Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

De ce majoritatea minilaburilor foto își băgau picioarele în ea de calitate?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,233
  • Înscris: 13.06.2004
Cu asta sunt de acord. Depinde însă şi de mărimea oraşului. Însă dacă în Bucureşti ar fi fost cel puţin 2.000 de clienţi în plus cred că ar mai fi existat cel puţin 3-4 minilaburi în plus.
Ăla de la mine era cam nasol la developare, dar în cazul scosului de poze aveai şanse mai mari să iasă ceva bine. Am avut baftă ca acum 10 ani să mai scot unele poze acolo prin proces 100% optic (la scurt timp după au scos maşinăria din uz) şi au ieşit o.k.

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da aparat bun aveai de te plângi de minilaburi ?
Pricepere aveai ?

Toți fotografii profesioniști se duceau la minilaburi. Și erau pozele ok.

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,233
  • Înscris: 13.06.2004
Primul aparat foto mai bun pe care l-am avut a fost un "Zorki" 4 (îl mai am, dar trebuie gresat şi curăţat); asta pri  2002-2003. Şi am scos poze bune cu el.
Dar amprente pe filme sau uneori granulaţie cam mare  [ https://www.skyscrapercity.com/images/smilies/shake.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 03 September 2018 - 09:15.


#22
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Te imbeti cu apa chioara daca iti inchipui ca ar mai fi rezistat fotografia pe film, nu din cauza calitatii procesarii in minilaburi au trecut clientii pe digital! Pur si simplu, cand si-au cumparat un compact digital au descoperit ca ii costa mult mai ieftin sa scoata pozele pe hartie, sa le puna pe CD, decat procedeul fotochimic, iar calitatea imaginii e net superioara.
Eu am avut in custodie un minilab in atelier de la Konica, l-am folosit 2 ani, clientii au fost multumiti, dar era deja clar ca e o tehnologie depasita si paguboasa, clientul dadea bani pe film(36 pozitii), jumate erau miscate sau blurate, dadea bani pe developat, dadea bani sa le puna pe hartie. Vecinul lui venea cu card-ul MMC sau SD, aveam imprimanta foto profesionala, in 10 minute isi lua acasa  fotografiile, cu o claritate si o cromatica de nevisat la minilab. Cand vedea omul asta, dadea de pamant cu aparatul pe film, si dadea fuga sa-si cumpere un aparat digital, chiar daca ala era doar un Benq de 8-9 milioane de lei, cu doar 3,2 Mpixels. Dar scotea niste poze de vis, comparativ cu aparatul pe film...
La minilaburi trebuiau acoperite niste pierderi legate de puritatea substantelor, trebuia tinuta hardughia la o anumita temperatura, consum ridicat de energie, mentenanta foarte dificila, costuri ridicate care trebuiau cumva amortizate, pe cand o imprimanta foto digitala care poate scoate 4800 dpi(ceva enorm, si putin necesar) cantareste 5-6 kg si functioneaza fara probleme.

Edited by H6D-100c, 03 September 2018 - 10:46.


#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Amprentele sunt o dovadă a proastei manipulări. După developare țin minte cum îl ajutam pe tata și el ștergea filmele cu o bucățică de piele de căprioară. N-a avut vreodată probleme și le lucra acasă - UPA, Krokus.
După ce au apărut laboratoarele le făcea acolo. E drept că la primele modele se făceau corecții de culoare, etc.

Insist să cred că acea calitate finală e dată și de calitatea aparatului și de calitatea filmului și de priceperea pozarului.

View PostH6D-100c, on 03 septembrie 2018 - 10:38, said:

Te imbeti cu apa chioara daca iti inchipui ca ar mai fi rezistat fotografia pe film, nu din cauza calitati procesarii in minilaburi au trecut clientii pe digital! Pur si simplu, cand si-au cumparat un compact digital au descoperit ca ii costa mult mai ieftin sa scoata pozele pe hartie, sa le puna pe CD, decat procedeul fotochimic, iar calitatea imaginii e net superioara.
Eu am avut in custodie un minilab in atelier de la Konica, l-am folosit 2 ani, clientii au fost multumiti, dar era deja clar ca e o tehnologie depasita si paguboasa, clientul dadea bani pe film(36 pozitii), jumate erau miscate sau blurate, dadea bani pe developat, dadea bani sa le puna pe hartie. Vecinul lui venea cu card-ul MMC sau SD, aveam imprimanta foto profesionala, in 10 minute isi lua acsa  fotografiiile cu o claritate si o cromatica de nevisat la minilab.Cand vedea omul asta, dadea de pamant cu aparatul pe film, si dadea fuga sa-si cumpere un aparat digital, chiar daca ala era doar un Benq de 8-9 milioane de lei, cu doar 3,2 Mpixels. Dar scotea niste poze de vis, comparativ cu aparatul pe film...
La minilaburi trebuiau acoperite niste pierderi legate de puritatea substantelor, trebuia tinuta hardughia la o anumita temperatura, consum ridicat de energie, mentenanta foarte dificila, costuri ridicate care trebuiau cumva amortizate, pe cand o imprimanta foto digitala care poate scoate 4800 dpi(ceva enorm, si putin necesar) cantareste 5-6 kg si functioneaza fara probleme.
Păi ce faci șefule strici chichirezu la discuție aici ?

Oricum discuția e complet inutilă, mai adunam și noi postări.

Cu ce digitale aproape moka sunt acum pe piață și cu ce efecte găsești în Gimp sau orice program moka de editare poți să faci orice poze vrea creierul lui matale.
Să stai să plângi acum după analog e așa de hipstereală.

Mai rămâne să vorbim despre cum se potcoveau caii pe la 1400, și ce fel de cusături foloseau dacii la fabricarea opincilor.

Uite aparate șăfule nu Zorki ( colecție personală nu de pe internete )

Attached File  1.jpg   18.95K   15 downloads

Attached File  22.jpg   21.93K   15 downloads

Edited by waterman, 03 September 2018 - 10:54.


#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,233
  • Înscris: 13.06.2004
Întreb şi eu: cel fel de aparate foto aveau clienţii care veneau cu filmele?  :rolleyes.   Că dacă erau compacte pe film e normal că o "săpunieră" digitală (adică tot ceva compact) scotea poze mai bune. Poate la culori să fie ieşit mai bine cu compactul digital, dar la ce rezoluţie şi senzori aveau digitalele compacte acum 9-12 ani mă mir să fie ieşit mai bine decât cu un rangefinder sau S.L.R. pe 35 m.m. (formatul mediu e altă chestie deja).
Bănuiesc că totuşi majoritatea aveau compacte, din moment ce pozele ieşeau blurate sau mişcate.
Cu digitalul e mai ieftin pe film când tragi sute de poze. Dacă faci precum mine, 3-5 filme pe an nu e mare pagubă.

După "Zorki" 4 am folosit un "Canon" Canonet din ăsta: http://www.cameraman...lectric_eye.pdf
pe care am să-l folosesc probabil din nou pentru că e cu obturator central, deci pot sincroniza blitz-ul şi la 1/500 secunde.
Acum am "Minolta" X-700 şi de rezervă un SRT-102.   :)

Edited by djl, 03 September 2018 - 11:36.


#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu ești hipster adevărat dacă n-ai așa ceva

Attached File  first-camera.jpg   52.75K   11 downloads

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,233
  • Înscris: 13.06.2004
Nu sunt hipster, sunt retro.  Posted Image
Ştii ce facilităţi au aparatele cu burduf la care poţi mişca poziţia burdufului?   :naughty:

Edited by djl, 03 September 2018 - 12:04.


#27
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Stii ca exista burdufuri tilt and shift si pentru DSLR, nu?

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,233
  • Înscris: 13.06.2004
Ştiu. Au existat şi pentru S.L.R.-uri.
Însă eu ziceam de analogic... că a pus colegul acea poză cu aparatul gigant.

#29
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Ce facilitati legate de analogic au aparatele cu burduf la care poti misca pozitia burdufului?

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,233
  • Înscris: 13.06.2004
În afară de alea pe care le au şi S.L.R.-urile/D.S.L.R.-urile ar fi rezoluţia (de obicei sunt pe planfilm). Este adevărat că există şi D.S.L.R.-uri bengose, full frame, cu senzor bun, dar nu-s tocmai ieftine.
În anii '90 un criminal a ucis 2 oameni lovindu-i cu o oală. Cu un S.L.R. nu au reuşit să fotografieze amprenta, dar au folosit un aparat cu burduf, au mutat burduful, au pozat amprenta, au identificat vinovatul (avea cazier) şi l-au trimis unde-i locul.

#31
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Rezolutia nu mai este de mult in favoarea analogicului indiferent de format.


View Postdjl, on 03 septembrie 2018 - 18:58, said:

În anii '90 un criminal a ucis 2 oameni lovindu-i cu o oală. Cu un S.L.R. nu au reușit să fotografieze amprenta, dar au folosit un aparat cu burduf, au mutat burduful, au pozat amprenta, au identificat vinovatul (avea cazier) și l-au trimis unde-i locul.
Asta suna a poveste trasa de par scrisa prin reviste!! Pe ce suprafata era amprenta aia de era vizibila pentru fotografiere dar nu putea fi ridicata prin metodele criminalistice traditionale?

Edited by DannyMC, 03 September 2018 - 19:21.


#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,233
  • Înscris: 13.06.2004
Oală din inox.
Cred că a fost la "Medical Detectives" faza.

Edited by djl, 03 September 2018 - 19:23.


#33
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdjl, on 03 septembrie 2018 - 18:58, said:

În afară de alea pe care le au şi S.L.R.-urile/D.S.L.R.-urile ar fi rezoluţia (de obicei sunt pe planfilm). Este adevărat că există şi D.S.L.R.-uri bengose, full frame, cu senzor bun, dar nu-s tocmai ieftine.
În anii '90 un criminal a ucis 2 oameni lovindu-i cu o oală. Cu un S.L.R. nu au reuşit să fotografieze amprenta, dar au folosit un aparat cu burduf, au mutat burduful, au pozat amprenta, au identificat vinovatul (avea cazier) şi l-au trimis unde-i locul.
Uite unde era Ceacanica.

Amprentele se prelevează nu se pozează.
Bine că n-au pictat-o...

Gizăse

#34
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Daca memoria nu ma inseala depinde de suprafata pe care se gasesc amprentele. Se pot preleva cele evidentiate prin pudra, dar daca suprafata e poroasa, textila sau chiar piele umana atunci se folosesc diferite metode chimice sau chiar lumina laser pt a fi scoasa in evidenta si fotografiata - ceea ce nu e cazul la o oala de inox.

Ps. Chiar si cele ridicate pe diferite suporturi sunt mai intai fotografiate atat pt. a fi folosite ca si probe in instanta cuprizand astfel zona si obiectul pe care s-au gasit... cat si pt backup in procedura de cercetare in cazul in care prelevarea esueaza si nu mai poata fi folosita cu succes/acuratete in ancheta.

Edited by cristi_cost, 04 September 2018 - 10:15.


#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R0e8WXkFA64?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,233
  • Înscris: 13.06.2004
Posibil ca în 1990 şi ceva să nu fi existat încă procedeul. Însă e interesant cum ceva făcut pentru un anume scop a ajuns să servească şi alt scop.
Dar am deviat-o mult de la întrebarea din primul post.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate