Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cablu boxe sau cablu curent ?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014

 crisstonne, on 03 septembrie 2018 - 15:52, said:

Stiu ca inainte sa lungesc firele, prin pereti, nu facea.
Ampliful este in sub.
Deci nu știi dacă „antena” este cablul de difuzor (cel de la amplificator spre boxe, că despre asta se discută aici) sau cel de la sursa de semnal la amplificator. Ca fapt divers, pentru a recepționa un post de radio, chiar și la modul foarte rudimentar, este nevoie de un proces numit detecție, care implică măcar o joncțiune semiconductoare. La modul extrem poate să joace rolul ăsta și un contact metalic imperfect, oxidat, dar este un fenomen mai rar. Aș zică că mai degrabă decât firele prea ieftine de difuzor avem de a face cu un etaj de putere nu tocmai bine proiectat și realizat.
Eu am avut probleme (zgomot mare) cu tresa coaxialului de la furnizorul de cablu, pe care am fost nevoit să o leg la împământarea apartamentului, dar să culeg ceva audibil din aer cu cablurile ordinare (sub nicio formă ecranate) de boxe (niște lei metrul) de lungimi de vreo 6 - 8 m nu am pomenit.

#38
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
@crisstone
Pai tu vorbesti de cablul de semnal. Amplificatorul amplifica (normal Posted Image ) si semnalul si interferentele.
La cablurile de putere semnalul e deja amplificat iar interferentele raman cum sunt.
In alta ordine de idei, pariem ca daca legi la aceleasi cabluri un amp hifi nu vei mai auzi postul de radio? Eu situatii din astea am auzit doar la boxe active ieftine.

Edited by underb, 03 September 2018 - 16:09.


#39
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Probabil.
Dar nu stiu daca se pot da doua sfaturi, pentru achiziția de cabluri.
Unele bune, pentru un sistem mai ,,ieftin", altele mai slăbuțe pentru sistemele HI-FI ,, scumpe ".

Mai bine, sa fie cabluri cu ecranaj, pentru indiferent ce sistem.

#40
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
F corect. Dar pt semnal adica ce intra in amp sau boxa activa.
Pt putere adica ce iese din amplificicator, alte caracteristiti sunt importante gen sectiunea conductorului si conexiunile bune.

Edited by underb, 03 September 2018 - 16:26.


#41
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Omu asta a facut multe pe partea audio si da niste explicatii pe intelesul tuturor

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/daEw_dOCV70?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 viceroy56, on 03 septembrie 2018 - 13:43, said:

Despre ce frecvente vorbim pentru efectul pelicular?
La 20 KHz nu exista acest efect.
La cablurile de boxe se foloseste multifilar pentru a nu se rupe la deformari multiple.
Am scris ca n-o sa dezvolt subiectul pentru ca e unul banal, Dar pentru "oamenii de stiinta" uite aici la ce frecvente se manifesta deja acesta:
https://ro.wikipedia...Efect_pelicular

#43
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 danyel61, on 03 septembrie 2018 - 11:14, said:

Buna ziua, m-am hotarat sa-mi mut boxele in alt loc si cum nu mai ajungeau cablurile vechi, m-am dus in oras sa-mi iau altele. Vanzatorul mi-a arata diverse cabluri de boxe, transparente sau colorate, de diverse sectiuni. Dar mi-a recomandat sa iau cabluri de "curent" care sunt mai ieftine si mai bune. I-am multumit de informatie si am plecat acasa sa-l chestionez pe "goagle". Mi-am pus mainile in cap cand am vazut ce preturi au cablurile "adevarate" pentru boxe.
Totusi am gasit si la preturi mai decente, qed profile 79 (2 x 2,5 mm) – 12 lei/metru, care pare a fi cel mai accesibil si recomandat. Un cablu de "curent" cu aceeasi sectiune e maxim 3,5 lei/metru si are inca o izolatie suplimentara. Pana acum am folosit cabluri de boxe obisnuite, cabluri de "curent" si chiar telefonic (unifilar), fara a observa ceva diferente.
Intrebarea mea, strict intre cele doua mentionate, la aceeasi sectiune, merita sa dau 12 lei in loc de 3,5 lei pe metru de fir ? Daca erau 2-3 metri faceam "sacrificul", dar imi trebuie minim 20 m si diferenta e cam substantiala.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cablu electric
cablu-electric-myym-2x0-75-333-800x800.jpg
Cablu boxe QED Profile 79
res_c1922d70b931aa438cdfd1fe1b6379a0_450x450_kbhn.jpg
dacă are secțiunea corespunzătoare curentului pe care vrei să-l treci prin el nu contează dacă e cablu de lustră sau cablu super OFC, antipelicular, super balansat, cu izolație întrețesută cu fir de aur sau alte năzbâtii.

 crisstonne, on 03 septembrie 2018 - 16:17, said:

Mai bine, sa fie cabluri cu ecranaj, pentru indiferent ce sistem.
de fapt nu, sistemul trebuie să fie proiectat pentru cabluri ecranate, altfel riști să induci curenți paraziți în circuitul de masă și să faci mai rău

Edited by DaculScoril0, 03 September 2018 - 20:18.


#44
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Exact cum o sa fii curentat in cusca Faraday :)
Glumesc, pentru cei care nu inteleg.

#45
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006

 myshyk, on 03 septembrie 2018 - 18:03, said:

Am scris ca n-o sa dezvolt subiectul pentru ca e unul banal, Dar pentru "oamenii de stiinta" uite aici la ce frecvente se manifesta deja acesta:
https://ro.wikipedia...Efect_pelicular
TU ai citit ce scrie acolo?
Ce meserie ai? Eu, care sunt profesor de sport, am inteles dupa ce am citit, ca nu are absolut nicio influenta asupra cablurilor de legatura intre amplificator si boxe, indiferent de putere, diametrul firului si distanta intre amplificator si boxe.
Poti TU sa detaliezi pe intelesul nostru, celor fara scoala, care sunt EFECTIV implicatiile inlocuirii unui cablu 2X2,5 mm2 CUPRU MULTIFILAR cu un cablu 2X1,5 mm2 CUPRU UNIFILAR, ambele de lungime 20 m si exact in aceleasi conditii? Adica acelasi amplificator si aceleasi boxe. Doar cablul de legatura difera.
Vreau demonstratii cu formule matematice din care sa rezulte CLAR diferenta de sunet perceputa de urechea unui om NORMAL.
Nu ca practica ar sterge pe jos cu teoria in domeniul audio, dar doar asa, de amorul artei!

#46
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
Deoarece colegul încearcă să fenteze calculul cu link-uri către texte posibil nestudiate suficient, vă spun eu rezultatul, la 20 kHz adâncimea de pătrundere în cupru este de circa 0,5 mm. La prima vedere este o valoare mică, ducând la creșterea rezistivității la 20 kHz cu circa 45% (pentru puriști, valoarea exactă este de 53,8% cu aproximări mai puțin barbare) față de valoarea de curent continuu într-un conductor de 4 mm2, dar în realitate influența este neglijabilă, pentru că și impedanța boxei crește cu frecvența, nemaiavând nici pe departe 4/8 ohmi la 20 kHz, în parte și datorită efectului de proximitate în bobinajul tweeter-ului, efect pe care lumea de regulă uită să îl invoce atunci când susține necesitatea cablurilor de boxă sofisticate și scumpe.

Edited by Jean-Luc_Picard, 04 September 2018 - 01:52.


#47
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

 danyel61, on 03 septembrie 2018 - 12:05, said:

Chiar asa de jafuri sunt ? Ca m-au costat tosusi ceva bani.
Nu sunt jafuri, invidia e mare. Uite aici cabluri pentru boxe.

#48
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 crisstonne, on 03 septembrie 2018 - 11:50, said:

Daca nu te deranjeaza ceva interferențe/paraziți, baga cablu electric.
Sau...
ce paraziți crezi tu că pot să afecteze sensibil un semnal de câțiva amperi? Hai să zicem sute de miliamperi dacă asculți la volum mic?

 Jean-Luc_Picard, on 03 septembrie 2018 - 12:11, said:

În mare este vorba despre calitatea izolației, respectiv comportamentul ei în frecvență (deși zona audio de până în 20kHz nu este chiar atât de pretențioasă din acest punct de vedere), rezistența la factorii de mediu (în special umiditatea) și efectele îmbătrânirii materialelor. Cablul de alimentare de la rețeaua electrică folosește un PVC ordinar, pentru că la 50Hz nici nu are nevoie de altceva.
și ce te face să crezi că la 20kHz ar fi altfel?

 viceroy56, on 03 septembrie 2018 - 13:43, said:

Despre ce frecvente vorbim pentru efectul pelicular?
La 20 KHz nu exista acest efect.
La cablurile de boxe se foloseste multifilar pentru a nu se rupe la deformari multiple.
există dar e neglijabil la nivelul de putere de care discutăm.
Efectul pelicular există și la 50 HZ și este important când transmiți sute de mii de zeci de kw.

#49
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014

 DaculScoril0, on 04 septembrie 2018 - 03:07, said:

și ce te face să crezi că la 20kHz ar fi altfel?
Să zicem că în audio, din cauza capacității proprii, nu ne dorim o izolație dintr-un material cu proprietăți dielectrice inferioare - PVC-ul nu e chiar optim sub acest aspect, motiv pentru care nu prea e folosit la fabricarea condensatoarelor - sau cu constantă dielectrică prea mare, aceasta fiind pentru PVC de două ori mai mare decât pentru polietilenă, de exemplu.

Edited by Jean-Luc_Picard, 04 September 2018 - 07:00.


#50
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Cred ca am sa iau niste cabluri de sudura ca sa nu am probleme. Sau mai sigur, am la serviciu niste cabluri si mai groase ce se folosesc la alimentarea motoarelor de tractiune de la locomotivele electrice, ar trebui sa fie ok.
In alta ordine de idei, sper ca sunteti de acord ca partea neizolata din capete care vine prinsa in suruburi/cleme e bina sa fie cositorita.

#51
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

 danyel61, on 04 septembrie 2018 - 06:53, said:

e bina sa fie cositorita.

la asemenea cabluri sa folosesti prozaicul cositor? nu, nu, nuuuu, "alamite" cu aliaj de argint, ca sa fie profesional ;)

#52
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Banala cositoreala o pot face acasa, dar alamirea cu aliaj de argint o sa fie putin mai complicat de facut, ma duc la sudor sa-l intreb daca o poate face, apoi ma duc sa cumpar ceva bijuterii din argint.
Da', daca tot fac un lucru mai serios, nu ar fi mai bine sa folosesc aur in loc de argint ? Ca "sculele" care se respecta stiu ca au mufe aurita. Mi-am cumparat o linie Sony Scenario S7 (sh) tocmai pentru ca avea mufe aurite.

#53
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
Dacă ai vedea ce aspect capătă în timp un cablu cositorit, te-ai lăsa păgubaș și l-ai lăsa cum îl iei de la magazin.
Singura chestie pe care o face cositorirea este că ține firele împreună și nu mai ai nevoie să le răsucești de fiecare dată când le scoți și le pui la loc. În rest, obții o rigiditate nedorită, potențial de electromigrare și oxidarea pe care am amintit-o mai sus.
Singurul caz în care aș recomanda cositorirea este cel în care lipești cablurile direct pe placa amplificatorului, fără mufe.

Edited by Jean-Luc_Picard, 04 September 2018 - 07:39.


#54
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
daca inlatura responsabil decapantul si daca in cutie, respectivele cabluri nu se mai misca, sa apara forfecari in zona cositorit / necositorit, merge .. si chiar pentru a preintimpina ciufulirea sirmulitelor, tot as strica o picatura de cositor si juma' de kilowat de electricitate ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate