Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cablu boxe sau cablu curent ?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
1-In frecvențele din spectrul audio si tensiunile aferente nu ai nici o treaba cu efectul pelicular.
2-Fiind semnal amplificat(amplitudine mare) nu ai treaba nici cu ecranarea.(Dacă discutam de cabluri de semnal Low era alta discutie)
Tot ce contează este rezistivitatea(pentru a nu induce atenuate mare la varfuri)
Si chiar si aici la puterile mici din domeniul home audio sunt diferențe infime.
Si da, paradoxal cablul de curent MYYM e mai bun decât majoritatea cablurilor electrice de boxe care se vând scump si in loc de cupru sunt facute dintr-un aliaj de aluminiu suflat cu,cupru ca sa prostească fraierii.
Nici alea OFC nu sunt de luat in seama.
Decât să dau o groaza de bani pe un cablu OFC pot pune unul de curent cu o sectiune o idee mai mare si face exact acelasi lucru.


#74
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View Postgeo123, on 17 septembrie 2018 - 08:25, said:

Si da, paradoxal cablul de curent MYYM e mai bun decât majoritatea cablurilor electrice de boxe

... pentru ca boxelor, paradoxal, le trebuie curent nu dizain ;)

#75
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
geo123 are in oarecare masura dreptate, pentru sisteme entry un cablu de curent MYYM este ok, poti da peste cablaje bifilare chinezesti cu aliaje proaste.
Totusi la un sistem mediu poti face diferenta intre un cablu din asta de retea electrica litat si unul solid core.Eu am ramas surprins cand am probat un astfel de cablu electric solid in dauna celui litat.

Sunetul era mai bine conturat, mai bine definit, si mai focusat cand treceam pe lita aparea o imbacseala, un blur.

#76
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,725
  • Înscris: 04.10.2014
Ești sigur că nu ai confundat tipurile de cabluri? :) Ceea ce zici contrazice teoria cu efectul pelicular (și cel proximitate, despre care de regulă nimeni nu suflă nimic).

#77
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Cand am inițiat topicul, am făcut comparație strict intre 2 tipuri de cabluri, respectiv între un cablu de curent de 3-4 lei/m și unul de boxe de 12 lei/m, ambele de 2 x 2,5 mmp. Ce cablu iese din parametrii stabiliti, nu-și are locul in comparație. Adica are rost sa dau de 3-4 ori mai mult pe un cablu care face acelasi lucru, dar are un nume de botez mai pompos ? Și că sa măresc "miza", se va pune între un ONKYO TX-8270 și Canton GLE496.2, cam 10 m pe canal.

#78
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Nu este nici o indoiala, cablul solid core a stat cam un an in sistem pana sa il detroneze unul argintat de firma care performa la alt nivel.
Tot la cablul solid basul era mai scurt, pe cel litat era mai imprastiat dar atentie ca vorbim strict comparativ de 2 cabluri de retea electrica ce costau asemanator adica derizoriu.
In perioada aia incercasem solutii improvizate cu sunet foarte interesant, de exemplu cablu UTP: https://www.venhaus1...fivecables.html

#79
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Normal ca pe lite se aude mai imprastiat. Tu sa fii in locul unui sunet oarecare, de unde ai sti pe care lita s-o iei?

#80
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005

View Postvata_pa_batz, on 17 septembrie 2018 - 15:37, said:

Normal ca pe lite se aude mai imprastiat. Tu sa fii in locul unui sunet oarecare, de unde ai sti pe care lita s-o iei?

View Postvata_pa_batz, on 17 septembrie 2018 - 15:37, said:

Normal ca pe lite se aude mai imprastiat. Tu sa fii in locul unui sunet oarecare, de unde ai sti pe care lita s-o iei?

Simplu, dai cu banul. Sau întrebi un localnic.

#81
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,725
  • Înscris: 04.10.2014
Nu e un sunet împrăștiat, e unul amețit.
Să zică mersi că nu se blochează sunetul pe cablu în semn de protest că se încearcă inducerea lui în eroare.

#82
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Ce ma bucur ca mai vad si lume veselă, glumeață :D

In fine... Scormonind prin cablaraie, intimplator, intr-un magazin, am dat peste asta.
Am luat o mica mostra, sa o studiez acasa.
Cred ca prin asta o sa fac transferul de sunet, spre spatele camerei, pentru boxe active.

Attached Files



#83
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Un cablu de genul ala am folosit 4x1,5 mm patrati in mod biwire, nu ca imi doream neaparat dar daca erau 4 conductor, de ce nu.
Basul imprastiat, labartat, ametit este tot una, nu este scurt, precis, concis, suna ceva vag, amplu dar nu este conturat.
Exemplu: basul dela Onkyo asa suna, labartat, are amploare, profunzime dar nu este conturat, cred ca face parte din filozofia producatorului.Astea sunt mici amanunte specifice fiecarui producator, daca umblii cu diverse produse incepi sa le recunosti.

#84
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
După studiu, am mers si am luat 15 m.

Attached Files



#85
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Solid core = better for bass (solid, controlled, fast), less good for treble airiness and refinement.
Asta este una din cele mai bune descrieri ale cablului solid core, la sunet.Chiar daca aici se refera la cablu alimentare eu ma refer la cablu boxe: http://www.hifi-advi...n-on-the-sound/
In comparatie cel litat este cam asa: Finer stranding (litze) = smoother, more refined treble, less good for bass control and transient sharpness.

#86
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.08.2010
da' la cablul ce intra-n boxe ce punem? banane sau papuci?
cablul simplu, rasucit îmi pute :) :)

#87
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
A ce pute deca nu te superi? Eu am nasul infundat....

#88
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Moama ...astea-s din categoria alora care la 60fps , ei numara cate lipsesc ..1-2 fps ...pffff
Testul asta l-am facut cu destui si nu-s in stare sa spuna ce cablu ai intre amplif si boxe ...doar vrajeala .
In alta ordine de idei ...sa zicem ca asa este . Dar initiatorul este de departe un novice nu un audiofil , asa ca oricum nu ar sesiza diferenta !
Din cei care sustineti ca trebuie neaparat cablu dedicat , faceti un pustiu de bine , si imprumutati-i un cablu pt 10 minute sa invete si urechea lui care este diferenta !
Apoi se duce singur si-si ia electric

#89
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.08.2010

View Postgeo123, on 20 ianuarie 2019 - 21:57, said:

A ce pute deca nu te superi? Eu am nasul infundat....
întrebarea "puturoasa" a fost retorica Posted Image Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate