.

ps.
Preturile pe care le-am amintit sunt aproximative,totul s-a intamplat acum multi ani.Da' si eu am ajuns in pragul infarctului,platind pe cablaraia respectiva mai mult decat a costat sistemul (5.1)

#12
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018

 danyel61, on 03 septembrie 2018 - 12:05, said:

Chiar asa de jafuri sunt ? Ca m-au costat tosusi ceva bani.
Nu, nu sunt jafuri dar nu vei observa diferenta chiar daca iti vei lua cablu de 100lei metrul. Poate doar daca pui sarme din alea subtiri (cum sunt la sistemele alea audio de 100 de lei) sa se observe ceva diferente.

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 danyel61, on 03 septembrie 2018 - 11:44, said:

...In general ascult radio de pe net (Radio Max Italo, 256kbs), ...

WOOOW!!!
ascult același RMI (cu diferitele ei secțiuni) de ceva timp
(care era șansa să ne-ntâlnim p-acilea?)

io sunt mai surd - așa că am luat o boxă activă
https://www.thomann....pro_dsp_115.htm

cu care să-mi fac grătărelu' mai repejor!!! :)

referitor on-topic: io văzui și alte cable audio pt boxe la prețuri normale...

#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
mai, tu nu intelegi niste subtilitati Posted Image semnalul de la amplificator la boze, are si el prestanta lui, daca il bagi "pe sirma de rufe", tuseste.
gindeste-te cit de distorsionat poate ajunge un "semnal" de 50-60V~si 1,5 - 2A, daca este bruiat de diferite aparate electrocasnice care produc distorsiuni electromagnetice de citiva milivolti Posted Image fara ecranare nu se poate!! pentru ca, nu-i asa, ecranarea pentru asta se foloseste, in plus de asta, are si curentul mindria lui si daca nu-i dai cablu profesional ... s-ar putea sa nici nu vrea sa plece din amplif Posted Image

 gushpi, on 03 septembrie 2018 - 12:14, said:

WOOOW!!!
ascult același RMI (cu diferitele ei secțiuni) de ceva timp

mai, dar altceva mu mai aveti de discutat? cum naiba intrati pe canal, pentru ca ma simte ca sunt din ro si zice ca este restrictionat pentru
tara mea" ?!

scuze .. bdj - italo disco, rmi vad ca merge ...

Edited by r_murphy, 03 September 2018 - 12:23.


#15
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
In situatia asta, cred ca am sa fac o investie de 300 de lei pentru fire, pe langa cei 2400 lei pe Marantz si 1000 lei pe Q acoustics e acceptabil.

#16
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

 r_murphy, on 03 septembrie 2018 - 12:17, said:

gindeste-te cit de distorsionat poate ajunge un "semnal" de 50-60V~si 1,5 - 2A, daca este bruiat de diferite aparate electrocasnice care produc distorsiuni electromagnetice de citiva milivolti Posted Image
Sunt oameni care pretind că pot decela o schimbare de nivel acustic de 0,1 dB. N-ai cum să te contrazici cu ce pretind că aud urechile lor decât în condiții de test dublu orb, dar cine are timp și bani să organizeze așa ceva pentru fiecare în parte?

#17
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005

 gushpi, on 03 septembrie 2018 - 12:14, said:


WOOOW!!!
ascult același RMI (cu diferitele ei secțiuni) de ceva timp
(care era șansa să ne-ntâlnim p-acilea?)

io sunt mai surd - așa că am luat o boxă activă
https://www.thomann....pro_dsp_115.htm

cu care să-mi fac grătărelu' mai repejor!!! Posted Image

referitor on-topic: io văzui și alte cable audio pt boxe la prețuri normale...

Tot muzica veche e mai ok, imi pare rau ca nu mai emite radioitalo.

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Ce am postat eu este 3.50 lei metrul.

Edited by crisstonne, 03 September 2018 - 12:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate