Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cel mai bun broker pt actiuni americane?

- - - - -
  • Please log in to reply
1033 replies to this topic

#1027
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021

View PostRuben56, on 05 decembrie 2023 - 16:29, said:

Da, ma refeream doar la ETFs UCITS, deci domiciliate in Irlanda, atat USD cat si EUR. Dar am inteles ideea de baza din mesajul tau: ca si cele in EUR sunt la fel de ok ca cele in USD direct. Ma gandeam ca poate produc un randament mai prost din variate motive.

Legat de forex, mersi de info. O sa deschid un cont si la astialalti, pt chestii direct in USD. Good to know.
Si legat de dividende, daca tu cumperi ETF UCITS in EUR si primesti dividende si ai ETF cu acumulare, atunci nu sunt obligati sa iti converteasca si sa faca acumularea practic? Banuiesc ca te-ai referit la cele cu distributie in mesajul tau.
Daca vrei sa cumperi doar ETFuri cu acumulare, atunci cred ca XTB e mai bun, pentru ca nu ai problema cu dividende in alta moneda, si in plus ai doar 1% sau 3% impozit pe profit, la IBK ai 10%.

#1028
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Daca cumperi pe termen lung e irelevant unde cumperi, nu de alta dar daca peste 20 de ani vrei sa vinzi, iti muti pozitiile inapoi in XTB, sau ce brokeri or mai fi pe vremea aia, daca o mai fi legea cu 1%.
De ex, eu nu intentionez sa vand prea curand, asa ca m-am mutat de la XTB la IBKR, pe principiul ca un broker cu prezenta in RO se supune legilor din RO, si la ce crize fac astia de la guvernare n-as vrea sa ma trezesc cu vreo lege ca atunci cand au schimbat toata valuta din bani (a populatiei) la ce pret au vrut ei (prin anii 90).
Parca ma simt mai bine cu activele afara.

#1029
RKADV24

RKADV24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.12.2023

View Postbassu42, on 05 decembrie 2023 - 19:18, said:

Daca vrei sa cumperi doar ETFuri cu acumulare, atunci cred ca XTB e mai bun, pentru ca nu ai problema cu dividende in alta moneda, si in plus ai doar 1% sau 3% impozit pe profit, la IBK ai 10%.

Pentru ETF-uri, dupa noile comisioane reduse, Tradeville este cel mai bun broker local, ai posibilitatea de a tranzactiona atat ETF-uri market cap weighted cat si smart beta pe factori in format UCITS si beneficiezi si de facilitatile fiscale de impozitare redusa a brokerilor autohtoni - 1% pe castigul de capital vs 10% la IBKR.

#1030
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
De ce as folosi Tradeville care are comision si la respirat, plus interfata aia oribila, in loc sa folosesc XTB si sa am aceleasi avantaje dar o interfata umana si fara comisioane?

PS: Am cont la toti 3 brokerii (cele de mai sus +IBKR).

#1031
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 28.01.2007
Nu baga in seama. Sunt doua conturi nou create pe forum in 27 decembrie care ridica in slavi Tradeville prin reclama mincinoasa.

#1032
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 30.06.2008
Eu zic ca alea doua conturi sunt infectate de AI, suna ciudat tot ce scriu. Si nici nu zic la culcare Hasta la vista baby!

#1033
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006

View PostHybr1d, on 19 ianuarie 2024 - 09:13, said:

De ce as folosi Tradeville care are comision si la respirat, plus interfata aia oribila, in loc sa folosesc XTB si sa am aceleasi avantaje dar o interfata umana si fara comisioane?

PS: Am cont la toti 3 brokerii (cele de mai sus +IBKR).
La fel si la mine. Pot sa vad clar diferentele intre cei 3 brokeri si daca aveam la xtb actiuni din Romania inchideam in secunda 2 contul de tradeville.

#1034
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Exact.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate