Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intermodulatii spurii si splatterele emitatoarelor din fm din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
geo-videle

geo-videle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 12.09.2017
nu inteleg ce se poate arde..la adaptorul de impedanță

Attached Files

  • Attached File  s.jpg   197.84K   10 downloads


#20
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Daca era ars toată banda era full de intermodulatiile și mixaje.
Am luat legătura cu cineva din dipol și mi-a spus că trebuia sa. Pamantez masa la casetofon tuner daca are sursa in comutație.
Lor le vin amplifuri cu primul etaj ars din cauza scânteilor. Am întrebat Expre și mi sa și răspuns. Deci trebuie atenție.

Buzău
95.8 mix
99.5 spurie
Thanks friend ...

#21
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Ia o matura și un făras și strânge naibului cărbunele de pe acoperișul blocului, vrei să-ți iei ban la antene pe bloc... Hmmm
Nu e frumos sa lași grămezi gramezi de cărbune asa... Hmmm

Dar voi care sunteți mari meseriași și mari dehicseri, puteți spune ce înseamnă acea scânteie și cum se poate scăpa de ea?

Edited by marsel90, 08 September 2018 - 02:29.


#22
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Barlad: nu am gasit intermodulatii sau spurii. Acum ceva timp mai erau unele intermodulatii de la 88.0 KISS FM in zona gradinii publice.

Edited by chatnoir401, 10 September 2018 - 08:51.


#23
Radyosu

Radyosu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 16.10.2019
De pe Cozia RRA are spurie pe 104.3.
Se aude chiar și în oraș.
La Dedulești, dacă nu prindeam înainte să dea drumul la RRA Alba-Iulia, ziceam că ăla e.


#24
Radyosu

Radyosu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 16.10.2019
Și Europa FM Râmnicu-Vâlcea are zgomote peste tot între 89.7 și 91.1.
Bruiază tot.

#25
SniperWolf_02

SniperWolf_02

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 26.03.2019
Dați-mi voie să citez : "Sa demolam si mitul asta cu 'spurii'. Nici un emitator nu genereaza "spurii" Nici nu aveti idee ce masuratori sunt facute la autorizare. Ce vi se intampla este un fenomen simplu de saturare a receptorului in prezenta campurilor puternice. Cu alte cuvinte diferenta dintre purtatoarea puternica din apropiere si alt semnal de pe alta frecventa este mai mare decat atenuarea filtrului de la selectie. " am încheiat citatul.

#26
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Chiar azi am remarcat ca 89.4 EUROPA FM Targu Ocna a luat-o razna, pe 99.0 intra bine de dupa Onesti cu RDS, afisa acelasi ca si 89.4..

#27
SniperWolf_02

SniperWolf_02

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 26.03.2019

 chatnoir401, on 26 august 2020 - 17:01, said:

Chiar azi am remarcat ca 89.4 EUROPA FM Targu Ocna a luat-o razna, pe 99.0 intra bine de dupa Onesti cu RDS, afisa acelasi ca si 89.4..
Verifica cu ceva mai performant cu un analizator de spectru sau radio de masina ceva mai bun si nu o sa mai ai niciun Europa FM pe 99.0 Posted Image

Edited by SniperWolf_02, 28 August 2020 - 09:51.


#28
Radyosu

Radyosu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 16.10.2019
Dacă până atunci nu-l avea, atunci clar s-a întâmplat ceva pe acolo, indiferent de receptor.
Uneori este și de la receptor.
Dar la RRA Cozia, spuria de pe 104.3 intră pe absolut toate receptoarele, și mai performante, și mai puțin performante.
Am verificat cu toate aparatele de radio: tel, mașină, portabil.
RRA pe 104.3.
Dacă ar fi și în cazurile astea de la receptoare, atunci de ce se aude pe absolut toate RRA pe 104.3? (Mai exact, la Călimănești, VL)

Edited by Radyosu, 28 August 2020 - 10:28.


#29
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

 SniperWolf_02, on 28 august 2020 - 09:49, said:


Verifica cu ceva mai performant cu un analizator de spectru sau radio de masina ceva mai bun si nu o sa mai ai niciun Europa FM pe 99.0 Posted Image
Daca as avea in dotare as verifica. Faza e ca si telefonul asta filtreaza destul de bine, raritati cu aceste situatii. Intermodulatii am gasit destule cand am testat cu alte radiouri.

#30
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Caut și eu printre oamenii de radio o explicație exacta referitoare la scăderea recepției spre direcția  nord din centrul Bucureștiului.
Deci că sa am semnal de 60% pe Costila 102.2/104.1 trebuie sa pune antena ori sud est ori sud ori sud vest.
Dacă o duc spre nord scade la 48-50% in loc să crească.
Nu am nimic să mă obtureze bandin contra am o gaură spre nord care bate spre izvor.
Habar nu am care sa fie cauza.
Antena are adaptare de impedanța poloneză. Am incercat și cu cea de traiect și cu aceea face la fel.

#31
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Un paradox  e si la Bacau 95.1 KISS FM si 96.0 MAGIC FM se aud mixate pe 97.0 in centrul orasului, zona garii si parcul central. Cum iesi din spectrul asta dispar aceste bruiaje si intra FOCUS FM Magura Odobesti. Dupa ce am facut nenumarate sesizari mi s-a zis ca totul e normal. Am incercat pe nu stiu cate radiouri de masina plus telefonul, acelasi rezultat. Celelalte locale se comporta normal ca spectru de emisie.

#32
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 16.10.2002

 chatnoir401, on 22 decembrie 2020 - 22:56, said:

Un paradox  e si la Bacau 95.1 KISS FM si 96.0 MAGIC FM se aud mixate pe 97.0 in centrul orasului, zona garii si parcul central. Cum iesi din spectrul asta dispar aceste bruiaje si intra FOCUS FM Magura Odobesti. Dupa ce am facut nenumarate sesizari mi s-a zis ca totul e normal. Am incercat pe nu stiu cate radiouri de masina plus telefonul, acelasi rezultat. Celelalte locale se comporta normal ca spectru de emisie.

Daca statiile emit din locatii apropiate, apar intermodulatii.
Folosind calculatorul din link rezulta intermodulatie pe 94.2 si 96.9MHz.
http://www.arcticpea...ionproducts.htm

#33
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Foarte tare calculatorul...multam !

#34
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

 GOR, on 12 octombrie 2021 - 17:28, said:



Daca statiile emit din locatii apropiate, apar intermodulatii.
Folosind calculatorul din link rezulta intermodulatie pe 94.2 si 96.9MHz.
http://www.arcticpea...ionproducts.htm
Ai zis-o perfect! In dreptul lor apar aceste intermodulatii, in rest nu am treaba cu ele.
Cu 94.2 nu ma confrunt decat pe centrul orasului, in rest vad ca merge bine pe zona garii. Celalalt o6.9 e mascat de TRINIAS 96.8 de pe Magura, pe 97.0 se mai aud bruiaje de la 95.1 & 96.0. Dupa parcul Gheraiesti dispar.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate