Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

De ce majoritatea minilaburilor foto își băgau picioarele în ea de calitate?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Întrebarea din primul post e oricum deviată. Pentru că progres. Și pentru că digital.

#38
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Şi când nu exista digitalul sau era foarte puţin răspândit era el de vină că făceau minilaburile treabă proastă?
P.S. Mie îmi place să fac fotografie în ambele moduri. Mai mult pe film, dar nu zic pâs la digital. Nu mă atrag pozele făcute cu telefonul, dar dacă cineva zice să ne pozăm cu telefonul tot nu zic pâs. În schimb, alţii dacă le faci poze pe film zic pâs. Acum cine e mai evoluat?

#39
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu sunt craiovean. Tata era fotograf profesionist. Există încă, mulțumesc lui Dumnezeu, doar că nu se mai ocupă de poze.
Bun.

În perioada de început lucra pozele acasă în laboratorul propriu.

După care au apărut laboratoarele foto.
Pe Lipscani erau Foto Rangers și Foto Teo.
Mai era unul al cărui nume nu mi-l aduc aminte, lucra acolo pozele Radu și Claudia.
Mai era unul sub restaurantul Doljana - Viorel ?
Apăruse și la Universitate un Foto Maria. Mai era parcă și la Franolta un laborator.
După care a apărut unul în Mercur la frații Bănuți.
Nu e neapărat o ordine cronologică.


Nu a avut niciodată probleme cu pozele.

Repet NICIODATĂ. Gen amprente, culori nașpa etc. Dar am spus la început era profesionist.

După mine discuția este efectiv inutilă. Adunăm postări la număr.
Că erau laboratoare nașpa ? Se poate. Te duceai a doua oară la altul și gata.
Te duceai la unul mai bun sau mai scump.

Făceai fotografie de artă, participai la concursuri de artă fotografică ?

Am văzut deasemea pozele pe care le ai pe diverse site-uri.
Observi că am zis poze nu fotografii. Mare parte sunt prost încadrate, blurate, expunere greșită, nu respectă regulile fotografiei. Sunt niște poze oarecare.
De ce te plângi de fapt ?

Edited by waterman, 04 September 2018 - 12:20.


#40
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Poze sunt. Prost expuse nu prea cred. Eu am încercat uneori să imortalizez chestii care nu mai sunt. Dacă filmul e prost developat apare granulaţie iar la mărire se va observa granulaţie sau nu se vor mai observa bine detaliile.
Blurate... mai exact cum sunt blurate?

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Calitatea pozelor e dată și de calitatea filmului în sine.
2. Neclare

Am voie să pun câteva poze de-ale tale aici să îți arăt ce zici ?

#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă au ca subiect persoane, eşti liber să le pui pe alea neclare.
Eu mă consider un fel de fotoreporter. Până la artă mai am mult de parcurs.

Edited by djl, 04 September 2018 - 12:31.


#43
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Attached File  4517697231_6d87ae1c14_o.jpg   172.53K   11 downloads

Attached File  4515291787_80e358b820_o.jpg   141.75K   11 downloads

Attached File  4515290767_f59e452ee0_o.jpg   109.34K   12 downloads

Attached File  djl1.png   275.41K   10 downloads

Ce zici au vreo treabă cu fotografia ?

#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Eram sigur că o să pui din alea vechi.
În prima apar eu pe când aveam vreo 5 ani, deci nu aveam cum s-o fac eu. Probabil nu s-a folosit bliztul şi a fost nevoie de un timp lung de expunere, de aia e ieşit blurată.
Celelalte 2 sunt făcute în perioada 5-7 Martie 1977 şi nu eram născut pe atunci. Probabil le-a făcut bunicul patern în grabă, că nu prea era voie să pozezi după cutremur, aşa că le-o fi făcut pe grabă. Dar sunt poze document.
A 4-a nu mi se pare deloc blurată. Poza e de prin 1964-1966 şi dacă în 1977 nu eram născut, cum să fiu născut pe atunci. E de pe un film găsit pe stradă şi am pus o imagine a unei epoci trecute.

Edited by djl, 04 September 2018 - 12:39.


#45
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pune tu una nouă făcută de tine care e lucrată nașpa la minilab să vază și ochii mei.

#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Am să caut pe un C.D.
La minilaburi de calitate proastă nu mai merg de cel puţin 8 ani.

#47
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Aștept.

#48
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Din experienta mea , unele minilaburi faceau treaba proasta deoarece, avand patroni habarnisti , considerau ca orice om de pe strada poate opera un astfel de aparat ; ceea ce era adevarat, dar pana la un punct ; in momentul in care trebuiau introduse ceva corectii , (de ex. la cele facute cu blitzul ,unde apareau diferente mari de expunere intre subiect si fundal) , erau in ceata...
Oamenii astia intrau intr-o rutina , nu-i interesa rezultatul , ai aruncau clientului un ,, asa au iesit'' ...si clientul nestiutor accepta asta . Oricum , daca vreunul dintre angajati incerca sa inteleaga ce face si sa devina mai bun , devenea tinta ironiilor colegilor - fapt vazut de mine la A..Color Ploiesti.
Unde lucrau profesionisti , studioul foto exista si acum ; exemplu FotoB... Ploiesti.

De asemenea , din ce-am constata eu , fiecare minilab lucra cu un set de chimicale destinat unei anumite marci de film. Desi C41 se vroia universal , in practica daca developai un film Agfa (de ex.) intr-un minilab cu solutii Kodak (sau pt Kodak)  , aveai sanse sa iasa cu granulatie mare si cu culori mai nesaturate; si invers.
Explicatia e simpla : fiecare dintre marii producatori de filme avea propria metoda de micsorare a granulatiei, care necesita niste adaosuri in plus fata de reteta universala de developare, adaosuri care probabil nu se impacau cu filmele de la concurenta.

Majoritatea celor care veneau sa-si scoata pozele la minilab avea ,,pernute '' de tip Wizen SM111, cu focus fix si o automatizare a expunerii de tipul ,,cat-de-cat'' . Intrucat avea transportul filmului motorizat si era complet automata , multi dintre ei o considerau superioara unui Zenit TTL ! Si-au inlocuit cu ,,pernuta'' aia vechile Smena 8M si considerau normal ca 1/2 din cele 36 de cadre sa ,,nu iasa'' ...
Asa ca digitalele , chiar si primitive cum erau la inceput , dar la care se puteau face corectii in tip real au fost un mare pas inainte; avand si costuri totale per foto mult mai reduse si timp de prelucrare zero, era inevitabil ca vor desfiinta fotografia argentica.

#49
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

View Postwaterman, on 04 septembrie 2018 - 13:01, said:

Aștept.

Nu va veni azi. Că am tone de C.D.-uri şi trebuie să găsesc anume.

#50
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu e așa urgent.
Le ții degeaba pe CD. Vezi că și CD urile se strică.

Pune-le undeva pe net.

#51
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Şi pe net pot dispărea (dar am pus unele poze pe net). Am să fac ceva copii C.D.-urilor. Eventual rescanat filmul.
Până să am "Zorki" 4, făcând poze cu compactul mă întrebam de ce ai nevoie de atâtea setări la un aparat când poţi avea totul la o apăsare de buton. După ce m-am jucat mi-am dat seama cu e cu aparate foto compacte versus la alea la care poţi face setări manuale.

#52
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Stai să vezi cum e un digital bun. Posted Image

#53
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Să văd, dar trebuie să mi-l împrumute cineva şi să stea lângă mine - pe lângă să învăţ să-l operez, să nu care cumva să vină vreun hoţ sau mai ştiu eu ce.
Sunt curios cât de greu e un D.S.L.R. faţă de un S.L.R.
Faţă de compacte cred că şi un "Smena" era bun. Ce-i drept, cred că au existat compacte cu optică mai bună, dar probabil erau mai scumpe. Oricum, nici când s-au mai ieftinit digitalele tot nu şi-au luat aşa de mulţi la noi aparate foto mai performante.
Pe mine mă fascinau aparatele tip "Polaroid". Din păcate pozele şi filmele făcute cu aparatele alea se înegresc în 15-30 de ani   Posted Image
Ca să nu mai deschid alt subiect: azi oare mai merită să faci la nivel comercial (nu de pasionat) fotografie pe film? Oare ar strâmba din nas nuntaşii, părinţii, naşii dacă te-ai duce cu aparat pe film?

Edited by djl, 04 September 2018 - 15:26.


#54
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Uite că am găsit una din aia care a ieșit cam prea granulată, deși filmul era de 100 sau 200 A.S.A. (21/10 o sau 24/10 o D.I.N.)

Attached File  Pompa benzina veche Ceheasca la Muz. U.P.B. (Politehnicii) din Polizu (zona Gara de Nord) 4555672234_fef1ff301d_o.jpg   180.33K   17 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate